TRT'nin Engelli Sporlarına Desteği Sürecek

Türk medyasının önemli kurumlarından TRT, engelli sporlarına destek vermeyi sürdürecek.


Haber Tarihi : 21 Şub 2018 18:27

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, engel tanımayan spor platformu Limitsizspor dergisine röportaj verdi. 

Engellilerin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Eren, TRT’nin engelli sporuna yönelik yaptığı ve yapacağı yayınlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

İşte TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile yapılan o röportaj:

Ülkemizdeki engelli gerçeğini yeni yeni keşfediyor gibiyiz. Engelli hayatlara imkan verildiğinde neler yapabildiklerini son olarak Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nda gördük. TRT olarak bu pozitif gelişmelere katkı sağlama sürecini anlatır mısınız?

"Ülkemizde 5 milyona yakın engelli vatandaşımız var. Bu insanların kimi doğuştan, kimi kaza sonucu engelli durumuna düşmüş, kimileri ise vatan savunmasında organlarını kaybetmiş."

"Bir kamu yayıncısı olarak TRT’nin engelli insanlarımıza duyarsız kalması beklenemez."

"İlk olarak, 2007 yılında Antalya’nın ev sahipliği yaptığı ve milli takımımızın da Brezilya’yı 1-0 yenerek üçüncü olduğu Dünya Ampute Futbol Şampiyonası’nı yayınladık. 2008 yılında Türkiye'nin yanı sıra Fransa, Rusya, Ukrayna ve İngiltere’nin katıldığı Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasında, TRT SPOR (o zamanki adıyla TRT-3) ekranlarından seyirciyle buluşturuldu."

"Henüz ligleri olmayan ve az sayıda gazimiz ve engelli gencimizin yapmış olduğu ampute futbolu, TRT-3’ün yapmış olduğu bu yayınlar sayesinde, evlerinde oturan ya da spora başlamak için bir kıvılcım bekleyen engelli gençlerimizi harekete geçirdi."

"Buna bağlı olarak, bu alandaki sporcu sayısı arttı birçok ilimizde ampute takımları kuruldu. Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi’nde başlayan bu serüven tüm Türkiye’yi adeta sardı. 2009 yılında Ampute liglerinin kurulmasıyla birlikte, bu heyecan ‘’Engelsiz Spor’’ programı aracılığıyla ekranlara taşındı."

"Biz de göreve geldiğimiz ilk günden itibaren engellilerimizin yanında olmayı bir vazife olarak gördük. Onlar, destek verildiğinde neleri başarabileceklerini defalarca ispatladılar. Bunun en büyük örneği, Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımızın ve son olarak Milli Ampute Futbol Takımımızın başarılarıdır."

"Her iki milli takımımızın da Avrupa şampiyonalarındaki mücadelelerinin ve ulaştıkları zaferlerin TRT ekranlarından Türkiye’ye ulaşması bizi ayrıca gururlandırmıştır."

Engelli spor branşları ile ilgili TRT’nin yeni politikaları nelerdir? Yayınlarda gelişmeler olacak mı?

"Bildiğiniz gibi, 2007 Dünya Ampute Futbol Şampiyonası sonrasında yayın hayatına başlayan Engelsiz Spor; ilk başlarda sadece Ampute futbol maç özetleri ve futbolcu hayat hikâyelerini ekrana getirmiş, birçok engellinin hayatına dokunmuş, engellileri dört duvar arasından kurtarmayı amaç edinmiştir. Bu program, Avrupa Görme Engelli B1 Şampiyonası final maçında İngiltere filelerini havalandıran Hasan Şatay gibi sporcularımıza ilham kaynağı olmuştur. 2017 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonu olan Ay Yıldızlı takımımızın kadrosunda bulunan Kemal Güleş de Engelsiz Spor programını izleyip spor hayatına başlayan binlerce bedensel engelli gencimizden birisidir."

"Engelsiz Spor programını izleyip spor hayatına başlayan binlerce bedensel engelli gencimiz var. 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’na sadece on altı sporcu ile gidilirken, 2016 Rio kafilesinde sporcu sayısı 79’a ulaşmıştır. TRT SPOR’da yayınlanan Engelsiz Spor programının bu alandaki sporcu sayısına büyük katkı sağladığını düşünüyorum. Engelsiz Spor programının, engelli sporcuların sesi olan, sorunlarını dile getiren, çözüm önerileri sunan, Türkiye’de sadece engellilere yönelik haftalık yayınlanan tek spor programı olması da bizim için bir ayrıcalıktır."

"Haziran 2018’de İspanya’da düzenlenecek Görme Engelli B1 Dünya Şampiyonası ve 2018 Meksika Ampute Futbol Şampiyonasını da, TRT ekranlarından yayınlamayı planlıyoruz. Türkiye’de ve dünyada düzenlenecek tüm engelli spor branşları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TRT ekranlarında yer almaya devam edecek." trt ibrahim eren
CHP'den TRT Hakkında Suç Duyurusu

CHP'li Tuncay Özkan, TRT yöneticileri hakkında YSK, RTÜK ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Kiraz Mevsimi Tekrarlarıyla Teve2'de-Ne Zaman, Saat Kaçta?

Tekrar bölümleriyle Teve2'de seyirci karşısına çıkacak olan Kiraz Mevsimi ne zaman, hangi günler, saat kaçta yayınlanıyor?

ÖZEL HABER
Erkenci Kuş Reytingleri Reyting Sonuçları

Demet Özdemir ile Can Yaman'ın başrol olduğu Erkenci Kuş reytingleri ne durumda? Erkenci Kuş reyting sonuçları, izlenme oranı, kaçıncı oldu?

Fenerbahçe Hazırlık Maçları Hangi Kanalda - 2018?

2018 yaz döneminde Fenerbahçe hazırlık maçları hangi kanalda yayınlanacak? Fenerbahçe'nin 2018 yaz hazırlık maçları şifreli mi şifresiz mi?

Mustafa Aşçıoğlu Kanal D Haber'in Başına Geçti

Demirören Medya Grubu'nda hareketlilik sürüyor. Kanal D Haber'de Ramazan Kurnaz'ın yerine Mustafa Aşçıoğlu getirildi.

En Çok Yalan Habere Maruz Kalan Ülkeler Açıklandı

Geçtiğimiz hafta içinde uydurma haberlere maruz kaldığını söyleyenlerin oranı Türkiye'de yüzde 49.

Faruk Bildirici Haber Sitelerini Eleştirdi

Hürriyet'in okur temsilcisi Faruk Bildirici, dijital medyadaki haber siteleri hakkında eleştirilerde bulundu.

This is Us Uyarlaması Türk Dizisi Geliyor

This is Us uyarlaması Türk dizisinin oyuncu kadrosu ortaya çıkmaya başladı. Yerli dizinin hangi kanalda yayınlanacağı belli oldu.

Asla Vazgeçmem Hangi Ülkelere Satıldı Kaç Ülkede Yayınlanıyor?

Tolgahan Sayışman ile Amine Gülşe'nin başrol olduğu Asla Vazgeçmem hangi ülkelere satıldı, kaç ülkede yayınlanıyor?

Comcast'tan 21st Century Fox'a Yeni Teklif

Comcast, 21st Century Fox için 65 milyar dolarlık teklifte bulundu.

Ramazan Kurnaz Kanal D'den Neden Ayrıldı?

Kanal D Haber'in şefi Ramazan Kurnaz neden ayrıldı? Show TV'den transfer edilen Ramazan Kurnaz Kanal D'den kovuldu mu?

CHP, TRT Yayınına Katılmayacak

Meral Akşener'in ardından CHP yönetimi de TRT yayınına katılmama kararı aldı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!