Influencer Marketing Instagram'da Büyümeye Devam Ediyor

2017 senesinde sosyal medya uygulaması Instagram'da "influencer marketing" çalışmaları yüzde 198'lik artış gösterdi.


Haber Tarihi : 04 Şub 2018 16:29

Son dönemlerde markalar, hedefledikleri kitlelere ulaşabilmek adına sosyal medya reklamlarından daha sık faydalanmaya başladılar. Markaların sosyal medyada yararlandığı yöntemlerden biri de artık herkesin bildiği üzere "influencer marketing". Sosyal medyada iyi bir kitleye hitap eden ve paylaşımları ile güzel bir etkileşim oranı elde etmeyi başarmış, insanları etkileyebilen fenomenler aracılığıyla gerçekleştirilen infleuncer marketing kampanyaları 2017'de de büyük bir artış gösterdi.

Influencer pazarlaması konusunda önemli bir platform olan Klear'ın gerçekleştirdiği "Influencer Marketing Durumu" adlı çalışma gösteriyor ki 2017 senesinde görsel paylaşım odaklı sosyal medya uygulaması olan Instagram'da bu kampanyalar %198'lik bir büyüme gösterdi.

influencer marketing instagram

Verileri incelediğimiz zaman infulencer marketing konseptinden en fazla yararlanan sektörün "moda" olduğunu görüyoruz. Klear'ın yapmış olduğu çalışmada influencer pazarlama kapsamındaki stratejilerin dünya genelinde markaların satışlarını nasıl artırdığı ve markaların hızlı büyümesini ne kadar iyi desteklediğini göstermek amacıyla İsveçli saat şirketi Daniel Wellington örnek gösteriliyor. Çalışmada paylaşılan verilere göre bu şirket her ay 50 binden fazla bahsedilme (mention) elde ediyor.  Bunun yanı sıra araştırma, lüks ve büyük markaların %73’lük bir kısmının aktif bir influencer marketing programına sahip olduğuna işaret ediyor.

Instagram'da aktif olan kişiler yalnızca dış görünüşlerini ve yeni kıyafetlerini sergilemek adına paylaşım yapmıyorlar, aynı zamanda seyahat ve yemek gibi konularla ilgili deneyimlerini de ortaya koymak amacıyla fotoğraf ya da video paylaşımında bulunuyorlar. Bu da markaların, bu alanlara odaklanan Instagram fenomenleriyle iş birliği yapabilecekleri anlamına geliyor.

Klear'ın gerçekleştirmiş olduğu çalışmada gıda markalarının influencerları nasıl daha etkili kullanacakları konusunda yeni çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Diğer taraftan seyahat dalında dünya devlerinden biri olan konaklama servisi Airbnb, influencer marketing stratejisinde "deneyim" konusunu ön plana çıkartırken dev otel zincirlerinden birisi olan Marriot ve benzeri markalar ise konfor ve lüks temasını sergilemek için daha çok çaba sarf ediyorlar.influencer marketing instagram
Meryem Özkurt BRTK'daki Görevinden İstifa Etti

Meryem Özkurt Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin önemli medya kuruluşlarından biri olan BRTK'dan istifa etti.

Habertürk.com'da Üst Düzey Atamalar Yapıldı

Ciner Medya Grubu bünyesindeki Habertürk.com'da Nalan Koçak ve Ayşe Özek Karasu'ya üst düzey görevler verildi.

Halk TV Yayın Konseyi Kuruldu

Halk TV Yayın Konseyi kurulduğu açıklandı.

VİDEO HABER
Yaşamayanlar Ne Zaman Başlıyor Yayın Tarihi Açıklandı mı?

Blutv'nin yeni dizisi Yaşamayanlar ne zaman başlıyor, hangi tarihte yayınlanacak? Dizinin yayın tarihi açıklandı.

Albayrak Medya'da Kimlerle Yollar Ayrıldı?

Yeni Şafak ve TVNet gibi yayın organlarının sahibi olan Albayrak Medya Grubu'nda kimlerle yollar ayrıldı?

ÖZEL HABER
Galatasaray PSV Eindhoven Maçı Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda?

18 Temmuz 2018 akşamı oynanacak olan Galatasaray PSV maçı hangi yabancı kanalda? GS PSV şifresiz canlı yayınlayan yabancı kanal frekansları.

ATV Avrupa Yeni Logosuyla Yayında

Turkuvaz Medya bünyesinde yayın yapan ATV Avrupa yeni logosu ile seyirci karşısına çıkmaya başladı.

TRT'de Büyük Bir Değişim Sürecine Gidildi

TRT'de çok ciddi bir değişim sürecine gidileceği iddia edildi.

Yahoo Messenger Kapatıldı

Yahoo Messenger yolun sonuna geldi.

Demirören Medya Grubu'nda Üst Düzey Atamalar Yapıldı

Demirören Medya Grubu'nda kim hangi göreve getirildi?

Fenerbahçe Fulham Maçı Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda?

18 Temmuz 2018 günü oynanacak olan Fenerbahçe Fulham hazırlık maçı hangi yabancı kanalda şifresiz yayınlanıyor, frekans ve yayıncılar.

Dedemin Fişi Nerede Çekildi Hangi Şehirde Köyde Geçiyor?

BKM imzalı sinema filmi Dedemin Fişi nerede çekildi? Dedemin Fişi filminin çekimleri hangi şehirde ilçede köyde kasabada ilde yapıldı?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!