Foursquare'in Gelirlerinde Önemli Artış

Lokasyon odaklı sosyal medya uygulaması Foursquare'den önemli haberler var.


Haber Tarihi : 04 Şub 2018 15:43

2009 senesinde pazara giriş yaptığı zaman kısa süre içinde popülerlik kazanmayı başaran Foursquare, 2018'e güzel haberlerle girdi. Kurulduğu dönemlerde sosyal mecralar için gelir modeli yaratmak ne kadar zorsa günümüzde hedeflemeler ve gelişmiş reklam modelleri sayesinde bu işler o kadar kolay hale geldi. 

Epeydir sessizliğini koruyan ve belki de eskisi kadar adını duymadığımız bir mecra olan Forsquare, birkaç gün önce 2017 yılının gelirlerini açıkladı. Üç sene üst üste gelirlerini yüzde 50 ve üstü oranında artıran Foursquare, Chicago'da yeni mühendislik ofislerini açmak için çalışmalara da başladı.

Küresel çapta aylık olarak 3 milyardan fazla ziyaret elde eden uygulamanın bünyesinde dünya genelinde 105 milyon mekan yer alıyor. Ayrıca uygulama dışında da konum paylaşmayı seven 25 milyon kişiye de Foursquare'in hitap ettiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla böylesine büyük rakamlar ve tüketici merkezli formatı göz önüne alındığında Foursquare'in reklamveren için önemli bir mecra olduğunu söylemek mümkün.

Webrazzi'dan Tuğçe İçözü'nün haberine göre;

2014 yılında iki ayrı uygulamaya bölünerek Swarm’ı piyasaya süren Foursquare, check’in fonksiyonunu Swarm’a taşırken, orijinal uygulamayı da keşif odaklı bir “Sarı Sayfalar”a dönüştürmüştü. Böylece Foursquare Yelp’in rakibi olarak konumlanırken, Swarm özgünlüğünü korumaya devam etti. Ancak daha da önemlisi hedef kitlesinin ilgisini bu hamleyle tekrar kazanan şirket, veri toplamaya da devam edebildi.

Teknoloji yazarları bu ortaya çıkan ikiliden hangi uygulamanın yaşayıp hangisinin hayatta kalacağını tartışırken, 2016 yılında iki uygulama da aylık 50 milyon kullanıcı barajını aştı. Şirket, bu başarının ardından kurumsal reklam ürünleri çıkarmaya odaklandı. Ve açıkçası bu yolda tüketici odaklı bir uygulama olmaktan çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkardı.

Örneğin Foursquare’in ortaya koyduğu kurumsal reklam ürünlerden biri olan Pinpoint, Ad Age 100 şirketlerinden yarısına hizmet veriyor.  Bir diğer örnek ise Foursquare’in Attribution ürünü. Bu ürün ile markalar yaptıkları reklamların ne kadar etkili olduğunu ölçümleyebiliyor. Üstelik Attribution 2017 gelirlerini ikiye katlamayı da başardı.

Foursquare’in işletme araçlarının bir kısmını da yazılım geliştiriciler için üretilen araçlar oluştruruyor. Pilgrim SDK ve Places API 125 binden fazla yazılımcıya konum teknolojisi temin ederken CEO Jeff Glueck’in deyimiyle “sürdürülebilir bir biçimde büyüdü”.

2017’de ekibine mühendislik, satış, kreatif, iş geliştirme ve pazarlama alanlarında 50’den fazla yeni pozisyon kazandıran şirket, Chicago’da yeni mühendislik ofisini açarak yıl boyunca ekibini yüzde 30 oranında genişletmeyi planlıyor.

Tüm bu verilere baktığımızda Foursquare’in bir sosyal ağ uygulamasından çok daha fazlası olmayı başardığını söyleyebiliriz. Üstelik bunu Facebook gibi tartışmalara konu olmadan ve Twitter gibi gelir kaynağı sıkıntısı yaşamadan başaran Foursquare, belki de 2009 yılında ekosistemde yer alan isimlerden en akıllıca hareket edeni oldu. Foursquare’in gelişmesi ile birlikte teknoloji tarihinde alacağı yeri hep beraber izleyip göreceğiz.foursquare swarm
Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!