VİDEO HABER

Genco Erkal, Yeni Oyunda 7 Farklı Karaktere Can Veriyor

Genco Erkal, mülteci sorununu ele alan yeni oyunu “Göçmenleeeer”de, birbirinden farklı 7 karakterle seyircilerin karşısına çıkıyor.


Haber Tarihi : 28 Kas 2017 11:11

Usta oyuncu Genco Erkal, mülteci sorununu ele alan yeni oyunu “Göçmenleeeer”de, birbirinden farklı 7 karakterle seyircilerin karşısına çıkıyor. Erkal’ın hem yönetmenliğini üstlendiği hem de genç kuşak oyuncularla birlikte rol aldığı “Göçmenleeeer”, 2 Aralık Cumartesi ve 8 Aralık Cuma akşamları Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Dostlar Tiyatrosu tarafından sahneye konan “Göçmenleeeer”; mültecilerin, gözümüzün önünde cereyan eden hayatta kalma mücadelelerini gerçekçi, bazen de absürd bir dille anlatıyor. Genco Erkal, belgesel tiyatro formunda tasarladığı ve hem yönetmenliğini hem de dramaturjisini üstlendiği oyunda; Şirvan Akan, Ayşe Lebriz Berkem, Lütfi Can Bulut, Cem Çetin ve Yiğit Yarar ile birlikte rol alıyor.

göçmenler tiyatro oyunu

Dünya gündeminin en zorlu konularından birine odaklanan oyunda Genco Erkal; Afrikalı kadın tüccarı, Manş Tüneli’nde seyyar satıcı, bir Yunan adasında mezarcı, AB ülkesinin başkanı, insan kaçakçısı, organ mafyası ve göçmen olmak üzere 7 farklı karaktere birden hayat veriyor.

Asya’nın, Afrika’nın yoksulları denizde boğulmayı, tel örgülere takılıp ölmeyi göze alarak çoluk-çocuk, kadın-erkek demeden savaştan, sefaletten kaçıp cennet bildikleri Avrupa’ya koşuyorlar. Avrupa’nın içinde bulunduğu büyük ahlaki ikilemi düşündürmeyi amaçlayan “Göçmenleeeer”; insanın, kaderin zalim gücüyle karşı karşıya geldiği, Antik Yunan tiyatrosuna özgü bu insanlık trajedisini sahneye taşıyor. “Ülkelerimiz ölüyor, bir ülke ölmeye başladıktan sonra yapacak bir şey yoktur” diyen “Göçmenleeeer”; gezegenin bu en çok kanayan yarasının her bir boyutunu fragman fragman ele alarak durumun bir fotoğrafını çekiyor.

Oyunun yazarı, Fransa’da kendisi de göçmen olarak yaşayan Rumen asıllı yazarı Matei Visniec, aynı zamanda bir gazeteci. Radio France Internationale’deki görevi kapsamında göçmenlerin, mültecilerin sorunlarıyla iç içe yaşayan Visniec “Göçmenleeeer”i; “Tiyatro bu konuların tartışılacağı bir ortam olabilir mi?” sorusundan yola çıkarak kaleme alıyor. Oyun şimdilik tamamlanarak sahneye taşınsa da yazar, sorun çözülmedikçe, ne kadar yazılırsa yazılsın oyunun eksik kalacağına inanıyor.

Video sanatının zenginliklerinden beslenerek çağımızın en can alıcı sorunlarından birine özgün bir anlatım dili oluşturan “Göçmenleeeer”, hem tasarım dili hem de söylemiyle seyirciyi de işin içine dahil ediyor. Zeynep Irgatve Osman Senemoğlu tarafından Türkçeleştirilen oyunun sahne ve kostüm tasarımı Claude Leon’ın, video ve ses tasarımı Ümit Kıvanç’ın, müzikleri Nâzım Çınar’ın, ışık tasarımı Hakan Özipek’in, fotoğrafları ise Burcu Yetiş’in imzasını taşıyor.

2 Aralık 2017, Cumartesi ve 8 Aralık 2017, Cuma akşamları saat 20.30’da Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek olan “Göçmenleeeer”in biletleri Biletix’ten ve gişeden temin edilebilir.

GÖÇMENLEEEER KÜNYE

Yazan

Matei Visniec

Çeviren

Zeynep Irgat

Osman Senemoğlu

Yöneten

Genco Erkal

Sahne Tasarımı ve Kostüm

Claude Leon

Dramaturji

Genco Erkal

Video ve Ses Tasarımı

Ümit Kıvanç

Müzik

Nâzım Çınar

Işık Tasarımı

Hakan Özipek

Görüntü Araştırma

Melih Tatlıcan

Fotoğraf

Burcu Yetiş

Oynayanlar (alfabetik sırayla)

Şirvan Akan

Ayşe Lebriz Berkem

Lütfi Can Bulut

Cem Çetin

Genco Erkal

Yiğit Yarar

Oyun Süresi

Tek Perde / 90 Dakika

Adres: Kenter Tiyatrosu

Ergenekon, Halaskargazi Cd. No:35, Şişli

Gişe Tel: 0 212 246 3789genco erkal göçmenler tiyatro oyunu göçmenleeeer
Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!