Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden Geçiş Ücreti Belli Oldu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş ücreti nedir? Üçüncü köprüden tek geçiş kaç para? Köprü ne zaman trafiğe açılacak?


Haber Tarihi : 14 Ağu 2016 12:48

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'un iki yakayı birbirine bağlayan üçüncü köprüsü olan Yavuz Sultan Selim'in geçiş ücretini açıkladı.

 

Üçüncü köprünün geçiş ücreti kaç para olacak?

 

Arslan, İstanbulluların heyecanla beklediği, iki yakayı birbirine üçüncü kez bağlayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş ücretinin 3 dolar otomobil eşdeğer olacağını belirterek, "Ücretlere KDV dahil değildir. 3 dolar artı KDV, tek yön için belirlenen fiyattır." diye konuştu.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı ne zaman yapılacak?

 

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı'na inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışının daha önce planlandığı gibi 26 Ağustos'ta yapılacağını ifade eden Arslan, bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak köprünün, gidiş ve geliş istikametlerinde 4’er karayolu şeridi ile ortada 2 demiryolu şeridi olmak üzere toplam 10 şeride sahip olacağını anlattı.

Raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle de köprünün dünyada ilk olacağını vurgulayan Arslan, "Genişliği 59 metre, kule yüksekliği 322 metre olan köprü, bu konuda da bir rekor kırarken, açıklığı bin 408 metre olmak üzere toplam boyu 2 bin 164 metre ve bu özelliğiyle de 'üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü' unvanına sahip." diye konuştu.

Arslan, İstanbul’daki transit trafik yükünün hafifletilmesi, trafikten kaynaklanan hava kirliliği ve çevre sorunlarının ortadan kaldırılması öngörülen köprüyle yılda yaklaşık 1 milyar 450 milyon doları enerji, 335 milyon doları iş gücü kaybı olmak üzere toplam 1 milyar 785 milyon dolarlık ekonomik kaybın önüne geçileceğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 yavuz sultan selim köprüsü üçüncü köprü geçiş ücreti ahmet arslan
Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!