McNamee: Kriz Facebook'u Yok Edebilir

Bir zamanlar sosyal medya devinin lideri Zuckerberg'e danışmanlık yapan McNamee krizi yorumladı.


Haber Tarihi : 22 Mar 2018 10:13

ABD’de Facebook hesabı bulunan 50 milyon kişinin profil bilgilerinin Cambridge Analytica adlı İngiltere merkezli seçim danışmanlığı firması tarafından, 2016’da ABD’de düzenlenen başkanlık seçimlerinin Donald Trump lehine sonuçlanması için kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından, Mark Zuckerberg’ün eski akıl hocası Roger McNamee’den, skandalla ilgili önemli bir açıklama geldi.

Bir zamanlar, Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg’e danışmanlık yapan, şimdi ise teknoloji bağımlılığına karşı savaşan The Center for Humane Technology için çalışan McNamee, yaşanan güven krizinin “Facebook’u yok edebileceğini” ifade etti.

McNamee Zuckerberg’ü uyarmıştı

CNN’den Christiane Amanpour’a konuşan McNamee’ye göre, neredeyse bir yıldır bildiği Cambridge Analytica sorununa sadece “halkla ilişkiler problemiymiş gibi yaklaşan” Facebook büyük hata etti. Krizin “Facebook’u yok edebileceğini” dile getiren McNamee, şirketi uzun süre önce iş modellerini ve yapıyı değiştirmeye çağırmış, kötü niyetli kişilerin “korumasız platformdan faydanabileceği” konusunda uyarı yapmıştı.

Facebook’un da bilerek veya bilmeyerek müdahil olduğu Cambridge Analytica skandalı, firmanın görevden alınan CEO’su Alexander Nix’in, Channel 4 televizyonunun yayınladığı gizli kamera görüntülerindeki itiraflarıyla gün ışığına çıkmıştı. Bunun ardından, Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD’li senatörler, İngiltere ve Avrupa Birliği parlamentoları tarafından ifade vermeye çağırılmıştı.

50 milyon kişinin bilgileri nasıl kullanıldı?

Cambridge Analytica internetten topladığı veriyi kullanarak, seçim kampanyalarına yön veren bir danışmanlık şirketi. Seçmenlerin sosyal medyadaki aktivitelerini, teknolojinin en son “nimetlerini” kullanarak değerlendiriyor, onların ‘psikografik’ profillerini oluşturuyor ve bu kullanıcıların önüne kişiselleştirilmiş içerik olarak getiriyor. Bu içerikler seçmeni, kimi seçeceği konusunda ustaca manipüle ediyor.

‘Psikografik’ profil nasıl oluşturuldu?

Akademisyen Aleksandr Kogan’ın şirketi Global Science Research’ün 2014’te geliştirdiği “thisisyourdigitallife” isimli uygulama, Facebook kullanıcılarına bir miktar para karşılığında psikolojik bir test sundu. Testi yapanların ve bu kişilerin arkadaşlarının bilgilerine erişmeyi sağlayan uygulama sayesinde 50 milyon Facebook profilinin verileri toplanmış oldu. Kogan bu verileri Cambridge Analytica’ya sattı. Veriler, danışmanlık şirketinin seçim tercihlerini etkileyecek bir yazılım geliştirmesine olanak verdi. Londra merkezli Cambridge Analytica, İngiltere’nin AB’den çıkıp çıkmama kararını belirleyen Brexit oylamasına da etki etmekle suçlanıyor.cambridge analytica facebook mark zuckerberg
Aşkım Kapışmak'ın Yeni Radyo Programı Hangi Kanalda Olacak?

Aşkım Kapışmak hangi radyo kanalında program yapıyor?

2017 Medyada Nefret Söylemi Raporu Yayınlandı

2017 yılını kapsayan Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem Raporu yayınlandı. Hangi gazeteler nefret söylemini daha çok kullandı?

Çiftlikbank Film Oluyor

Çift'lik Bank Tosun Firarda filminden ilk detaylar ortaya çıktı.

Seda Selek'in Yeni Adresi Belli Oldu

Medya dünyasından bir transfer haberi daha geldi.

Ti: Bir Fi Parodisi

Fi dizisinin parodisinin yapılacağı yeni mini internet dizisi Ti'nin oyuncu kadrosu ve yayın tarihi açıklandı, fragmanı yayınlandı.

TR Haber Yayın İçin Gün Sayıyor

Türk medyasına yeni bir ses geliyor. TR Haber yayın için gün sayıyor.

Fransa'dan WhatsApp ve Telegram Önlemi

Fransa'da bakanlar ve üst düzey devlet çalışanlarının WhatsApp ile Telegram uygulamalarını kullanması yasaklanacak.

Google'dan Yeni Reklam Formatı

Google yeni reklam formatını duyurdu.

Oksimoron: Emre Karayel'den Tek Kişilik Oyun

Doğan Burda Dergi Grubu'nda Üst Düzey Ayrılık İddiası Yalanlandı

Demirören Medya Grubu bünyesine geçen Doğan Burda Dergi Grubu'nda üst düzey bir ayrılık yaşandığı iddia edilmişti.

Star TV'nin Yeni Genel Müdürü Kim Oldu?

Ömer Özgüner'in ayrılmasıyla beraber Star TV'nin yeni genel müdürü kim oldu?

Ömer Özgüner Star TV'den Ayrıldı

Doğuş Medya Grubu bünyesindeki Star TV'de sürpriz bir ayrılık daha yaşandı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!