Medya Hangi Partiye - Lidere Kaç Dakika Ayırdı?

24 Haziran 2018'deki seçimler öncesinde medya hangi partiye ve lidere kaç saat - dakika ayırdı? İşte TRT, CNN Türk, NTV'de son durum...


Haber Tarihi : 28 May 2018 19:00

RTÜK istatistiklerine göre Erdoğan’a 14-24 Mayıs tarihleri arasında TRT1’de 2 saat 35 dakika 59 saniye, TRT Haber’de 15 saat 25 dakika 22 saniye, TRT 6’da 10 saat 27 dakika yer verildi. Yani toplam 28 saat, 28 dakika Erdoğan izlenirken, Muharrem İnce’ye üç TRT kanalının verdiği toplam süre 2 saat 51 dakika oldu. CNN Türk’te ise 30 Nisan-24 Mayıs tarihleri arasında AKP 30 saat 52 dakika, CHP 11 saat 33 dakika yer aldı. HDP ve Selahattin Demirtaş’a ise hiç yer verilmedi.

MEDYA AMBARGOSU

İktidarın diğer siyasi parti ve cumhurbaşkanı adaylarına yönelik medya ambargosu sürüyor. TRT başta olmak üzere belli başlı başlı televizyon kanallarının günboyu iktidar sözcülerine yer ayırması ve diğer partileri görmemesi istatistiklere de yansıdı. RTÜK’ün CHP üyeleri İsmet Demirdöğen ve İlhan Taşçı’nın hazırladığı istatistiklere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin televizyonlardaki yeri CHP’den ortalama 10, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden 30 kat fazla.

MHP’YE BİLE 40’TA BİRİ

TRT Haber kanalında 01-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında AKP’ye CHP’nin 10 katı, MHP’nin 40 katı yer verildi. İYİ Parti’ye 9 dakika yer veren TRT, diğer partileri hiç görmedi. TRT Haber’in 20 günde siyasi parti ve temsilcilerine ayırdığı süre şöyle; AKP: 41 saat 18 dakikFa 15 saniye, MHP: 52 dakika 27 saniye, CHP: 4 saat 39 dakika 1 saniye, İYİ Parti: 9 dakika 36 saniye, HDP ve Saadet Partisi ise hiç yok.

TRT’DE ERDOĞAN’A 28, İNCE’YE 2 SAAT

TRT’nin diğer kanallarında da benzer bir tablo söz konusu. TRT1 ve TRT 6 (Kurdî) kanalları da cumhurbaşkanı adayları ve partileri arasında yapılan ayrımcılığı sürdürdü. 14-24 Mayıs tarihleri arasında Cumhurbaşkanı adaylarına ayrılan süreler şöyle oldu:

Cumhur İttifakı ve Recep Tayyip Erdoğan’a TRT1’de 2 saat 35 dakika 59 saniye, TRT Haber’de 15 saat 25 dakika 22 saniye, TRT 6’da 10 saat 27 dakika yer verildi. Yani toplam 28 saat, 28 dakika, 21 saniye. CHP ve Muharrem İnce’ye TRT 1’de 23 dakika 47 saniye, TRT Haber’de 2 saat 24 dakika 4 saniye, TRT 6’da 4 dakika yer verildi. CHP ve İnce’ye üç TRT kanalının verdiği toplam süre 2 saat 51 dakika 51 saniye oldu. İYİ Parti ve Meral Akşener’e TRT1 ve TRT 6’da hiç yer verilmezken, TRT Haber 9 dakika 30 saniye yer verildi. Vatan Partisi ve Doğu Perinçek’e TRT1’de 1 dakika yer verilirken, TRT Haber ve TRT 6’da yer verilmedi. HDP ve adayı Selahattin Demirtaş ile Saadet Partisi ve adayı Temel Karamollaoğlu’na ise bir saniye bile yer verilmedi.

CNN TÜRK’TE 3 PARTİ VAR

Devlet kanalı olarak tüm siyasi parti ve adaylara eşit yaklaşması gereken TRT’de durum böyleyken özel kanallarda da durum farklı değil. 30 Nisan-24 Mayıs tarihleri arasında CNN Türk ve NTV’nin cumhurbaşkanı adayları ve siyasi partiler için yapılan canlı yayınlarında da iktidar kat be kat fazla yer aldı.

CNN Türk’de AKP 30 saat 52 dakika 35 saniye, CHP 11 saat 33 dakika 39 saniye, MHP 25 dakika 46 saniye canlı yayın ile verilirken HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Vatan Partisi’ne hiç yer verilmedi.

NTV’de de benzer bir tablo söz konusu. AKP 31 saat 31 dakika 27 saniye, CHP 10 saat 37 dakika 15 saniye, MHP 32 dakika 38 saniye, BBP 22 dakika 45 saniye, İYİ Parti 17 dakika 22 saniye NTV ekranlarında yer alırken, HDP, Vatan Partisi ve Saadet Partisi’ne hiç yer verilmedi.

SAATLERCE AKP SEÇİM BEYANNAMESİ GÖSTERİLDİ

CNN Türk ve NTV 24 Mayıs günü AKP Seçim Beyannamesi toplantısını gün boyu canlı verdi. NTV toplantının başından sonuna yaptığı canlı yayını yalnızca 2 dakika keserek Muharrem İnce’nin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ziyaretini de yayınladı. CNN Türk ise buna dahi gerek görmedi. CNN Türk gün boyu yaptığı AKP Seçim Beyannamesi canlı yayınladı.  İnce’nin ziyaretinde haber değeri görmedi. 13 kanalın canlı yayınladığı seçim beyannamesi Ülke Tv ve 24 tarafından tam 5 saat 30 dakika yayınlandı.24 haziran seçimleri muharrem ince recep tayyip erdoğan meral akşener hdp iyi parti ak parti akp chp mhp
Yeni Haber Kanalı TR24 ile İlgili Olumsuz Bir Gelişme Yaşandı

TR24 adıyla yayına başlaması beklenen yeni haber kanalı neden hala açılmadı

Didem Koçak'a Demirören Medya'dan Üst Düzey Görev

Demirören Medya Grubu'nda Didem Koçak'a üst düzey görev verildi.

Hüseyin Can TGRT Haber'den Ayrıldı

TGRT Haber'in deneyimli editörlerinden Hüseyin Can, kanaldan ayrıldığını duyurdu.

CHP'den TRT Hakkında Suç Duyurusu

CHP'li Tuncay Özkan, TRT yöneticileri hakkında YSK, RTÜK ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Darısı Başımıza Kim Kimdir-Hangi Oyuncu Gerçek Adı

Darısı Başımıza Öykü Rüya Zerrin Cem Merter Canan Ozan Cem Ferrin Meryem Serkan Nur kimdir gerçek adı ismi nedir, hangi oyuncu oynuyor?

Geleceğin Starı Sunucusu Kim Sunuyor?

Star TV'nin yeni yarışması Geleceğin Starı'nın sunucusu kimdir, programı kim sunuyor? Geleceğin Sunucusu kadın spikerin adı belli oldu.

Beşiktaş Hazırlık Maçları Hangi Kanalda-2018

2018-2019 yılına iddialı girmek isteyen Beşiktaş'ın hazırlık maçları hangi kanalda yayınlanacak, şifreli mi yoksa şifresiz mi olacak?

Kiraz Mevsimi Tekrarlarıyla Teve2'de-Ne Zaman, Saat Kaçta?

Tekrar bölümleriyle Teve2'de seyirci karşısına çıkacak olan Kiraz Mevsimi ne zaman, hangi günler, saat kaçta yayınlanıyor?

Meleklerin Aşkı Kim Kimdir? Hangi Oyuncu - Gerçek Adı

Meleklerin Aşkı Rukiye Melek Melike Yağmur Şirin Teoman Necmettin Deniz Sercan Mehtap Kaya Oya kimdir, gerçek adı ismi, hangi oyuncu?

ÖZEL HABER
Erkenci Kuş Reytingleri Reyting Sonuçları

Demet Özdemir ile Can Yaman'ın başrol olduğu Erkenci Kuş reytingleri ne durumda? Erkenci Kuş reyting sonuçları, izlenme oranı, kaçıncı oldu?

Fenerbahçe Hazırlık Maçları Hangi Kanalda - 2018?

2018 yaz döneminde Fenerbahçe hazırlık maçları hangi kanalda yayınlanacak? Fenerbahçe'nin 2018 yaz hazırlık maçları şifreli mi şifresiz mi?

Mustafa Aşçıoğlu Kanal D Haber'in Başına Geçti

Demirören Medya Grubu'nda hareketlilik sürüyor. Kanal D Haber'de Ramazan Kurnaz'ın yerine Mustafa Aşçıoğlu getirildi.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!