Influencer Marketing Instagram'da Büyümeye Devam Ediyor

2017 senesinde sosyal medya uygulaması Instagram'da "influencer marketing" çalışmaları yüzde 198'lik artış gösterdi.


Haber Tarihi : 04 Şub 2018 16:29

Son dönemlerde markalar, hedefledikleri kitlelere ulaşabilmek adına sosyal medya reklamlarından daha sık faydalanmaya başladılar. Markaların sosyal medyada yararlandığı yöntemlerden biri de artık herkesin bildiği üzere "influencer marketing". Sosyal medyada iyi bir kitleye hitap eden ve paylaşımları ile güzel bir etkileşim oranı elde etmeyi başarmış, insanları etkileyebilen fenomenler aracılığıyla gerçekleştirilen infleuncer marketing kampanyaları 2017'de de büyük bir artış gösterdi.

Influencer pazarlaması konusunda önemli bir platform olan Klear'ın gerçekleştirdiği "Influencer Marketing Durumu" adlı çalışma gösteriyor ki 2017 senesinde görsel paylaşım odaklı sosyal medya uygulaması olan Instagram'da bu kampanyalar %198'lik bir büyüme gösterdi.

influencer marketing instagram

Verileri incelediğimiz zaman infulencer marketing konseptinden en fazla yararlanan sektörün "moda" olduğunu görüyoruz. Klear'ın yapmış olduğu çalışmada influencer pazarlama kapsamındaki stratejilerin dünya genelinde markaların satışlarını nasıl artırdığı ve markaların hızlı büyümesini ne kadar iyi desteklediğini göstermek amacıyla İsveçli saat şirketi Daniel Wellington örnek gösteriliyor. Çalışmada paylaşılan verilere göre bu şirket her ay 50 binden fazla bahsedilme (mention) elde ediyor.  Bunun yanı sıra araştırma, lüks ve büyük markaların %73’lük bir kısmının aktif bir influencer marketing programına sahip olduğuna işaret ediyor.

Instagram'da aktif olan kişiler yalnızca dış görünüşlerini ve yeni kıyafetlerini sergilemek adına paylaşım yapmıyorlar, aynı zamanda seyahat ve yemek gibi konularla ilgili deneyimlerini de ortaya koymak amacıyla fotoğraf ya da video paylaşımında bulunuyorlar. Bu da markaların, bu alanlara odaklanan Instagram fenomenleriyle iş birliği yapabilecekleri anlamına geliyor.

Klear'ın gerçekleştirmiş olduğu çalışmada gıda markalarının influencerları nasıl daha etkili kullanacakları konusunda yeni çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Diğer taraftan seyahat dalında dünya devlerinden biri olan konaklama servisi Airbnb, influencer marketing stratejisinde "deneyim" konusunu ön plana çıkartırken dev otel zincirlerinden birisi olan Marriot ve benzeri markalar ise konfor ve lüks temasını sergilemek için daha çok çaba sarf ediyorlar.influencer marketing instagram
Seda Selek'in Yeni Adresi Belli Oldu

Medya dünyasından bir transfer haberi daha geldi.

Ti: Bir Fi Parodisi

Fi dizisinin parodisinin yapılacağı yeni mini internet dizisi Ti'nin oyuncu kadrosu ve yayın tarihi açıklandı, fragmanı yayınlandı.

TR Haber Yayın İçin Gün Sayıyor

Türk medyasına yeni bir ses geliyor. TR Haber yayın için gün sayıyor.

Fransa'dan WhatsApp ve Telegram Önlemi

Fransa'da bakanlar ve üst düzey devlet çalışanlarının WhatsApp ile Telegram uygulamalarını kullanması yasaklanacak.

Google'dan Yeni Reklam Formatı

Google yeni reklam formatını duyurdu.

Oksimoron: Emre Karayel'den Tek Kişilik Oyun

Doğan Burda Dergi Grubu'nda Üst Düzey Ayrılık İddiası Yalanlandı

Demirören Medya Grubu bünyesine geçen Doğan Burda Dergi Grubu'nda üst düzey bir ayrılık yaşandığı iddia edilmişti.

Star TV'nin Yeni Genel Müdürü Kim Oldu?

Ömer Özgüner'in ayrılmasıyla beraber Star TV'nin yeni genel müdürü kim oldu?

Ömer Özgüner Star TV'den Ayrıldı

Doğuş Medya Grubu bünyesindeki Star TV'de sürpriz bir ayrılık daha yaşandı.

Erhan Ertürk'ün Yeni Kanalı Belli Oldu

Doğuş Medya bünyesindeki NTV'den ayrılan Erhan Ertürk'ün yeni adresi hangi kanal oldu?

2018 Pulitzer Ödülleri'nde Kazananlar Açıklandı

14 dalda dağıtılan ve gazeteciliğin Oscarları olarak bilinen Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu.

Modern Sabahlar JoyTürk'ten Ayrıldı

Modern Sabahlar programı JoyTürk FM'den neden ayrıldı? Ege Kayacan, Fahir Öğünç ve Oktay Demirci hangi kanala geçti?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!