Wikipedia Zero Kapanıyor

Geçtiğimiz yıllarda Wikipedia Zero’nun erişimini daha fazla arttırmak isteyen Wikimedia beklenmedik bir karar aldı.


Haber Tarihi : 22 Şub 2018 12:45

Wikimedia Vakfı, 6 yıldır yüz milyonlarca kişinin Wikipedia’ya ücretsiz ulaşmasını sağlayan programı Wikipedia Zero’yu sonlandıracağını açıkladı.

Dünyahalleri.com'dan Fahrettin Perçin'in hazırladığı içeriğe göre;

Wikimedia, Zero programının gerçekleşmesi için geçen 6 yılda 72 ülkede 97 mobil operatör ile iş birliği yaptığını belirtti. Wikipedia’nın da sahibi olan kâr amacı gütmeyen kuruluş bu süre içinde 800 milyondan fazla insanın online ansiklopediyi ücretsiz kullanabilmelerini sağladı. Ancak bu yıldan sonra bu servis artık olmayacak. Wikimedia, yıl sonunda mobil operatörlerle bu anlaşmayı yenilemeyeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda Wikipedia Zero’nun erişimini daha fazla arttırmak isteyen Wikimedia’nın bu kararı şaşırttı. Çünkü daha geçen yıl vakıf Irak’taki ve Afganistan’daki operatörlerle Wikipedia’ya ücretsiz mobil ulaşım için anlaşmıştı.

Vakıf, misyonu gezegendeki her insanın bilgiye eşit erişiminin olduğu bir ortam oluşturmak olan Wikipedia Zero’ya olan ilginin ve kullanımın azaldığını belirtirken paylaştığı blog yazısında “Dünyanın tüm bilgisini oluşturabilmek için, dünyanın her yerinden katılıma ihtiyacımız var. Ancak bu vizyonu gerçeğe dönüştürmenin önünde birçok engel olduğunu biliyoruz” dedi.

Wikimedia’nın önüne çıkan engellerden birisi düzenlemeler olabilir. Wikipedia Zero’nun çalışma modeli, kâr amacı güden veya gütmeyen şirketlerin operatörler ile işbirliği yapıp belirli site veya servisleri düşük fiyata veya Zero’nun durumundaki gibi bedavaya vermek üzerine çalışıyor. Bu model kullanıcılara yarar sağlayabilse de, düzenleyiciler temkinli yaklaşıyor.

2014 sonunda Wikimedia, ağ tarafsızlığı ile “karmaşık bir ilişkide” olduğunu belirtmişti. Çünkü Amerika’da ağ tarafsızlığını savunuyorken, başka ülkelerde Wikipedia Zero’nun erişimini artırmak için başka yollar denemesi gerektiğini fark etti. Geçtiğimiz yıllarda, kullanıcılara ücretsiz site veya servis sunulan bu model birçok tartışmaya neden oldu. Düzenleyiciler ile şirketler arasında yaşanan gerilimlerden birisi 2016 yılında Hindistan’ın Facebook’un Free Basics programını, ağ tarafsızlığını ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklamasıydı.

Ağ tarafsızlığı konusunda tartışmalar devam ederken, Wikimedia önümüzdeki yıllarda ücretsiz bilgi misyonunu gerçekleştirmek için yeni yollar deneyeceklerini belirtti.wikipedia vikipedi
Cumhuriyet'e 5 Yeni Yazar Daha Katıldı

Cumhuriyet Gazetesi kadrosuna beş yeni yazar daha kattı.

Çukur Dizisi Kemal Gerçek Adı Asıl İsmi Kimdir Hangi Oyuncu?

Show TV'de yayınlanan Çukur dizisinde Kemal kimdir, hangi oyuncu canlandırıyor? Çukur dizisi Kemal gerçek adı asıl ismi nereli?

Çukur Yamaç'ın Abisi Gerçek Adı Cumali Koçovalı Kimdir?

Çukur dizisinde Yamaç'ın abisi kimdir, hangi oyuncu canlandırıyor? Çukur Cumali Koçovalı gerçek adı, asıl ismi nedir, nereli?

Ege'nin Hamsisi Nuri Gerçek Adı Fikret'in Eski Nişanlısı Kimdir?

Ege'nin Hamsisi dizisinde Fikret'in eski nişanlısı, sevgilisi kimdir, hangi oyuncu? Egenin Hamsisi Nuri gerçek adı, asıl ismi nedir?

ÖZEL HABER
Fenerbahçe Beşiktaş Maçı Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda?

24.09.2018 tarihli Fenerbahçe Beşiktaş maçı şifresiz hangi yabancı kanalda yayınlanıyor? FB BJK maçını canlı yayınlayan yabancı kanallar.

Akhisar Galatasaray Maçı Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda?

23.09.2018 tarihli Akhisar Belediyespor Galatasaray maçı şifresiz hangi yabancı kanalda? Akhisarspor GS maçını yayınlayan yabancı kanallar.

Mesut Yar Star TV'de Program Yapacak

Doğuş Medya Grubu bünyesindeki Star TV, Mesut Yar ile yeni bir program için anlaşmaya vardı.

Sky İçin Düzenlenen İhaleyi Comcast Kazandı

Medya dünyasını yakından ilgilendiren satış ihalesinde önemli bir gelişme yaşandı.

4N1K İlk Aşk Neden Final Yapıyor Niye Bitti Yayından Kalktı mı?

FOX TV'de yayınlanan 4N1K İlk Aşk dizisi neden final yapıyor, bitecek mi? 4N1K İlk Aşk neden bitti, yayından kaldırıldı mı?

Tolgshow Neden Final Yaptı Niye Bitti Yayından Kalktı mı?

Tolga Çevik'in sevilen programı Tolgshow neden final yaptı? FOX TV'de yayınlanan Tolgshow niye bitti, yayından kaldırıldı mı?

Göç Yolu Filmi Nerede Çekildi? Hangi Şehirde Çekimleri Yapıldı?

Dönem filmi Göç Yolu nerede çekildi? Göç Yolu filminin çekimleri hangi şehirde, ülkede, ilçede yapıldı?

Bizim Hikaye Zeynep Gerçek Adı Hikmet'in Sevgilisi Kimdir?

Bizim Hikaye'de Hikmet'in sevgilisi olan ve hamile kalan kız kimdir? Bizim Hikaye Zeynep gerçek adı asıl ismi hangi oyuncu kaç yaşında?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!