Klavye Delikanlıları Ne Yapmalı?

Show TV'nin ilk bölümüyle büyük beğeni kazanan dizisi Klavye Delikanlıları'na Sinan Biçici'den önemli tavsiye...


Haber Tarihi : 09 Eki 2017 10:49

Milliyet Cadde köşe yazarı ve televizyon eleştirmeni Sinan Biçici yazdı:

Geçtiğimiz hafta Show TV’de yayına giren ‘Klavye Delikanlıları’, dizi dünyası için farklı bir tat vadediyor. Proje, yeni nesil bir dolandırıcılık şebekesinin hikayesini konu alıyor. Sanal, dijital ortamların dolandırıcıları yani. Dili ve esprileri günümüz sosyal medya gençliğini yakalamayı hedefliyor. Oyuncu kadrosu da oldukça parlak. Beş sezon ‘Seksenler’de orta halli bir aile babasını canlandıran Rasim Öztekin, 180 derece zıt bir karakterle sürpriz yaptı. Uraz Kaygılaroğlu, Vildan Atasever, Kaan Yıldırım, Ali Barkın, Selen Seyven ve Sinan Çalışkanoğlu’ndan kurulu castı çok renkli ve konseptine uygun.

Klavye Delikanlıları Reyting Karnesi

Show TV böyle bir iş yapmakla çok iyi etmiş. Büyük kanalların sürekli birbirine benzeyen işlerle rekabet etmesi yanlış. Farklı projeler denemeli. Seyirci böyle şeyler bekliyor. Fakat şöyle bir tehlike var. ‘Klavye Delikanlıları’nın hedef kitlesi olan gerçek klavye delikanlıları, akşam haberlerinden sonra, kanalın belirlediği gün ve saatte televizyon karşısına kurulup, reklamlarla 3.5 saat süren dizi izlemek ister mi? İzliyorlar mı? Hayır. Onlar bir ellerinde telefonla Instagram’a bakıp, Twitter’dan Gündemi takip edip, aynı anda dizi izleyebilen bir kuşak. Youtube’da beş dakikadan fazla videoları bile uzun buluyorlar. Hızlandırarak izliyorlar. Üstelik, canları ne zaman nerede isterse orada izliyorlar. Belki gece yarısından sonra izlemeye başlıyorlar. Arka arkaya bölümleri seyretmeyi seviyorlar.

klavye delikanlıları reytingleri

‘Klavye Delikanlıları’ genç kuşağın ilgisini çekti. Yayınlandığı akşam çok uzun bir süre Twitter’ın en çok konuşulan gündemiydi. Şöyle bir baktım, sevmişler de. Buraya kadar bir şey yok. Sorun şu. Bu kitle diziyi izler ama televizyon reytinglerine aynı oranda yansımaz. Normalde Twitter’da bu kadar liste başı olan bir dizi, ertesi gün reytingte iyi bir sonuç almalı. Ama bu proje alamadı. Böyle bir çelişkili durum var.

Şöyle bir örnek biçimsiz olmaz umarım. Balık restoranınız var ama sizin müşteriniz evde yemeyi tercih ediyor. Siparişler yoğun ama dükkan biraz boş. Dükkan kapatılmalı mı? Hayır. Reytingleri beklenen gibi olmazsa bile Show TV diğer diziler gibi değerlendirmeden başka bir formül bulmalı ve direnmeli. Mesela saat 23.00’ten sonra ikinci dizi olarak yayınlamak, süreyi kısa tutmak. ‘Daha dur, yeni yayınlandı hemen olumsuz düşünme’ diyenler olabilir. Ama çok örneğini yaşadık. Erkenden tedbir almak gerek.

Bu tip işlerin ayakta kalabilmesi için reyting duasına çıkmak yerine, içeriğine, mecrasına ve seyircisine uygun çözümler geliştirmek hepimizin yararına olur. ‘Klavye Delikanlıları’nın yolu açık olsun.sinan biçici klavye delikanlıları show tv
Tinder'da Yeni Dönem

Sosyalleşme ve flört uygulaması olan Tinder'da yeni bir döneme giriliyor.

Emin Çapa CNN Türk'ten Neden Ayrıldı?

Doğan Medya Grubu bünyesindeki CNN Türk niye Emin Çapa'nın görevine son verdi? Çapa kanaldan neden ayrıldı, kovuldu mu?

Ekşi Sözlük 19 Yaşında

Ekşi Sözlük yeni yaşının sevincini yaşıyor.

Fatih Halis Eroğuz: "Yerli" Konusunda Anlamadıklarımız

Bu meseleyi siyasi tartışmalardan uzak tutarak uzun vadeli bir devlet politikası olarak benimsemeli ve geçmişten ders çıkarmalıyız.

ÖZEL HABER
Sinema Komedi Yayına Başladı

Oflaz Medya Grubu'na bağlı olarak yayın yapan Dizi TV neden kapandı? Sinema Komedi yayına başladı.

Spotify, Türkiye Ofisini Kapatma Kararı Aldı

Çevrimiçi müzik mecrası Spotify, Türkiye ofisini kapatma kararı aldı.

İrfan Değirmenci, BirGün İçin Yazacak

Doğan Medya'dan tartışmalı bir şekilde kovulan İrfan Değirmenci'nin yeni adresi belli oldu.

Mediha Olgun, Sözcü'den Ayrıldı

Sözcü gazetesinde önemli bir ayrılık yaşandı.

Los Angeles Times 500 Milyon Dolara Satıldı

ABD'nn önemli medya kuruluşlarından Los Angeles Times satıldı.

Confirm.io Facebook Tarafından Satın Alındı

Facebook tarafından satın alınan kimlik doğrulama girişimi Confirm.io nedir, ne işe yarar?

Seçmenlerin Gazete Tercihleri Araştırıldı

Hangi parti tabanı hangi gazeteyi okumayı tercih ediyor? Seçmenlerin gazete tercihleri araştırıldı.

RTÜK İnternet Yayınlarına Müdahale Edebilir

Yeni yasa tasarısı kabul edilirse RTÜK'ün dijital medya organlarına müdahale etme yetkisi doğabilir.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!