"Gazetelerimizin Can Çekişiyor"

Ahmet Talimciler, yazılı medyanın içinde olduğu zor durumu kaleme aldı.


Haber Tarihi : 03 Eki 2017 09:00

Ahmet Talimciler'in T24'te yer alan yazısının bir kısmı şu şekilde:

(...)

Gazetecilik mesleği ile uğraşanların başları, genellikle hem iktidarlarla hem de yapmış oldukları yayınlar nedeniyle farklı kesimlerle hep netameli bir ilişki içerisinde olmuştur. Uzun süreler boyunca hapis yatmadan tutun da yaralanmalara hatta öldürülmelere kadar bir çizgide hep hedefte yer almışlardır. Dönemler değişse de, gazeteciliğe ve gazetecilere yönelik bu yaklaşım tarzı değişmemiş olması da ülkemizin alışıldık göstergelerindendir.

Ülkemizde gazetelerin yıllar geçmesine ve nüfus artmasına karşın tirajlarında gerileme yaşamaları ve özellikle genç kesimin gazete satın almaktan imtina ediyor olması üzerinde durmalıyız. Bunda hiç şüphesiz gençlerin, internet teknolojisi ile gazeteleri satın almak yerine cep telefonları ve bilgisayarlarından takip etmelerinin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Ancak gazete satın alan kuşağın kemikleşmiş bir yapı arz etmesi de dikkat çekicidir.

Bir diğer unsur ise gazetelerimizin gerek fotoğraf kalitesi ile gerekse de tek tipleştirici bir bakış açısı ile yayıncılık hayatlarını sürdürmelerinden kaynaklanan bir durumla karşı karşıya olmamızdır. Aynı haber başlığı ile çıkan gazete sayıları bazen on, on iki rakamını bile bulabilmektedir. Bu durumda gazeteleri farklı kılan haber üsluplarından tutun da kullanılan fotoğrafa kadar bir örnek bir yapı ile karşılaşıyor olmamız, hem gazete okuyucuları hem de gazetecilik açısından büyük bir acziyettir.

Gazeteciliğimiz yapılan yayıncılık anlayışı ve buna uygun zihniyet sayesinde her geçen gün biraz daha fazla kendi ayağına kurşun sıkmaya devam etmektedir. Haberleri öğrenmek için gazete satın almak giderek unutulmak zorunda kalmaktadır. Çünkü haberden çok yorumların verildiği ve bunların da belirli ideolojik perspektifler üzerinden aktarıldığı bir gazetecilik anlayışı önümüze konulmaktadır. Ülkemizde yaşanan toplumsal kutuplaşma gazetelere bakış açısında da etkili olmakta ve gazete tercihleri bu minval üzerinden şekillenmektedir.

Basılı gazeteler her geçen gün biraz daha fazla kan kaybederlerken buna karşın internet gazeteciliği ön plana çıkmakta ve daha fazla takip edilen bir mecra niteliğine bürünmektedir. Geçen yıl yayınlanan bir raporda1 Türkiye’de son 7 yıllık periyotta kaybedilen tiraj adedi 1.416.007, oransal bazda azalma ise yaklaşık %32 olarak gerçekleşmiştir. Medyatava.com’da yayınlanan 4-11 Eylül 2017 tarihleri arasındaki 41 gazetenin tirajlarının toplam rakamı 3.228.552’dir.

Oldum olası çok tartışmalı olan gazete tiraj rakamları bir dönem abone sistemi ile birlikte hormonlu olarak şişirilmesine karşın elimizde var olan rakamlar, gazeteciliğin geleceği açısından alarm zillerinin çalmakta olduğunu gösteriyor. Umarım gazete sahipleri bu durumun gelecekte kendi markalarına verebileceği zararı öngörebilir aksi takdirde bütün gazetelerimizi kapattığımız anda bile hiçbir şeyin değişmeyeceği bir yer çok uzak değil.

Gazetelerin ve gazeteciliğin can çekişiyor olmasının ardında gerek siyasal gerek ekonomik ve tabii ki gerekse de teknolojik pek çok etmen bulunuyor. Ancak dünyadaki benzerlerinden farklı olarak ülkemizdeki gazeteler hızla var olmaya değil olmamaya doğru koşar adım ilerliyorlar. Haberin ve haberciliğin önemi ortadan kaldırılır iken magazinelleşmenin ve medyatikleşmenin önü açılıyor. Gerçekle sanalın yer değiştirdiği ve gerçekliğin koşar adım küçük dünyalarımızdan uzaklaştığı bir ortamda artık gazetelerin yeri de kalmayacaktır.

‘Özgür basın bunu da yazın’ bir slogan olmanın ötesinde toplumun tüm kesimlerine gerekli olan özgürlüğün tüm açılardan yansıtılmasının da karşılığıdır. Bunu ortadan kaldırdığımız anda özgürlüğümüzün bir parçasını da kaybedeceğimiz gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. John Keane’in sözü bu açıdan zihin açıcı olmaya devam ediyor: ‘Bazıları, bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez. İşte o şeylere haber diyoruz’.türkiyede yazılı basın gazete
Seminer: 2020'de Gazetecilik Nasıl Olacak?

Oxford ve Reuters işbirliğiyle medyanın geleceğine yönelik bir seminer düzenlenecek.

ABD 2027'de 1 Trilyon Dolarlık Online Satış Bekliyor

ABD'de internet üzerinden yapılan satışların 10 yıl sonra, 2027'de 1 trilyon dolara ulaşmasının öngörüldüğü bildirildi.

İnternete Erişim, 2 Yaşına Kadar Düştü

İnternete erişim yaşı her geçen gün düşmeye devam ediyor. İstismar içerikli sosyal medya paylaşımlarına karşı dikkat etmek gerekir.

Her 3 Kişiden 2'si Çevrimiçi Alışverişe Sıcak Bakıyor

Araştırma kuruluşu GfK tarafından Türkiye'de alışveriş davranışlarının sorgulandığı "2017 GfK Futurebuy Shopper" araştırması sonuçlandı.

İnternete Değil, Hekimlere Başvurun

Teknolojinin gelişmesi ve medyanın evrilmesiyle beraber "siberkondria" adlı bir psikolojik rahatsızlık kendini göstermeye başladı.

Sosyal Medyada Fenomen Olmak...

Sosyal medyada fenomen olmak isteyenler için Nurhan Demirel tavsiyelerle dolu bir yazı kaleme aldı.

404 Not Found'daki 404'ün Bir Anlamı Var Mı?

404 Not Found'un anlamı nedir?

Cebimdeki Yabancı'dan İlk Detaylar Ortaya Çıktı

Cebimdeki Yabancı filminden ilk bilgiler gelmeye başladı.

Inter Medya Yeni İçeriklerini Tanıtıyor

Mipcom 2017'den eli boş dönmek istemeyen Inter Medya yeni içeriklerini tanıtıyor.

Emlak Avcıları Yayından Kaldırıldı

TV8'in yeni programı Emlak Avcıları yayından kaldırıldı mı, program neden bitti, niye yayınlanmıyor?

Radyo Reyting Sonuçları - Eylül 2017

Eylül 2017 dönemine ait radyo reyting sonuçları açıklandı.

Sefa Karahasan, Milliyet'ten Ayrıldı

Milliyet'te bir ayrılık daha yaşandı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!