Photoshop Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

Fransa meclisinin aldığı photoshop kararı bugün itibariyle uygulanmaya başladı.


Haber Tarihi : 02 Eki 2017 13:09

Fransa meclisinde mayısta kabul edilen ve kamuoyunda ‘photoshop yasağı’ olarak bilinen, ticari amaçlı tüm fotoğraflarda uygulanan rötuşların tüketiciye bir not ile bildirilmesine yönelik karar uygulanmaya başladı.

Özellikle dergilerde; pazarlama ve güzellik algısını yönetme amacıyla kadın ve erkek bedenleri üzerinde ciddi oynamalar gerçekleştiriliyor ve bu değişiklikler "ideal vücut tipi" algısının kamuoyunda yayılmasına ve insanların bu vücuda sahip olmak adına bilinçsiz davranışlar sergilemesine sebep oluyordu.

Düzenlemeye göre, ticari amaçlı herhangi bir katalog, ilan, gazete veya dergide yer alan fotoğraflarda rötuş amaçlı yapılan her türlü müdahale ve değişiklik, bir uyarı notu ile tüketiciye bildirilecek. Uygulama özellikle moda, reklam ve pazarlama sektörlerini hedef alıyor. Buna göre, ilanlarda kullanılan insan figürü ve silüetinde yapılacak her türlü değişiklik, tüketiciye bildirilecek. Düzenlemenin insan yüzünü kapsamadığı belirtildi.

Uygulamanın, moda dünyasına yönelik daha önce çıkarılan sıfır beden ve anoraksiya karşıtı “manken yasasının” bir devamı olduğu belirtilirken, ihlali durumunda 37 bin 500 avrodan başlayan cezaların uygulanacağı kaydedildi.

Fotoğraf ajansı Getty Images, internet üzerindeki fotoğraf bankasından, zayıflama veya bedenin belirli bölgelerini büyütme amacıyla rötuş uygulanmış fotoğrafları kaldıracağını açıklamıştı.photoshop reklam fransa
Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!