Klavye Delikanlıları Ne Yapmalı?

Show TV'nin ilk bölümüyle büyük beğeni kazanan dizisi Klavye Delikanlıları'na Sinan Biçici'den önemli tavsiye...


Haber Tarihi : 09 Eki 2017 10:49

Milliyet Cadde köşe yazarı ve televizyon eleştirmeni Sinan Biçici yazdı:

Geçtiğimiz hafta Show TV’de yayına giren ‘Klavye Delikanlıları’, dizi dünyası için farklı bir tat vadediyor. Proje, yeni nesil bir dolandırıcılık şebekesinin hikayesini konu alıyor. Sanal, dijital ortamların dolandırıcıları yani. Dili ve esprileri günümüz sosyal medya gençliğini yakalamayı hedefliyor. Oyuncu kadrosu da oldukça parlak. Beş sezon ‘Seksenler’de orta halli bir aile babasını canlandıran Rasim Öztekin, 180 derece zıt bir karakterle sürpriz yaptı. Uraz Kaygılaroğlu, Vildan Atasever, Kaan Yıldırım, Ali Barkın, Selen Seyven ve Sinan Çalışkanoğlu’ndan kurulu castı çok renkli ve konseptine uygun.

Klavye Delikanlıları Reyting Karnesi

Show TV böyle bir iş yapmakla çok iyi etmiş. Büyük kanalların sürekli birbirine benzeyen işlerle rekabet etmesi yanlış. Farklı projeler denemeli. Seyirci böyle şeyler bekliyor. Fakat şöyle bir tehlike var. ‘Klavye Delikanlıları’nın hedef kitlesi olan gerçek klavye delikanlıları, akşam haberlerinden sonra, kanalın belirlediği gün ve saatte televizyon karşısına kurulup, reklamlarla 3.5 saat süren dizi izlemek ister mi? İzliyorlar mı? Hayır. Onlar bir ellerinde telefonla Instagram’a bakıp, Twitter’dan Gündemi takip edip, aynı anda dizi izleyebilen bir kuşak. Youtube’da beş dakikadan fazla videoları bile uzun buluyorlar. Hızlandırarak izliyorlar. Üstelik, canları ne zaman nerede isterse orada izliyorlar. Belki gece yarısından sonra izlemeye başlıyorlar. Arka arkaya bölümleri seyretmeyi seviyorlar.

klavye delikanlıları reytingleri

‘Klavye Delikanlıları’ genç kuşağın ilgisini çekti. Yayınlandığı akşam çok uzun bir süre Twitter’ın en çok konuşulan gündemiydi. Şöyle bir baktım, sevmişler de. Buraya kadar bir şey yok. Sorun şu. Bu kitle diziyi izler ama televizyon reytinglerine aynı oranda yansımaz. Normalde Twitter’da bu kadar liste başı olan bir dizi, ertesi gün reytingte iyi bir sonuç almalı. Ama bu proje alamadı. Böyle bir çelişkili durum var.

Şöyle bir örnek biçimsiz olmaz umarım. Balık restoranınız var ama sizin müşteriniz evde yemeyi tercih ediyor. Siparişler yoğun ama dükkan biraz boş. Dükkan kapatılmalı mı? Hayır. Reytingleri beklenen gibi olmazsa bile Show TV diğer diziler gibi değerlendirmeden başka bir formül bulmalı ve direnmeli. Mesela saat 23.00’ten sonra ikinci dizi olarak yayınlamak, süreyi kısa tutmak. ‘Daha dur, yeni yayınlandı hemen olumsuz düşünme’ diyenler olabilir. Ama çok örneğini yaşadık. Erkenden tedbir almak gerek.

Bu tip işlerin ayakta kalabilmesi için reyting duasına çıkmak yerine, içeriğine, mecrasına ve seyircisine uygun çözümler geliştirmek hepimizin yararına olur. ‘Klavye Delikanlıları’nın yolu açık olsun.sinan biçici klavye delikanlıları show tv
CHP'den TRT Hakkında Suç Duyurusu

CHP'li Tuncay Özkan, TRT yöneticileri hakkında YSK, RTÜK ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Kiraz Mevsimi Tekrarlarıyla Teve2'de-Ne Zaman, Saat Kaçta?

Tekrar bölümleriyle Teve2'de seyirci karşısına çıkacak olan Kiraz Mevsimi ne zaman, hangi günler, saat kaçta yayınlanıyor?

ÖZEL HABER
Erkenci Kuş Reytingleri Reyting Sonuçları

Demet Özdemir ile Can Yaman'ın başrol olduğu Erkenci Kuş reytingleri ne durumda? Erkenci Kuş reyting sonuçları, izlenme oranı, kaçıncı oldu?

Fenerbahçe Hazırlık Maçları Hangi Kanalda - 2018?

2018 yaz döneminde Fenerbahçe hazırlık maçları hangi kanalda yayınlanacak? Fenerbahçe'nin 2018 yaz hazırlık maçları şifreli mi şifresiz mi?

Mustafa Aşçıoğlu Kanal D Haber'in Başına Geçti

Demirören Medya Grubu'nda hareketlilik sürüyor. Kanal D Haber'de Ramazan Kurnaz'ın yerine Mustafa Aşçıoğlu getirildi.

En Çok Yalan Habere Maruz Kalan Ülkeler Açıklandı

Geçtiğimiz hafta içinde uydurma haberlere maruz kaldığını söyleyenlerin oranı Türkiye'de yüzde 49.

Faruk Bildirici Haber Sitelerini Eleştirdi

Hürriyet'in okur temsilcisi Faruk Bildirici, dijital medyadaki haber siteleri hakkında eleştirilerde bulundu.

This is Us Uyarlaması Türk Dizisi Geliyor

This is Us uyarlaması Türk dizisinin oyuncu kadrosu ortaya çıkmaya başladı. Yerli dizinin hangi kanalda yayınlanacağı belli oldu.

Asla Vazgeçmem Hangi Ülkelere Satıldı Kaç Ülkede Yayınlanıyor?

Tolgahan Sayışman ile Amine Gülşe'nin başrol olduğu Asla Vazgeçmem hangi ülkelere satıldı, kaç ülkede yayınlanıyor?

Comcast'tan 21st Century Fox'a Yeni Teklif

Comcast, 21st Century Fox için 65 milyar dolarlık teklifte bulundu.

Ramazan Kurnaz Kanal D'den Neden Ayrıldı?

Kanal D Haber'in şefi Ramazan Kurnaz neden ayrıldı? Show TV'den transfer edilen Ramazan Kurnaz Kanal D'den kovuldu mu?

CHP, TRT Yayınına Katılmayacak

Meral Akşener'in ardından CHP yönetimi de TRT yayınına katılmama kararı aldı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!