KÖŞE YAZISI

Yapay Zeka Terapistlerin İşini Elinden Alır mı? Fatih Halis Eroğuz Yazdı

Fatih Halis Eroğuz yapay zeka alanındaki son gelişmelere değinerek bu durumun psikoterapistlerin işini tehdit edip etmediğini yorumladı.


Haber Tarihi : 23 Şub 2018 00:09 Son Düzenlenme Tarihi : 23 Şub 2018 00:19

Fatih Halis Eroğuz

Twitter/FatiHalisEroguz

eroguz@medyanoz.org

Birçoğumuz sıkıntımız olduğu zaman bir uzmana danışarak üstesinden gelmeye çalışıyoruz ama bu konuda terapistlerin pahalı fiyatlara çalışıyor olması ve randevu alırken yaşanan zorluklar gibi bazı şikayetler bulunuyor. Son gelişmelere göre yapay zeka buna da el atacak gibi görünüyor.

Şimdilik çok ufak bir yol alınsa da uzun vadede bir terapist gibi çalışması beklenen yeni yapay zeka ürünü hakkında Mashable'da bir içerik yayınlandı. Buna göre;

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan oluşan bir ekip yapay zekayla güçlendirilmiş bir terapistin varlığının mümkün olduğunu belirtiyor. Bu sistemde bekleme odaları, randevu almak için yapılan küçük konuşmalar ya da yüksek fiyatların ödenmesi gibi durum söz konusu değil sadece giriş yaparak sohbet etmeye başlamak yeterli.

Textpert Empathic Virtual Interface, yani T.E.V.I. sayesinde araştırmacılar 2018 senesinin sonuyla beraber yazılımın tam konuşmalar yapabileceğini ve 2019'un sonunda ise sistemin bir terapist olarak tam gün çalışabileceğini düşünüyor. Aylık 10 dolara çalışacak olan sistemin (şimdilik çok mümkün görünmese de) bir seansına yüzlerce dolar ödenen  terapistlere rakip olması bekleniyor. Bu beklentiyi yorumlamak gerekirse bir sene gibi kısa bir süre içerisinde sistemin gerçek bir terapist gibi çalışması ve uzman bir terapistten daha iyi çözümler sunmasını beklemek çok akılcı olmaz ama uzun vadede başarılı sonuçların kaçınılmaz olduğu da bir gerçek. 

T.E.V.I şimdilik basit bir arayüze sahip. Sorunuzu bir metin kutusuna yazıyorsunuz ve sistemin analiz etmesini istiyorsunuz. O da size yazdığınız her kelimeyi analiz ederek ilişkiniz, sosyal yaşantınız, sağlığınız ve diğer konularda en iyi tahminleri sunmaya çalıştığı sonuçları veriyor.

Tevi'nin Şubat 2018 itibariyle verdiği cevaplara bakarsak sistemin pek de mükemmel çalışmadığını söyleyebiliriz. Tevi'ye şimdiye kadar sorulan ve ondan alınan bazı yanıtlar şu şekilde:

Soru: Kız arkadaşım aramalarımı görmezden geliyor ve meşgul olduğunu söyleyip duruyor. Sence benden nefret mi ediyor?

Cevap: Bazen yapmanız gereken en doğru şey duygularınızla hareket etmektir. 

Soru: Eski sevgilime hala aşığım. Bu durumun üstesinden nasıl gelirim?

Cevap: Eğer elde edeceğinden daha fazla şey istiyorsan...

Soru: Ev ödevlerimi yapmak için kendimi motive edemiyorum, bu konuda başım belada.

Cevap: Bu yalnızca senin kalbini kırdığı için.

İngilizce'den en doğru şekilde Türkçe'ye çevirmeye çalıştığımız yanıtlarda bir çeviri hatası olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Tevi şimdilik tam da bu şekilde cevapler veriyor ve bazı hatalar mevcut. Bunun sebebi belki de sistemin çok yeni olması ve geliştirilmiş yapay zekanın hayatımıza henüz çok yakın bir zamanda girmiş olması.

Peki Elon Musk'ın anlattığı gibi robotlar ve yapay zeka işlerimizi elimizden alacak mı? Terapistler bu konuda endişeye kapılmalı mı?

fatih halis eroğuz yazıları

Kesinlikle hayır! En azından kısa vadede bu durum pek mümkün görünmüyor. Tevi'nin kısa vadede tavsiye vermesi beklenen meseleler birçok insanın terapiste gitmeye ve para vermeye değer bulmadığı problemler.  Tevi'nin gerçek bir terapistin yerine geçmesi için tanı koyabilmesi, tedavi etmeye hazır hale gelmesi ve şizofreni, bipolar gibi psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkabilmesi gerekir. Kısa vadede Tevi, sevgilinizle ilgili sorunları, ofis içi kaygılarınızı ve hayatla ilgili genel problemlerinizi yanıtlayabilecek güvenilir bir arkadaş olarak hizmet verip sizlere tavsiye sunabilir gibi görünüyor. 

Her ne kadar küçük bir adım gibi görünse de bu bile yapay zekanın nerelere gelebileceği konusunda bizlere önemli bir şey sunuyor. Kas gücü gerektiren meselelerde yapay zekayla güçlendirilmiş robotlar insanların işlerini yavaş yavaş ele geçirmeye başlasa da psikologlar gibi aktif düşünce ve kişilerarası etkileşim ile mesleklerini idame ettiren ve insanların şimdilik endişeye kapılmasına gerek yok gibi duruyor. Ama yapay zekanın bugünkü ilerleme ile kısıtlı kalmayacağı ve her geçen gün daha da büyük gelişmelerin yaşanacağı bir gerçek. O yüzden bundan 20 sene sonra bir terapistin yapay zeka ile rekabet etmeyeceği konusunda kimseden garanti vermesini beklemeyin. yapay zeka psikoloji terapist fatih halis eroğuz
CNN Türk'te Birçok İsimle Yollar Ayrıldı

Demirören Medya bünyesine geçen CNN Türk'te kimlerle yollar ayrıldı?

TR Haber Ne Zaman Açılacak?

Yeni haber kanalı TR Haber ne zaman açılacak? Kanalın yayına başlama tarihi ertelendi.

Kanal D Ana Haber Haftasonu'nun Yeni Sunucusu Kim Oldu?

Gözde Atasoy Kökçü'nün yerine gelen Kanal D Ana Haber Haftasonu'nun yeni sunucusu kim oldu?

Yabancı Devlet Kanalları Gelirlerini Nerelerden Sağlıyorlar?

Yurtdışında kamu televizyonları gelirlerini nasıl elde ediyor? Yabancı devlet kanallarının gelirlerinin kaynağı neresi?

Ahmet Şık Cumhuriyet'ten İstifa Edip Aday Adayı Oldu

Gazeteci Ahmet Şık, HDP'den milletvekili aday adayı oldu ve Cumhuriyet'teki görevinden istifa etti.

Doğan Gazetelerinin Yönetim Kurulu Değişti

Doğan Medya'nın Demirören'e satılmasıyla birlikte başlayan değişim rüzgarı devam ediyor.

Ceren Akdağ Hangi Kanalda Program Yapacak?

Ceren Akdağ'ın yeni dönemde hangi kanalda program yapacağı belli oldu.

Serdar Akinan Habertürk'e Transfer Oldu

Ciner Medya Grubu bünyesindeki Habertürk, Serdar Akinan'ı kadrosuna kattı.

Tuğba Dural NTV'den Ayrıldı

NTV Spor'un kapanmasıyla beraber NTV'de çalışma hayatını sürdüren Tuğba Dural kaaldan ayrıldığını açıkladı.

Facebook Gençlik Portalı Açıldı

Sosyal medya devi Facebook'un Gençlik Portalı açıldı.

NTV Yenilendi

Doğuş Medya Grubu bünyesindeki NTV kanalı sürpriz yeniliklere imza attı.

CNN Türk'ün Yeni Ana Haber Sunucusu Kim Oldu?

Duygu Demirdağ'ın ayrılmasıyla boşalan CNN Türk Ana Haber'in sunucu koltuğuna hangi isim geçti, yeni spiker kim oldu?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!