E-Ticaret İçin Vergi Dairesi Kurulacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, e-ticaret için özel bir vergi dairesi kurulacağını açıkladı.


Haber Tarihi : 07 Eyl 2017 14:36

Maliye Bakanı Naci Ağbal, haziran ayında yaptığı açıklamada yabancı e-Ticaret sitelerinden stopaj yoluyla vergi alınacağını söylemişti . Şimdi bu konuda yeni bir açıklama yaptı ve İstanbul'da sadece elektronik ticarete bakacak bir vergi dairesi kurulacağını söyledi. 

Ağbal, uluslararası elektronik ticaret platformlarını yöneten bazı şirketlerin Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yürüttüğünü ifade ederken, Avrupalı, Çinli birçok firmanın üzerinde satış yaptığı büyük bir platformun gelerek mükellef olmak istediğini ve ilk sorusunun da "stopaj" olduğunu belirtti : 


  • "Baktık ki firmalar artık vergilerini vermek, ticaretlerini yapmak istiyor; ülkelerle kötü olmak istemiyorlar. Ayrıca lojistik merkezi oluşturacaklarını bize ilettiler. Stopaj çalışmasından vazgeçmedik ama mükellef yapma seçeneğinin vergiye uyum bakımından daha doğru bir çözüm olacağını görüyoruz" 


diyen Ağbal, bazı ülkelerde belli bir tutarı aşan firmaların mükellef olduğunu belirtirken, Türkiye'de vergi mükellefi olmak için başvuran yabancı firmaların vergi yasalarının belirgin ve basit olmasını istediklerini aktardı. 

Ağbal, bu tür istekler nedeniyle, İstanbul'da sadece elektronik ticarete bakacak bir vergi dairesi kurulabileceğini söyledi. Elektronik ticaretin Türkiye için de bir fırsat olduğunu ve bu mekanizma ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin diğer ülke pazarlarına eriştiği bir pazara dönüşmesi gerektiğini belirten Maliye Bakanı Ağbal, tekstil, giyim sektörü, ev tekstili gibi ürün segmentlerindeki KOBİlerimizin, bu piyasaya erken girmeleri durumunda, global network içinde ciddi başarılar elde edebileceğini söyledi. 

Türkiye'de kazandığı halde vergi mükellefi olmak istemeyen bazı şirketler olduğunu da hatırlatan Ağbal şöyle dedi : 


  • "Maliye olarak bu şirketleri resen yani onların isteğine bırakmaksızın vergi mükellefi yaptık. Beyanname vermeleri için çağrıda bulunduk. Beyanname vermezlerse bunlara ceza keseceğiz, vergilerini isteyeceğiz. Vergi alacağını almak için her türlü çalışmayı yapacağız."


Günümüzde, çok uluslu internet firmaları "vergi" vermemek için karmaşık yöntemler deniyorlar. Faturalarını, vergi oranlarının düşük ya da hiç olmadığı ülkelerden kesen bu firmalar, bir şekilde para kazandıkları ülkelere, kazançlarından vergi ödemedikleri gibi, anavatanları olan ülkelerde de vergi ödemedikleri için eleştiriliyorlar. Ağbal ise daha önce yaptığı açıklamada, bu firmaların ödemedikleri vergileri, ülke içinde yapılan kredi kart harcamalarından, banka işlemleri sırasında stopaj keserek dolaylı vergi alabileceklerini söylemişti.

Kaynak: Turk-internete-ticaret e ticaret naci ağbal elektronik ticaret
Tugay Kerimoğlu Tivibu Spor'a Yorumcu Oldu

Spor medyasındaki rekabet devam ediyor. Tivibu Spor bir döneme damga vurmuş Tugay Kerimoğlu'nu kadrosuna kattı.

Snapchat Hisselerine Kylie Jenner Etkisi

Sosyal medya uygulaması Snapchat'in hisseleri Kylie Jenner'in etkisiyle büyük bir düşüş yaşadı.

Facebook, Reklam Ölçümlemelerinde Yeniliğe Gitti

Sosyal medya ağı Facebook, reklam ölçümlemelerinde yeniliğe gittiğini duyurdu.

KÖŞE YAZISI
Yapay Zeka Terapistlerin İşini Elinden Alır mı? Fatih Halis Eroğuz Yazdı

Fatih Halis Eroğuz yapay zeka alanındaki son gelişmelere değinerek bu durumun psikoterapistlerin işini tehdit edip etmediğini yorumladı.

Wikipedia Zero Kapanıyor

Geçtiğimiz yıllarda Wikipedia Zero’nun erişimini daha fazla arttırmak isteyen Wikimedia beklenmedik bir karar aldı.

Facebook Reklamverenin Kimliğini Posta Yoluyla Doğrulayacak

Sosyal medya devi Facebook, seçimlerde manipülasyon olmaması için posta yoluyla doğrulama sistemini kullanmaya başlayacaklarını açıkladı.

Influencer Marketing Yatırımları Artmaya Devam Edecek

Medya ve pazarlama sektörünün yakından takip ettiği influencer marketing alanındaki yatırımların 2018'de artarak devam etmesi bekleniyor.

Ocak 2018 Radyo Reyting Sonuçları

Ocak 2018 dönemine ait radyo reyting sonuçları açıklandı. Medya sektörünü yakından ilgilendiren sıralamada birinci hangi kanal oldu?

TRT'nin Engelli Sporlarına Desteği Sürecek

Türk medyasının önemli kurumlarından TRT, engelli sporlarına destek vermeyi sürdürecek.

Ulusal Kanal'da Üst Düzey Atama

Ulusal Kanal'ın Ankara Haber Müdürü kim oldu?

Tinder'da Yeni Dönem

Sosyalleşme ve flört uygulaması olan Tinder'da yeni bir döneme giriliyor.

Emin Çapa CNN Türk'ten Neden Ayrıldı?

Doğan Medya Grubu bünyesindeki CNN Türk niye Emin Çapa'nın görevine son verdi? Çapa kanaldan neden ayrıldı, kovuldu mu?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!