TRT'nin Engelli Sporlarına Desteği Sürecek

Türk medyasının önemli kurumlarından TRT, engelli sporlarına destek vermeyi sürdürecek.


Haber Tarihi : 21 Şub 2018 18:27

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, engel tanımayan spor platformu Limitsizspor dergisine röportaj verdi. 

Engellilerin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Eren, TRT’nin engelli sporuna yönelik yaptığı ve yapacağı yayınlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

İşte TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile yapılan o röportaj:

Ülkemizdeki engelli gerçeğini yeni yeni keşfediyor gibiyiz. Engelli hayatlara imkan verildiğinde neler yapabildiklerini son olarak Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nda gördük. TRT olarak bu pozitif gelişmelere katkı sağlama sürecini anlatır mısınız?

"Ülkemizde 5 milyona yakın engelli vatandaşımız var. Bu insanların kimi doğuştan, kimi kaza sonucu engelli durumuna düşmüş, kimileri ise vatan savunmasında organlarını kaybetmiş."

"Bir kamu yayıncısı olarak TRT’nin engelli insanlarımıza duyarsız kalması beklenemez."

"İlk olarak, 2007 yılında Antalya’nın ev sahipliği yaptığı ve milli takımımızın da Brezilya’yı 1-0 yenerek üçüncü olduğu Dünya Ampute Futbol Şampiyonası’nı yayınladık. 2008 yılında Türkiye'nin yanı sıra Fransa, Rusya, Ukrayna ve İngiltere’nin katıldığı Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasında, TRT SPOR (o zamanki adıyla TRT-3) ekranlarından seyirciyle buluşturuldu."

"Henüz ligleri olmayan ve az sayıda gazimiz ve engelli gencimizin yapmış olduğu ampute futbolu, TRT-3’ün yapmış olduğu bu yayınlar sayesinde, evlerinde oturan ya da spora başlamak için bir kıvılcım bekleyen engelli gençlerimizi harekete geçirdi."

"Buna bağlı olarak, bu alandaki sporcu sayısı arttı birçok ilimizde ampute takımları kuruldu. Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi’nde başlayan bu serüven tüm Türkiye’yi adeta sardı. 2009 yılında Ampute liglerinin kurulmasıyla birlikte, bu heyecan ‘’Engelsiz Spor’’ programı aracılığıyla ekranlara taşındı."

"Biz de göreve geldiğimiz ilk günden itibaren engellilerimizin yanında olmayı bir vazife olarak gördük. Onlar, destek verildiğinde neleri başarabileceklerini defalarca ispatladılar. Bunun en büyük örneği, Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımızın ve son olarak Milli Ampute Futbol Takımımızın başarılarıdır."

"Her iki milli takımımızın da Avrupa şampiyonalarındaki mücadelelerinin ve ulaştıkları zaferlerin TRT ekranlarından Türkiye’ye ulaşması bizi ayrıca gururlandırmıştır."

Engelli spor branşları ile ilgili TRT’nin yeni politikaları nelerdir? Yayınlarda gelişmeler olacak mı?

"Bildiğiniz gibi, 2007 Dünya Ampute Futbol Şampiyonası sonrasında yayın hayatına başlayan Engelsiz Spor; ilk başlarda sadece Ampute futbol maç özetleri ve futbolcu hayat hikâyelerini ekrana getirmiş, birçok engellinin hayatına dokunmuş, engellileri dört duvar arasından kurtarmayı amaç edinmiştir. Bu program, Avrupa Görme Engelli B1 Şampiyonası final maçında İngiltere filelerini havalandıran Hasan Şatay gibi sporcularımıza ilham kaynağı olmuştur. 2017 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonu olan Ay Yıldızlı takımımızın kadrosunda bulunan Kemal Güleş de Engelsiz Spor programını izleyip spor hayatına başlayan binlerce bedensel engelli gencimizden birisidir."

"Engelsiz Spor programını izleyip spor hayatına başlayan binlerce bedensel engelli gencimiz var. 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’na sadece on altı sporcu ile gidilirken, 2016 Rio kafilesinde sporcu sayısı 79’a ulaşmıştır. TRT SPOR’da yayınlanan Engelsiz Spor programının bu alandaki sporcu sayısına büyük katkı sağladığını düşünüyorum. Engelsiz Spor programının, engelli sporcuların sesi olan, sorunlarını dile getiren, çözüm önerileri sunan, Türkiye’de sadece engellilere yönelik haftalık yayınlanan tek spor programı olması da bizim için bir ayrıcalıktır."

"Haziran 2018’de İspanya’da düzenlenecek Görme Engelli B1 Dünya Şampiyonası ve 2018 Meksika Ampute Futbol Şampiyonasını da, TRT ekranlarından yayınlamayı planlıyoruz. Türkiye’de ve dünyada düzenlenecek tüm engelli spor branşları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TRT ekranlarında yer almaya devam edecek." trt ibrahim eren
Cumhuriyet'e 5 Yeni Yazar Daha Katıldı

Cumhuriyet Gazetesi kadrosuna beş yeni yazar daha kattı.

Çukur Dizisi Kemal Gerçek Adı Asıl İsmi Kimdir Hangi Oyuncu?

Show TV'de yayınlanan Çukur dizisinde Kemal kimdir, hangi oyuncu canlandırıyor? Çukur dizisi Kemal gerçek adı asıl ismi nereli?

Çukur Yamaç'ın Abisi Gerçek Adı Cumali Koçovalı Kimdir?

Çukur dizisinde Yamaç'ın abisi kimdir, hangi oyuncu canlandırıyor? Çukur Cumali Koçovalı gerçek adı, asıl ismi nedir, nereli?

Ege'nin Hamsisi Nuri Gerçek Adı Fikret'in Eski Nişanlısı Kimdir?

Ege'nin Hamsisi dizisinde Fikret'in eski nişanlısı, sevgilisi kimdir, hangi oyuncu? Egenin Hamsisi Nuri gerçek adı, asıl ismi nedir?

ÖZEL HABER
Fenerbahçe Beşiktaş Maçı Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda?

24.09.2018 tarihli Fenerbahçe Beşiktaş maçı şifresiz hangi yabancı kanalda yayınlanıyor? FB BJK maçını canlı yayınlayan yabancı kanallar.

Akhisar Galatasaray Maçı Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda?

23.09.2018 tarihli Akhisar Belediyespor Galatasaray maçı şifresiz hangi yabancı kanalda? Akhisarspor GS maçını yayınlayan yabancı kanallar.

Mesut Yar Star TV'de Program Yapacak

Doğuş Medya Grubu bünyesindeki Star TV, Mesut Yar ile yeni bir program için anlaşmaya vardı.

Sky İçin Düzenlenen İhaleyi Comcast Kazandı

Medya dünyasını yakından ilgilendiren satış ihalesinde önemli bir gelişme yaşandı.

4N1K İlk Aşk Neden Final Yapıyor Niye Bitti Yayından Kalktı mı?

FOX TV'de yayınlanan 4N1K İlk Aşk dizisi neden final yapıyor, bitecek mi? 4N1K İlk Aşk neden bitti, yayından kaldırıldı mı?

Tolgshow Neden Final Yaptı Niye Bitti Yayından Kalktı mı?

Tolga Çevik'in sevilen programı Tolgshow neden final yaptı? FOX TV'de yayınlanan Tolgshow niye bitti, yayından kaldırıldı mı?

Göç Yolu Filmi Nerede Çekildi? Hangi Şehirde Çekimleri Yapıldı?

Dönem filmi Göç Yolu nerede çekildi? Göç Yolu filminin çekimleri hangi şehirde, ülkede, ilçede yapıldı?

Bizim Hikaye Zeynep Gerçek Adı Hikmet'in Sevgilisi Kimdir?

Bizim Hikaye'de Hikmet'in sevgilisi olan ve hamile kalan kız kimdir? Bizim Hikaye Zeynep gerçek adı asıl ismi hangi oyuncu kaç yaşında?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!