Facebook Reklamverenin Kimliğini Posta Yoluyla Doğrulayacak

Sosyal medya devi Facebook, seçimlerde manipülasyon olmaması için posta yoluyla doğrulama sistemini kullanmaya başlayacaklarını açıkladı.


Haber Tarihi : 21 Şub 2018 20:11

Rusya'nın Amerika'daki genel seçimleri sosyal medyadaki reklamlar üzerinden etkilediği iddaları üzerine sosyal medya devi Facebook yeni bir karar aldı. Reklamverenlerin kimliklerinin doğrulanması için geleneksel yöntemlere başvurulacağı açıklandı.

Facebook'un bundan böyle kendi sosyal ağları içerisinde yabancı kaynaklı reklamların Amerikan seçimlerini etkilemesinin önüne geçmek adına posta yöntemli doğrulama sistemine kısa sürede geçmesi bekleniyor.

Habertürk’te yer alan habere göre, Facebook Politika Programları Küresel Direktörü Katie Harbath, sosyal ağın ABD seçimleriyle alakalı reklam yayınlamak isteyen kullanıcıların kimliklerinin geleneksel posta kartlarıyla doğrulanacağını açıkladı.

Harbarth, programın tam olarak ne zaman başlayacağını açıklamazken, kasım ayında gerçekleştirilecek Kongre seçimlerinden önce hazır olacağını belirtti.

Seçimde aday olan politikacılarla ilgili reklam yayınlamak isteyenler, Facebook’un posta kutularına gönderdiği kartta bulunan kodu kullanarak ABD içerisinde yaşadıklarını kanıtlamak zorunda kalacaklar.

Hartbath, posta kartlarının söz konusu sorunların hepsini çözmeyeceğini ancak Facebook’un reklam yayıncılarının kimliklerini doğrulamak için bulduğu en garanti yöntemin bu olduğunu söyledi.

Facebook ve Twitter, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde platformlarında yayınlanan Rusya kaynaklı politik reklamlar nedeniyle eleştirilmiş ve hatta seçimlerin sonucunu etkilemekle suçlanmıştı.facebook
Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!