TRT 1 Katrilyon Lira'yı Nereye Ödedi?

CHP'li Yarkadaş'ın "TRT bir katrilyonu kime ödedi?" sorusuna "Bu ticari sırdır açıklayamayız" cevabı geldi.


Haber Tarihi : 25 Ağu 2017 18:51

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TRT'nin son bir buçuk yılda hangi dış yapım şirketine ne kadar ödediğini sordu. Gelen cevaba tepki gösteren Yarkadaş, "Vergimin nereye harcandığını öğrenemiyorum. Yapılan halka saygısızlıktır" tepkisini gösterdi.

"KİM BU ŞİRKETLER?"

 CHP ile TRT arasındaki bütçe tartışmasında yeni perde...

barış yarkadaş

TRT'nin son bir buçuk yılda dış yapımlara bir katrilyon ödediğini ortaya çıkaran CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, bu kez dış yapım hizmeti alınan şirketlerin listesini öğrenmek istedi.

CHP'li vekil bunun için Bilgi Edinme Kanunu'ndan doğan hakkını kullanarak TRT'ye başvurdu. Yaklaşık 15 gün sonra gelen cevap ise CHP'li vekilin tepkisine sebep oldu. TRT, "Kime hangi prodüksiyonu yaptırdığımızı ve ne kadar ödediğimizi açıklayamayız. Bu ticari sırdır" cevabını verdi.

 "HALKLA ALAY EDİYORLAR"

Gelen cevap metnini medyayla paylaşan Yarkadaş, "Bunun adı halka saygısızlıktır. Vergimin nereye harcandığını öğrenmek istiyorum. TRT, bunu engelliyor. Kime ne için ve ne kadar para ödediğini açıklayamıyor" dedi.

 Yedi bin kadrolu, üç bin de sözleşmeli personeli olan bir kurumun, her gün ortalama iki milyon TL'yi dış yapım adı altında yandaş şirketlere dağıttığını söyleyen Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "TRT, iktidarın hem borazanı hem de çiftliği haline gelmiş. Nuriye ve Semih'in açlık grevini itibarsızlaştırmaya çalışan ve yalan haber yapan TRT, her gün iki milyon TL'yi çöpe atıyor. Resmî kaynaklardan edindiğim bilgiye göre, son bir buçuk yılda, dış yapımlara bir katrilyon ödemişler. Ancak bu parayı kime ve neden ödediklerini açıklayamıyor, ticari sır gerekçesinin arkasına sığınıyorlar."

RESMİ YANITLARDAN ÇIKAN SONUÇLAR

Açıkladığı rakamların TRT'den gelen resmî belgelerde yazdığını belirten Yarkadaş, şunları söyledi:

"Bilgi Edinme Kanunu yoluyla öğrendiğimize göre, TRT 2016'da 350, 2017'nin ilk altı ayında ise 143 programı dışarıya yaptırmış. Ve bu programlara bir katrilyon ödemiş! Peki; on bin personeli olan bir kurum, nasıl olur da böyle bir bütçe kullanır? O kurumda çalışan yedi bin kadrolu, üç bin sözleşmeli personel ne iş yapar?"

 "500 GÜNDE 1 TRİLYON HARCADILAR"

 On bin personele ve her türlü teknik donanıma sahip bir kurumun bir buçuk yılda dış yapımlara bir katrilyon ödemesinin mantıklı hiçbir yanının olmadığını belirten Yarkadaş, "Belli ki; TRT'yi yandaşları besleme ve doyurma merkezi olarak kullanıyorlar. Parayı alan AKP'nin borazanına dönüşüyor" dedi.

 TRT'nin har vurup harman savurduğu bütçenin, Türkiye'nin kara deliklerinden biri haline dönüştüğünü belirten Yarkadaş, "Memura verilen yüzde üç zammı bütçeye yük olarak gören zihniyet, yandaşa bir katrilyon dağıtıyor" ifadesini kullandı.

 "GAYRİ CİDDİ AÇIKLAMA"

 TRT'nin kendisine "Yapılan işlere ne kadar ödendiğini açıklarsak, ticari avantajımızı kaybederiz" açıklamasını yolladığını kaydeden Yarkadaş, "AKP'nin borazanı olan TRT, gayri ciddi davranıyor ve halkla alay ediyor" ifadesini kullandı.

 Yarkadaş, "Kime ne kadar ödediklerini açıklasalar, yağmanın haritası ortaya çıkacak. Bunu gizlemek için süslü laflar ediyorlar" dedi.

 'PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ…’

 Yandaşlara aktarılan milyonların peşini bırakmayacaklarını kaydeden CHP’li vekil, TRT’nin sorulara cevap vermemesi üzerine bu kez Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu Başkanlığı'na başvurduğunu açıkladı. Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Umarım, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, kime ne kadar ödendiğini açıklar. Buradan da bir sonuç alamazsak, avukatımız Turan Aydoğan aracılığıyla yargıya gideceğiz. Vatandaş olarak vergilerimizin nereye harcandığını öğrenemediğimizi belirterek dava açacağız. İktidar halka karşı şeffaf olmalıdır. 2016 yılında TRT’ye toplam 1.771.199.696 TL kamusal katkı sağlanmış. Bu paranın tamamı vergilerden aktarılmış. Şimdi bu bile yetmiyor; cep telefonlarının satışından her yıl 540 milyon TL daha ek gelir sağlanacak TRT'ye... "

 "NURİYE VE SEMİH'E KÜFRETMEK İÇİN PARA HARCIYORLAR"

 Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti:

 "Bu para, işini, ekmeğini istediği için cezaevine atılan Nuriye ve Semih'e alçakça küfretmek için harcanacak. Bu alçaklığa sessiz kalmayacak ve yağmanın suç ortaklarını ortaya çıkaracağız."

 "TRT DE ÇÜRÜDÜ"

TRT'nin bir avukatının 50 milyon TL, bir sekreterinin ise beş milyon TL'yi hesaplarına geçirerek ortadan kaybolduğunu da hatırlatan Yarkadaş, "AKP'deki çürüme TRT'yi de sarmış" dedi. Yarkadaş, TRT'nin haber ve tartışma programlarının yanı sıra, çektirdiği dizilerle de AKP'ye hizmet ettiğini belirtti. ​

Kaynak: Cumhuriyettrt barış yarkadaş chp
Faruk Bildirici Haber Sitelerini Eleştirdi

Hürriyet'in okur temsilcisi Faruk Bildirici, dijital medyadaki haber siteleri hakkında eleştirilerde bulundu.

This is Us Uyarlaması Türk Dizisi Geliyor

This is Us uyarlaması Türk dizisinin oyuncu kadrosu ortaya çıkmaya başladı. Yerli dizinin hangi kanalda yayınlanacağı belli oldu.

Asla Vazgeçmem Hangi Ülkelere Satıldı Kaç Ülkede Yayınlanıyor?

Tolgahan Sayışman ile Amine Gülşe'nin başrol olduğu Asla Vazgeçmem hangi ülkelere satıldı, kaç ülkede yayınlanıyor?

Comcast'tan 21st Century Fox'a Yeni Teklif

Comcast, 21st Century Fox için 65 milyar dolarlık teklifte bulundu.

Ramazan Kurnaz Kanal D'den Neden Ayrıldı?

Kanal D Haber'in şefi Ramazan Kurnaz neden ayrıldı? Show TV'den transfer edilen Ramazan Kurnaz Kanal D'den kovuldu mu?

CHP, TRT Yayınına Katılmayacak

Meral Akşener'in ardından CHP yönetimi de TRT yayınına katılmama kararı aldı.

Meral Akşener TRT'ye Çıkmayacak

Meral Akşener'den TRT kararı...

Periscope Davasında Karar Açıklandı

Canlı yayın uygulaması Periscope hakkında karar verildi.

RTÜK Başkanı: Her Adaya Eşit Süre Verilmesini Bekleyemeyiz

24 Haziran seçimleri için yapılan televizyon yayınları hakkında konuşan Yerlikaya "Her adaya eşit süre verilmesini bekleyemeyiz" dedi.

Özel Kanallar Hangi Partiye Ne Kadar Zaman Ayırdı?

24 Haziran 2018 seçimlerine giderken NTV, CNN Türk, Habertürk gibi kanallar AK Parti, CHP, İyi Parti, MHP ve HDP'ye ne kadar yer ayırdı?

TRT CHP'nin Reklam Filmini Neden Yayınlamadı?

Kemal Kılıçdaroğlu TRT'nin CHP'nin reklam filmini neden yayınlamadığını açıkladı.

Facebook Sahte Haber Okuyacak Editör Arıyor

Sosyal medya devi Facebook, sahte haberlerle mücadele edebilmek için haber okuyacak editör arıyor.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!