Influencer Marketing Instagram'da Büyümeye Devam Ediyor

2017 senesinde sosyal medya uygulaması Instagram'da "influencer marketing" çalışmaları yüzde 198'lik artış gösterdi.


Haber Tarihi : 04 Şub 2018 16:29

Son dönemlerde markalar, hedefledikleri kitlelere ulaşabilmek adına sosyal medya reklamlarından daha sık faydalanmaya başladılar. Markaların sosyal medyada yararlandığı yöntemlerden biri de artık herkesin bildiği üzere "influencer marketing". Sosyal medyada iyi bir kitleye hitap eden ve paylaşımları ile güzel bir etkileşim oranı elde etmeyi başarmış, insanları etkileyebilen fenomenler aracılığıyla gerçekleştirilen infleuncer marketing kampanyaları 2017'de de büyük bir artış gösterdi.

Influencer pazarlaması konusunda önemli bir platform olan Klear'ın gerçekleştirdiği "Influencer Marketing Durumu" adlı çalışma gösteriyor ki 2017 senesinde görsel paylaşım odaklı sosyal medya uygulaması olan Instagram'da bu kampanyalar %198'lik bir büyüme gösterdi.

influencer marketing instagram

Verileri incelediğimiz zaman infulencer marketing konseptinden en fazla yararlanan sektörün "moda" olduğunu görüyoruz. Klear'ın yapmış olduğu çalışmada influencer pazarlama kapsamındaki stratejilerin dünya genelinde markaların satışlarını nasıl artırdığı ve markaların hızlı büyümesini ne kadar iyi desteklediğini göstermek amacıyla İsveçli saat şirketi Daniel Wellington örnek gösteriliyor. Çalışmada paylaşılan verilere göre bu şirket her ay 50 binden fazla bahsedilme (mention) elde ediyor.  Bunun yanı sıra araştırma, lüks ve büyük markaların %73’lük bir kısmının aktif bir influencer marketing programına sahip olduğuna işaret ediyor.

Instagram'da aktif olan kişiler yalnızca dış görünüşlerini ve yeni kıyafetlerini sergilemek adına paylaşım yapmıyorlar, aynı zamanda seyahat ve yemek gibi konularla ilgili deneyimlerini de ortaya koymak amacıyla fotoğraf ya da video paylaşımında bulunuyorlar. Bu da markaların, bu alanlara odaklanan Instagram fenomenleriyle iş birliği yapabilecekleri anlamına geliyor.

Klear'ın gerçekleştirmiş olduğu çalışmada gıda markalarının influencerları nasıl daha etkili kullanacakları konusunda yeni çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Diğer taraftan seyahat dalında dünya devlerinden biri olan konaklama servisi Airbnb, influencer marketing stratejisinde "deneyim" konusunu ön plana çıkartırken dev otel zincirlerinden birisi olan Marriot ve benzeri markalar ise konfor ve lüks temasını sergilemek için daha çok çaba sarf ediyorlar.influencer marketing instagram
Tinder'da Yeni Dönem

Sosyalleşme ve flört uygulaması olan Tinder'da yeni bir döneme giriliyor.

Emin Çapa CNN Türk'ten Neden Ayrıldı?

Doğan Medya Grubu bünyesindeki CNN Türk niye Emin Çapa'nın görevine son verdi? Çapa kanaldan neden ayrıldı, kovuldu mu?

Ekşi Sözlük 19 Yaşında

Ekşi Sözlük yeni yaşının sevincini yaşıyor.

Fatih Halis Eroğuz: "Yerli" Konusunda Anlamadıklarımız

Bu meseleyi siyasi tartışmalardan uzak tutarak uzun vadeli bir devlet politikası olarak benimsemeli ve geçmişten ders çıkarmalıyız.

ÖZEL HABER
Sinema Komedi Yayına Başladı

Oflaz Medya Grubu'na bağlı olarak yayın yapan Dizi TV neden kapandı? Sinema Komedi yayına başladı.

Spotify, Türkiye Ofisini Kapatma Kararı Aldı

Çevrimiçi müzik mecrası Spotify, Türkiye ofisini kapatma kararı aldı.

İrfan Değirmenci, BirGün İçin Yazacak

Doğan Medya'dan tartışmalı bir şekilde kovulan İrfan Değirmenci'nin yeni adresi belli oldu.

Mediha Olgun, Sözcü'den Ayrıldı

Sözcü gazetesinde önemli bir ayrılık yaşandı.

Los Angeles Times 500 Milyon Dolara Satıldı

ABD'nn önemli medya kuruluşlarından Los Angeles Times satıldı.

Confirm.io Facebook Tarafından Satın Alındı

Facebook tarafından satın alınan kimlik doğrulama girişimi Confirm.io nedir, ne işe yarar?

Seçmenlerin Gazete Tercihleri Araştırıldı

Hangi parti tabanı hangi gazeteyi okumayı tercih ediyor? Seçmenlerin gazete tercihleri araştırıldı.

RTÜK İnternet Yayınlarına Müdahale Edebilir

Yeni yasa tasarısı kabul edilirse RTÜK'ün dijital medya organlarına müdahale etme yetkisi doğabilir.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!