DW, İstanbul'da Büro Açtı

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle muhabir ağını dünya çapında genişletiyor...


Haber Tarihi : 20 Oca 2018 00:09 Son Düzenlenme Tarihi : 20 Oca 2018 00:10

Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle, İstanbul’da yeni bir büro açtı. Asya ve Latin Amerika ülkelerinde de yeni büroların açılması planlanıyor.

Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul’dan haber geçecek olan Deutsche Welle (DW) muhabiri Julia Hahn aynı zamanda DW’nin Güney Doğu Avrupa’dan haber akışını da güçlendirecek.

Almanya’nın Erfurt kenti, İsviçre’nin Zürih kenti ve İstanbul’da uluslararası siyaset eğitimi gören 32 yaşındaki Julia Hahn, DW’de de gazetecilik eğitimi almıştır. Akıcı şekilde Türkçe konuşan Hahn, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerde DW muhabiri olarak haberler hazırlamış, aynı zamanda DW’nin Berlin Stüdyosu’nda Almanca haber bülteni ve televizyon programları sunmuştur.

DW muhabiri Hahn, Türkiye’deki yetkili makamların gazetecilik faaliyetlerinde bulunabilmesi için gereken daimi akreditasyonu sağlamasının ardından da gazetecilik mesleğini İstanbul’da sürdürecektir.

DW Genel Müdürü Peter Limbourg, DW’nin Türkiye’deki varlığını güçlendirmesi için önemli nedenler bulunduğuna dikkat çekti. Limbourg, “Türk-Alman ilişkilerinde zorlukların yaşandığı bu dönemde her iki ülkede de medyanın büyük sorumluluk yüklenmesini gerektiriyor. Türkiye’de basın özgürlüğünün kısıtlanması, Türkiye’deki gelişmeler hakkında objektif habercilik yapılabilmesini sağlamak, uluslararası bir yayın kuruluşuna ek sorumluluklar getiriyor” dedi.

DW Baş Editörü Ines Pohl de “Türkiye’de Olağanüstü Hal’in yakın bir zamanda sona ermesi beklenmiyor ve insan haklarına ilişkin kaygı yaratan durumun daha da kötüleşebileceği gözardı edilmemeli. Türkiye’de bağımsız gazeteciliğin radikal bir şekilde engellenmesiyle oluşan haber alma boşluğunun kapatılmasına katkı sağlamamız önem taşıyor” şeklinde konuştu.  

En modern televizyon ve iletişim teknikleri ile donatılan Taksim Meydanı yakınlarındaki büro, kentin çatılarından oluşan bir manzara sunuyor. DW muhabiri Julia Hahn da “Bir hayalim gerçek oldu” dedi. Hahn, Avrupa ve Asya’nın birleştiği yerdeki yeni iş yerini “İstanbul benim ikinci memleketim oldu, burada iyi bir ağ oluşturdum”sözleriyle tanımladı.

Julia Hahn’ın ocak ayının başında hazırladığı ilk röportaj, özellikle sosyal medyada oldukça ilgi çekti. Hahn röportajında, bir tekstil fabrikasında çalışan 11 yaşında Suriyeli bir mülteci bir kıza kamerayla eşlik etti. Hahn, “Kız okula gitmek yerine her gün 10 saat dikiş atölyesinde çalışıyor- bu sadece İstanbul’da yaşayan yaklaşık bir milyon mülteci arasında bir istisna değil” şeklinde  haberini anlattı.



dw almanya deutsche welle




Tinder'da Yeni Dönem

Sosyalleşme ve flört uygulaması olan Tinder'da yeni bir döneme giriliyor.

Emin Çapa CNN Türk'ten Neden Ayrıldı?

Doğan Medya Grubu bünyesindeki CNN Türk niye Emin Çapa'nın görevine son verdi? Çapa kanaldan neden ayrıldı, kovuldu mu?

Ekşi Sözlük 19 Yaşında

Ekşi Sözlük yeni yaşının sevincini yaşıyor.

Fatih Halis Eroğuz: "Yerli" Konusunda Anlamadıklarımız

Bu meseleyi siyasi tartışmalardan uzak tutarak uzun vadeli bir devlet politikası olarak benimsemeli ve geçmişten ders çıkarmalıyız.

ÖZEL HABER
Sinema Komedi Yayına Başladı

Oflaz Medya Grubu'na bağlı olarak yayın yapan Dizi TV neden kapandı? Sinema Komedi yayına başladı.

Spotify, Türkiye Ofisini Kapatma Kararı Aldı

Çevrimiçi müzik mecrası Spotify, Türkiye ofisini kapatma kararı aldı.

İrfan Değirmenci, BirGün İçin Yazacak

Doğan Medya'dan tartışmalı bir şekilde kovulan İrfan Değirmenci'nin yeni adresi belli oldu.

Mediha Olgun, Sözcü'den Ayrıldı

Sözcü gazetesinde önemli bir ayrılık yaşandı.

Los Angeles Times 500 Milyon Dolara Satıldı

ABD'nn önemli medya kuruluşlarından Los Angeles Times satıldı.

Confirm.io Facebook Tarafından Satın Alındı

Facebook tarafından satın alınan kimlik doğrulama girişimi Confirm.io nedir, ne işe yarar?

Seçmenlerin Gazete Tercihleri Araştırıldı

Hangi parti tabanı hangi gazeteyi okumayı tercih ediyor? Seçmenlerin gazete tercihleri araştırıldı.

RTÜK İnternet Yayınlarına Müdahale Edebilir

Yeni yasa tasarısı kabul edilirse RTÜK'ün dijital medya organlarına müdahale etme yetkisi doğabilir.



Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!