RTÜK Hesap Tutmuyor

Medya kuruluşlarına ceza kesme yetkisine sahip kuruluş olan RTÜK, cezaları ve alacakları takip etmiyor.


Haber Tarihi : 05 Eki 2017 09:56

RTÜK’ün 2016 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay, kesilen cezaları, vadesi gelen ve geçen alacaklarını muhasebeleştirmediğini, hiçbir yere kaydetmediğini saptadı.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre;

Sayıştay’ın denetim raporunda, kurum gelirlerinin yansıtılması gereken “Gelirlerden Alacaklar Hesabı”nın hiç kullanılmadığı yer aldı. Denetim Raporu’nda, “Kurumun gelir olarak tahakkuk ettirdiği ve gelecek faaliyet dönemlerinde tahsili gereken alacaklarını 220 Gelirlerden Alacaklar Hesabı’na kaydetmesi gerekmektedir. Ancak yapılan incelemede kurumun 2016 faaliyet döneminden sonraki dönemlerde tahsili gereken 12.035.649,31 TL alacağı bulunmasına rağmen Gelirlerden Alacaklar Hesabına hiç kayıt yapmadığı tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Ceza kesiyor, takip etmiyor
RTÜK’ün, yasaya aykırı yayın yapan radyo ve televizyonlara kestiği 12 milyon tutarındaki cezayı da mali kayıt ve tablolara yansıtmadığını saptayan denetçiler, bu durumun alacaklara ilişkin sağlıklı bilgiye ulaşmada zaaf oluşturacağı tespitini yaptı. Sayıştay, RTÜK’ün, “İdari para cezalarını da kapsayacak şekilde, tahsilat sistemini de yönetecek web tabanlı tahsilat programı uygulanmaya başlandı. Söz konusu yazılımda gelir tahakkuku uygulamasının kullanılmasına henüz başlanılmadı” savunmasına karşın, bu durumun izlemeye alındığını belirtti.

Kayıtsız 124.5 milyon
RTÜK’ün “vergi gelirleri, sosyal güvenlik gelirleri, teşebbüs ve mülkiyet gelirleri, bağış ve yardımlar ile diğer faaliyetler sonucu ortaya çıkan alacaklar ve duran varlıklar ana hesap grubu içindeki gelirler”den vadesi bir yılın altına inenleri kaydedeceği hesabın da hiç kullanılmadığı belirlendi. Raporda, 2016 yılına ait 124 milyon 542 bin 998 lira gelirin hesaplara yansıtılmamamasının Genel Yönetim Muhasebe Yönetmeliği’ne aykırı olduğu vurgulandı. 

Geciken borçlar da takip edilmiyor
Sayıştay Denetim Raporu’nda, RTÜK’ün 939 bin 467 liralık vadesi dolan alacağının da Gelirlerden Takipli Alacaklar Hesabı’na kaydedilmediği bulgusu yer aldı. Kurum yine “yeni bir web tabanlı tahsilat programına geçildiği, programın henüz kullanıma alınmadığı, bu nedenle de bulgu konusu edilen tutarın kayıt altına alınamadığı” savunması yaptı.rtük radyo ve televizyon üst kurulu sayıştay
Avrupa Birliği'nden Airbnb'ye Uyarı

AB, online rezervasyon ve konaklama servisi Airbnb'yi uyardı.

Fikret Bulut Habertürk TV Haber Müdürü Oldu

Ciner Medya bünyesindeki Habertürk TV'nin yeni Haber Müdürü Fikret Bulut kimdir?

Fatmagül'ün Suçu Ne İspanya Reytingleri ile Göz Dolduruyor

Türk televizyonlarının başarılı dizisi Fatmagül'ün Suçu Ne İspanya reytingleri ile göz doldurmaya devam ediyor.

Sosyetik Gelin Nerede Çekildi Hangi Şehirde Geçiyor?

FOX TV'de yayınlanan Sosyetik Gelin nerede çekildi, filmin çekim yeri neresi? Sosyetik Gelin hangi şehirde ilçede köyde çekildi?

Erdem Gül Beraat Etti

Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül beraat etti.

Rakamlarla 2018 Emmy Ödülleri

Hangi dizi kaç adaylık aldı? Hangi kanal, projeleriyle kaç dalda aday gösterildi? İşte rakamlarla 2018 Emmy Ödülleri...

Washington Post'ta Tam Sayfa FETÖ Uyarısı

Amerikan medyasının önemli gazetelerinden Washington Post'ta tam sayfa FETÖ uyarısı ilanı yer aldı.

Ege'nin Hamsisi Hangi Şehirde İlçede Köyde Çekiliyor Nerede Çekildi?

TRT 1'in yeni dizisi Ege'nin Hamsisi hangi şehirde çekiliyor? Dizinin çekimleri hangi ilçede köyde yapılıyor? Egenin Hamsisi nerede çekildi?

Hayati ve Diğerleri Neden Final Yapıyor Niye Bitti Yayından Kalktı mı?

Kanal D dizisi Hayati ve Diğerleri neden final yapıyor, sona erdi mi? Hayati ve Diğerleri niye bitti, yayından kalktı mı?

Koyverdin Gittin Beni Nerede Çekildi Hangi Şehirde Geçiyor?

TRT 1 TV filmi Koyverdin Gittin Beni nerede çekildi? Filmin çekimleri hangi şehirde ilde ilçede köyde kasabada yapıldı? Çekim yeri neresi?

ÖZEL HABER
Ege'nin Hamsisi Reytingleri-Ne Kadar İzlendi?

TRT dizisi Ege'nin Hamsisi reytingleri ne durumda, kaçıncı oldu, izlenme oranı nasıl? Egenin Hamsisi reyting sonuçları ne kadar izlendi?

Selcan Aydın Oğuzhan Uğur ve Babala TV'den Neden Ayrıldı?

Selcan Aydın,Oğuzhan Uğur ve Babala TV ekibinden neden ayrıldı, niye artık ekipte yer almıyor?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!