TRT 1 Katrilyon Lira'yı Nereye Ödedi?

CHP'li Yarkadaş'ın "TRT bir katrilyonu kime ödedi?" sorusuna "Bu ticari sırdır açıklayamayız" cevabı geldi.


Haber Tarihi : 25 Ağu 2017 18:51

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TRT'nin son bir buçuk yılda hangi dış yapım şirketine ne kadar ödediğini sordu. Gelen cevaba tepki gösteren Yarkadaş, "Vergimin nereye harcandığını öğrenemiyorum. Yapılan halka saygısızlıktır" tepkisini gösterdi.

"KİM BU ŞİRKETLER?"

 CHP ile TRT arasındaki bütçe tartışmasında yeni perde...

barış yarkadaş

TRT'nin son bir buçuk yılda dış yapımlara bir katrilyon ödediğini ortaya çıkaran CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, bu kez dış yapım hizmeti alınan şirketlerin listesini öğrenmek istedi.

CHP'li vekil bunun için Bilgi Edinme Kanunu'ndan doğan hakkını kullanarak TRT'ye başvurdu. Yaklaşık 15 gün sonra gelen cevap ise CHP'li vekilin tepkisine sebep oldu. TRT, "Kime hangi prodüksiyonu yaptırdığımızı ve ne kadar ödediğimizi açıklayamayız. Bu ticari sırdır" cevabını verdi.

 "HALKLA ALAY EDİYORLAR"

Gelen cevap metnini medyayla paylaşan Yarkadaş, "Bunun adı halka saygısızlıktır. Vergimin nereye harcandığını öğrenmek istiyorum. TRT, bunu engelliyor. Kime ne için ve ne kadar para ödediğini açıklayamıyor" dedi.

 Yedi bin kadrolu, üç bin de sözleşmeli personeli olan bir kurumun, her gün ortalama iki milyon TL'yi dış yapım adı altında yandaş şirketlere dağıttığını söyleyen Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "TRT, iktidarın hem borazanı hem de çiftliği haline gelmiş. Nuriye ve Semih'in açlık grevini itibarsızlaştırmaya çalışan ve yalan haber yapan TRT, her gün iki milyon TL'yi çöpe atıyor. Resmî kaynaklardan edindiğim bilgiye göre, son bir buçuk yılda, dış yapımlara bir katrilyon ödemişler. Ancak bu parayı kime ve neden ödediklerini açıklayamıyor, ticari sır gerekçesinin arkasına sığınıyorlar."

RESMİ YANITLARDAN ÇIKAN SONUÇLAR

Açıkladığı rakamların TRT'den gelen resmî belgelerde yazdığını belirten Yarkadaş, şunları söyledi:

"Bilgi Edinme Kanunu yoluyla öğrendiğimize göre, TRT 2016'da 350, 2017'nin ilk altı ayında ise 143 programı dışarıya yaptırmış. Ve bu programlara bir katrilyon ödemiş! Peki; on bin personeli olan bir kurum, nasıl olur da böyle bir bütçe kullanır? O kurumda çalışan yedi bin kadrolu, üç bin sözleşmeli personel ne iş yapar?"

 "500 GÜNDE 1 TRİLYON HARCADILAR"

 On bin personele ve her türlü teknik donanıma sahip bir kurumun bir buçuk yılda dış yapımlara bir katrilyon ödemesinin mantıklı hiçbir yanının olmadığını belirten Yarkadaş, "Belli ki; TRT'yi yandaşları besleme ve doyurma merkezi olarak kullanıyorlar. Parayı alan AKP'nin borazanına dönüşüyor" dedi.

 TRT'nin har vurup harman savurduğu bütçenin, Türkiye'nin kara deliklerinden biri haline dönüştüğünü belirten Yarkadaş, "Memura verilen yüzde üç zammı bütçeye yük olarak gören zihniyet, yandaşa bir katrilyon dağıtıyor" ifadesini kullandı.

 "GAYRİ CİDDİ AÇIKLAMA"

 TRT'nin kendisine "Yapılan işlere ne kadar ödendiğini açıklarsak, ticari avantajımızı kaybederiz" açıklamasını yolladığını kaydeden Yarkadaş, "AKP'nin borazanı olan TRT, gayri ciddi davranıyor ve halkla alay ediyor" ifadesini kullandı.

 Yarkadaş, "Kime ne kadar ödediklerini açıklasalar, yağmanın haritası ortaya çıkacak. Bunu gizlemek için süslü laflar ediyorlar" dedi.

 'PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ…’

 Yandaşlara aktarılan milyonların peşini bırakmayacaklarını kaydeden CHP’li vekil, TRT’nin sorulara cevap vermemesi üzerine bu kez Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu Başkanlığı'na başvurduğunu açıkladı. Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Umarım, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, kime ne kadar ödendiğini açıklar. Buradan da bir sonuç alamazsak, avukatımız Turan Aydoğan aracılığıyla yargıya gideceğiz. Vatandaş olarak vergilerimizin nereye harcandığını öğrenemediğimizi belirterek dava açacağız. İktidar halka karşı şeffaf olmalıdır. 2016 yılında TRT’ye toplam 1.771.199.696 TL kamusal katkı sağlanmış. Bu paranın tamamı vergilerden aktarılmış. Şimdi bu bile yetmiyor; cep telefonlarının satışından her yıl 540 milyon TL daha ek gelir sağlanacak TRT'ye... "

 "NURİYE VE SEMİH'E KÜFRETMEK İÇİN PARA HARCIYORLAR"

 Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti:

 "Bu para, işini, ekmeğini istediği için cezaevine atılan Nuriye ve Semih'e alçakça küfretmek için harcanacak. Bu alçaklığa sessiz kalmayacak ve yağmanın suç ortaklarını ortaya çıkaracağız."

 "TRT DE ÇÜRÜDÜ"

TRT'nin bir avukatının 50 milyon TL, bir sekreterinin ise beş milyon TL'yi hesaplarına geçirerek ortadan kaybolduğunu da hatırlatan Yarkadaş, "AKP'deki çürüme TRT'yi de sarmış" dedi. Yarkadaş, TRT'nin haber ve tartışma programlarının yanı sıra, çektirdiği dizilerle de AKP'ye hizmet ettiğini belirtti. ​

Kaynak: Cumhuriyettrt barış yarkadaş chp
Tugay Kerimoğlu Tivibu Spor'a Yorumcu Oldu

Spor medyasındaki rekabet devam ediyor. Tivibu Spor bir döneme damga vurmuş Tugay Kerimoğlu'nu kadrosuna kattı.

Snapchat Hisselerine Kylie Jenner Etkisi

Sosyal medya uygulaması Snapchat'in hisseleri Kylie Jenner'in etkisiyle büyük bir düşüş yaşadı.

Facebook, Reklam Ölçümlemelerinde Yeniliğe Gitti

Sosyal medya ağı Facebook, reklam ölçümlemelerinde yeniliğe gittiğini duyurdu.

KÖŞE YAZISI
Yapay Zeka Terapistlerin İşini Elinden Alır mı? Fatih Halis Eroğuz Yazdı

Fatih Halis Eroğuz yapay zeka alanındaki son gelişmelere değinerek bu durumun psikoterapistlerin işini tehdit edip etmediğini yorumladı.

Wikipedia Zero Kapanıyor

Geçtiğimiz yıllarda Wikipedia Zero’nun erişimini daha fazla arttırmak isteyen Wikimedia beklenmedik bir karar aldı.

Facebook Reklamverenin Kimliğini Posta Yoluyla Doğrulayacak

Sosyal medya devi Facebook, seçimlerde manipülasyon olmaması için posta yoluyla doğrulama sistemini kullanmaya başlayacaklarını açıkladı.

Influencer Marketing Yatırımları Artmaya Devam Edecek

Medya ve pazarlama sektörünün yakından takip ettiği influencer marketing alanındaki yatırımların 2018'de artarak devam etmesi bekleniyor.

Ocak 2018 Radyo Reyting Sonuçları

Ocak 2018 dönemine ait radyo reyting sonuçları açıklandı. Medya sektörünü yakından ilgilendiren sıralamada birinci hangi kanal oldu?

TRT'nin Engelli Sporlarına Desteği Sürecek

Türk medyasının önemli kurumlarından TRT, engelli sporlarına destek vermeyi sürdürecek.

Ulusal Kanal'da Üst Düzey Atama

Ulusal Kanal'ın Ankara Haber Müdürü kim oldu?

Tinder'da Yeni Dönem

Sosyalleşme ve flört uygulaması olan Tinder'da yeni bir döneme giriliyor.

Emin Çapa CNN Türk'ten Neden Ayrıldı?

Doğan Medya Grubu bünyesindeki CNN Türk niye Emin Çapa'nın görevine son verdi? Çapa kanaldan neden ayrıldı, kovuldu mu?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!