Fatih Halis Eroğuz: "Yerli" Konusunda Anlamadıklarımız

Bu meseleyi siyasi tartışmalardan uzak tutarak uzun vadeli bir devlet politikası olarak benimsemeli ve geçmişten ders çıkarmalıyız.


Haber Tarihi : 15 Şub 2018 13:10

Medyanoz.org'un kurucusu ve genel yayın yönetmeni Fatih Halis Eroğuz, son zamanlarda en çok kullanılan söz öbeklerinden birisi olan "yerli ve milli" konusunda ısrarla anlamadıklarımız ya da anlamak istemediklerimizi anlattı:

2013 senesinde Medyanoz'u kurarken en önemli meselelerimizden birisi yerli üretim konusundaki eksikliklerin giderilmesi için elimizden geleni yaparak okur kitlemize ve ulaşabildiğimiz en geniş topluluğa bir şeyler anlatmaktı. Nitekim bu uğurda çok çalışmalar yaptık, ses getiren araştırmalara imza attık.

Ama onca zaman geçmesine rağmen "yerli ve milli" meselesi, bir topluluğun uygar medeniyetler seviyesine ulaşmasını sağlayan bir basamak olarak değil de bir siyasi tartışma aleti olarak görülmeye devam etti. Özellikle büyük veri (big data) devrinin getirilerini şiddetle hissettiğimiz şu günlerde mesajlaşma, arama motoru ve sosyal medya uygulamaları çok büyük silahlar haline geldi.

fatih halis eroğuz yerli ve milli

Uzun süreler boyunca zarar eden Twitter'ın, reklam almadan ve kullanıcılarından ücret talep etmeden senelerdir bedavaya büyük hizmetler veren WhatsApp'ın hikmeti ne? Google neden her adımımızı izlemek ve kayıt altına alabilmek için bizden sürekli izin talep ediyor?

Koca dünyanın kaosa sürüklendiği, Ortadoğu'nun hala kan pazarından kendisini arındıramadığı, büyük devletlerin büyük oyunlar oynamaya devam ettiği şu günlerde bu uygulamaların yalnızca hayatımızı kolaylaştırmak ve sadece kişiselleştirilmiş reklamları daha etkili sunabilmek için var olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası için hizmet veren ya da verecek olan vatandaşların WhatsApp yazışmaları, Google verileri, sosyal medya hareket dökümleri sizce dışarıdaki belli istihbarat ağlarına servis edilmiyor mu?

Bu soruların ışığında ortaya çıkacak olan düşünceler kimilerimize fazla abartılı ve paranoyakça gelebilir ama eğer ki Ege Denizi'ndeki küçük adalar için Yunanistan'la her gün gerilim yaşayan, Akdeniz'de doğalgaz çalışmaları için Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile sürekli krizin eşiğine gelen, Suriye bataklığında önemli mücadeleler veren, yıllardır Avrupa Birliği'nin kapısında bekletilen, ekonomik kalkınma için çabalayan bir ülkeyseniz bu soru işaretlerini olabildiğince yok etmeye çalışmalısınız ki ileride başınız ağrımasın.

Peki bu nasıl olur?

Elbette WhatsApp'ı, Google'ı, Twitter'ı şunu bunu yasaklamakla mümkün olmaz. Yasak hiçbir şeyin çözümü değil. Fakat bu uygulamalar içerisinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oluşturduğu verileri kendi ülkemiz sınırları içerisinde tutmaya çalışabiliriz. Örneğin İran bu konuda 2016'nın Haziran ayında bir adım atarak kendi vatandaşlarına ait verilerin İran'da depolanması için WhatsApp'a 1 yıl mühlet vermişti. Bu sayede altından daha değerli olan o verilerin başka ülkelerde depolanması ve incelenmesi önlenmeye çalışılmıştı. Bu sayede İran'daki veri merkezlerinin de daha efektif çalışabilmesi için bir adım atılmış oldu.

İkinci olarak; Türkiye ne yazık ki sosyal medya, arama motoru ve mesajlaşma uygulamaları alanında global rekabete girmek için geç kaldı ama oturup bu duruma ağlamak yerine bu başarısızlığı hepimiz bir ders olarak kabul edip gelecekte önümüze çıkan fırsatları tepmeyerek yerli üretimi olabildiğince geliştirmeye ve uluslararası rekabete hazır hale getirmeye çalışmalıyız. Bunu yaparken de "Ben yerli ve milliyim, muhalefet lideri değil" gibi siyasi söylemlere girerek söz konusu kavramların itibarını zedelememeliyiz. "Yerli ve milli" dediğimiz meseleyi siyasi tartışmalardan uzak tutarak uzun vadeli bir devlet politikası olarak benimsemeli, kişileri ya da partileri "yerli ve milli" olarak tanımlamak yerine icraatları ortaya koymaya başlamalıyız.

fatih halis eroğuz yazıları

İstihbarat meselesini bir kenara koyarak finalde şunu sormak istiyorum, eğer ki bizim dünya genelinde rekabet edebilen arama motorumuz, mesajlaşma uygulamamız ya da bir sosyal ağımız olsaydı E-devlet üzerinden soy bilgilerimizi sorgularken koca Türkiye Cumhuriyeti'nin sistemi çöker miydi yoksa global rekabetten aldığımız tecrübe ile yaptığımız hazırlıklar bu hizmetin çökmeden devam etmesini sağlayabilir miydi?fatih halis eroğuz yerli ve milli sosyal medya arama motoru mesajlaşma uygulaması whatsapp
CNN Türk'te Birçok İsimle Yollar Ayrıldı

Demirören Medya bünyesine geçen CNN Türk'te kimlerle yollar ayrıldı?

TR Haber Ne Zaman Açılacak?

Yeni haber kanalı TR Haber ne zaman açılacak? Kanalın yayına başlama tarihi ertelendi.

Kanal D Ana Haber Haftasonu'nun Yeni Sunucusu Kim Oldu?

Gözde Atasoy Kökçü'nün yerine gelen Kanal D Ana Haber Haftasonu'nun yeni sunucusu kim oldu?

Yabancı Devlet Kanalları Gelirlerini Nerelerden Sağlıyorlar?

Yurtdışında kamu televizyonları gelirlerini nasıl elde ediyor? Yabancı devlet kanallarının gelirlerinin kaynağı neresi?

Ahmet Şık Cumhuriyet'ten İstifa Edip Aday Adayı Oldu

Gazeteci Ahmet Şık, HDP'den milletvekili aday adayı oldu ve Cumhuriyet'teki görevinden istifa etti.

Doğan Gazetelerinin Yönetim Kurulu Değişti

Doğan Medya'nın Demirören'e satılmasıyla birlikte başlayan değişim rüzgarı devam ediyor.

Ceren Akdağ Hangi Kanalda Program Yapacak?

Ceren Akdağ'ın yeni dönemde hangi kanalda program yapacağı belli oldu.

Serdar Akinan Habertürk'e Transfer Oldu

Ciner Medya Grubu bünyesindeki Habertürk, Serdar Akinan'ı kadrosuna kattı.

Tuğba Dural NTV'den Ayrıldı

NTV Spor'un kapanmasıyla beraber NTV'de çalışma hayatını sürdüren Tuğba Dural kaaldan ayrıldığını açıkladı.

Facebook Gençlik Portalı Açıldı

Sosyal medya devi Facebook'un Gençlik Portalı açıldı.

NTV Yenilendi

Doğuş Medya Grubu bünyesindeki NTV kanalı sürpriz yeniliklere imza attı.

CNN Türk'ün Yeni Ana Haber Sunucusu Kim Oldu?

Duygu Demirdağ'ın ayrılmasıyla boşalan CNN Türk Ana Haber'in sunucu koltuğuna hangi isim geçti, yeni spiker kim oldu?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!