Macron'un Zaferini Avrupa Medyası Böyle Gördü

Fransa’da Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanlığına seçilmesini Avrupa medyası böyle aktardı.


Haber Tarihi : 08 May 2017 17:37

Fransa’da Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından Avrupa gazeteleri partisiz konumdaki Macron’un işinin zor olduğu konusunda birleşiyor. Gazetelerin yorumlarında Macron'dan Avrupa konusundaki beklentiler öne çıkıyor. Muhafazakar Fransız gazetesi Le Figaro Macron’un zaferine ilişkin yorumunda şu görüşlere yer veriyor:

"Kendimizi aldatmayalım. Macron’un pozitif, dinamik, reform yanlısı, Avrupa’ya açık Fransa’sı gerçekten mevcut ve aldığı zaferden dolayı da mutlu. Ama gerçekte Fransızların sadece üçte birini temsil ediyor. Halkın neredeyse yarıya yakını sağ popülist Marine Le Pen’in ya da solcu politikacı Jean-Luc Melenchon’un yandaşı. Ve bunlar Macron’un temsil ettiği Fransa’nın değerlerine düşman konumdalar.“ 

Sol eğilimli Fransız gazetesi Liberation'da ise seçim sonuçlarına ilişkin şu satırlar dikkar çekiyor: 

"Girilen son savaşı cumhuriyet kazanmıştır. Fransa hoşgörüsüz bir parti tarafından sarsıldı, bölündü ve kafalar karıştı. Bu parti seçmenden yüzde 42’ye varan oranda oy almayı hedeflemişti. Ama Fransa bundan sonra da güçlü, tehditkar ve aktif kalacak olsalar dahi bu yabancı düşmanlarını istemediğini gösterdi. Yeni Cumhurbaşkanı’nın üstesinden gelmesi gereken en büyük görev, mutlu Fransa’yı, öfke içindeki Fransa’dan ayıran uçurumları yavaş yavaş kapatmaktır.”

İngiliz The Guardian gazetesi Fransız seçmenin Macron’u seçerek Marine Le Pen’in olası cumhurbaşkanlığını önlemiş olduğunu, ancak Macron’un şimdi toplumsal dönüşümü, ekonomik büyümeyi, toplumsal birlik ve iyileşmeyi sağlamak için bol şansa ihtiyacı olduğu görüşünü savunuyor: 

"Seçimden çıkacak her türlü başka sonuç, Avrupa açısından bir facia anlamına gelirdi. Ve şükür ki -bir istisna olarak- kamuoyu araştırmaları bu seçimde haklı çıkmıştır. Ancak Macron’un zaferi, sevinç duygusundan ziyade insanda rahatlama duygusu yaratıyor. Şimdi parlamento seçimlerinin ilk turuna kadar onun önünde beş hafta zaman kalıyor ve bu zaman içinde ona düşman gözle bakanların işbirliğine girecek olan bir Fransa Ulusal Meclisi’nin esiri konumuna gelebilir. Bunu ise Fransa kaldırmaz. Sonuçta onun üstesinden gelmesi gereken görev seçim kampanyasında söylediklerini yönetime dönüştürmesi, sloganları da hayata geçirmesi olacaktır."

İspanyol El Pais Macron'un bu zaferden sonra şimdi Avrupa’yı yeniden inşa etme hedefinde Fransa-Almanya eksenini dengelemesi gerektiğini belirtiyor:

"Macron’un ülkesinin ekonomisini esnek bir biçimde düzenlemesi ve ülkenin rekabet gücünü artırması gerekiyor. Bu, başka sosyal dinamiklere ulaşmak ve Almanya ile aynı göz hizasında görüşmelere girebilmek için tek yol. Fransızlar sadece dengeli bir Fransız-Alman ekseni yaratarak Berlin karşısındaki komplekslerini aşabilirler. Böylece İngiltere’nin birlikten ayrılmasından sonra Avrupa'nın yeniden inşa sürecine daha büyük bir özgüven ile sarılabilir."

İtalyan La Repubblica Macron’un Avrupa’yı kurtarması anlamına geldiği görüşünü savunuyor. Yorumun devamında şu satırlar dile getiriliyor:

"Macron’un zaferi Avrupa’yı kurtarmıştır. Le Pen cumhurbaşkanlığına seçilseydi o zaman Avrupa’nın günleri sayılı olurdu. Ancak bu kurtarma hikayesi daha yazılma aşamasında. Zaferden sonra Başbakan Merkel, AB Komisyonu Başkanı Juncker ve İtalya Başbakanı Gentiloni’den anında gelen kutlama mesajları, Fransa’nın Avrupa’nın merkezinde kalmaya devam edeceğinden duyulan haklı rahatlamayı gözler önüne seriyor. Ancak bu durum yeni Fransa Cumhurbaşkanı’nın AB’nin geleceği konusundaki vizyonunun en önemli partnerleri ile mutlaka aynı görüşleri paylaşıyor olması anlamına da gelmiyor."   

İsviçre gazetesi Der Tagesanzeiger Emmanuel Macron gerçekten reformları hayata geçirmek istiyorsa o zaman koalisyonlara gitmesinin kaçınılmaz olacağını belirtiyor:

"Sadece basit bir çoğunluk ona yetmez. Bu durumu Macron’un selefleri Hollande ve Sarkozy de tecrübe etmek zorunda kalmışlardı. Her ikisi net çoğunluk oylarına sahip olmalarına rağmen hiçbir sonuca ulaşamamıştı. Zira Fransız sendikalarının büyük grev tecrübeleri var. Onların rızası dışında hiç bir şeyin değişmesi mümkün değil. Macron eğer başarılı bir cumhurbaşkanı olmak istiyorsa tam da işte bu mekanizmaları kırması gerekli. Ülkede işsizlik had safhada. Bazı aileler birçok nesilden bu yana sosyal yardımlar ile yaşıyor. Bu durumda tek tek kişiler radikalleşiyor, araçları ateşe veriyor, terörizme eğilim artıyor. Bu kısır döngünün nasıl kırılabileceğini Almanya’da Gerhard Schröder göstermişti: İnsanlara kova dolusu yapılan sosyal yardımları azaltmak, bunun yerine istihdam yaratabilmek için gerçek teşvikler sunmak gerekiyor. Fransa'da bunu birçokları vaat etti ama şimdiye kadar kimse uygulamaya geçiremedi." 

Macaristan‘da hükümeti yakınlığıyla tanınan Magyar Idök gazetesinin yorumu ise diğerlerinden farklı. "Dünyanın isterik liberal politikacıları ve onların basın organları Avrupa için neyin iyi olduğunu çok önceden ilan etmişlerdi" diye eleştiri yönelten gazetenin yorumunda devamla şu görüşlere yer veriliyor:

"İşte bu çevreler dünya politikasındaki gelişmeleri iyi ile kötü arasındaki savaşlar gibi göstermekten hoşlanıyorlar. Kendi düşüncelerinden farklı olan görüşlere sahip hükümetlere hiç şans tanımıyorlar. Biz ama akılcılığımıza güveniyoruz ve yeni Fransa Cumhurbaşkanı'nı yapacağı işlere bakarak değerlendireceğimizi söylüyoruz. Emmanuel Macron bundan kısa bir süre önce AB değerlerine saygılı olmayan ülkeleri -ki bunlar arasında Macaristan da var- yaptırım uygulamakla tehdit etti. Biz yeni Cumhurbaşkanı'nın bu çıkışını sadece seçim kampanyasının heyecanı içinde yapılmış popülist bir slogan olarak algılamış olduğumuza inanıyoruz."   

  © Deutsche Welle Türkçeemmanuel macron fransa
Beyaz Saray'ın Yeni Sözcüsü Belli Oldu

Beyaz Saray'ın yeni sözcüsü kim oldu?

Çok Uzak Fazla Yakın Nerede Çekildi? Hangi Şehirde Geçiyor?

Sinema filmi Çok Uzak Fazla Yakın nerede çekildi, filmin çekimleri hangi şehirde yapıldı? Çekim yeri neresi, hangi ilde geçiyor?

Alman Haber Kanalı N-TV'den Skandal Türkiye Kararı

Alman haber kanalı N-TV, Türkiye'ye yatırım çekmeye yönelik reklamları bundan böyle yayınlamayacağını duyurdu.

YouTube'dan Terör Karşıtı Adım

YouTube'da uygunsuz içeriklere erişim farklı bir yoldan engellenecek.

Yıldız Tilbe O Ses Türkiye Jürisinde Olacak mı?

Yeni sezonda O Ses Türkiye jüri üyeleri arasında Yıldız Tilbe yer alacak mı? Acun Ilıcalı açıkladı.

34 Eski Medya Çalışanına FETÖ Gözaltısı

FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında, kapatılan medya kuruluşlarının eski personeli 34 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Ege Denizi'nde 6.3 Büyüklüğünde Deprem

Gökova Körfezi'nde saat 01.31'de 6,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

VİDEO HABER
Meryem Ne Zaman Başlıyor? Yayın Tarih Açıklandı

Kanal D'nin yeni dizisi Meryem ne zaman başlıyor? İlk bölüm yayın tarihi belli oldu.

Defne Samyeli Hangi Kanalla Anlaştı?

Defne Samyeli yeni sezonda hangi kanalda olacak?

TRT'nin Yeni Genel Sekreteri Kim Oldu?

TRT'nin yeni genel sekreteri belli oldu

Galatasaray'ın Östersunds'a Elenmesi İsveç Medyasında

Galatasaray'ın UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda Östersunds takımına elenmesi İsveç basınında geniş yankı buldu.

Twitter Tacize Karşı Güvenlik Çözümlerini Güncelledi

Twitter, taciz içeren hesaplara karşı güvenlik çözümlerini iyileştirecek adımlar attı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!