"Gazetelerimizin Can Çekişiyor"

Ahmet Talimciler, yazılı medyanın içinde olduğu zor durumu kaleme aldı.


Haber Tarihi : 03 Eki 2017 09:00

Ahmet Talimciler'in T24'te yer alan yazısının bir kısmı şu şekilde:

(...)

Gazetecilik mesleği ile uğraşanların başları, genellikle hem iktidarlarla hem de yapmış oldukları yayınlar nedeniyle farklı kesimlerle hep netameli bir ilişki içerisinde olmuştur. Uzun süreler boyunca hapis yatmadan tutun da yaralanmalara hatta öldürülmelere kadar bir çizgide hep hedefte yer almışlardır. Dönemler değişse de, gazeteciliğe ve gazetecilere yönelik bu yaklaşım tarzı değişmemiş olması da ülkemizin alışıldık göstergelerindendir.

Ülkemizde gazetelerin yıllar geçmesine ve nüfus artmasına karşın tirajlarında gerileme yaşamaları ve özellikle genç kesimin gazete satın almaktan imtina ediyor olması üzerinde durmalıyız. Bunda hiç şüphesiz gençlerin, internet teknolojisi ile gazeteleri satın almak yerine cep telefonları ve bilgisayarlarından takip etmelerinin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Ancak gazete satın alan kuşağın kemikleşmiş bir yapı arz etmesi de dikkat çekicidir.

Bir diğer unsur ise gazetelerimizin gerek fotoğraf kalitesi ile gerekse de tek tipleştirici bir bakış açısı ile yayıncılık hayatlarını sürdürmelerinden kaynaklanan bir durumla karşı karşıya olmamızdır. Aynı haber başlığı ile çıkan gazete sayıları bazen on, on iki rakamını bile bulabilmektedir. Bu durumda gazeteleri farklı kılan haber üsluplarından tutun da kullanılan fotoğrafa kadar bir örnek bir yapı ile karşılaşıyor olmamız, hem gazete okuyucuları hem de gazetecilik açısından büyük bir acziyettir.

Gazeteciliğimiz yapılan yayıncılık anlayışı ve buna uygun zihniyet sayesinde her geçen gün biraz daha fazla kendi ayağına kurşun sıkmaya devam etmektedir. Haberleri öğrenmek için gazete satın almak giderek unutulmak zorunda kalmaktadır. Çünkü haberden çok yorumların verildiği ve bunların da belirli ideolojik perspektifler üzerinden aktarıldığı bir gazetecilik anlayışı önümüze konulmaktadır. Ülkemizde yaşanan toplumsal kutuplaşma gazetelere bakış açısında da etkili olmakta ve gazete tercihleri bu minval üzerinden şekillenmektedir.

Basılı gazeteler her geçen gün biraz daha fazla kan kaybederlerken buna karşın internet gazeteciliği ön plana çıkmakta ve daha fazla takip edilen bir mecra niteliğine bürünmektedir. Geçen yıl yayınlanan bir raporda1 Türkiye’de son 7 yıllık periyotta kaybedilen tiraj adedi 1.416.007, oransal bazda azalma ise yaklaşık %32 olarak gerçekleşmiştir. Medyatava.com’da yayınlanan 4-11 Eylül 2017 tarihleri arasındaki 41 gazetenin tirajlarının toplam rakamı 3.228.552’dir.

Oldum olası çok tartışmalı olan gazete tiraj rakamları bir dönem abone sistemi ile birlikte hormonlu olarak şişirilmesine karşın elimizde var olan rakamlar, gazeteciliğin geleceği açısından alarm zillerinin çalmakta olduğunu gösteriyor. Umarım gazete sahipleri bu durumun gelecekte kendi markalarına verebileceği zararı öngörebilir aksi takdirde bütün gazetelerimizi kapattığımız anda bile hiçbir şeyin değişmeyeceği bir yer çok uzak değil.

Gazetelerin ve gazeteciliğin can çekişiyor olmasının ardında gerek siyasal gerek ekonomik ve tabii ki gerekse de teknolojik pek çok etmen bulunuyor. Ancak dünyadaki benzerlerinden farklı olarak ülkemizdeki gazeteler hızla var olmaya değil olmamaya doğru koşar adım ilerliyorlar. Haberin ve haberciliğin önemi ortadan kaldırılır iken magazinelleşmenin ve medyatikleşmenin önü açılıyor. Gerçekle sanalın yer değiştirdiği ve gerçekliğin koşar adım küçük dünyalarımızdan uzaklaştığı bir ortamda artık gazetelerin yeri de kalmayacaktır.

‘Özgür basın bunu da yazın’ bir slogan olmanın ötesinde toplumun tüm kesimlerine gerekli olan özgürlüğün tüm açılardan yansıtılmasının da karşılığıdır. Bunu ortadan kaldırdığımız anda özgürlüğümüzün bir parçasını da kaybedeceğimiz gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. John Keane’in sözü bu açıdan zihin açıcı olmaya devam ediyor: ‘Bazıları, bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez. İşte o şeylere haber diyoruz’.türkiyede yazılı basın gazete
Koç ve Sabancı'dan Sanal Para Girişimi

Koç ve Sabancı önemli bir işbirliğine hazırlanıyor.

NTV Spor Ekrana Veda Etti

Doğuş Medya Grubu'na bağlı olarak yayın yapan NTV Spor kapandı.

Sosyal Medya Verileri Ülke İçinde Depolanacak

Galip Zerey, sosyal medya verilerinin ülke içinde depolanması için çalışmalara başlandığını bildirdi.

Acun: Hayalim 40 Ülkede İş Yapmak

TV8'in sahibi Acun Ilıcalı, Acun Medya imzasıyla dünyada ses getiren işler yapmaya devam etmek istediğini söyledi.

TV52'nin Binası Mühürlendi

Yerel medya kuruluşlarından olan TV52'nin binası mühürlendi.

Sema Denker'e Kanal D'den Önemli Görev

Sema Denker Kanal D'ye transfer oldu.

Yalan Haber 6 Kat Daha Hızlı Yayılıyor

MIT'nin araştırmasına göre sosyal medyada yalan haberler altı kadar daha hızlı yayılıyor.

Show TV'de İki Ayrılık Birden

Ciner Medya Grubu bünyesinde yayın yapan Show TV'nin haber merkezinde iki ayrılık birden yaşandı.

MBC'den Türk Dizilerine Yasak Kararı

Medya devi MBC, Türk dizilerine yasak kararı aldı. İTO'dan tepki geldi.

DMAX Ne Zaman Yayına Başlıyor?

Doğuş Medya Grubu NTV Spor'un frekansını Discovery Group'a satmıştı. Bu kapsamda DMAX kanalı ne zaman yayına başlıyor?

2018 Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

2018 Oscar ödüllerini kazanan isimler belli oldu. 90. yılda, en iyi film ödülü 'The Shape of Water'a gitti. 2018'in "En İyi Erkek Oyuncu"...

Ebeveynlerin Ekran Bağımlılığı Çocukları Negatif Etkiliyor

"Babam başka ekrana bakıyordu. Ben de akıllı telefon ekranına bakıyorum"Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!