Fatih Halis Eroğuz: "Yerli" Konusunda Anlamadıklarımız

Bu meseleyi siyasi tartışmalardan uzak tutarak uzun vadeli bir devlet politikası olarak benimsemeli ve geçmişten ders çıkarmalıyız.


Haber Tarihi : 15 Şub 2018 13:10

Medyanoz.org'un kurucusu ve genel yayın yönetmeni Fatih Halis Eroğuz, son zamanlarda en çok kullanılan söz öbeklerinden birisi olan "yerli ve milli" konusunda ısrarla anlamadıklarımız ya da anlamak istemediklerimizi anlattı:

2013 senesinde Medyanoz'u kurarken en önemli meselelerimizden birisi yerli üretim konusundaki eksikliklerin giderilmesi için elimizden geleni yaparak okur kitlemize ve ulaşabildiğimiz en geniş topluluğa bir şeyler anlatmaktı. Nitekim bu uğurda çok çalışmalar yaptık, ses getiren araştırmalara imza attık.

Ama onca zaman geçmesine rağmen "yerli ve milli" meselesi, bir topluluğun uygar medeniyetler seviyesine ulaşmasını sağlayan bir basamak olarak değil de bir siyasi tartışma aleti olarak görülmeye devam etti. Özellikle büyük veri (big data) devrinin getirilerini şiddetle hissettiğimiz şu günlerde mesajlaşma, arama motoru ve sosyal medya uygulamaları çok büyük silahlar haline geldi.

fatih halis eroğuz yerli ve milli

Uzun süreler boyunca zarar eden Twitter'ın, reklam almadan ve kullanıcılarından ücret talep etmeden senelerdir bedavaya büyük hizmetler veren WhatsApp'ın hikmeti ne? Google neden her adımımızı izlemek ve kayıt altına alabilmek için bizden sürekli izin talep ediyor?

Koca dünyanın kaosa sürüklendiği, Ortadoğu'nun hala kan pazarından kendisini arındıramadığı, büyük devletlerin büyük oyunlar oynamaya devam ettiği şu günlerde bu uygulamaların yalnızca hayatımızı kolaylaştırmak ve sadece kişiselleştirilmiş reklamları daha etkili sunabilmek için var olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası için hizmet veren ya da verecek olan vatandaşların WhatsApp yazışmaları, Google verileri, sosyal medya hareket dökümleri sizce dışarıdaki belli istihbarat ağlarına servis edilmiyor mu?

Bu soruların ışığında ortaya çıkacak olan düşünceler kimilerimize fazla abartılı ve paranoyakça gelebilir ama eğer ki Ege Denizi'ndeki küçük adalar için Yunanistan'la her gün gerilim yaşayan, Akdeniz'de doğalgaz çalışmaları için Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile sürekli krizin eşiğine gelen, Suriye bataklığında önemli mücadeleler veren, yıllardır Avrupa Birliği'nin kapısında bekletilen, ekonomik kalkınma için çabalayan bir ülkeyseniz bu soru işaretlerini olabildiğince yok etmeye çalışmalısınız ki ileride başınız ağrımasın.

Peki bu nasıl olur?

Elbette WhatsApp'ı, Google'ı, Twitter'ı şunu bunu yasaklamakla mümkün olmaz. Yasak hiçbir şeyin çözümü değil. Fakat bu uygulamalar içerisinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oluşturduğu verileri kendi ülkemiz sınırları içerisinde tutmaya çalışabiliriz. Örneğin İran bu konuda 2016'nın Haziran ayında bir adım atarak kendi vatandaşlarına ait verilerin İran'da depolanması için WhatsApp'a 1 yıl mühlet vermişti. Bu sayede altından daha değerli olan o verilerin başka ülkelerde depolanması ve incelenmesi önlenmeye çalışılmıştı. Bu sayede İran'daki veri merkezlerinin de daha efektif çalışabilmesi için bir adım atılmış oldu.

İkinci olarak; Türkiye ne yazık ki sosyal medya, arama motoru ve mesajlaşma uygulamaları alanında global rekabete girmek için geç kaldı ama oturup bu duruma ağlamak yerine bu başarısızlığı hepimiz bir ders olarak kabul edip gelecekte önümüze çıkan fırsatları tepmeyerek yerli üretimi olabildiğince geliştirmeye ve uluslararası rekabete hazır hale getirmeye çalışmalıyız. Bunu yaparken de "Ben yerli ve milliyim, muhalefet lideri değil" gibi siyasi söylemlere girerek söz konusu kavramların itibarını zedelememeliyiz. "Yerli ve milli" dediğimiz meseleyi siyasi tartışmalardan uzak tutarak uzun vadeli bir devlet politikası olarak benimsemeli, kişileri ya da partileri "yerli ve milli" olarak tanımlamak yerine icraatları ortaya koymaya başlamalıyız.

fatih halis eroğuz yazıları

İstihbarat meselesini bir kenara koyarak finalde şunu sormak istiyorum, eğer ki bizim dünya genelinde rekabet edebilen arama motorumuz, mesajlaşma uygulamamız ya da bir sosyal ağımız olsaydı E-devlet üzerinden soy bilgilerimizi sorgularken koca Türkiye Cumhuriyeti'nin sistemi çöker miydi yoksa global rekabetten aldığımız tecrübe ile yaptığımız hazırlıklar bu hizmetin çökmeden devam etmesini sağlayabilir miydi?fatih halis eroğuz yerli ve milli sosyal medya arama motoru mesajlaşma uygulaması whatsapp
ÖZEL HABER
Ege'nin Hamsisi Reytingleri-Ne Kadar İzlendi?

TRT dizisi Ege'nin Hamsisi reytingleri ne durumda, kaçıncı oldu, izlenme oranı nasıl? Egenin Hamsisi reyting sonuçları ne kadar izlendi?

Selcan Aydın Oğuzhan Uğur ve Babala TV'den Neden Ayrıldı?

Selcan Aydın,Oğuzhan Uğur ve Babala TV ekibinden neden ayrıldı, niye artık ekipte yer almıyor?

2. Sayfa Teve2'de Ne Zaman Hangi Gün Saat Kaçta Yayınlanıyor?

Teve2 ekranlarının yeni programı 2. Sayfa ne zaman hangi gün ve saat kaçta yayınlanıyor? İkinci Sayfa yayın günü ve saati belli oldu mu?

RTÜK Vezir Parmağı Filmi İçin Star TV'ye Ceza Kesti

RTÜK hangi gerekçeyle Star TV'ye Vezir Parmağı filmini yayınladığı için ceza kesti?

Bartu Ben Yakında BluTV'de Başlıyor

BluTV'nin yeni dizisi Bartu Ben'in detayları belli oldu. Dizinin başrol oyuncusu ve yönetmeni kim olacak?

Hindistan'da Yayınlanan Türk Dizileri Artmaya Devam Ediyor

Üç yapım daha Hindistan'da yayınlanan Türk dizileri arasına girdi. Hangi diziler Hindistan'a satıldı ve burada yayınlanacak?

Ufak Tefek Cinayetler Hangi Ülkelerde Yayınlanıyor Kaç Ülkeye Satıldı?

Star TV'nin sevilen dizisi Ufak Tefek Cinayetler hangi ülkelerde yayınlanıyor, kaç ülkeye satıldı, yurtdışında nerelerde izleniyor?

Kurtlar Vadisi Vatan Nerede Çekildi Çekimler Hangi Şehirde Yapıldı?

Kurtlar Vadisi Vatan filminin çekimleri hangi şehirde, ülkede, ilçede, köyde yapıldı? Kurtlar Vadisi Vatan nerede çekildi?

Oğuzhan Uğur Hangi Kanalda Program Yapacak?

Babala TV ve Onedio'nun YouTube kanallarında yaptığı programlarla ses getiren Oğuzhan Uğur hangi televizyon kanalında program yapacak?

Boomerang TV Digiturk'te Yayına Başladı-Kaçıncı Kanalda?

Tivibu ve D-Smart'ın ardından çocuk kanalı Boomerang TV Digiturk'te de yayına başladı. Boomerang kaçıncı kanalda, hangi frekansta?

2018 Emmy Adayları Açıklandı-Hangi Diziler ve Oyuncular Aday Oldu?

2018 Emmy Ödülleri'nde adaylar belli oldu. 70. Emmy Ödülleri'nde hangi diziler ve oyuncular adaylıklarıyla ön plana çıktı?

Çok Tatlı Sunucusu Kimdir Hangi Kadın Spiker Sunuyor (Kanal D)

Kanal D'nin yeni programı Çok Tatlı'yı kim sunuyor, kadın spikerin adı ismi nedir? Çok Tatlı sunucusu kimdir?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!