Ebeveynlerin Ekran Bağımlılığı Çocukları Negatif Etkiliyor

"Babam başka ekrana bakıyordu. Ben de akıllı telefon ekranına bakıyorum"


Haber Tarihi : 04 Mar 2018 17:25

Yeşilay 2. Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknoloji bağımlılığının son yıllarda hızla yaygınlaşan bağımlılık türlerinden biri olduğunu söyledi.

Konunun davranışsal bağımlılık içinde ele alındığını dile getiren Dinç, yeni kuşağın doğdukları andan itibaren cep telefonu, televizyon, internet ve bilgisayar gibi elektronik eşyalarla tanıştıklarını belirtti.

Dr. Mehmet Dinç, bu kuşağın böyle bir çevrede hayat yaşadığını bildiklerine dikkati çekerek, "Bizim üzerinde durmak istediğimiz önemli bir şey var. Teknoloji diğer bütün araç ve aletler gibi hayatımızı kolaylaştırmak için var, hayatımızı daha güzel, dengeli ve mutlu yaşamamız için var. Ancak teknolojik kullanımı sorunlu bir şekilde gerçekleşirse hayatımızı daraltmaya, renksizleştirmeye, zorlaştırmaya başlarsa, hayatın diğer alanlarını ve işlerimizi ihmal etmemize sebep olursa orayı dikkatli bir şekilde kontrol etmemiz gerekir." diye konuştu.

"Aileler, çok ciddi zarar görmeden gelmiyor"

Dinç, bağımlılıkta farkındalığın çok düşük olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

"Bizim çocuk yoğun olarak teknolojik cihazları kullanıyor, bizim hanım internete çok bakıyor, bizim bey akıllı telefondan kafasını kaldırmıyor.' diyorlar ama yardım arama davranışına geçmeleri, problem başka bir hale dönüşmesinden ve içinden çıkılmaz noktalara gelmesinden sonra oluyor. Aile bireyleri çok ciddi zarar görmeden gelmiyorlar. Akıllı telefon bağımlılığının da tespiti çok zor oluyor. Çünkü getirdikleri zaman problem başka bir şeye dönüşmüş oluyor. Kumar ya da cinsel bağımlılığa, aldatmaya veya boşanmaya dönüşmüş oluyor. En son noktada, o da 100 kişiden 90'unda böyle olmuyor, 10 kişide ancak oluyor. Bu şekilde bize geliyorlar. Sonucu görüyorlar ama o süreci görmüyorlar. Evlilik ilişkisi giderek, yıpranmış, paylaşım azalmış. İlişki bozulunca aldatma olmuş ve boşanılmış. Halbuki bunu hazırlayan bir süreç var. O süreçte de akıllı telefonun ve teknolojinin yanlış kullanılması ana etkenlerden bir tanesi."

"Babam başka ekrana bakıyordu. Ben de akıllı telefon ekranına bakıyorum"

Dinç, akıllı telefon ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla günümüzde ekran bağımlılığı sorununun ortaya çıktığını belirtti.

Problemlerin çözümünün ileri safhalarında çok zorlaştığını ve izinin bir şekilde ailede kaldığını aktaran Dinç, "Şu anda akıllı telefona bu kadar bağımlı olmamızın en büyük sebeplerinden birisi de bu neslin anne ve babasını televizyon bağımlısı olarak görmesinden kaynaklanıyor. Çocuk hayat kurgusunu, 'Sabah işe gidilir, akşam eve gelinir ve ekranının başına geçilir. Yatana kadar ekran seyredilir.' olarak biliyor. Anne ve babasından bunu görmüş. Dolayısıyla çocuk akşam eve geldiğinde 'Ben o ekrana yani televizyona bakmıyorum ama öteki ekrana bakıyorum. 'Maksat ekrana bakmak değil midir? Babam başka ekrana bakıyordu. Artık teknoloji de gelişti. Ben de şimdi akıllı telefon ekranına bakıyorum' diye düşünüyor. Hayatı zengin ve farklı boyutlarda yaşamayı maalesef bir önceki kuşak ihmal ettiği için bu kuşak onun ceremesini çekiyor." diye konuştu.

Dinç, bu kuşağın yönünün televizyona dönük olmasının olumsuz etkisinin gelecek kuşaklarda görüleceğine dikkati çekerek, "Televizyon bağımlılığı, hayatın bunun etrafında dönmesi, evin merkezinde herkesin yönünü ona çevirecek şekilde televizyonun yer alması bugünkü neslin akıllı telefon ve diğer bağımlılıklara ulaşmasına sebep oldu." dedi.
CNN Türk'te Birçok İsimle Yollar Ayrıldı

Demirören Medya bünyesine geçen CNN Türk'te kimlerle yollar ayrıldı?

TR Haber Ne Zaman Açılacak?

Yeni haber kanalı TR Haber ne zaman açılacak? Kanalın yayına başlama tarihi ertelendi.

Kanal D Ana Haber Haftasonu'nun Yeni Sunucusu Kim Oldu?

Gözde Atasoy Kökçü'nün yerine gelen Kanal D Ana Haber Haftasonu'nun yeni sunucusu kim oldu?

Yabancı Devlet Kanalları Gelirlerini Nerelerden Sağlıyorlar?

Yurtdışında kamu televizyonları gelirlerini nasıl elde ediyor? Yabancı devlet kanallarının gelirlerinin kaynağı neresi?

Ahmet Şık Cumhuriyet'ten İstifa Edip Aday Adayı Oldu

Gazeteci Ahmet Şık, HDP'den milletvekili aday adayı oldu ve Cumhuriyet'teki görevinden istifa etti.

Doğan Gazetelerinin Yönetim Kurulu Değişti

Doğan Medya'nın Demirören'e satılmasıyla birlikte başlayan değişim rüzgarı devam ediyor.

Ceren Akdağ Hangi Kanalda Program Yapacak?

Ceren Akdağ'ın yeni dönemde hangi kanalda program yapacağı belli oldu.

Serdar Akinan Habertürk'e Transfer Oldu

Ciner Medya Grubu bünyesindeki Habertürk, Serdar Akinan'ı kadrosuna kattı.

Tuğba Dural NTV'den Ayrıldı

NTV Spor'un kapanmasıyla beraber NTV'de çalışma hayatını sürdüren Tuğba Dural kaaldan ayrıldığını açıkladı.

Facebook Gençlik Portalı Açıldı

Sosyal medya devi Facebook'un Gençlik Portalı açıldı.

NTV Yenilendi

Doğuş Medya Grubu bünyesindeki NTV kanalı sürpriz yeniliklere imza attı.

CNN Türk'ün Yeni Ana Haber Sunucusu Kim Oldu?

Duygu Demirdağ'ın ayrılmasıyla boşalan CNN Türk Ana Haber'in sunucu koltuğuna hangi isim geçti, yeni spiker kim oldu?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!