SpaceX, Küresel İnternet Ağı Projesi İçin Başvuru Yaptı

Elon Musk, dünyanın etrafını saracak küresel internet erişim ağı için ilk başvuruyu yaptı.


Haber Tarihi : 17 Kas 2016 14:15 Son Düzenlenme Tarihi : 17 Kas 2016 14:22

SpaceX ile uzay ve Tesla ile otomotiv olmak üzere iki koldan mega inovatif yatırımlara devam eden Elon Musk, yerkürenin çevresini saracak binlerce uydudan oluşan küresel internet erişim ağı kurmak için ilk izin başvurusunu yaptı. ABD Federal İletişim Komisyonu’na başvuru dosyasını teslim eden SpaceX, güneş enerjisiyle beslenen 4 binden fazla iletişim uydusunu dünyanın çevresine yerleştirerek kesintisiz ve hızlı bir küresel internet bağlantı servisi kurmayı planlıyor.

İlk defa 2015’in başlarında Elon Musk tarafından Tesla çatısı altında telaffuz edilen proje, daha başlangıç aşamasında Google’ı şirkete 1 milyar dolarlık yatırım yapmaya ikna etmişti. Sonraları taşıtlar için pil ve güneş enerjisi yatırımları hız kazandıkça küresel internet projesini de detaylandıran Musk, projenin en az 5 yıl ve 10 milyar dolar yatırım gerektirdiğini söylüyordu.

Proje kapsamında kurulacak küçük veya büyük bir uydu ağının sağlayacağı internet bağlantısının hangi amaçla kullanılacağı henüz net değil. Şirket internet ağını dünyanın her yerindeki Tesla araçlarını bağlantılandırmak ve Mars’a gözünü diken SpaceX’in uzay araçlarına internet götürmek için kullanabileceği gibi, Mark Zuckerberg’in kurucuları arasında olduğu internet.org gibi sosyal sorumluluk projelerine de kullandırabilir. Tabi bu ağın başka servis sağlayıcılara genişbant bağlantı satması söz konusu.

Geekwire’ın haberine göre projenin ilk aşamasında 800 uydudan oluşan bir ağ kurulacak. Bu temek ağın verimli ve kesintisiz çalışması sağlandıktan hemen sonra da hızla ağ genişletilecek ve kullanım alanları artırılacak.

Kaynak: Webrazzi - Sami Eyidillispacex tesla elon musk küresel internet ağı projesi
Kulak Üstü Kulaklık

Well Dermo Cilt Bakım Ürünleri

Tulum Modelleri Sizlerle

Fenerbahçe Beşiktaş Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

29.11.2020 Fenerbahçe Beşiktaş şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda maç linki canlı yayın nasıl izlenir? FB BJK frekans, kanal bilgi

Rizespor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

28.11.2020 Çaykur Rizespor Galatasaray şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? Rize GS uydu, frekans bilgileri.

Galatasaray Kayserispor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

23.11.2020 Galatasaray Kayserispor şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? GS Kayseri maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Beşiktaş Başakşehir Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Beşiktaş Başakşehir şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? BJK İBFK hangi uyduda frekansta?

Gençlerbirliği Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Gençlerbirliği Fenerbahçe şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? GB - FB hangi uyduda frekansta?

Sivasspor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

08.11.2020 Sivasspor Galatasaray şifresiz nasıl izlenir? Sivas GS yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? Maç linki canlı yayın nerede...

Fenerbahçe Konyaspor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

07.11.2020 Fenerbahçe Konyaspor şifresiz nasıl izlenir? FB Konya yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda? Maç linki canlı yayın nerede...

Başakşehir Manchester United Şifresiz Veren Yabancı Kanallar Nasıl İzlenir?

04.11.2020 Başakşehir Manchester United şifresiz veren yabancı kanallar nasıl izlenir? Maç linki canlı yayın hangi uyduda frekansta?

Antalyaspor Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

02.11.2020 Antalyaspor Fenerbahçe şifresiz nasıl izlenir? FB Antalya hangi yabancı kanalda, uyduda, maç linki canlı yayın nerede?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!