Google, URL Kısaltma Servisini Kapatıyor

Google, goo.gl adresinden hizmet veren url kısaltma (url shortener) servisini neden kapatıyor?


Haber Tarihi : 31 Mar 2018 13:34

Google, 2009 yılında insanların daha kolay bir şekilde bağlantıları paylaşmalarını ve kullanıcıların çevrimiçi trafiğini daha kolay ölçmesi için ortaya çıkardığı Google URL servisini 13 Nisan'da Firebase Dynamic Links ile değiştirecek.

Webtekno'dan Can Kaloç'un haberine göre;

Google tarafından kullanıma sunulduktan sonra birçok benzeri ortaya çıkan URL kısaltma hizmeti, kullanıcılar tarafından, kolay kullanım ve paylaşımın en önemli araçlarından biri olarak görülüyordu. Hatta bu servis öyle popüler oldu ki ünlü oyuncu Keanu Reeves'in adına bile bir tane açıldı (kea.nu.). Google tarafından yayımlanan bir blog yazısında, URL kısaltmaları hakkında "İnsanların içerik bulma yollarını öncelikle masaüstü web sayfalarından uygulamalara, mobil cihazlardan, ev asistanlarına ve daha fazlasına önemli ölçüde değiştirmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Şirket tarafından yayımlanan blog yazısında, "Denemelerimize yeniden odaklanmak için, önümüzdeki haftalarda goog.gl desteğini aşağı çekiyoruz ve Firabase Dynamic Links (FDL) ile değiştiriyoruz" denildi.

DL'ler, mevcut ve potansiyel kullanıcıların iOS, Android veya web uygulamasındaki herhangi bir konuma yönlendirilmesine olanak tanıyan akıllı URL'lerdir. FDL'ler için "Ürünü büyütmek ve geliştirmek için heyecan duyuyoruz" ifadelerini kullanan Google, mevcut özelliğini bugün sonlandıracak ve mevcut bağlantıları yönlendirilmeye devam edecek.

Tüketicilere yönelik olarak açıklamalarını sürdüren Google yazıda, "13 Nisan 2018 yılından itibaren, daha önce hiç kısa bağlantı oluşturmamış olan anonim kullanıcılar ve kullanıcılar goo.gl konsolu üzerinden yeni kısa bağlantılar oluşturamayacaklar." ifadelerini kullanarak kullanıcılara FDL kullanmaya veya Bitly ve Ow.ly gibi alternatif servisleri kullanmayı önerdi.

Kullanıcılar, eğer kısaltılmış linkleri varsa 30 Mart 2019 yılına kadar goo.gl konsolunun tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilecek.  Bu tarihten itibaren de tüm bağlantılar hedeflendirilen yerlere yönlendirilmeye devam edecek. Google ayrıca, mevcut kısa bağlantıların FDL'ye taşınmayacağını ancak goog.gl'den dışa aktarılabileceğini söyledi.goo.gl google url shortener google url kısaltma servisi
Instagram, IGTV'yi Duyurdu

Instagram'ın duyurduğu IGTV uygulaması nedir, ne işe yarayacak?

FOX, Walt Disney'e Satıldı

Medya dünyasında dev satış gerçekleşmek üzere. İş bakanlığın onayına kaldı.

Yeni Haber Kanalı TR24 ile İlgili Olumsuz Bir Gelişme Yaşandı

TR24 adıyla yayına başlaması beklenen yeni haber kanalı neden hala açılmadı

Didem Koçak'a Demirören Medya'dan Üst Düzey Görev

Demirören Medya Grubu'nda Didem Koçak'a üst düzey görev verildi.

Hüseyin Can TGRT Haber'den Ayrıldı

TGRT Haber'in deneyimli editörlerinden Hüseyin Can, kanaldan ayrıldığını duyurdu.

CHP'den TRT Hakkında Suç Duyurusu

CHP'li Tuncay Özkan, TRT yöneticileri hakkında YSK, RTÜK ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Darısı Başımıza Kim Kimdir-Hangi Oyuncu Gerçek Adı

Darısı Başımıza Öykü Rüya Zerrin Cem Merter Canan Ozan Cem Ferrin Meryem Serkan Nur kimdir gerçek adı ismi nedir, hangi oyuncu oynuyor?

Geleceğin Starı Sunucusu Kim Sunuyor?

Star TV'nin yeni yarışması Geleceğin Starı'nın sunucusu kimdir, programı kim sunuyor? Geleceğin Sunucusu kadın spikerin adı belli oldu.

Beşiktaş Hazırlık Maçları Hangi Kanalda-2018

2018-2019 yılına iddialı girmek isteyen Beşiktaş'ın hazırlık maçları hangi kanalda yayınlanacak, şifreli mi yoksa şifresiz mi olacak?

Kiraz Mevsimi Tekrarlarıyla Teve2'de-Ne Zaman, Saat Kaçta?

Tekrar bölümleriyle Teve2'de seyirci karşısına çıkacak olan Kiraz Mevsimi ne zaman, hangi günler, saat kaçta yayınlanıyor?

Meleklerin Aşkı Kim Kimdir? Hangi Oyuncu - Gerçek Adı

Meleklerin Aşkı Rukiye Melek Melike Yağmur Şirin Teoman Necmettin Deniz Sercan Mehtap Kaya Oya kimdir, gerçek adı ismi, hangi oyuncu?

ÖZEL HABER
Erkenci Kuş Reytingleri Reyting Sonuçları

Demet Özdemir ile Can Yaman'ın başrol olduğu Erkenci Kuş reytingleri ne durumda? Erkenci Kuş reyting sonuçları, izlenme oranı, kaçıncı oldu?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!