Klavye Delikanlıları Ne Yapmalı?

Show TV'nin ilk bölümüyle büyük beğeni kazanan dizisi Klavye Delikanlıları'na Sinan Biçici'den önemli tavsiye...


Haber Tarihi : 09 Eki 2017 10:49

Milliyet Cadde köşe yazarı ve televizyon eleştirmeni Sinan Biçici yazdı:

Geçtiğimiz hafta Show TV’de yayına giren ‘Klavye Delikanlıları’, dizi dünyası için farklı bir tat vadediyor. Proje, yeni nesil bir dolandırıcılık şebekesinin hikayesini konu alıyor. Sanal, dijital ortamların dolandırıcıları yani. Dili ve esprileri günümüz sosyal medya gençliğini yakalamayı hedefliyor. Oyuncu kadrosu da oldukça parlak. Beş sezon ‘Seksenler’de orta halli bir aile babasını canlandıran Rasim Öztekin, 180 derece zıt bir karakterle sürpriz yaptı. Uraz Kaygılaroğlu, Vildan Atasever, Kaan Yıldırım, Ali Barkın, Selen Seyven ve Sinan Çalışkanoğlu’ndan kurulu castı çok renkli ve konseptine uygun.

Klavye Delikanlıları Reyting Karnesi

Show TV böyle bir iş yapmakla çok iyi etmiş. Büyük kanalların sürekli birbirine benzeyen işlerle rekabet etmesi yanlış. Farklı projeler denemeli. Seyirci böyle şeyler bekliyor. Fakat şöyle bir tehlike var. ‘Klavye Delikanlıları’nın hedef kitlesi olan gerçek klavye delikanlıları, akşam haberlerinden sonra, kanalın belirlediği gün ve saatte televizyon karşısına kurulup, reklamlarla 3.5 saat süren dizi izlemek ister mi? İzliyorlar mı? Hayır. Onlar bir ellerinde telefonla Instagram’a bakıp, Twitter’dan Gündemi takip edip, aynı anda dizi izleyebilen bir kuşak. Youtube’da beş dakikadan fazla videoları bile uzun buluyorlar. Hızlandırarak izliyorlar. Üstelik, canları ne zaman nerede isterse orada izliyorlar. Belki gece yarısından sonra izlemeye başlıyorlar. Arka arkaya bölümleri seyretmeyi seviyorlar.

klavye delikanlıları reytingleri

‘Klavye Delikanlıları’ genç kuşağın ilgisini çekti. Yayınlandığı akşam çok uzun bir süre Twitter’ın en çok konuşulan gündemiydi. Şöyle bir baktım, sevmişler de. Buraya kadar bir şey yok. Sorun şu. Bu kitle diziyi izler ama televizyon reytinglerine aynı oranda yansımaz. Normalde Twitter’da bu kadar liste başı olan bir dizi, ertesi gün reytingte iyi bir sonuç almalı. Ama bu proje alamadı. Böyle bir çelişkili durum var.

Şöyle bir örnek biçimsiz olmaz umarım. Balık restoranınız var ama sizin müşteriniz evde yemeyi tercih ediyor. Siparişler yoğun ama dükkan biraz boş. Dükkan kapatılmalı mı? Hayır. Reytingleri beklenen gibi olmazsa bile Show TV diğer diziler gibi değerlendirmeden başka bir formül bulmalı ve direnmeli. Mesela saat 23.00’ten sonra ikinci dizi olarak yayınlamak, süreyi kısa tutmak. ‘Daha dur, yeni yayınlandı hemen olumsuz düşünme’ diyenler olabilir. Ama çok örneğini yaşadık. Erkenden tedbir almak gerek.

Bu tip işlerin ayakta kalabilmesi için reyting duasına çıkmak yerine, içeriğine, mecrasına ve seyircisine uygun çözümler geliştirmek hepimizin yararına olur. ‘Klavye Delikanlıları’nın yolu açık olsun.sinan biçici klavye delikanlıları show tv
Tezgah Dergi Raflarda

Tezgah Dergi raflardaki yerini aldı. Tezgah Dergi'nin yazar kadrosunda kimler var?

Kasım 2017 Radyo Reyting Sonuçları Belli Oldu

Kasım 2017 radyo reyting sonuçları belli oldu. Medya dünyasını yakından ilgilendiren rapora göre lider yine değişmedi

Ormanlardan Hemen Önceki Gece: Başrolde Rıza Kocaoğlu

Rıza Kocaoğlu'nun rol aldığı tiyatro oyunu Ormanlardan Hemen Önceki Gece seyirciyi salona bekliyor.

Ay'a Reklam Panoları Dikecekler

Japon şirket, önümüzdeki senelerde Ay'a reklam panoları dikeceğini açıkladı.

2018 Yabancı Dalda En İyi Film Oscar Adayları Açıklandı

2018 Yabancı dalda en iyi film Oscar adayları açıklandı.

Özgür Hasan Altuncu, Hürriyet'e Transfer Oldu

Doğan Medya Grubu bünyesindeki Hürriyet gazetesi, Özgür Hasan Altuncu'yu transfer etti.

2017'de En Çok Hangi TV Kanalları Konuşuldu?

2017 senesinde haberlere en çok hangi televizyon kanalı konu oldu? 2017'de en çok hangi TV kanalları konuşuldu?

VİDEO HABER
İsimsizler Final Yapıyor

Kanal D'nin beğenilen dizisi İsimsizler final yapıyor. Geçen sezon büyük ses getiren İsimsizler neden final kararı aldı, yayından kalktı mı?

Walt Disney, Fox'u Satın Aldı

Walt Disney, geçen yıldan bu yana devam eden Fox satın almasını sonunda bitirdi

Türkiye Kart: Tüm İşlemler Tek Kartta Olacak

Türkiye Kart ne zaman çıkacak, ne işe yarayacak?

Instagram'da Hashtag Takibi Artık Mümkün

Markalar ve bireysel kullanıcıların işini kolaylaştıracak hashtag takip etme özelliği sonunda Instagram'a geldi.

Japon Şirket, Maaşların Bir Kısmını Bitcoin ile Ödeyecek

Japonya'da bir şirket, çalışanların maaşlarının bir kısmını sanal para birimi Bitcoin ile ödeyeceğini açıkladı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!