Influencer Marketing Instagram'da Büyümeye Devam Ediyor

2017 senesinde sosyal medya uygulaması Instagram'da "influencer marketing" çalışmaları yüzde 198'lik artış gösterdi.


Haber Tarihi : 04 Şub 2018 16:29

Son dönemlerde markalar, hedefledikleri kitlelere ulaşabilmek adına sosyal medya reklamlarından daha sık faydalanmaya başladılar. Markaların sosyal medyada yararlandığı yöntemlerden biri de artık herkesin bildiği üzere "influencer marketing". Sosyal medyada iyi bir kitleye hitap eden ve paylaşımları ile güzel bir etkileşim oranı elde etmeyi başarmış, insanları etkileyebilen fenomenler aracılığıyla gerçekleştirilen infleuncer marketing kampanyaları 2017'de de büyük bir artış gösterdi.

Influencer pazarlaması konusunda önemli bir platform olan Klear'ın gerçekleştirdiği "Influencer Marketing Durumu" adlı çalışma gösteriyor ki 2017 senesinde görsel paylaşım odaklı sosyal medya uygulaması olan Instagram'da bu kampanyalar %198'lik bir büyüme gösterdi.

influencer marketing instagram

Verileri incelediğimiz zaman infulencer marketing konseptinden en fazla yararlanan sektörün "moda" olduğunu görüyoruz. Klear'ın yapmış olduğu çalışmada influencer pazarlama kapsamındaki stratejilerin dünya genelinde markaların satışlarını nasıl artırdığı ve markaların hızlı büyümesini ne kadar iyi desteklediğini göstermek amacıyla İsveçli saat şirketi Daniel Wellington örnek gösteriliyor. Çalışmada paylaşılan verilere göre bu şirket her ay 50 binden fazla bahsedilme (mention) elde ediyor.  Bunun yanı sıra araştırma, lüks ve büyük markaların %73’lük bir kısmının aktif bir influencer marketing programına sahip olduğuna işaret ediyor.

Instagram'da aktif olan kişiler yalnızca dış görünüşlerini ve yeni kıyafetlerini sergilemek adına paylaşım yapmıyorlar, aynı zamanda seyahat ve yemek gibi konularla ilgili deneyimlerini de ortaya koymak amacıyla fotoğraf ya da video paylaşımında bulunuyorlar. Bu da markaların, bu alanlara odaklanan Instagram fenomenleriyle iş birliği yapabilecekleri anlamına geliyor.

Klear'ın gerçekleştirmiş olduğu çalışmada gıda markalarının influencerları nasıl daha etkili kullanacakları konusunda yeni çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Diğer taraftan seyahat dalında dünya devlerinden biri olan konaklama servisi Airbnb, influencer marketing stratejisinde "deneyim" konusunu ön plana çıkartırken dev otel zincirlerinden birisi olan Marriot ve benzeri markalar ise konfor ve lüks temasını sergilemek için daha çok çaba sarf ediyorlar.influencer marketing instagram
Şeytan Tüyü Nerede Çekildi Çekimler Hangi Şehirde İlçede Yapıldı?

Star TV'de yayınlanan sinema filmi Şeytan Tüyü nerede çekildi? Şeytan Tüyü filminin çekimleri hangi ilde şehirde ilçede yapıldı, çekim yeri.

Şansa Bak Nerede Çekildi Hangi Şehirde Köyde Çekimleri Yapıldı?

FOX ekranlarında yayınlanan TV filmi Şansa Bak nerede çekildi? Şansa Bak filminin çekimleri hangi şehirde ilde ilçede köyde yapıldı?

Milliyet Yuvaya Döndü

Demirören Medya Grubu bünyesindeki Milliyet gazetesi eski yuvasına döndü.

Halil Özer Habertürk'ten Ayrıldı mı?

Ciner Medya Grubu'nda ayrılıklar devam ediyor. Habertürk Gazetesi'nin spor müdürü Halil Özer kurumdan ayrıldı.

Facebook Vidpresso'yu Satın Aldı

Sosyal medya devi Facebook Vidpresso'yu satın alarak video rekabetinde öne geçmeyi hedefliyor.

ÖZEL HABER
LASK Linz Beşiktaş Maçını Şifresiz Yayınlayan Yabancı Kanallar

Lask Linz Beşiktaş maçı şifresiz hangi yabancı kanalda BJK Lask Linz maçını şifresiz yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda nasıl izlenir?

ÖZEL HABER
Show Radyo ve Radyo Viva Satıldı Kim Satın Aldı?

Show Radyo ve Radyo Viva kanalları satıldı mı? Bu kanalları kim satın aldı? İşte iki kanalın yeni patronu.

My Fair Lady Uyarlaması Yerli Dizinin Kadrosu Belli Oldu

Kore yapımı My Fair Lady dizisinin yerli uyarlaması için çalışmalar devam ediyor. Türk yapımı dizinin oyuncu kadrosu belli oldu.

Sözcü'ye Zam Geldi

Sözcü gazetesinin satış fiyatına zam geldi.

ÖZEL HABER
İngiltere Premier Lig Maç Özetleri Hangi Kanalda 2018-2019

İngiltere Premier Lig maç özetleri hangi kanalda yayınlanıyor? 2018-2019 İngiltere Ligi özetleri şifresiz nasıl izlenir nerede yayınlanacak?

FOX TV'de 3 Ayrılık Daha Yaşandı

FOX TV'den kimler ayrıldı, hangi isimlerin işine son verildi?

Tunay Ergin'e Star TV'den Üst Düzey Görev

Doğuş Medya Grubu'nda yeniden yapılanma süreci devam ediyor. Star TV'den Tunay Ergin'e üst düzey bir görev verildi.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!