Wikipedia Zero Kapanıyor

Geçtiğimiz yıllarda Wikipedia Zero’nun erişimini daha fazla arttırmak isteyen Wikimedia beklenmedik bir karar aldı.


Haber Tarihi : 22 Şub 2018 12:45

Wikimedia Vakfı, 6 yıldır yüz milyonlarca kişinin Wikipedia’ya ücretsiz ulaşmasını sağlayan programı Wikipedia Zero’yu sonlandıracağını açıkladı.

Dünyahalleri.com'dan Fahrettin Perçin'in hazırladığı içeriğe göre;

Wikimedia, Zero programının gerçekleşmesi için geçen 6 yılda 72 ülkede 97 mobil operatör ile iş birliği yaptığını belirtti. Wikipedia’nın da sahibi olan kâr amacı gütmeyen kuruluş bu süre içinde 800 milyondan fazla insanın online ansiklopediyi ücretsiz kullanabilmelerini sağladı. Ancak bu yıldan sonra bu servis artık olmayacak. Wikimedia, yıl sonunda mobil operatörlerle bu anlaşmayı yenilemeyeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda Wikipedia Zero’nun erişimini daha fazla arttırmak isteyen Wikimedia’nın bu kararı şaşırttı. Çünkü daha geçen yıl vakıf Irak’taki ve Afganistan’daki operatörlerle Wikipedia’ya ücretsiz mobil ulaşım için anlaşmıştı.

Vakıf, misyonu gezegendeki her insanın bilgiye eşit erişiminin olduğu bir ortam oluşturmak olan Wikipedia Zero’ya olan ilginin ve kullanımın azaldığını belirtirken paylaştığı blog yazısında “Dünyanın tüm bilgisini oluşturabilmek için, dünyanın her yerinden katılıma ihtiyacımız var. Ancak bu vizyonu gerçeğe dönüştürmenin önünde birçok engel olduğunu biliyoruz” dedi.

Wikimedia’nın önüne çıkan engellerden birisi düzenlemeler olabilir. Wikipedia Zero’nun çalışma modeli, kâr amacı güden veya gütmeyen şirketlerin operatörler ile işbirliği yapıp belirli site veya servisleri düşük fiyata veya Zero’nun durumundaki gibi bedavaya vermek üzerine çalışıyor. Bu model kullanıcılara yarar sağlayabilse de, düzenleyiciler temkinli yaklaşıyor.

2014 sonunda Wikimedia, ağ tarafsızlığı ile “karmaşık bir ilişkide” olduğunu belirtmişti. Çünkü Amerika’da ağ tarafsızlığını savunuyorken, başka ülkelerde Wikipedia Zero’nun erişimini artırmak için başka yollar denemesi gerektiğini fark etti. Geçtiğimiz yıllarda, kullanıcılara ücretsiz site veya servis sunulan bu model birçok tartışmaya neden oldu. Düzenleyiciler ile şirketler arasında yaşanan gerilimlerden birisi 2016 yılında Hindistan’ın Facebook’un Free Basics programını, ağ tarafsızlığını ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklamasıydı.

Ağ tarafsızlığı konusunda tartışmalar devam ederken, Wikimedia önümüzdeki yıllarda ücretsiz bilgi misyonunu gerçekleştirmek için yeni yollar deneyeceklerini belirtti.wikipedia vikipedi
CHP'den TRT Hakkında Suç Duyurusu

CHP'li Tuncay Özkan, TRT yöneticileri hakkında YSK, RTÜK ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Kiraz Mevsimi Tekrarlarıyla Teve2'de-Ne Zaman, Saat Kaçta?

Tekrar bölümleriyle Teve2'de seyirci karşısına çıkacak olan Kiraz Mevsimi ne zaman, hangi günler, saat kaçta yayınlanıyor?

ÖZEL HABER
Erkenci Kuş Reytingleri Reyting Sonuçları

Demet Özdemir ile Can Yaman'ın başrol olduğu Erkenci Kuş reytingleri ne durumda? Erkenci Kuş reyting sonuçları, izlenme oranı, kaçıncı oldu?

Fenerbahçe Hazırlık Maçları Hangi Kanalda - 2018?

2018 yaz döneminde Fenerbahçe hazırlık maçları hangi kanalda yayınlanacak? Fenerbahçe'nin 2018 yaz hazırlık maçları şifreli mi şifresiz mi?

Mustafa Aşçıoğlu Kanal D Haber'in Başına Geçti

Demirören Medya Grubu'nda hareketlilik sürüyor. Kanal D Haber'de Ramazan Kurnaz'ın yerine Mustafa Aşçıoğlu getirildi.

En Çok Yalan Habere Maruz Kalan Ülkeler Açıklandı

Geçtiğimiz hafta içinde uydurma haberlere maruz kaldığını söyleyenlerin oranı Türkiye'de yüzde 49.

Faruk Bildirici Haber Sitelerini Eleştirdi

Hürriyet'in okur temsilcisi Faruk Bildirici, dijital medyadaki haber siteleri hakkında eleştirilerde bulundu.

This is Us Uyarlaması Türk Dizisi Geliyor

This is Us uyarlaması Türk dizisinin oyuncu kadrosu ortaya çıkmaya başladı. Yerli dizinin hangi kanalda yayınlanacağı belli oldu.

Asla Vazgeçmem Hangi Ülkelere Satıldı Kaç Ülkede Yayınlanıyor?

Tolgahan Sayışman ile Amine Gülşe'nin başrol olduğu Asla Vazgeçmem hangi ülkelere satıldı, kaç ülkede yayınlanıyor?

Comcast'tan 21st Century Fox'a Yeni Teklif

Comcast, 21st Century Fox için 65 milyar dolarlık teklifte bulundu.

Ramazan Kurnaz Kanal D'den Neden Ayrıldı?

Kanal D Haber'in şefi Ramazan Kurnaz neden ayrıldı? Show TV'den transfer edilen Ramazan Kurnaz Kanal D'den kovuldu mu?

CHP, TRT Yayınına Katılmayacak

Meral Akşener'in ardından CHP yönetimi de TRT yayınına katılmama kararı aldı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!