Almanya Siber Savaşa Hazırlanıyor

Almanya, siber savaşa hazırlanıyor.


Haber Tarihi : 10 Kas 2016 15:31

Almanya siber savunma gücünü artırmayı öngören stratejiyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacak paket, öncesinde Hristiyan Birlik partilerinin Berlin'deki iç ve dış güvenlik konulu kongresinde ele alındı.

Kongrede konuşan Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, bunun önümüzdeki yüzyılların sorunu olduğunu ve Alman ordusu tarafından da ele alınması gerektiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Thomas de Maizière ise güvenlik kurumlarının bu konuda geride kaldığını, iç ve dış güvenliğini birbirinden ayırt etmenin giderek daha zor olduğunu söyledi.

Hedef: Siber ordusu

İçişleri Bakanlığının oluşturduğu siber güvenlik stratejisi, farklı kurumlar arasında bir ağ kurmayı hedefliyor. Federal Kriminal Dairesi (BKA), Anayasayı Koruma Federal Dairesi ve Bilişim Güvenliği Dairesi'ne bunun için de daha fazla mali kaynak ve yetki verilmesi planlanıyor.

Bu kurumlardan katılacak ekiplerle bir siber ordu kurulması hedefleniyor. Planlanan iş bölümüne göre enerji santralleri gibi önemli altyapılara saldırı olduğunda Bilişim Güvenliği Dairesi, önemli verilere saldırıldığında Federal Kriminal Dairesi, terörist saldırılarda ise Anayasayı Koruma Federal Dairesi devreye girecek. Bu kapsamlı projenin koordinasyonunu da Milli Siber Savunma Merkezi (NCAZ) yapacak.

"İlerleme kaydedildi"

Hükümetin planını değerlendiren siber güvenlik uzmanı Ammar Alkassar,  farklı kurumların şimdiye kadar birlikte çalışmadıklarını belirterek son iki yılda bu konuda ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Alman ordusunda Silahlanmanın Stratejik Yönelimleri Bölümü'nden sorumlu Gundbert Scherf ise siberin merkezi olmayan bir sorun olduğu için ona merkezi olmayan bir çözüm bulmak gerektiğini vurguladı.

Eleştiri: Az tartışma, fazla denetim

Muhalefet, örgütler ve eyaletlerin temsilcileri ise siber güvenlik stratejisinin parlamentoda yeterince tartışılmadığını belirterek eleştiriyor. Ayrıca internetin daha çok kontrol edilmesine yönelik planlar da muhalefeti rahatsız ediyor.

Yeşiller Partisi'nden Konstantin von Notz, dijital alanın güvenlik mimarisinin anayasaya uygun olması gerektiğine dikkat çekti. Von Notz, özel şirketlerin siber savaşa katılmasını sakıncalı bulduğunu, bu konunun devlet görevlileri tarafından ele alınmasını gerektiğini vurguladı.

© Deutsche Welle Türkçealmanya siber savaş
Kulak Üstü Kulaklık

Well Dermo Cilt Bakım Ürünleri

Tulum Modelleri Sizlerle

Fenerbahçe Beşiktaş Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

29.11.2020 Fenerbahçe Beşiktaş şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda maç linki canlı yayın nasıl izlenir? FB BJK frekans, kanal bilgi

Rizespor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

28.11.2020 Çaykur Rizespor Galatasaray şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? Rize GS uydu, frekans bilgileri.

Galatasaray Kayserispor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

23.11.2020 Galatasaray Kayserispor şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? GS Kayseri maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Beşiktaş Başakşehir Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Beşiktaş Başakşehir şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? BJK İBFK hangi uyduda frekansta?

Gençlerbirliği Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Gençlerbirliği Fenerbahçe şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? GB - FB hangi uyduda frekansta?

Sivasspor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

08.11.2020 Sivasspor Galatasaray şifresiz nasıl izlenir? Sivas GS yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? Maç linki canlı yayın nerede...

Fenerbahçe Konyaspor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

07.11.2020 Fenerbahçe Konyaspor şifresiz nasıl izlenir? FB Konya yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda? Maç linki canlı yayın nerede...

Başakşehir Manchester United Şifresiz Veren Yabancı Kanallar Nasıl İzlenir?

04.11.2020 Başakşehir Manchester United şifresiz veren yabancı kanallar nasıl izlenir? Maç linki canlı yayın hangi uyduda frekansta?

Antalyaspor Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

02.11.2020 Antalyaspor Fenerbahçe şifresiz nasıl izlenir? FB Antalya hangi yabancı kanalda, uyduda, maç linki canlı yayın nerede?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!