Alman Medyası Görüşmeyi ve İncirlik Krizini Yorumladı

Alman medyası Erdoğan-Trump görüşmesini ve Türkiye-Almanya arasındaki İncirlik krizini yorumladı.


Haber Tarihi : 18 May 2017 08:01

Alman gazetelerindeki yorumlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşme ve Türkiye ile Almanya arasında yaşanan İncirlik krizi ön plana çıkıyor.

Tageszeitung'da Jürgen Gottschlich imzalı yorum Trump-Erdoğan buluşmasına ilişkin. "Tamamen ekildi" başlığını taşıyan yorumda şu satırlar dikkat çekiyor:

"Erdoğan Trump'la buluşuyor. Türkiye'de haftalardır yeni ABD başkanıyla yapılacak görüşme tartışılırken, ABD'de hiç kimse bununla ilgilenmiyor. Buluşma Trump'ın gizli bilgileri ifşa etmesiyle ilgili tartışmaların gölgesinde kaldı. Erdoğan görüşme öncesinde ABD ile  gelecekteki işbirliğini NATO ve Batı ile işbirliğine bağlayacaktı ama bununla hiç alakadar olmayan bir Trump'la karşılaştı. Kısa görüşmede Erdoğan'ın Suriyeli Kürt YPG'nin bir terör örgütü olduğu ve ABD tarafından desteklenmemesi gerektiğini söylemesi, Türk hükümetine bağlı yayın organları tarafından Erdoğan taraftarlarına 'Erdoğan Trump'ın yüzüne söyledi' başlığıyla verildi. Ancak Trump bununla ilgilenmedi. O, Kore Savaşı zamanındaki Türk-Amerikan silah arkadaşlığından bahsetti ve Türkiye ile dostuluğun gelecekte de mağlup edilemeyeceğini söyledi. Erdoğan bu açıklamalar karşında nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini kestiremedi. Zira tüm sorunlar çözümsüz kaldı. Amerikan askerleri Suriyeli Kürtlerle IŞİD'e karşı savaşmayı sürdürecek. Geçen Temmuz'daki darbe girişiminin müsebbibi olduğu iddia edilen Fethullah Gülen ABD'de kalmaya devam edecek ve Amerikan ekonomisi Türkiye pazarına hala ilgi duymuyor. Gelecek hafta Çarşamba günü Erdoğan dünya turnesinin sonunda Brüksel’de AB’li liderler Junker ve Tusk ile bir araya gelecek. Belki Türkiye Cumhurbaşkanı o zamana kadar siyasi gerçekliği yeniden geri kazanmış olur ve en azından Brüksel’de kurtarılması gerekenleri kurtarabilir. Zira dünya liderliği konusunda diretmeye devam ederse, Türkiye’yi sonsuza kadar yalnızlığa itecektir."

Frankfurter Allgemeine Zeitung'daki yorumda, Türkiye’nin Alman milletvekillerine İncirlik üssünde konuşlandırılan Alman askerlerini ziyaret izni vermemesi ele alınıyor:

"Federal orduya bağlı birliği İncirlik'e göndermenin bir nedeni vardı. İncirlik, Suriye’nin kuzey sınırında ve görev yapılan bölgenin çok yakınında bulunuyor. Ürdün'ün kuzeyindeki bir hava üssünden bu bölgeye uçmak çok daha uzun sürüyor. Birliğin başka bir yerde konuşlandırılması Türkiye'ye zarar vermez ama Alman askerlerine ek yük getirir. Buna rağmen, askerlerin başka bir yerde konuşlandırılması doğru. Almanya’nın kendisine yönelik bu muameleye izin vermemesi gerekiyor.”

Dresden’da yayımlanan Sächsische Zeitung'da da Türkiye ile Almanya arasındaki İncirlik krizi işleniyor:

"Türk hükümeti eğer uzlaşmaya yanaşmazsa, geriye tek bir seçenek kalıyor: Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi. Kim askerleri çekmekle tehdit eder ama sonunda hiçbir şey yapmazsa, inandırıcılığını yitirir. Alman siyasetçiler Ürdün'ü bir seçenek olarak görmeye başladığına göre, artık geriye dönüş yok. NATO'nun da Türkiye’ye karşı ileride nasıl bir tutum izleyeceğini kendine sorması gerekiyor. Zira NATO üyesi olan ülkenin güvenilirliği konusunda kuşku duymak için nedenler bulunuyor.”

Berlin merkezli Tagesspiegel gazetesinde aynı konuya ilişkin şu satırlar dikkat çekiyor:

"Erdoğan, her seferinde Alman Federal Hükümeti'ne işlerin nasıl yürüyeceğini gösteriyor, çünkü Alman hükümetini elinde tuttuğuna inanıyor. Ama Alman hükümetinin de elinden kurtulacağı yok. Peki bundan sonra ne olmalı? Örneğin, federal ordu askerleri İncirlik'ten mümkün olan en kısa zamanda çekilmeli. Ve Berlin'in yine yeni bir adım için cesareti yoksa, en azından NATO'nun, ortağı Türkiye ile ilgilenmesi gerekiyor. NATO da bir değerler topluluğu. Bu anlaşmazlıkta NATO Almanya'ya destek vermeli. Eğer bunu yapmazsa, Beyaz Saray'daki otokratın dışındaki bazı kişiler NATO'nun köhnemiş olduğu düşüncesine kapılabilir.”

© Deutsche Welle Türkçeincirlik alman medyası almanya basını recep tayyip erdoğan donald trump incirlik
Tezgah Dergi Raflarda

Tezgah Dergi raflardaki yerini aldı. Tezgah Dergi'nin yazar kadrosunda kimler var?

Kasım 2017 Radyo Reyting Sonuçları Belli Oldu

Kasım 2017 radyo reyting sonuçları belli oldu. Medya dünyasını yakından ilgilendiren rapora göre lider yine değişmedi

Ormanlardan Hemen Önceki Gece: Başrolde Rıza Kocaoğlu

Rıza Kocaoğlu'nun rol aldığı tiyatro oyunu Ormanlardan Hemen Önceki Gece seyirciyi salona bekliyor.

Ay'a Reklam Panoları Dikecekler

Japon şirket, önümüzdeki senelerde Ay'a reklam panoları dikeceğini açıkladı.

2018 Yabancı Dalda En İyi Film Oscar Adayları Açıklandı

2018 Yabancı dalda en iyi film Oscar adayları açıklandı.

Özgür Hasan Altuncu, Hürriyet'e Transfer Oldu

Doğan Medya Grubu bünyesindeki Hürriyet gazetesi, Özgür Hasan Altuncu'yu transfer etti.

2017'de En Çok Hangi TV Kanalları Konuşuldu?

2017 senesinde haberlere en çok hangi televizyon kanalı konu oldu? 2017'de en çok hangi TV kanalları konuşuldu?

VİDEO HABER
İsimsizler Final Yapıyor

Kanal D'nin beğenilen dizisi İsimsizler final yapıyor. Geçen sezon büyük ses getiren İsimsizler neden final kararı aldı, yayından kalktı mı?

Walt Disney, Fox'u Satın Aldı

Walt Disney, geçen yıldan bu yana devam eden Fox satın almasını sonunda bitirdi

Türkiye Kart: Tüm İşlemler Tek Kartta Olacak

Türkiye Kart ne zaman çıkacak, ne işe yarayacak?

Instagram'da Hashtag Takibi Artık Mümkün

Markalar ve bireysel kullanıcıların işini kolaylaştıracak hashtag takip etme özelliği sonunda Instagram'a geldi.

Japon Şirket, Maaşların Bir Kısmını Bitcoin ile Ödeyecek

Japonya'da bir şirket, çalışanların maaşlarının bir kısmını sanal para birimi Bitcoin ile ödeyeceğini açıkladı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!