Sabah'a, Cem Küçük'e ve Ersin Ramoğlu'na Ceza Kesildi

Turkuvaz Medya bünyesindeki Sabah gazetesi ve yazarı Ersin Ramoğlu ile Cem Küçük'e ceza kesildi.


Haber Tarihi : 09 Eyl 2017 15:38

Sabah Gazetesi’nin Güney Eki ve internet sitesinde yayınlanan köşe yazısında, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’a hayali senaryolarla saldıran Ersin Ramoğlu ve gazetesi 5 bin TL manevi tazminata mahkûm edildi. Ayrıca Cem Küçük'e de 15 bin TL ceza kesildi.

Hürriyet'te yer alan haber şu şekilde;

Ersin Ramoğlu’nun kaleme aldığıyazı 3 Ekim 2015’te Sabah Gazetesi’nin Güney Eki’nde ve internet sitesinde yayınlandı. Ramoğlu’nun köşe yazısı nedeniyle Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın avukatı Eren Mustafa Şener müvekkilinin kişilik hakları ağır bir şekilde ihlal edildiğinden Bakırköy Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 20 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Avukat Şener’in dava dilekçesinde davalıların isnat ettikleri hususların ispatlanması gerektiği ancak hiçbir belge ve bilgi olmadan, hayali senaryolarla Aydın Doğan hakkında karalayıcı yayın yapıldığı, bu tür gerçekdışı yayınlarla kamuoyunun etki altında bırakıldığı anlatılarak “Akıl ve izan dışı isnatlarını tekrar tekrar sayfalarında yayınlayarak kamuoyu tarafından bu isnatların bir süre sonra ‘gerçekmiş’ gibi algılanmasını sağlamaktır. Dolayısıyla müvekkilimiz aleyhine yoğun bir kast ile hareket ederek kişilik haklarını ihlal eden davalıların, bu kusurlu davranışlarına katlanmak zorunda oldukları tartışmasızdır” denildi.

Turkuvaz Medya tarafından mahkemeye sunulan cevap dilekçesinde yayınlanan yazının basın özgürlüğü ve eleştiri hakkı çerçevesinde yazıldığı, istenilen tazminatın ise fahiş bir miktar olduğu belirtilerek davanın reddine karar verilmesi talep edildi.

Bakırköy 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde önceki gün görülen davada mahkeme, yayın sahibi Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş, sorumlu müdür Ulaş Yıldız ve eser sahibi Ersin Ramoğlu’nu, Aydın Doğan’a 5 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

CEM KÜÇÜK’ÜN DE YALANI TUTMADI

Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, 2015 yılında Star gazetesi yazarıyken Hürriyet gazetesine ait İzmir’deki bir arsanın satışını konu alan 7 yazı yazdı. Cem Küçük satış bedelinin düşük gösterilip 2 milyon doların haricen alındığı ve bu surette suç işlendiği iddiasında bulundu.

Kamuoyuna o dönem açıklama yapan Hürriyet gazetesi, Cem Küçük’ü iddialarına ispata çağırdı. Ancak Cem Küçük’ten ses çıkmadı. Bunun üzerine Aydın Doğan’ın avukatı Güneş Çelik, Cem Küçük’e maddi ve manevi 350 bin TL’lik tazminat davası açtı. İstanbul Anadolu 12’nci Asliye Hukuk Mahkemesi, İzmir Gaziemir’deki arazinin Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. tarafından dava dışı 2 gerçek kişiye 8 milyon TL’den 16 milyon TL’ye satıldığını bilirkişi aracılığıyla tespit etti. Mahkeme açıkladığı kararında, davalı Cem Küçük’ün ülke çapında yayın yapan bir gazetenin ve tv kanalının yazarı ve programcısı olduğunu, davacı Aydın Doğan’ın da Türkiye çapında tanınmış, başarılı, kamuoyu tarafından tanınan, bilinen, sevilen ve kamuoyunun ilgi odağı olmuş iş adamlarından biri olduğunu belirterek satışın ihtilafsız olduğunu, ancak yazılarda Aydın Doğan’ın kamuoyu nezdinde hileli satış yapan, taşınmazın satış değerini düşük göstererek idarenin zararına sebebiyet veren, satış bedelinin bir kısmını bavul ile teslim almak gibi davranışlarla Doğan’ın kamuoyu nezdindeki itibarını zedelemeye çalıştığını anlattı.

Tapuda yapılan satışta taşınmazın değerinin 16 milyon TL olduğu, davalının haber amacı ile değil doğru olmayan bir hususun ileri sürülerek davacının kişilik haklarına saldırıda bulunmak amacını taşıdığını belirten mahkeme, yapılan yayınlar nedeniyle davacının üzüldüğü ve manevi zarara uğradığı gerekçesiyle davalı Cem Küçük’ü 15 bin TL tazminat cezasına çarptırdı.doğan medya aydın doğan sabah gazetesi cem küçük ersin ramoğlu
Faruk Bildirici Haber Sitelerini Eleştirdi

Hürriyet'in okur temsilcisi Faruk Bildirici, dijital medyadaki haber siteleri hakkında eleştirilerde bulundu.

This is Us Uyarlaması Türk Dizisi Geliyor

This is Us uyarlaması Türk dizisinin oyuncu kadrosu ortaya çıkmaya başladı. Yerli dizinin hangi kanalda yayınlanacağı belli oldu.

Asla Vazgeçmem Hangi Ülkelere Satıldı Kaç Ülkede Yayınlanıyor?

Tolgahan Sayışman ile Amine Gülşe'nin başrol olduğu Asla Vazgeçmem hangi ülkelere satıldı, kaç ülkede yayınlanıyor?

Comcast'tan 21st Century Fox'a Yeni Teklif

Comcast, 21st Century Fox için 65 milyar dolarlık teklifte bulundu.

Ramazan Kurnaz Kanal D'den Neden Ayrıldı?

Kanal D Haber'in şefi Ramazan Kurnaz neden ayrıldı? Show TV'den transfer edilen Ramazan Kurnaz Kanal D'den kovuldu mu?

CHP, TRT Yayınına Katılmayacak

Meral Akşener'in ardından CHP yönetimi de TRT yayınına katılmama kararı aldı.

Meral Akşener TRT'ye Çıkmayacak

Meral Akşener'den TRT kararı...

Periscope Davasında Karar Açıklandı

Canlı yayın uygulaması Periscope hakkında karar verildi.

RTÜK Başkanı: Her Adaya Eşit Süre Verilmesini Bekleyemeyiz

24 Haziran seçimleri için yapılan televizyon yayınları hakkında konuşan Yerlikaya "Her adaya eşit süre verilmesini bekleyemeyiz" dedi.

Özel Kanallar Hangi Partiye Ne Kadar Zaman Ayırdı?

24 Haziran 2018 seçimlerine giderken NTV, CNN Türk, Habertürk gibi kanallar AK Parti, CHP, İyi Parti, MHP ve HDP'ye ne kadar yer ayırdı?

TRT CHP'nin Reklam Filmini Neden Yayınlamadı?

Kemal Kılıçdaroğlu TRT'nin CHP'nin reklam filmini neden yayınlamadığını açıkladı.

Facebook Sahte Haber Okuyacak Editör Arıyor

Sosyal medya devi Facebook, sahte haberlerle mücadele edebilmek için haber okuyacak editör arıyor.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!