KÖŞE YAZISI

Yapay Zeka Terapistlerin İşini Elinden Alır mı? Fatih Halis Eroğuz Yazdı

Fatih Halis Eroğuz yapay zeka alanındaki son gelişmelere değinerek bu durumun psikoterapistlerin işini tehdit edip etmediğini yorumladı.


Haber Tarihi : 23 Şub 2018 00:09 Son Düzenlenme Tarihi : 23 Şub 2018 00:19

Fatih Halis Eroğuz

Twitter/FatiHalisEroguz

[email protected]

Birçoğumuz sıkıntımız olduğu zaman bir uzmana danışarak üstesinden gelmeye çalışıyoruz ama bu konuda terapistlerin pahalı fiyatlara çalışıyor olması ve randevu alırken yaşanan zorluklar gibi bazı şikayetler bulunuyor. Son gelişmelere göre yapay zeka buna da el atacak gibi görünüyor.

Şimdilik çok ufak bir yol alınsa da uzun vadede bir terapist gibi çalışması beklenen yeni yapay zeka ürünü hakkında Mashable'da bir içerik yayınlandı. Buna göre;

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan oluşan bir ekip yapay zekayla güçlendirilmiş bir terapistin varlığının mümkün olduğunu belirtiyor. Bu sistemde bekleme odaları, randevu almak için yapılan küçük konuşmalar ya da yüksek fiyatların ödenmesi gibi durum söz konusu değil sadece giriş yaparak sohbet etmeye başlamak yeterli.

Textpert Empathic Virtual Interface, yani T.E.V.I. sayesinde araştırmacılar 2018 senesinin sonuyla beraber yazılımın tam konuşmalar yapabileceğini ve 2019'un sonunda ise sistemin bir terapist olarak tam gün çalışabileceğini düşünüyor. Aylık 10 dolara çalışacak olan sistemin (şimdilik çok mümkün görünmese de) bir seansına yüzlerce dolar ödenen  terapistlere rakip olması bekleniyor. Bu beklentiyi yorumlamak gerekirse bir sene gibi kısa bir süre içerisinde sistemin gerçek bir terapist gibi çalışması ve uzman bir terapistten daha iyi çözümler sunmasını beklemek çok akılcı olmaz ama uzun vadede başarılı sonuçların kaçınılmaz olduğu da bir gerçek. 

T.E.V.I şimdilik basit bir arayüze sahip. Sorunuzu bir metin kutusuna yazıyorsunuz ve sistemin analiz etmesini istiyorsunuz. O da size yazdığınız her kelimeyi analiz ederek ilişkiniz, sosyal yaşantınız, sağlığınız ve diğer konularda en iyi tahminleri sunmaya çalıştığı sonuçları veriyor.

Tevi'nin Şubat 2018 itibariyle verdiği cevaplara bakarsak sistemin pek de mükemmel çalışmadığını söyleyebiliriz. Tevi'ye şimdiye kadar sorulan ve ondan alınan bazı yanıtlar şu şekilde:

Soru: Kız arkadaşım aramalarımı görmezden geliyor ve meşgul olduğunu söyleyip duruyor. Sence benden nefret mi ediyor?

Cevap: Bazen yapmanız gereken en doğru şey duygularınızla hareket etmektir. 

Soru: Eski sevgilime hala aşığım. Bu durumun üstesinden nasıl gelirim?

Cevap: Eğer elde edeceğinden daha fazla şey istiyorsan...

Soru: Ev ödevlerimi yapmak için kendimi motive edemiyorum, bu konuda başım belada.

Cevap: Bu yalnızca senin kalbini kırdığı için.

İngilizce'den en doğru şekilde Türkçe'ye çevirmeye çalıştığımız yanıtlarda bir çeviri hatası olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Tevi şimdilik tam da bu şekilde cevapler veriyor ve bazı hatalar mevcut. Bunun sebebi belki de sistemin çok yeni olması ve geliştirilmiş yapay zekanın hayatımıza henüz çok yakın bir zamanda girmiş olması.

Peki Elon Musk'ın anlattığı gibi robotlar ve yapay zeka işlerimizi elimizden alacak mı? Terapistler bu konuda endişeye kapılmalı mı?

fatih halis eroğuz yazıları

Kesinlikle hayır! En azından kısa vadede bu durum pek mümkün görünmüyor. Tevi'nin kısa vadede tavsiye vermesi beklenen meseleler birçok insanın terapiste gitmeye ve para vermeye değer bulmadığı problemler.  Tevi'nin gerçek bir terapistin yerine geçmesi için tanı koyabilmesi, tedavi etmeye hazır hale gelmesi ve şizofreni, bipolar gibi psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkabilmesi gerekir. Kısa vadede Tevi, sevgilinizle ilgili sorunları, ofis içi kaygılarınızı ve hayatla ilgili genel problemlerinizi yanıtlayabilecek güvenilir bir arkadaş olarak hizmet verip sizlere tavsiye sunabilir gibi görünüyor. 

Her ne kadar küçük bir adım gibi görünse de bu bile yapay zekanın nerelere gelebileceği konusunda bizlere önemli bir şey sunuyor. Kas gücü gerektiren meselelerde yapay zekayla güçlendirilmiş robotlar insanların işlerini yavaş yavaş ele geçirmeye başlasa da psikologlar gibi aktif düşünce ve kişilerarası etkileşim ile mesleklerini idame ettiren ve insanların şimdilik endişeye kapılmasına gerek yok gibi duruyor. Ama yapay zekanın bugünkü ilerleme ile kısıtlı kalmayacağı ve her geçen gün daha da büyük gelişmelerin yaşanacağı bir gerçek. O yüzden bundan 20 sene sonra bir terapistin yapay zeka ile rekabet etmeyeceği konusunda kimseden garanti vermesini beklemeyin. yapay zeka psikoloji terapist fatih halis eroğuz
Verda Dizisi Hangi Kanalda Yayınlanacak?

Güçlü oyuncu kadrosu ile dikkat çeken Verda dizisi hangi kanalda yayınlanacak?

Basın Kartı Yönetmeliği Değişti

Medya dünyasını yakından ilgilendiren Basın Kartı yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı.

Arka Sokaklar Meryem Gerçek Adı Hüsnü'nün Komşusu Kimdir?

Arka Sokaklar dizisinde Hüsnü'nün yeni komşusu Meryem kimdir, hangi oyuncu canlandırıyor? Arka Sokaklar Meryem gerçek adı asıl ismi nedir?

Mehmet Koyuncuoğlu Star TV'den Ayrıldı

Doğuş Medya Grubu'nda bir ayrılık daha yaşandı. Mehmet Koyuncuoğlu Star TV'den ayrıldı.

Çocuk Eşofman Takımı Modelleri

Galatasaray Porto Maçı Nasıl İzlenir?

11.12.2018 tarihli Galatasaray Porto maçı şifresiz hangi yabancı kanalda? GS Porto maçı nasıl izlenir, hangi frekansta uyduda yayınlanıyor?

Ufak Tefek Cinayetler Yayından Kaldırıldı mı Neden Bitti Niye Final Yaptı?

Ufak Tefek Cinayetler neden final yaptı, niye sona erdi, kaç bölüm sürdü? Ufak Tefek Cinayetler bitti mi yayından kaldırıldı mı?

Mehmet Soysal'dan Medyada Telif Yasası Talebi

Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, medyada telif yasalarının önemini bir kez daha yineledi.

Pınar Çıtak Koygun CNN Türk'ten Ayrıldı

Demirören Medya'da yeni bir ayrılık yaşandı. Pınar Çıtak Koygun CNN Türk'ten ayrıldığını duyurdu.

Modern Yapıda Etamin Örnekleri

Gülperi Ajda Gerçek Adı Kimdir Hangi Oyuncu?

Gülperi dizisinde Ajda'yı kim oynuyor, hangi oyuncu canlandırıyor? Gülperi Ajda gerçek adı asıl ismi nedir kimdir?

Prangalı Yarim Nerede Çekildi Hangi Şehirde Kasabada?

FOX TV'de yayınlanan Prangalı Yarim nerede çekildi? Prangalı Yarim'in çekimleri hangi şehirde kasabada köyde ilçede sahilde yapıldı?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!