Sosyal Medyada Fenomen Olmak...

Sosyal medyada fenomen olmak isteyenler için Nurhan Demirel tavsiyelerle dolu bir yazı kaleme aldı.


Haber Tarihi : 22 Eki 2017 17:27

Sosyal medya platformlarının hayatımızda yaygınlaşmasıyla; her platformun kendi ünlülerini yarattığını söylemek, öyle sanıyorum ki yanlış olmayacaktır. Artık ünlü olmak, eskilerin deyimiyle “artist” olmaktan çok daha fazlasını içeriyor. Sosyal medyadaki popülerliğimiz dev hayran kitlelerine sahip birer ünlü olmamızı mümkün kılıyor. Bu haftaki yazımızda biraz sosyal medya ünlüsü yani popüler deyişle fenomen olmayı ve “YouTuber” adıyla adlandırılan son yılların popüler kavramına değinelim istiyorum.

Sosyal medya ünlüsü olmak için ne yapmak gerekiyor?

Eskiden sosyal medyada ünlü olmak, bugünkü anlamıyla getirisi olan bir iş gibi görülmüyordu. İnterneti uzun süreli kullanan gençlerin sosyalleşme arzularıydı onları ünlü yapan şey… Ünlü dediysem mahallede, okulda veya kampüste tanınır/bilinir olmaktı bu ünlülük hepsi bu kadar. Hatırlıyor musunuz kişisel Myspace alanınızın olduğu günleri? Yonja gibi eski arkadaşlık sitelerini? İşte bu ünlülük hikâyesi ta o zamanlardan geliyor.  “Fame olmak” sözünü hatırlayanlar ellerini kaldırsın!

Facebook’un bilinirliği oluşmaya başladıkça, modası geçen eski mecralar birer birer hayatımızdan ayrıldı. Facebook’ta “ünlü olmayan fame’ler” gibi isimlere sahip sayfalarda popüler gençler yetişmeye başlamıştı. Ardından Twitter, Youtube, Instagram, Vine ve pek çok farklı platformun yıldızı parladı. Birbiri üstüne gelen sosyal medya platformları bize şunu gösterdi: Bir yeteneği olsun veya olmasın, bazı insanlar kendilerini göstermeyi gerçekten iyi biliyorlar ve yüksek popülerlik elde edebiliyorlar. İşte sosyal medya, bugün bildiğimiz haliyle internet ünlüleri yaratmaya artık hazırdı.

Şu anda sosyal medya ünlüsü olmak, gençler için gerçekten popüler bir meslek gibi görülüyor. Ancak altını çizerek söylemeliyim ki bunu bir meslek olarak görmek yalnızca size kaybettirecektir. Sosyal medya veya Youtube ünlüsü olmak, asla ama asla gerçek bir iş olamaz.  Çalışmadan yalnızca video çekerek veya paylaşım yaparak kim zengin olmayı istemez değil mi? Çok da uzak olmayan bir geçmişte, YouTube’un para kazanmaya elverişli bir platform kimliğine bürünmesiyle (Google AdSense aracılığıyla) geçmişten beri video çekenler için bir fırsat doğdu. Sadece reklâmlar bile, bir web sitesine banner olarak verilen reklâmlardan çok daha fazla kazandırıyor YouTuber’lara. Aslında ben, bu sektörün doygunluğa ulaştığı kanısındayım. Yeterince rol model gösterildi ve internetten para kazanmanın mümkün olduğu algısı oluşturuldu. Artık insanlar bu hırsla interneti daha çok kullanır oldular. İlk olarak bu ekosisteme dahil olanlar öncü olarak hafızalarımızda yer aldı ve onların başarı hikayeleri herkese ilham verdi. Ancak şunu unutmamak lazım popüler olan her şey  hızla yerini başka bir trende bırakır.

Artık markalaşma zamanı

Sosyal medyanın getirdiği şöhret, bugün gerçek anlamda “tanınmış kişi” olma fırsatı da beraberinde getirebiliyor. İnternette kendi alanları için öncü olacak işler yapan sosyal medya ünlüleri bugün bir film yıldızı, şarkıcı, yazar ve dahası olarak karşımıza çıkıyor. Bu işte önemli olanın disiplin olduğunu görüyoruz. Bir disiplin dahilinde düzeli paylaşımlar yapan ve içerik üreten kişilerin ünlü olması daha kolay görünüyor. Güncele uygun, merak uyandıran, kitlelere hitap edecek paylaşımlar size “gerçek” takipçi olarak mutlaka dönüyor İnternetin cömertliği işte burada… Dikkatinizi çekmeliyim ki “gerçek” ifadesini kullandım. Zira öyle isimler var ki, bot veya sahte kitle ile popülerliğini yüksekmiş gibi göstererek internet medyasını manipüle etmeyi deniyorlar. Bu manipülasyonlar zamanla sosyal medya platformlarının kalite ve etkinliğini düşürüyor ve kullanıcıları yeni mecralar aramaya itiyor.

İçerik her zaman kral mı?

YouTuber olmak için de benzer koşulların geçerliliği söz konusu. Ancak Youtube’da işler biraz daha kolay… Nedeni de şu: Ürettiğiniz içerikler, ona ilgi duyduğu cookie’lerinden anlaşılan kitlelere servis ediliyor. Sizin paylaşımlarınızı yaymaya uğraşmanıza gerek kalmıyor; ürettiğiniz videoları izleyecek kitle zaten kendisi geliyor. Günceli, ilgileri, popüleriteyi takip etmek de bu işin uzmanları açısından altın kurallardan biri kabul ediliyor. Kabul etmeliyiz ki, okumayı pek sevmeyen bir toplumda yaşıyoruz. Görsel medyanın bu bağlamda yapabilecekleri ve ulaşabileceği kitleler çok daha muazzam… İyi kalite mikrofon, kamera ve sürekli güncel tutacağınız bir YouTube kanalıyla sizin de bir ünlü olmanız gerçekten kolay.

“Ancak” diyerek, yine hevesinizi kursağınızda bırakayım. İnternette değişimin sürati baş döndürücü olacaktır. Popüler olduğunuz platform dahi bir sabah uyandığınızda yok olabilir. Vine’ları hatırlayınız… Bugün hâlâ internet ünlüsü olan pek çok kişinin geldiği bir platformdu. Bir sabah uyandık ki, artık hayatımızda Vine yok. Bu değişim sürecine uyum sağlayabilenler yollarına devam ettiler. Yapamayanlar ise maalesef artık ünlü değiller. İnternetin böyle de nankör bir yönü var işte…  Değişime ve modaya uyamayanlar ya sınırlı kitlelere hitap ediyor, ya da piyasadan siliniyor.

Peki benim bu sözlerim size şunu mu ifade etmeli?

– Biz güncel içerik üretelim, slime yiyelim, lets play videosu çekelim, makyaj yapalım, vlog çekerek aslında bize özel kalması gereken hayatımızı ifşa edelim ve bir bakıma hayatımızı tüm detaylarıyla paylaşalım….

Elbette HAYIR!

Sosyal medyada ve YouTube’da gerçekten hem eğlenceli hem de faydalı içerikler üreten insanlar var. Kimisi sınırlı sayıda takipçisiyle, kalitesinden ödün vermeden yoluna devam ediyor; kimisi de yalızca yapmayı sevdiği için bunu yapıyor. Neticede ortaya iyi işler çıkıyor. Ancak sadece ünlü olma hırsı ve arzusuyla oluşturulan sosyal medya hesaplarının ve YouTube kanalların, aradan bir süre geçtikten sonra insan aklına hakaret eder nitelikte işler yapmaya başladığını görüyoruz. Bu sözlerim hiç de ağır değil… Trendleri biraz yoklayınız, hak vereceğinize eminim.

Kararınızı verin ve içerik üretmeye başlayın. Geri kalanı için bol şans!

Yazıyı kaynağından okumak için tıklayın.sosyal medya fenomen youtube twitter vine facebook instagram
Klavye Delikanlıları Ekrana Dönebilir

Katarlı medya şirketi tarafından satın alınan Digitürk, Klavye Delikanlıları dizisini bünyesine katmak istiyor.

Young Sheldon 2. Sezon Onayı Aldı

Sevilen dizi Young Sheldon yeni sezon onayı aldı mı? Young Sheldon ikinci sezon çekilecek mi, 2019'da devam edecek mi?

Jülide Ateş Show TV'den Neden Ayrıldı?

Show TV'nin ana haber sunucusu Jülide Ateş kanaldan ayrıldı mı? Başarılı haber spikeri Jülide Ateş neden yayına çıkmadı, niye ekranda yok?

Tezgah Dergi Raflarda

Tezgah Dergi raflardaki yerini aldı. Tezgah Dergi'nin yazar kadrosunda kimler var?

Kasım 2017 Radyo Reyting Sonuçları Belli Oldu

Kasım 2017 radyo reyting sonuçları belli oldu. Medya dünyasını yakından ilgilendiren rapora göre lider yine değişmedi

Ormanlardan Hemen Önceki Gece: Başrolde Rıza Kocaoğlu

Rıza Kocaoğlu'nun rol aldığı tiyatro oyunu Ormanlardan Hemen Önceki Gece seyirciyi salona bekliyor.

Ay'a Reklam Panoları Dikecekler

Japon şirket, önümüzdeki senelerde Ay'a reklam panoları dikeceğini açıkladı.

2018 Yabancı Dalda En İyi Film Oscar Adayları Açıklandı

2018 Yabancı dalda en iyi film Oscar adayları açıklandı.

Özgür Hasan Altuncu, Hürriyet'e Transfer Oldu

Doğan Medya Grubu bünyesindeki Hürriyet gazetesi, Özgür Hasan Altuncu'yu transfer etti.

2017'de En Çok Hangi TV Kanalları Konuşuldu?

2017 senesinde haberlere en çok hangi televizyon kanalı konu oldu? 2017'de en çok hangi TV kanalları konuşuldu?

VİDEO HABER
İsimsizler Final Yapıyor

Kanal D'nin beğenilen dizisi İsimsizler final yapıyor. Geçen sezon büyük ses getiren İsimsizler neden final kararı aldı, yayından kalktı mı?

Walt Disney, Fox'u Satın Aldı

Walt Disney, geçen yıldan bu yana devam eden Fox satın almasını sonunda bitirdiGörüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!