Alman Medyası Görüşmeyi ve İncirlik Krizini Yorumladı

Alman medyası Erdoğan-Trump görüşmesini ve Türkiye-Almanya arasındaki İncirlik krizini yorumladı.


Haber Tarihi : 18 May 2017 08:01

Alman gazetelerindeki yorumlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşme ve Türkiye ile Almanya arasında yaşanan İncirlik krizi ön plana çıkıyor.

Tageszeitung'da Jürgen Gottschlich imzalı yorum Trump-Erdoğan buluşmasına ilişkin. "Tamamen ekildi" başlığını taşıyan yorumda şu satırlar dikkat çekiyor:

"Erdoğan Trump'la buluşuyor. Türkiye'de haftalardır yeni ABD başkanıyla yapılacak görüşme tartışılırken, ABD'de hiç kimse bununla ilgilenmiyor. Buluşma Trump'ın gizli bilgileri ifşa etmesiyle ilgili tartışmaların gölgesinde kaldı. Erdoğan görüşme öncesinde ABD ile  gelecekteki işbirliğini NATO ve Batı ile işbirliğine bağlayacaktı ama bununla hiç alakadar olmayan bir Trump'la karşılaştı. Kısa görüşmede Erdoğan'ın Suriyeli Kürt YPG'nin bir terör örgütü olduğu ve ABD tarafından desteklenmemesi gerektiğini söylemesi, Türk hükümetine bağlı yayın organları tarafından Erdoğan taraftarlarına 'Erdoğan Trump'ın yüzüne söyledi' başlığıyla verildi. Ancak Trump bununla ilgilenmedi. O, Kore Savaşı zamanındaki Türk-Amerikan silah arkadaşlığından bahsetti ve Türkiye ile dostuluğun gelecekte de mağlup edilemeyeceğini söyledi. Erdoğan bu açıklamalar karşında nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini kestiremedi. Zira tüm sorunlar çözümsüz kaldı. Amerikan askerleri Suriyeli Kürtlerle IŞİD'e karşı savaşmayı sürdürecek. Geçen Temmuz'daki darbe girişiminin müsebbibi olduğu iddia edilen Fethullah Gülen ABD'de kalmaya devam edecek ve Amerikan ekonomisi Türkiye pazarına hala ilgi duymuyor. Gelecek hafta Çarşamba günü Erdoğan dünya turnesinin sonunda Brüksel’de AB’li liderler Junker ve Tusk ile bir araya gelecek. Belki Türkiye Cumhurbaşkanı o zamana kadar siyasi gerçekliği yeniden geri kazanmış olur ve en azından Brüksel’de kurtarılması gerekenleri kurtarabilir. Zira dünya liderliği konusunda diretmeye devam ederse, Türkiye’yi sonsuza kadar yalnızlığa itecektir."

Frankfurter Allgemeine Zeitung'daki yorumda, Türkiye’nin Alman milletvekillerine İncirlik üssünde konuşlandırılan Alman askerlerini ziyaret izni vermemesi ele alınıyor:

"Federal orduya bağlı birliği İncirlik'e göndermenin bir nedeni vardı. İncirlik, Suriye’nin kuzey sınırında ve görev yapılan bölgenin çok yakınında bulunuyor. Ürdün'ün kuzeyindeki bir hava üssünden bu bölgeye uçmak çok daha uzun sürüyor. Birliğin başka bir yerde konuşlandırılması Türkiye'ye zarar vermez ama Alman askerlerine ek yük getirir. Buna rağmen, askerlerin başka bir yerde konuşlandırılması doğru. Almanya’nın kendisine yönelik bu muameleye izin vermemesi gerekiyor.”

Dresden’da yayımlanan Sächsische Zeitung'da da Türkiye ile Almanya arasındaki İncirlik krizi işleniyor:

"Türk hükümeti eğer uzlaşmaya yanaşmazsa, geriye tek bir seçenek kalıyor: Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi. Kim askerleri çekmekle tehdit eder ama sonunda hiçbir şey yapmazsa, inandırıcılığını yitirir. Alman siyasetçiler Ürdün'ü bir seçenek olarak görmeye başladığına göre, artık geriye dönüş yok. NATO'nun da Türkiye’ye karşı ileride nasıl bir tutum izleyeceğini kendine sorması gerekiyor. Zira NATO üyesi olan ülkenin güvenilirliği konusunda kuşku duymak için nedenler bulunuyor.”

Berlin merkezli Tagesspiegel gazetesinde aynı konuya ilişkin şu satırlar dikkat çekiyor:

"Erdoğan, her seferinde Alman Federal Hükümeti'ne işlerin nasıl yürüyeceğini gösteriyor, çünkü Alman hükümetini elinde tuttuğuna inanıyor. Ama Alman hükümetinin de elinden kurtulacağı yok. Peki bundan sonra ne olmalı? Örneğin, federal ordu askerleri İncirlik'ten mümkün olan en kısa zamanda çekilmeli. Ve Berlin'in yine yeni bir adım için cesareti yoksa, en azından NATO'nun, ortağı Türkiye ile ilgilenmesi gerekiyor. NATO da bir değerler topluluğu. Bu anlaşmazlıkta NATO Almanya'ya destek vermeli. Eğer bunu yapmazsa, Beyaz Saray'daki otokratın dışındaki bazı kişiler NATO'nun köhnemiş olduğu düşüncesine kapılabilir.”

© Deutsche Welle Türkçeincirlik alman medyası almanya basını recep tayyip erdoğan donald trump incirlikErdal Tosun
Erdal Tosun
Erdal TosunÖZEL HABER
Şevkat Yerimdar Reytingleri

Şevkat Yerimdar reytingleri ne durumda? FOX TV'de yayınlanan dizi rating sıralamasında kaçıncı oldu? Şevkat Yerimdar reyting karnesi.

25 Mayıs 2017 Perşembe Reyting Sonuçları

25.05.2017 Perşembe gününün reyting sonuçları.

24 Mayıs 2017 Çarşamba Reyting Sonuçları

23 Mayıs 2017 Salı Reyting Sonuçları

23.05.2017 Salı gününün reyting sonuçları. Anne, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Hayat Şarkısı reytinglerde kaçıncı oldu?

Macera Gemisi Sunucusu Kimdir? Yarışmayı Kim Sunuyor?

Kanal D'de yayınlanan Macera Gemisi'ni kim sunuyor? Macera Gemisi sunucusu kimdir, spikerin ismi nedir kaç yaşında nereli?

22 Mayıs 2017 Pazartesi Reyting Sonuçları

22.05.2017 Pazartesi gününün reyting sonuçları.

Macera Gemisi Nerede Çekiliyor? Hangi Şehirde, Ülkede?

Kanal D ekranlarının yeni yarışma programı Macera Gemisi nerede çekiliyor? Macera Gemisi çekimleri hangi şehirde ülkede yapılıyor?

Akif Emre Hayatını Kaybetti. Akif Emre Kimdir?

Yeni Şafak yazarı Akif Emre yaşımını yitirdi. Akif Emre kimdir?

Nokta Dergisi Davasında Karar Açıklandı

Nokta Dergisi davasında karar çıktı.

Nevşin Mengü Ekrandan Çekildi

CNN Türk yönetimi Nevşin Mengü'yü neden ekrandan çekti?

Fenerbahçe'nin Euroleague Şampiyonluğu Dış Basında

Olympiakos'u farklı mağlup eden Fenerbahçe basketbolda Avrupa'nın en iyisi oldu.

Sırrı Süreyya Önder Siyaseti Bırakıyor

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder siyaseti bırakacağını açıkladı.