E-Ticaret İçin Vergi Dairesi Kurulacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, e-ticaret için özel bir vergi dairesi kurulacağını açıkladı.


Haber Tarihi : 07 Sep 2017 14:36

Maliye Bakanı Naci Ağbal, haziran ayında yaptığı açıklamada yabancı e-Ticaret sitelerinden stopaj yoluyla vergi alınacağını söylemişti . Şimdi bu konuda yeni bir açıklama yaptı ve İstanbul'da sadece elektronik ticarete bakacak bir vergi dairesi kurulacağını söyledi. 

Ağbal, uluslararası elektronik ticaret platformlarını yöneten bazı şirketlerin Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yürüttüğünü ifade ederken, Avrupalı, Çinli birçok firmanın üzerinde satış yaptığı büyük bir platformun gelerek mükellef olmak istediğini ve ilk sorusunun da "stopaj" olduğunu belirtti : 


  • "Baktık ki firmalar artık vergilerini vermek, ticaretlerini yapmak istiyor; ülkelerle kötü olmak istemiyorlar. Ayrıca lojistik merkezi oluşturacaklarını bize ilettiler. Stopaj çalışmasından vazgeçmedik ama mükellef yapma seçeneğinin vergiye uyum bakımından daha doğru bir çözüm olacağını görüyoruz" 


diyen Ağbal, bazı ülkelerde belli bir tutarı aşan firmaların mükellef olduğunu belirtirken, Türkiye'de vergi mükellefi olmak için başvuran yabancı firmaların vergi yasalarının belirgin ve basit olmasını istediklerini aktardı. 

Ağbal, bu tür istekler nedeniyle, İstanbul'da sadece elektronik ticarete bakacak bir vergi dairesi kurulabileceğini söyledi. Elektronik ticaretin Türkiye için de bir fırsat olduğunu ve bu mekanizma ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin diğer ülke pazarlarına eriştiği bir pazara dönüşmesi gerektiğini belirten Maliye Bakanı Ağbal, tekstil, giyim sektörü, ev tekstili gibi ürün segmentlerindeki KOBİlerimizin, bu piyasaya erken girmeleri durumunda, global network içinde ciddi başarılar elde edebileceğini söyledi. 

Türkiye'de kazandığı halde vergi mükellefi olmak istemeyen bazı şirketler olduğunu da hatırlatan Ağbal şöyle dedi : 


  • "Maliye olarak bu şirketleri resen yani onların isteğine bırakmaksızın vergi mükellefi yaptık. Beyanname vermeleri için çağrıda bulunduk. Beyanname vermezlerse bunlara ceza keseceğiz, vergilerini isteyeceğiz. Vergi alacağını almak için her türlü çalışmayı yapacağız."


Günümüzde, çok uluslu internet firmaları "vergi" vermemek için karmaşık yöntemler deniyorlar. Faturalarını, vergi oranlarının düşük ya da hiç olmadığı ülkelerden kesen bu firmalar, bir şekilde para kazandıkları ülkelere, kazançlarından vergi ödemedikleri gibi, anavatanları olan ülkelerde de vergi ödemedikleri için eleştiriliyorlar. Ağbal ise daha önce yaptığı açıklamada, bu firmaların ödemedikleri vergileri, ülke içinde yapılan kredi kart harcamalarından, banka işlemleri sırasında stopaj keserek dolaylı vergi alabileceklerini söylemişti.

Kaynak: Turk-internete-ticaret e ticaret naci ağbal elektronik ticaret
Altan Kardeşler ve Nazlı Ilıcak İçin Karar Açıklandı

FETÖ'nün medya yapılanması davasının bugünkü duruşmasında 6 sanık hakkında karar verildi.

ÖZEL HABER
Tutsak Reytingleri

Kanal D'de ekrana gelen Tutsak reytingleri nasıl? Tutsak dizisi ne kadar izlendi, izlenme oranı iyi mi? Tutsak reyting sonuçları sıralaması.

Açık ve Net'in Sunucusu Kim Oldu?

Ciner Medya bünyesindeki Habertürk TV'de ekrana gelecek olan Açık ve Net programının sunucusu kim oldu?

Best FM'den Yeni Program

Dünya Adem Duysun, Best FM'de başlıyor.

Rolling Stone Dergisi Satılıyor

Medya dünyasında yeni bir satış haberi daha gündeme geldi.

11-17 Eylül 2017 Tiraj Sonuçları

Medya dünyasını yakından ilgilendiren haftalık tiraj sonuçlarında 11-17 Eylül döneminin raporu yayınlandı.

7YÜZ Dizisi Ne Zaman Başlıyor?

BluTV'nin yeni dizisi 7YÜZ'ün yayın tarihi belli oldu. 7 Yüz ne zaman başlıyor?

Uygur Kardeşlerden Yeşilçam Gösterisi

Uygur Kardeşler'in Uğur Babürhan, Dilan Çıtak ve Ömer Yılmaz’la aynı sahneyi paylaştığı 'Yeşilçam Sahnede' kabaresi büyük ilgi gördü.

18 Eylül 2017 Pazartesi Reyting Sonuçları

18.09.2017 Pazartesi gününün reyting sonuçları belli oldu. Kayıtdışı, İsimsizler, Söz ve Kırgın Çiçekler reytinglerde kaçıncı oldu?

ÖZEL HABER
Tutsak Kim Kimi Canlandırıyor? Karakterlerin Gerçek İsmi

Tutsak dizisinde kim kimdir? Tutsak Elif Kenan Bahadır Sevim Enver Leman Murat Derin Elmas Okan Bennu Sadullah Mehmet gerçek ismi nedir?

17 Eylül 2017 Pazar Reyting Sonuçları

17.09.2017 Pazar gününün reyting sonuçları belli oldu. Çocuklar Duymasın, Savaşçı, Rüya ve İlk Buluşma reytinglerde kaçıncı oldu?

ÖZEL HABER
Kayıtdışı Reytingleri

Erkan Petekkaya'nın başrol olduğu Kayıtdışı reytingleri. Kayıtdışı ne kadar izlendi izlenme oranı iyi mi? Kayıtdışı reyting sonuçları nasıl?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!