"Gazetelerimizin Can Çekişiyor"

Ahmet Talimciler, yazılı medyanın içinde olduğu zor durumu kaleme aldı.


Haber Tarihi : 03 Eki 2017 09:00

Ahmet Talimciler'in T24'te yer alan yazısının bir kısmı şu şekilde:

(...)

Gazetecilik mesleği ile uğraşanların başları, genellikle hem iktidarlarla hem de yapmış oldukları yayınlar nedeniyle farklı kesimlerle hep netameli bir ilişki içerisinde olmuştur. Uzun süreler boyunca hapis yatmadan tutun da yaralanmalara hatta öldürülmelere kadar bir çizgide hep hedefte yer almışlardır. Dönemler değişse de, gazeteciliğe ve gazetecilere yönelik bu yaklaşım tarzı değişmemiş olması da ülkemizin alışıldık göstergelerindendir.

Ülkemizde gazetelerin yıllar geçmesine ve nüfus artmasına karşın tirajlarında gerileme yaşamaları ve özellikle genç kesimin gazete satın almaktan imtina ediyor olması üzerinde durmalıyız. Bunda hiç şüphesiz gençlerin, internet teknolojisi ile gazeteleri satın almak yerine cep telefonları ve bilgisayarlarından takip etmelerinin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Ancak gazete satın alan kuşağın kemikleşmiş bir yapı arz etmesi de dikkat çekicidir.

Bir diğer unsur ise gazetelerimizin gerek fotoğraf kalitesi ile gerekse de tek tipleştirici bir bakış açısı ile yayıncılık hayatlarını sürdürmelerinden kaynaklanan bir durumla karşı karşıya olmamızdır. Aynı haber başlığı ile çıkan gazete sayıları bazen on, on iki rakamını bile bulabilmektedir. Bu durumda gazeteleri farklı kılan haber üsluplarından tutun da kullanılan fotoğrafa kadar bir örnek bir yapı ile karşılaşıyor olmamız, hem gazete okuyucuları hem de gazetecilik açısından büyük bir acziyettir.

Gazeteciliğimiz yapılan yayıncılık anlayışı ve buna uygun zihniyet sayesinde her geçen gün biraz daha fazla kendi ayağına kurşun sıkmaya devam etmektedir. Haberleri öğrenmek için gazete satın almak giderek unutulmak zorunda kalmaktadır. Çünkü haberden çok yorumların verildiği ve bunların da belirli ideolojik perspektifler üzerinden aktarıldığı bir gazetecilik anlayışı önümüze konulmaktadır. Ülkemizde yaşanan toplumsal kutuplaşma gazetelere bakış açısında da etkili olmakta ve gazete tercihleri bu minval üzerinden şekillenmektedir.

Basılı gazeteler her geçen gün biraz daha fazla kan kaybederlerken buna karşın internet gazeteciliği ön plana çıkmakta ve daha fazla takip edilen bir mecra niteliğine bürünmektedir. Geçen yıl yayınlanan bir raporda1 Türkiye’de son 7 yıllık periyotta kaybedilen tiraj adedi 1.416.007, oransal bazda azalma ise yaklaşık %32 olarak gerçekleşmiştir. Medyatava.com’da yayınlanan 4-11 Eylül 2017 tarihleri arasındaki 41 gazetenin tirajlarının toplam rakamı 3.228.552’dir.

Oldum olası çok tartışmalı olan gazete tiraj rakamları bir dönem abone sistemi ile birlikte hormonlu olarak şişirilmesine karşın elimizde var olan rakamlar, gazeteciliğin geleceği açısından alarm zillerinin çalmakta olduğunu gösteriyor. Umarım gazete sahipleri bu durumun gelecekte kendi markalarına verebileceği zararı öngörebilir aksi takdirde bütün gazetelerimizi kapattığımız anda bile hiçbir şeyin değişmeyeceği bir yer çok uzak değil.

Gazetelerin ve gazeteciliğin can çekişiyor olmasının ardında gerek siyasal gerek ekonomik ve tabii ki gerekse de teknolojik pek çok etmen bulunuyor. Ancak dünyadaki benzerlerinden farklı olarak ülkemizdeki gazeteler hızla var olmaya değil olmamaya doğru koşar adım ilerliyorlar. Haberin ve haberciliğin önemi ortadan kaldırılır iken magazinelleşmenin ve medyatikleşmenin önü açılıyor. Gerçekle sanalın yer değiştirdiği ve gerçekliğin koşar adım küçük dünyalarımızdan uzaklaştığı bir ortamda artık gazetelerin yeri de kalmayacaktır.

‘Özgür basın bunu da yazın’ bir slogan olmanın ötesinde toplumun tüm kesimlerine gerekli olan özgürlüğün tüm açılardan yansıtılmasının da karşılığıdır. Bunu ortadan kaldırdığımız anda özgürlüğümüzün bir parçasını da kaybedeceğimiz gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. John Keane’in sözü bu açıdan zihin açıcı olmaya devam ediyor: ‘Bazıları, bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez. İşte o şeylere haber diyoruz’.türkiyede yazılı basın gazete
Klavye Delikanlıları Ekrana Dönebilir

Katarlı medya şirketi tarafından satın alınan Digitürk, Klavye Delikanlıları dizisini bünyesine katmak istiyor.

Young Sheldon 2. Sezon Onayı Aldı

Sevilen dizi Young Sheldon yeni sezon onayı aldı mı? Young Sheldon ikinci sezon çekilecek mi, 2019'da devam edecek mi?

Jülide Ateş Show TV'den Neden Ayrıldı?

Show TV'nin ana haber sunucusu Jülide Ateş kanaldan ayrıldı mı? Başarılı haber spikeri Jülide Ateş neden yayına çıkmadı, niye ekranda yok?

Tezgah Dergi Raflarda

Tezgah Dergi raflardaki yerini aldı. Tezgah Dergi'nin yazar kadrosunda kimler var?

Kasım 2017 Radyo Reyting Sonuçları Belli Oldu

Kasım 2017 radyo reyting sonuçları belli oldu. Medya dünyasını yakından ilgilendiren rapora göre lider yine değişmedi

Ormanlardan Hemen Önceki Gece: Başrolde Rıza Kocaoğlu

Rıza Kocaoğlu'nun rol aldığı tiyatro oyunu Ormanlardan Hemen Önceki Gece seyirciyi salona bekliyor.

Ay'a Reklam Panoları Dikecekler

Japon şirket, önümüzdeki senelerde Ay'a reklam panoları dikeceğini açıkladı.

2018 Yabancı Dalda En İyi Film Oscar Adayları Açıklandı

2018 Yabancı dalda en iyi film Oscar adayları açıklandı.

Özgür Hasan Altuncu, Hürriyet'e Transfer Oldu

Doğan Medya Grubu bünyesindeki Hürriyet gazetesi, Özgür Hasan Altuncu'yu transfer etti.

2017'de En Çok Hangi TV Kanalları Konuşuldu?

2017 senesinde haberlere en çok hangi televizyon kanalı konu oldu? 2017'de en çok hangi TV kanalları konuşuldu?

VİDEO HABER
İsimsizler Final Yapıyor

Kanal D'nin beğenilen dizisi İsimsizler final yapıyor. Geçen sezon büyük ses getiren İsimsizler neden final kararı aldı, yayından kalktı mı?

Walt Disney, Fox'u Satın Aldı

Walt Disney, geçen yıldan bu yana devam eden Fox satın almasını sonunda bitirdiGörüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!