E-Ticaret İçin Vergi Dairesi Kurulacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, e-ticaret için özel bir vergi dairesi kurulacağını açıkladı.


Haber Tarihi : 07 Eyl 2017 14:36

Maliye Bakanı Naci Ağbal, haziran ayında yaptığı açıklamada yabancı e-Ticaret sitelerinden stopaj yoluyla vergi alınacağını söylemişti . Şimdi bu konuda yeni bir açıklama yaptı ve İstanbul'da sadece elektronik ticarete bakacak bir vergi dairesi kurulacağını söyledi. 

Ağbal, uluslararası elektronik ticaret platformlarını yöneten bazı şirketlerin Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yürüttüğünü ifade ederken, Avrupalı, Çinli birçok firmanın üzerinde satış yaptığı büyük bir platformun gelerek mükellef olmak istediğini ve ilk sorusunun da "stopaj" olduğunu belirtti : 


  • "Baktık ki firmalar artık vergilerini vermek, ticaretlerini yapmak istiyor; ülkelerle kötü olmak istemiyorlar. Ayrıca lojistik merkezi oluşturacaklarını bize ilettiler. Stopaj çalışmasından vazgeçmedik ama mükellef yapma seçeneğinin vergiye uyum bakımından daha doğru bir çözüm olacağını görüyoruz" 


diyen Ağbal, bazı ülkelerde belli bir tutarı aşan firmaların mükellef olduğunu belirtirken, Türkiye'de vergi mükellefi olmak için başvuran yabancı firmaların vergi yasalarının belirgin ve basit olmasını istediklerini aktardı. 

Ağbal, bu tür istekler nedeniyle, İstanbul'da sadece elektronik ticarete bakacak bir vergi dairesi kurulabileceğini söyledi. Elektronik ticaretin Türkiye için de bir fırsat olduğunu ve bu mekanizma ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin diğer ülke pazarlarına eriştiği bir pazara dönüşmesi gerektiğini belirten Maliye Bakanı Ağbal, tekstil, giyim sektörü, ev tekstili gibi ürün segmentlerindeki KOBİlerimizin, bu piyasaya erken girmeleri durumunda, global network içinde ciddi başarılar elde edebileceğini söyledi. 

Türkiye'de kazandığı halde vergi mükellefi olmak istemeyen bazı şirketler olduğunu da hatırlatan Ağbal şöyle dedi : 


  • "Maliye olarak bu şirketleri resen yani onların isteğine bırakmaksızın vergi mükellefi yaptık. Beyanname vermeleri için çağrıda bulunduk. Beyanname vermezlerse bunlara ceza keseceğiz, vergilerini isteyeceğiz. Vergi alacağını almak için her türlü çalışmayı yapacağız."


Günümüzde, çok uluslu internet firmaları "vergi" vermemek için karmaşık yöntemler deniyorlar. Faturalarını, vergi oranlarının düşük ya da hiç olmadığı ülkelerden kesen bu firmalar, bir şekilde para kazandıkları ülkelere, kazançlarından vergi ödemedikleri gibi, anavatanları olan ülkelerde de vergi ödemedikleri için eleştiriliyorlar. Ağbal ise daha önce yaptığı açıklamada, bu firmaların ödemedikleri vergileri, ülke içinde yapılan kredi kart harcamalarından, banka işlemleri sırasında stopaj keserek dolaylı vergi alabileceklerini söylemişti.

Kaynak: Turk-internete-ticaret e ticaret naci ağbal elektronik ticaret
Tencent, Facebook'u Geride Bıraktı

Çinli sosyal medya firması Tencent, Facebook'u geride bırakarak dünyanın en değeri sosyal medya şirketi oldu.

"Sosyal Medya ile Kültür Sahibi Olunmaz"

TÜRKSAT 6A, 2020'de Hazır Olacak

Medya dünyasının merakla beklediği TÜRKSAT 6A'nın hazırlık süreci devam ediyor.

Facebook'un Haber Akışı Ücretli Olacak

Sosyal medya sitesi Facebook'un haber akışı, yayıncılar için paralı olacak.

Snapchat'te Ayrılıklar Devam Ediyor

Sosyal medya uygulaması Snapchat'te ayrılıklar sürüyor.

Kürşat Demircioğlu'na D-Smart'ta Üst Düzey Görev

Doğan Medya grubu bünyesindeki D-Smart platformunda Kürşat Demircioğlu'na üst düzey bir görev verildi.

Facebook Creator App Nedir?

Sosyal medya devi Facebook'un içerik üreticileri için geliştirdiği uygulama Creator App nedir, ne işe yarar?

Kurt Seyit ve Şura Arjantin'de Yayınlanacak

Türk dizilerinin Güney Amerika macerası sürüyor.

Ekşi Sözlük 1 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Yerli sosyal medya sitesi Ekşi Sözlük, 1 milyon kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

Yerel Kanallardan İndirim Talebi

Yerel televizyon kanallarından uydu fiyatlarında indirim talebi... Yerel medyacılar TÜRKSAT ve RTÜK'e seslendi.

2017'nin Sinema Verileri Açıklandı

2017'de sinema salonlarında toplam izleyici sayısı ne seviyede? 2017'nin en çok izlenen yerli ve yabancı filmleri hangi yapımlar oldu?

Kanal A Kapatıldı

1996'dan beri medya dünyasının önemli yayın organlarından biri olan Kanal A sessiz bir şekilde kapandı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!