Kendini Tekrarlayan Yazar, Kaliteyi Bozar

Ali Demiral kaleme aldı.


Haber Tarihi : 26 Kas 2017 22:25 Son Düzenlenme Tarihi : 26 Kas 2017 23:27

Yazan: Ali Demiral

Facebook/AliDemiral.AD

alidemiral@yandex.com

Seyirciyi takip ettiği diziden soğutan faktörlerden bir tanesi; konu benzerliğidir. Dizi, kendini tekrarlıyorsa veya başka dizilerle kopya gibi duruyorsa, doğal olarak onu izleyen insan sıkılmaya başlayacaktır.

                “Kentli-taşralı dünür çatışması”nı tıpatıp senaryoyla farklı dizilerde işleyen MinT (Made in Turkey) geldi hemen aklıma. “Ayrılsak da Beraberiz, En Son Babalar Duyar, Çocuklar Duymasın” gibi sit-com’ların üreticisi MinT Yapım’a göre, bir hikâyeyi birden fazla işte kullanmak “sakıncalı değil” sanırım. “Seyirci hatırlamaz, anlamaz, anlasın bi’ şey olmaz” kafasıyla yaptığın iş, er-geç piyasadan azalarak kaybolma sebebindir.

                Aklıma gelen bir diğer örnek de, “Üvey Baba” dizisiyle ilgili. 21’inci asrın ilk yıllarında fırtınalar estiren “Üvey Baba” Star TV’den Flash TV’ye geçtiğinde, Halil Güneşli’nin yerine üvey baba olarak Kamil Ateşli’yi getirmişlerdi ama dizi, hikâyesiyle kendini tekrar ettiği için ömrü 11 bölüm sürmüştü. Aynı yapımcı firmanın bir başka çalışması olan “Küçük Besleme”de zaman atlaması nedeniyle büyüyen besleme Fatma’dan doğan boşluğu da, “Zeynep” karakteriyle doldurmaya çalışmışlardı. Akıbet farklı olmadı tabi.

                “Sır Kapısı”nı, Yasemin Yalçın’ın “Sürahi Hanım”ını unutmamalı.

                “Günlük dizi” alanında sektörün köşe başını tutan, uzun soluklu dizileriyle bir marka değeri kazanan MGA Yapım, yıllardır aynı senaryo ekibinden kaynaklı mıdır nedir; ara ara benzer konu ve karakterleri kullanıyor. Ara ara dediğime bakmayın; dizi müdavimlerinin sıkça belirttiği, göze batan şeyler bunlar. Meselâ; ceza evinden çıkan eski sevgilinin başa belâ olması. Düzenbaz, dengesiz, şantajcı, cani ruhlu bir adam geliverir ve vaktiyle sevgili olduğu yahut gayrimeşru iş yaptığı, artık iyi bir ailenin gelini olan kadının evine “kardeş, kuzen” yalanıyla yerleşir, falan filan. Unutma Beni’ye, Beni Affet’e bu olay birkaç kez gündem oldu. Bizim Evin Hâlleri’nde de benzer bir durum yaşanmıştı. Sonradan ortaya çıkan çocuklar ise, bu tarz dizilerin olmazsa olmazı, can simidi, kurtarıcı meleği… Unutma Beni’de İlkay’ın ilk eşi Ali, ikinci eş Türker’in ablası Gülten tarafından şirkete hissedar yapılırken; Beni Affet’te de, Feride’nin ilk eşi Cüneyt, ikinci eş Yaman’ın babası Ahmet tarafından şirkete hissedar yapıldı. Bi’ de, MGA’nın her dizisinde, şehirli-taşralı, zengin-fakir, genç-yaşlı, kadın-erkek, okumuş-okumamış, iyi-kötü herkes, “İzin vermicem” diyor. Bu cümle bütün kişilerin dilinde. Feride ile Cüneyt’in kızı Güneş de bir gün, “Beni bu akşam eykenden yatıymalayına izin veymiycem” derse, tam olur. Hikâyede belli bir matematiksel mantık üzerinden yola çıkılması, markalaşmış firmanın kalitesini düşürmez mi? Yeni projelerini sekteye uğratmaz mı? Hani bilmiyorum; bu yüzden midir ki, Star’da “Adını Sen Koy”, Fox’ta “Komşular” başladı?

                Ben bunları yazıyorum ama okuyanlar MGA’yı hafife almamalı. Bunlar âcizane gözlemim. Seyirci gözlemi. Şov dünyasının içinde değilim. Yazı yazanım sadece. Yarım sezonluk tiyatro oyunculuğu deneyimim var. Düğün videolarına verdiğim görüntüler dışında, kamera önü tecrübem olmadı. Vaktiyle kaleme aldığım birkaç tane de kısa film senaryom mevcut. O kadarcık işte. Neyse… Üst paragrafta, “Günlük dizi alanında sektörün köşe başını tutan, uzun soluklu dizileriyle marka değeri kazanan…” derken, lâf olsun diye konuşmadım. “Ferhunde Hanımlar, Bizim Evin Hâlleri, Unutma Beni, Deniz Yıldızı, Beni Affet” gibi, heyecan ve merakla takip edilen, unutulmaz dizilerin uygulayıcı yapımcı şirketinin adıdır MGA. Açılımı: “Mehmet-Gülsen-Altan” Jenerik öncesi ve sonrası amblemi görünen “Focus Film” ise, projeyi televizyon kanallarına pazarlayan “iş birlikçi” firma. MGA, Ankara’da çalıştığı için, İstanbul’la bağlantıyı Focus Film eliyle kuruyorlar yani. Ama esasen bu diziler MGA eseri.

                MGA, genelde “pembe dizi” üretiyor. Dünyanın birçok ülkesinde, o ülkenin dilinde “Telenova” olarak yayınlanıyor ürettiği diziler. (Telenova, bizim buralarda “pembe dizi” kavramıyla bilinir) Bu telenovalarda genellikle konservatuvarlı veya tecrübeli, emektar sanatçılar rol alıyor. Şirketin kurucularından Mehmet Erişdi; “Ben, %99 oranında, oyuncuyla çalışıyorum. Yani mankenle çalışmıyorum, sadece güzel diye biri gelmiyor, sadece yakışıklı diye biri gelmiyor. Bunların hepsi oyuncu kökenli insanlar… Ankara’da çok ciddi bir oyuncu potansiyeli var. Devlet Tiyatroları’nın en çok sahnesi burada, en çok personeli burada. Birçok konservatuvar var… Buralarda bir sürü pırıl pırıl insan yetişiyor…” demişti bir röportajında. Ankara’da oyunculuk okuyan üniversite öğrencileri için bu firmanın kocaman bir şans olduğuna inanıyorum. İstanbul piyasasına göre Ankara, hayallere kavuşturmaya biraz daha yakın bence.

                Duayen yapımcı-yönetmen Tunca Yönder, 2 yıl evvel “Üvey Baba” dizisinin yeni bölümlerini çekmek istediğinde ona, “Hocam, ‘Unutma Beni’ adlı bir dizi var. Senaristleri çok zeki. Hikâyeyi sağlam kuruyor, konuyu yedire yedire açıyorlar. Projenizin kanallara sunum dosyası için prototip sinopsis ile senaryosunu onlar yazmalı bana kalırsa” diye fikrimi açmıştım. Tunca hoca da, gayet mütevazı bir şekilde, “Fırsatını bulursam Unutma Beni’ye bakacağım” demişti. Sonra konu kapandı.

                Gerçek hayatta bir insanın başına benzer hâdiselerin gelmesi normal de, aynı şey diziler için geçerli değil. Seyirci yakalar. Yakalayınca da sertçe eleştirir. Uzun süren işlerin senaristleri periyodik olarak değişmeli, kan tazelenmeli, bir senariste birden fazla iş vererek yüklenilmemeli, gerekirse yazmaktan aklı duran yazarı tatile göndermeli ve sosyal medyadaki yorumları da dikkate almalı… Yoksa personelin performansı azalır, randımanı düşer; iş kolaycılığa kaçar.ali demiral mga pembe dizi
Tezgah Dergi Raflarda

Tezgah Dergi raflardaki yerini aldı. Tezgah Dergi'nin yazar kadrosunda kimler var?

Kasım 2017 Radyo Reyting Sonuçları Belli Oldu

Kasım 2017 radyo reyting sonuçları belli oldu. Medya dünyasını yakından ilgilendiren rapora göre lider yine değişmedi

Ormanlardan Hemen Önceki Gece: Başrolde Rıza Kocaoğlu

Rıza Kocaoğlu'nun rol aldığı tiyatro oyunu Ormanlardan Hemen Önceki Gece seyirciyi salona bekliyor.

Ay'a Reklam Panoları Dikecekler

Japon şirket, önümüzdeki senelerde Ay'a reklam panoları dikeceğini açıkladı.

2018 Yabancı Dalda En İyi Film Oscar Adayları Açıklandı

2018 Yabancı dalda en iyi film Oscar adayları açıklandı.

Özgür Hasan Altuncu, Hürriyet'e Transfer Oldu

Doğan Medya Grubu bünyesindeki Hürriyet gazetesi, Özgür Hasan Altuncu'yu transfer etti.

2017'de En Çok Hangi TV Kanalları Konuşuldu?

2017 senesinde haberlere en çok hangi televizyon kanalı konu oldu? 2017'de en çok hangi TV kanalları konuşuldu?

VİDEO HABER
İsimsizler Final Yapıyor

Kanal D'nin beğenilen dizisi İsimsizler final yapıyor. Geçen sezon büyük ses getiren İsimsizler neden final kararı aldı, yayından kalktı mı?

Walt Disney, Fox'u Satın Aldı

Walt Disney, geçen yıldan bu yana devam eden Fox satın almasını sonunda bitirdi

Türkiye Kart: Tüm İşlemler Tek Kartta Olacak

Türkiye Kart ne zaman çıkacak, ne işe yarayacak?

Instagram'da Hashtag Takibi Artık Mümkün

Markalar ve bireysel kullanıcıların işini kolaylaştıracak hashtag takip etme özelliği sonunda Instagram'a geldi.

Japon Şirket, Maaşların Bir Kısmını Bitcoin ile Ödeyecek

Japonya'da bir şirket, çalışanların maaşlarının bir kısmını sanal para birimi Bitcoin ile ödeyeceğini açıkladı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!