Alman Medyası Görüşmeyi ve İncirlik Krizini Yorumladı

Alman medyası Erdoğan-Trump görüşmesini ve Türkiye-Almanya arasındaki İncirlik krizini yorumladı.


Haber Tarihi : 18 May 2017 08:01

Alman gazetelerindeki yorumlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşme ve Türkiye ile Almanya arasında yaşanan İncirlik krizi ön plana çıkıyor.

Tageszeitung'da Jürgen Gottschlich imzalı yorum Trump-Erdoğan buluşmasına ilişkin. "Tamamen ekildi" başlığını taşıyan yorumda şu satırlar dikkat çekiyor:

"Erdoğan Trump'la buluşuyor. Türkiye'de haftalardır yeni ABD başkanıyla yapılacak görüşme tartışılırken, ABD'de hiç kimse bununla ilgilenmiyor. Buluşma Trump'ın gizli bilgileri ifşa etmesiyle ilgili tartışmaların gölgesinde kaldı. Erdoğan görüşme öncesinde ABD ile  gelecekteki işbirliğini NATO ve Batı ile işbirliğine bağlayacaktı ama bununla hiç alakadar olmayan bir Trump'la karşılaştı. Kısa görüşmede Erdoğan'ın Suriyeli Kürt YPG'nin bir terör örgütü olduğu ve ABD tarafından desteklenmemesi gerektiğini söylemesi, Türk hükümetine bağlı yayın organları tarafından Erdoğan taraftarlarına 'Erdoğan Trump'ın yüzüne söyledi' başlığıyla verildi. Ancak Trump bununla ilgilenmedi. O, Kore Savaşı zamanındaki Türk-Amerikan silah arkadaşlığından bahsetti ve Türkiye ile dostuluğun gelecekte de mağlup edilemeyeceğini söyledi. Erdoğan bu açıklamalar karşında nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini kestiremedi. Zira tüm sorunlar çözümsüz kaldı. Amerikan askerleri Suriyeli Kürtlerle IŞİD'e karşı savaşmayı sürdürecek. Geçen Temmuz'daki darbe girişiminin müsebbibi olduğu iddia edilen Fethullah Gülen ABD'de kalmaya devam edecek ve Amerikan ekonomisi Türkiye pazarına hala ilgi duymuyor. Gelecek hafta Çarşamba günü Erdoğan dünya turnesinin sonunda Brüksel’de AB’li liderler Junker ve Tusk ile bir araya gelecek. Belki Türkiye Cumhurbaşkanı o zamana kadar siyasi gerçekliği yeniden geri kazanmış olur ve en azından Brüksel’de kurtarılması gerekenleri kurtarabilir. Zira dünya liderliği konusunda diretmeye devam ederse, Türkiye’yi sonsuza kadar yalnızlığa itecektir."

Frankfurter Allgemeine Zeitung'daki yorumda, Türkiye’nin Alman milletvekillerine İncirlik üssünde konuşlandırılan Alman askerlerini ziyaret izni vermemesi ele alınıyor:

"Federal orduya bağlı birliği İncirlik'e göndermenin bir nedeni vardı. İncirlik, Suriye’nin kuzey sınırında ve görev yapılan bölgenin çok yakınında bulunuyor. Ürdün'ün kuzeyindeki bir hava üssünden bu bölgeye uçmak çok daha uzun sürüyor. Birliğin başka bir yerde konuşlandırılması Türkiye'ye zarar vermez ama Alman askerlerine ek yük getirir. Buna rağmen, askerlerin başka bir yerde konuşlandırılması doğru. Almanya’nın kendisine yönelik bu muameleye izin vermemesi gerekiyor.”

Dresden’da yayımlanan Sächsische Zeitung'da da Türkiye ile Almanya arasındaki İncirlik krizi işleniyor:

"Türk hükümeti eğer uzlaşmaya yanaşmazsa, geriye tek bir seçenek kalıyor: Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi. Kim askerleri çekmekle tehdit eder ama sonunda hiçbir şey yapmazsa, inandırıcılığını yitirir. Alman siyasetçiler Ürdün'ü bir seçenek olarak görmeye başladığına göre, artık geriye dönüş yok. NATO'nun da Türkiye’ye karşı ileride nasıl bir tutum izleyeceğini kendine sorması gerekiyor. Zira NATO üyesi olan ülkenin güvenilirliği konusunda kuşku duymak için nedenler bulunuyor.”

Berlin merkezli Tagesspiegel gazetesinde aynı konuya ilişkin şu satırlar dikkat çekiyor:

"Erdoğan, her seferinde Alman Federal Hükümeti'ne işlerin nasıl yürüyeceğini gösteriyor, çünkü Alman hükümetini elinde tuttuğuna inanıyor. Ama Alman hükümetinin de elinden kurtulacağı yok. Peki bundan sonra ne olmalı? Örneğin, federal ordu askerleri İncirlik'ten mümkün olan en kısa zamanda çekilmeli. Ve Berlin'in yine yeni bir adım için cesareti yoksa, en azından NATO'nun, ortağı Türkiye ile ilgilenmesi gerekiyor. NATO da bir değerler topluluğu. Bu anlaşmazlıkta NATO Almanya'ya destek vermeli. Eğer bunu yapmazsa, Beyaz Saray'daki otokratın dışındaki bazı kişiler NATO'nun köhnemiş olduğu düşüncesine kapılabilir.”

© Deutsche Welle Türkçeincirlik alman medyası almanya basını recep tayyip erdoğan donald trump incirlik
Kanal D'de Yeni Sezonda Sabah Haberlerini Kimler Sunacak?

Yeni sezonda Kanal D'nin sabah haberlerini kimler sunacak?

Sözcü'den Açıklama

Medya dünyasında deprem etkisi yaratan Sözcü'ye yönelik FETÖ operasyonu ile ilgili gazeteden bir açıklama daha geldi.

Mustafa Denizli Hürriyet Gazetesinde Yazacak

Spor medyasında ses getiren transfer! Hürriyet gazetesi Mustafa Denizli'yi kadrosuna kattı.

Radyo Reyting Sonuçları - Temmuz 2017

Temmuz 2017 dönemini kapsayan aylık radyo reyting sonuçları yayınlandı.

WhatsApp Web'e Status Özelliği Geliyor

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp Web'e Status özelliği geliyor.

Basın İlan Kurumu, Gazetelerin İlk Sayfalarını Yayınlayacak

Yazılı medyada resmi ilan yayınlama hakkına sahip 200'e yakın gazetenin birinci sayfasına BİK üzerinden ulaşılabilecek.

17 Ağustos 2017 Perşembe Reyting Sonuçları

18.08.2017 Perşembe gününün reyting sonuçları.

Seyahat Kulübü Yakında BluTV'de

BluTV'nin yeni belgesel projesi Seyahat Kulübü'nde hangi oyuncular yer alacak?

Acun Ilıcalı Brezilya İçin Survivor Çekecek

Acun Medya ile yurtdışnıa açılan Acun Ilıcalı, Yunanistan'ın ardından Brezilya için de Survivor çekecek.

Aslı Çakır, Hürriyet'in Yazı İşleri Müdürü Oldu

Doğan Medya bünyesindeki Hürriyet gazetesinin Yazı İşler Müdürü, Aslı Çakır oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Gazeteci Tutuklattı

Fransız medyası şokta! Cumhurbaşkanı Macron tatil yaptığı esnada fotoğraf çeken gazeteciyi tutuklattı.

Facebook, Hikayeler’e Yeni Özellikler Ekledi

Sosyal medya devi Facebook, Hikayeler eklentisine yeni özellikler ekledi.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!