E-Ticaret İçin Vergi Dairesi Kurulacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, e-ticaret için özel bir vergi dairesi kurulacağını açıkladı.


Haber Tarihi : 07 Eyl 2017 14:36

Maliye Bakanı Naci Ağbal, haziran ayında yaptığı açıklamada yabancı e-Ticaret sitelerinden stopaj yoluyla vergi alınacağını söylemişti . Şimdi bu konuda yeni bir açıklama yaptı ve İstanbul'da sadece elektronik ticarete bakacak bir vergi dairesi kurulacağını söyledi. 

Ağbal, uluslararası elektronik ticaret platformlarını yöneten bazı şirketlerin Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yürüttüğünü ifade ederken, Avrupalı, Çinli birçok firmanın üzerinde satış yaptığı büyük bir platformun gelerek mükellef olmak istediğini ve ilk sorusunun da "stopaj" olduğunu belirtti : 


  • "Baktık ki firmalar artık vergilerini vermek, ticaretlerini yapmak istiyor; ülkelerle kötü olmak istemiyorlar. Ayrıca lojistik merkezi oluşturacaklarını bize ilettiler. Stopaj çalışmasından vazgeçmedik ama mükellef yapma seçeneğinin vergiye uyum bakımından daha doğru bir çözüm olacağını görüyoruz" 


diyen Ağbal, bazı ülkelerde belli bir tutarı aşan firmaların mükellef olduğunu belirtirken, Türkiye'de vergi mükellefi olmak için başvuran yabancı firmaların vergi yasalarının belirgin ve basit olmasını istediklerini aktardı. 

Ağbal, bu tür istekler nedeniyle, İstanbul'da sadece elektronik ticarete bakacak bir vergi dairesi kurulabileceğini söyledi. Elektronik ticaretin Türkiye için de bir fırsat olduğunu ve bu mekanizma ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin diğer ülke pazarlarına eriştiği bir pazara dönüşmesi gerektiğini belirten Maliye Bakanı Ağbal, tekstil, giyim sektörü, ev tekstili gibi ürün segmentlerindeki KOBİlerimizin, bu piyasaya erken girmeleri durumunda, global network içinde ciddi başarılar elde edebileceğini söyledi. 

Türkiye'de kazandığı halde vergi mükellefi olmak istemeyen bazı şirketler olduğunu da hatırlatan Ağbal şöyle dedi : 


  • "Maliye olarak bu şirketleri resen yani onların isteğine bırakmaksızın vergi mükellefi yaptık. Beyanname vermeleri için çağrıda bulunduk. Beyanname vermezlerse bunlara ceza keseceğiz, vergilerini isteyeceğiz. Vergi alacağını almak için her türlü çalışmayı yapacağız."


Günümüzde, çok uluslu internet firmaları "vergi" vermemek için karmaşık yöntemler deniyorlar. Faturalarını, vergi oranlarının düşük ya da hiç olmadığı ülkelerden kesen bu firmalar, bir şekilde para kazandıkları ülkelere, kazançlarından vergi ödemedikleri gibi, anavatanları olan ülkelerde de vergi ödemedikleri için eleştiriliyorlar. Ağbal ise daha önce yaptığı açıklamada, bu firmaların ödemedikleri vergileri, ülke içinde yapılan kredi kart harcamalarından, banka işlemleri sırasında stopaj keserek dolaylı vergi alabileceklerini söylemişti.

Kaynak: Turk-internete-ticaret e ticaret naci ağbal elektronik ticaret
Şeytan Tüyü Nerede Çekildi Çekimler Hangi Şehirde İlçede Yapıldı?

Star TV'de yayınlanan sinema filmi Şeytan Tüyü nerede çekildi? Şeytan Tüyü filminin çekimleri hangi ilde şehirde ilçede yapıldı, çekim yeri.

Şansa Bak Nerede Çekildi Hangi Şehirde Köyde Çekimleri Yapıldı?

FOX ekranlarında yayınlanan TV filmi Şansa Bak nerede çekildi? Şansa Bak filminin çekimleri hangi şehirde ilde ilçede köyde yapıldı?

Milliyet Yuvaya Döndü

Demirören Medya Grubu bünyesindeki Milliyet gazetesi eski yuvasına döndü.

Halil Özer Habertürk'ten Ayrıldı mı?

Ciner Medya Grubu'nda ayrılıklar devam ediyor. Habertürk Gazetesi'nin spor müdürü Halil Özer kurumdan ayrıldı.

Facebook Vidpresso'yu Satın Aldı

Sosyal medya devi Facebook Vidpresso'yu satın alarak video rekabetinde öne geçmeyi hedefliyor.

ÖZEL HABER
LASK Linz Beşiktaş Maçını Şifresiz Yayınlayan Yabancı Kanallar

Lask Linz Beşiktaş maçı şifresiz hangi yabancı kanalda BJK Lask Linz maçını şifresiz yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda nasıl izlenir?

ÖZEL HABER
Show Radyo ve Radyo Viva Satıldı Kim Satın Aldı?

Show Radyo ve Radyo Viva kanalları satıldı mı? Bu kanalları kim satın aldı? İşte iki kanalın yeni patronu.

My Fair Lady Uyarlaması Yerli Dizinin Kadrosu Belli Oldu

Kore yapımı My Fair Lady dizisinin yerli uyarlaması için çalışmalar devam ediyor. Türk yapımı dizinin oyuncu kadrosu belli oldu.

Sözcü'ye Zam Geldi

Sözcü gazetesinin satış fiyatına zam geldi.

ÖZEL HABER
İngiltere Premier Lig Maç Özetleri Hangi Kanalda 2018-2019

İngiltere Premier Lig maç özetleri hangi kanalda yayınlanıyor? 2018-2019 İngiltere Ligi özetleri şifresiz nasıl izlenir nerede yayınlanacak?

FOX TV'de 3 Ayrılık Daha Yaşandı

FOX TV'den kimler ayrıldı, hangi isimlerin işine son verildi?

Tunay Ergin'e Star TV'den Üst Düzey Görev

Doğuş Medya Grubu'nda yeniden yapılanma süreci devam ediyor. Star TV'den Tunay Ergin'e üst düzey bir görev verildi.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!