Klavye Delikanlıları Ne Yapmalı?

Show TV'nin ilk bölümüyle büyük beğeni kazanan dizisi Klavye Delikanlıları'na Sinan Biçici'den önemli tavsiye...


Haber Tarihi : 09 Eki 2017 10:49

Milliyet Cadde köşe yazarı ve televizyon eleştirmeni Sinan Biçici yazdı:

Geçtiğimiz hafta Show TV’de yayına giren ‘Klavye Delikanlıları’, dizi dünyası için farklı bir tat vadediyor. Proje, yeni nesil bir dolandırıcılık şebekesinin hikayesini konu alıyor. Sanal, dijital ortamların dolandırıcıları yani. Dili ve esprileri günümüz sosyal medya gençliğini yakalamayı hedefliyor. Oyuncu kadrosu da oldukça parlak. Beş sezon ‘Seksenler’de orta halli bir aile babasını canlandıran Rasim Öztekin, 180 derece zıt bir karakterle sürpriz yaptı. Uraz Kaygılaroğlu, Vildan Atasever, Kaan Yıldırım, Ali Barkın, Selen Seyven ve Sinan Çalışkanoğlu’ndan kurulu castı çok renkli ve konseptine uygun.

Klavye Delikanlıları Reyting Karnesi

Show TV böyle bir iş yapmakla çok iyi etmiş. Büyük kanalların sürekli birbirine benzeyen işlerle rekabet etmesi yanlış. Farklı projeler denemeli. Seyirci böyle şeyler bekliyor. Fakat şöyle bir tehlike var. ‘Klavye Delikanlıları’nın hedef kitlesi olan gerçek klavye delikanlıları, akşam haberlerinden sonra, kanalın belirlediği gün ve saatte televizyon karşısına kurulup, reklamlarla 3.5 saat süren dizi izlemek ister mi? İzliyorlar mı? Hayır. Onlar bir ellerinde telefonla Instagram’a bakıp, Twitter’dan Gündemi takip edip, aynı anda dizi izleyebilen bir kuşak. Youtube’da beş dakikadan fazla videoları bile uzun buluyorlar. Hızlandırarak izliyorlar. Üstelik, canları ne zaman nerede isterse orada izliyorlar. Belki gece yarısından sonra izlemeye başlıyorlar. Arka arkaya bölümleri seyretmeyi seviyorlar.

klavye delikanlıları reytingleri

‘Klavye Delikanlıları’ genç kuşağın ilgisini çekti. Yayınlandığı akşam çok uzun bir süre Twitter’ın en çok konuşulan gündemiydi. Şöyle bir baktım, sevmişler de. Buraya kadar bir şey yok. Sorun şu. Bu kitle diziyi izler ama televizyon reytinglerine aynı oranda yansımaz. Normalde Twitter’da bu kadar liste başı olan bir dizi, ertesi gün reytingte iyi bir sonuç almalı. Ama bu proje alamadı. Böyle bir çelişkili durum var.

Şöyle bir örnek biçimsiz olmaz umarım. Balık restoranınız var ama sizin müşteriniz evde yemeyi tercih ediyor. Siparişler yoğun ama dükkan biraz boş. Dükkan kapatılmalı mı? Hayır. Reytingleri beklenen gibi olmazsa bile Show TV diğer diziler gibi değerlendirmeden başka bir formül bulmalı ve direnmeli. Mesela saat 23.00’ten sonra ikinci dizi olarak yayınlamak, süreyi kısa tutmak. ‘Daha dur, yeni yayınlandı hemen olumsuz düşünme’ diyenler olabilir. Ama çok örneğini yaşadık. Erkenden tedbir almak gerek.

Bu tip işlerin ayakta kalabilmesi için reyting duasına çıkmak yerine, içeriğine, mecrasına ve seyircisine uygun çözümler geliştirmek hepimizin yararına olur. ‘Klavye Delikanlıları’nın yolu açık olsun.sinan biçici klavye delikanlıları show tv
Akhisar Galatasaray Maçı Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda?

23.09.2018 tarihli Akhisar Belediyespor Galatasaray maçı şifresiz hangi yabancı kanalda? Akhisarspor GS maçını yayınlayan yabancı kanallar.

Mesut Yar Star TV'de Program Yapacak

Doğuş Medya Grubu bünyesindeki Star TV, Mesut Yar ile yeni bir program için anlaşmaya vardı.

Sky İçin Düzenlenen İhaleyi Comcast Kazandı

Medya dünyasını yakından ilgilendiren satış ihalesinde önemli bir gelişme yaşandı.

4N1K İlk Aşk Neden Final Yapıyor Niye Bitti Yayından Kalktı mı?

FOX TV'de yayınlanan 4N1K İlk Aşk dizisi neden final yapıyor, bitecek mi? 4N1K İlk Aşk neden bitti, yayından kaldırıldı mı?

Tolgshow Neden Final Yaptı Niye Bitti Yayından Kalktı mı?

Tolga Çevik'in sevilen programı Tolgshow neden final yaptı? FOX TV'de yayınlanan Tolgshow niye bitti, yayından kaldırıldı mı?

Göç Yolu Filmi Nerede Çekildi? Hangi Şehirde Çekimleri Yapıldı?

Dönem filmi Göç Yolu nerede çekildi? Göç Yolu filminin çekimleri hangi şehirde, ülkede, ilçede yapıldı?

Bizim Hikaye Zeynep Gerçek Adı Hikmet'in Sevgilisi Kimdir?

Bizim Hikaye'de Hikmet'in sevgilisi olan ve hamile kalan kız kimdir? Bizim Hikaye Zeynep gerçek adı asıl ismi hangi oyuncu kaç yaşında?

Bizim Hikaye Hangi Üniversitede Çekiliyor? Çekildiği Okul Neresi?

FOX TV'nin sevilen dizisi Bizim Hikaye hangi üniversitede çekiliyor? Bizim Hikaye'nin çekildiği okul neresi, Rahmet'in çalıştığı yer nerede?

İstanbullu Gelin Güneş Gerçek Adı Ülfet'in Arkadaşı Kimdir?

İstanbullu Gelin dizisinde Ülfet'in arkadaşı, asistanı kimdir, hangi oyuncu canlandırıyor? İstanbullu Gelin Güneş gerçek adı asıl ismi.

İstanbullu Gelin Okan Gerçek Adı Kimdir Hangi Oyuncu?

İstanbullu Gelin dizisinde Okan Korkmaz kimdir, hangi oyuncu oynuyor? İstanbullu Gelin Okan gerçek adı asıl ismi kim canlandırıyor?

İstanbullu Gelin Ülfet Gerçek Adı Esma'nın Görümcesi Kimdir?

O3 Medya imzalı İstanbullu Gelin'de Ülfet Kavaklı kimdir, Esma'nın görümcesi hangi oyuncu? İstanbullu Gelin Ülfet gerçek adı ismi modacı.

İstanbullu Gelin Yaz Gerçek Adı Faruk'un ve Süreyya'nın Kızı Kimdir?

İstanbullu Gelin dizisinde Süreyya'nın ve Faruk'un kızı kimdir hangi oyuncu oynuyor? İstanbullu Gelin Yaz gerçek adı asıl ismi, kim oynuyor?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!