Apple'ın Cürosu Düştü

Teknoloji devi Apple bu yıl içinde cirosunun yüzde 8 oranında düştüğünü ve 215 milyar 600 milyon dolara gerilediğini açıkladı.


Haber Tarihi : 26 Eki 2016 20:04

Teknoloji devi Apple bu yıl içinde cirosunun yüzde 8 oranında düştüğünü ve 215 milyar 600 milyon dolara gerilediğini açıkladı. Apple kâr marjının da yüzde 14 oranında azalarak 45 milyar 700 milyon dolara gerilediğini bildirdi. Apple’ın cirosunun gerilmesinde özellikle iPhone satışlarındaki düşüşün rol oynadığına işaret ediliyor.

Sadece 45,5 milyon iPhone satabildi

Apple’ın temmuz ve eylül aylarında sadece 45,5 milyon iPhone sattığını, bunun ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 azalmayı gösterdiği açıklandı. Şirketin iPad ve Mac bilgisayar satışlarında da azalma olduğu kaydedildi. Tablet bilgisayarların satışında yüzde 6’lık bir gerileme yaşandığı bunun da 9 milyon 300 bin cihaza denk geldiği belirtildi. Mac bilgisayar satışlarında ise yüzde 14’lük bir düşüş olduğu, bunun 4 milyon 900 bin daha az Mac satışı anlamına geldiği bildirildi.

Satış rakamlarındaki gerileme üç aylık istatistiklere de yansıdı. Bu yılın son çeyreğindeki ciro yüzde 9 oranında kayba uğrayarak 46 milyar 900 milyon dolara geriledi. Kâr oranının ise yüzde 19 gerileyerek 9 milyar dolarlık kayıba uğranıldığı da şirket tarafından açıklandı.

Uluslararası borsacılar bu gelişmelerden çok da etkilenmiş görünmüyorlar. Nitekim Apple hisse senetlerinde borsanın kapanışında sadece yüzde 2,79 orananda bir kayıp kaydedildi.

Piyasalardaki doygunluk şirketlerin pazar bulmasını zorlaştırıyor

Telekomünikasyon piyasalarındaki doygunlukluk nedeniyle iPhone satışlarında düşüş ve ciroda gerileme zaten beklenmekteydi. Bu yüzden çok sayıda başka akıllı telefon firması da pazar bulmakta zorlanıyor.  

Apple şimdi kayıplarını iPhone7 ve Noel satışlarından telafi etmeyi ümit ediyor. Bu yeni akıllı telefon modeli eylül ayında malî yılın artık kapanırken kamuoyuna tanıtılmıştı. Daha büyük boyuttaki iPhone 7 Plus modeli ile Apple Watch’ın ikinci jenerasyonu da eş zamanlı olarak piyasaya sürülmüştü.

Apple’ın CEO'su Tim Cook müşterilerin yeni modellere ilgisine şirketinin “hayran kaldığını” söyledi. Cook, bu gelişme nedeniyle ekim ayında başlayan yeni üç aylık dönemde Apple’ın kârlarını yeniden yükselteceğinden emin olduğunu da sözlerine ekledi.  

Apple yeni üç aylık drönemde 78 milyar dolar dolayında ciro yapmayı hedefliyor. Analizciler şirketin 75 milyar dolar kadar ciro yapacağını tahmin ediyor. Apple’ın sürekli rakibi konumundaki Güney Koreli Samsung şirketinin Galaxy Note 7 adlı yeni ürününün bataryasında patlama tehlikesi olduğu için cihazı piyasalardan çekiyor olması nedeniyle Apple'ın Noel döneminde bu boşluğu kendi lehine çevirebileceğine dikkat çekiliyor.

© Deutsche Welle Türkçeapple iphone cüro
Kulak Üstü Kulaklık

Well Dermo Cilt Bakım Ürünleri

Tulum Modelleri Sizlerle

Fenerbahçe Beşiktaş Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

29.11.2020 Fenerbahçe Beşiktaş şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda maç linki canlı yayın nasıl izlenir? FB BJK frekans, kanal bilgi

Rizespor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

28.11.2020 Çaykur Rizespor Galatasaray şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? Rize GS uydu, frekans bilgileri.

Galatasaray Kayserispor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

23.11.2020 Galatasaray Kayserispor şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? GS Kayseri maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Beşiktaş Başakşehir Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Beşiktaş Başakşehir şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? BJK İBFK hangi uyduda frekansta?

Gençlerbirliği Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Gençlerbirliği Fenerbahçe şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? GB - FB hangi uyduda frekansta?

Sivasspor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

08.11.2020 Sivasspor Galatasaray şifresiz nasıl izlenir? Sivas GS yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? Maç linki canlı yayın nerede...

Fenerbahçe Konyaspor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

07.11.2020 Fenerbahçe Konyaspor şifresiz nasıl izlenir? FB Konya yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda? Maç linki canlı yayın nerede...

Başakşehir Manchester United Şifresiz Veren Yabancı Kanallar Nasıl İzlenir?

04.11.2020 Başakşehir Manchester United şifresiz veren yabancı kanallar nasıl izlenir? Maç linki canlı yayın hangi uyduda frekansta?

Antalyaspor Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

02.11.2020 Antalyaspor Fenerbahçe şifresiz nasıl izlenir? FB Antalya hangi yabancı kanalda, uyduda, maç linki canlı yayın nerede?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!