McNamee: Kriz Facebook'u Yok Edebilir

Bir zamanlar sosyal medya devinin lideri Zuckerberg'e danışmanlık yapan McNamee krizi yorumladı.


Haber Tarihi : 22 Mar 2018 10:13

ABD’de Facebook hesabı bulunan 50 milyon kişinin profil bilgilerinin Cambridge Analytica adlı İngiltere merkezli seçim danışmanlığı firması tarafından, 2016’da ABD’de düzenlenen başkanlık seçimlerinin Donald Trump lehine sonuçlanması için kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından, Mark Zuckerberg’ün eski akıl hocası Roger McNamee’den, skandalla ilgili önemli bir açıklama geldi.

Bir zamanlar, Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg’e danışmanlık yapan, şimdi ise teknoloji bağımlılığına karşı savaşan The Center for Humane Technology için çalışan McNamee, yaşanan güven krizinin “Facebook’u yok edebileceğini” ifade etti.

McNamee Zuckerberg’ü uyarmıştı

CNN’den Christiane Amanpour’a konuşan McNamee’ye göre, neredeyse bir yıldır bildiği Cambridge Analytica sorununa sadece “halkla ilişkiler problemiymiş gibi yaklaşan” Facebook büyük hata etti. Krizin “Facebook’u yok edebileceğini” dile getiren McNamee, şirketi uzun süre önce iş modellerini ve yapıyı değiştirmeye çağırmış, kötü niyetli kişilerin “korumasız platformdan faydanabileceği” konusunda uyarı yapmıştı.

Facebook’un da bilerek veya bilmeyerek müdahil olduğu Cambridge Analytica skandalı, firmanın görevden alınan CEO’su Alexander Nix’in, Channel 4 televizyonunun yayınladığı gizli kamera görüntülerindeki itiraflarıyla gün ışığına çıkmıştı. Bunun ardından, Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD’li senatörler, İngiltere ve Avrupa Birliği parlamentoları tarafından ifade vermeye çağırılmıştı.

50 milyon kişinin bilgileri nasıl kullanıldı?

Cambridge Analytica internetten topladığı veriyi kullanarak, seçim kampanyalarına yön veren bir danışmanlık şirketi. Seçmenlerin sosyal medyadaki aktivitelerini, teknolojinin en son “nimetlerini” kullanarak değerlendiriyor, onların ‘psikografik’ profillerini oluşturuyor ve bu kullanıcıların önüne kişiselleştirilmiş içerik olarak getiriyor. Bu içerikler seçmeni, kimi seçeceği konusunda ustaca manipüle ediyor.

‘Psikografik’ profil nasıl oluşturuldu?

Akademisyen Aleksandr Kogan’ın şirketi Global Science Research’ün 2014’te geliştirdiği “thisisyourdigitallife” isimli uygulama, Facebook kullanıcılarına bir miktar para karşılığında psikolojik bir test sundu. Testi yapanların ve bu kişilerin arkadaşlarının bilgilerine erişmeyi sağlayan uygulama sayesinde 50 milyon Facebook profilinin verileri toplanmış oldu. Kogan bu verileri Cambridge Analytica’ya sattı. Veriler, danışmanlık şirketinin seçim tercihlerini etkileyecek bir yazılım geliştirmesine olanak verdi. Londra merkezli Cambridge Analytica, İngiltere’nin AB’den çıkıp çıkmama kararını belirleyen Brexit oylamasına da etki etmekle suçlanıyor.cambridge analytica facebook mark zuckerberg
Instagram, IGTV'yi Duyurdu

Instagram'ın duyurduğu IGTV uygulaması nedir, ne işe yarayacak?

FOX, Walt Disney'e Satıldı

Medya dünyasında dev satış gerçekleşmek üzere. İş bakanlığın onayına kaldı.

Yeni Haber Kanalı TR24 ile İlgili Olumsuz Bir Gelişme Yaşandı

TR24 adıyla yayına başlaması beklenen yeni haber kanalı neden hala açılmadı

Didem Koçak'a Demirören Medya'dan Üst Düzey Görev

Demirören Medya Grubu'nda Didem Koçak'a üst düzey görev verildi.

Hüseyin Can TGRT Haber'den Ayrıldı

TGRT Haber'in deneyimli editörlerinden Hüseyin Can, kanaldan ayrıldığını duyurdu.

CHP'den TRT Hakkında Suç Duyurusu

CHP'li Tuncay Özkan, TRT yöneticileri hakkında YSK, RTÜK ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Darısı Başımıza Kim Kimdir-Hangi Oyuncu Gerçek Adı

Darısı Başımıza Öykü Rüya Zerrin Cem Merter Canan Ozan Cem Ferrin Meryem Serkan Nur kimdir gerçek adı ismi nedir, hangi oyuncu oynuyor?

Geleceğin Starı Sunucusu Kim Sunuyor?

Star TV'nin yeni yarışması Geleceğin Starı'nın sunucusu kimdir, programı kim sunuyor? Geleceğin Sunucusu kadın spikerin adı belli oldu.

Beşiktaş Hazırlık Maçları Hangi Kanalda-2018

2018-2019 yılına iddialı girmek isteyen Beşiktaş'ın hazırlık maçları hangi kanalda yayınlanacak, şifreli mi yoksa şifresiz mi olacak?

Kiraz Mevsimi Tekrarlarıyla Teve2'de-Ne Zaman, Saat Kaçta?

Tekrar bölümleriyle Teve2'de seyirci karşısına çıkacak olan Kiraz Mevsimi ne zaman, hangi günler, saat kaçta yayınlanıyor?

Meleklerin Aşkı Kim Kimdir? Hangi Oyuncu - Gerçek Adı

Meleklerin Aşkı Rukiye Melek Melike Yağmur Şirin Teoman Necmettin Deniz Sercan Mehtap Kaya Oya kimdir, gerçek adı ismi, hangi oyuncu?

ÖZEL HABER
Erkenci Kuş Reytingleri Reyting Sonuçları

Demet Özdemir ile Can Yaman'ın başrol olduğu Erkenci Kuş reytingleri ne durumda? Erkenci Kuş reyting sonuçları, izlenme oranı, kaçıncı oldu?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!