KÖŞE YAZISI

Yapay Zeka Terapistlerin İşini Elinden Alır mı? Fatih Halis Eroğuz Yazdı

Fatih Halis Eroğuz yapay zeka alanındaki son gelişmelere değinerek bu durumun psikoterapistlerin işini tehdit edip etmediğini yorumladı.


Haber Tarihi : 23 Şub 2018 00:09 Son Düzenlenme Tarihi : 23 Şub 2018 00:19

Fatih Halis Eroğuz

Twitter/FatiHalisEroguz

[email protected]

Birçoğumuz sıkıntımız olduğu zaman bir uzmana danışarak üstesinden gelmeye çalışıyoruz ama bu konuda terapistlerin pahalı fiyatlara çalışıyor olması ve randevu alırken yaşanan zorluklar gibi bazı şikayetler bulunuyor. Son gelişmelere göre yapay zeka buna da el atacak gibi görünüyor.

Şimdilik çok ufak bir yol alınsa da uzun vadede bir terapist gibi çalışması beklenen yeni yapay zeka ürünü hakkında Mashable'da bir içerik yayınlandı. Buna göre;

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan oluşan bir ekip yapay zekayla güçlendirilmiş bir terapistin varlığının mümkün olduğunu belirtiyor. Bu sistemde bekleme odaları, randevu almak için yapılan küçük konuşmalar ya da yüksek fiyatların ödenmesi gibi durum söz konusu değil sadece giriş yaparak sohbet etmeye başlamak yeterli.

Textpert Empathic Virtual Interface, yani T.E.V.I. sayesinde araştırmacılar 2018 senesinin sonuyla beraber yazılımın tam konuşmalar yapabileceğini ve 2019'un sonunda ise sistemin bir terapist olarak tam gün çalışabileceğini düşünüyor. Aylık 10 dolara çalışacak olan sistemin (şimdilik çok mümkün görünmese de) bir seansına yüzlerce dolar ödenen  terapistlere rakip olması bekleniyor. Bu beklentiyi yorumlamak gerekirse bir sene gibi kısa bir süre içerisinde sistemin gerçek bir terapist gibi çalışması ve uzman bir terapistten daha iyi çözümler sunmasını beklemek çok akılcı olmaz ama uzun vadede başarılı sonuçların kaçınılmaz olduğu da bir gerçek. 

T.E.V.I şimdilik basit bir arayüze sahip. Sorunuzu bir metin kutusuna yazıyorsunuz ve sistemin analiz etmesini istiyorsunuz. O da size yazdığınız her kelimeyi analiz ederek ilişkiniz, sosyal yaşantınız, sağlığınız ve diğer konularda en iyi tahminleri sunmaya çalıştığı sonuçları veriyor.

Tevi'nin Şubat 2018 itibariyle verdiği cevaplara bakarsak sistemin pek de mükemmel çalışmadığını söyleyebiliriz. Tevi'ye şimdiye kadar sorulan ve ondan alınan bazı yanıtlar şu şekilde:

Soru: Kız arkadaşım aramalarımı görmezden geliyor ve meşgul olduğunu söyleyip duruyor. Sence benden nefret mi ediyor?

Cevap: Bazen yapmanız gereken en doğru şey duygularınızla hareket etmektir. 

Soru: Eski sevgilime hala aşığım. Bu durumun üstesinden nasıl gelirim?

Cevap: Eğer elde edeceğinden daha fazla şey istiyorsan...

Soru: Ev ödevlerimi yapmak için kendimi motive edemiyorum, bu konuda başım belada.

Cevap: Bu yalnızca senin kalbini kırdığı için.

İngilizce'den en doğru şekilde Türkçe'ye çevirmeye çalıştığımız yanıtlarda bir çeviri hatası olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Tevi şimdilik tam da bu şekilde cevapler veriyor ve bazı hatalar mevcut. Bunun sebebi belki de sistemin çok yeni olması ve geliştirilmiş yapay zekanın hayatımıza henüz çok yakın bir zamanda girmiş olması.

Peki Elon Musk'ın anlattığı gibi robotlar ve yapay zeka işlerimizi elimizden alacak mı? Terapistler bu konuda endişeye kapılmalı mı?

fatih halis eroğuz yazıları

Kesinlikle hayır! En azından kısa vadede bu durum pek mümkün görünmüyor. Tevi'nin kısa vadede tavsiye vermesi beklenen meseleler birçok insanın terapiste gitmeye ve para vermeye değer bulmadığı problemler.  Tevi'nin gerçek bir terapistin yerine geçmesi için tanı koyabilmesi, tedavi etmeye hazır hale gelmesi ve şizofreni, bipolar gibi psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkabilmesi gerekir. Kısa vadede Tevi, sevgilinizle ilgili sorunları, ofis içi kaygılarınızı ve hayatla ilgili genel problemlerinizi yanıtlayabilecek güvenilir bir arkadaş olarak hizmet verip sizlere tavsiye sunabilir gibi görünüyor. 

Her ne kadar küçük bir adım gibi görünse de bu bile yapay zekanın nerelere gelebileceği konusunda bizlere önemli bir şey sunuyor. Kas gücü gerektiren meselelerde yapay zekayla güçlendirilmiş robotlar insanların işlerini yavaş yavaş ele geçirmeye başlasa da psikologlar gibi aktif düşünce ve kişilerarası etkileşim ile mesleklerini idame ettiren ve insanların şimdilik endişeye kapılmasına gerek yok gibi duruyor. Ama yapay zekanın bugünkü ilerleme ile kısıtlı kalmayacağı ve her geçen gün daha da büyük gelişmelerin yaşanacağı bir gerçek. O yüzden bundan 20 sene sonra bir terapistin yapay zeka ile rekabet etmeyeceği konusunda kimseden garanti vermesini beklemeyin. yapay zeka psikoloji terapist fatih halis eroğuz
ÖZEL HABER
Ege'nin Hamsisi Reytingleri-Ne Kadar İzlendi?

TRT dizisi Ege'nin Hamsisi reytingleri ne durumda, kaçıncı oldu, izlenme oranı nasıl? Egenin Hamsisi reyting sonuçları ne kadar izlendi?

Selcan Aydın Oğuzhan Uğur ve Babala TV'den Neden Ayrıldı?

Selcan Aydın,Oğuzhan Uğur ve Babala TV ekibinden neden ayrıldı, niye artık ekipte yer almıyor?

2. Sayfa Teve2'de Ne Zaman Hangi Gün Saat Kaçta Yayınlanıyor?

Teve2 ekranlarının yeni programı 2. Sayfa ne zaman hangi gün ve saat kaçta yayınlanıyor? İkinci Sayfa yayın günü ve saati belli oldu mu?

RTÜK Vezir Parmağı Filmi İçin Star TV'ye Ceza Kesti

RTÜK hangi gerekçeyle Star TV'ye Vezir Parmağı filmini yayınladığı için ceza kesti?

Bartu Ben Yakında BluTV'de Başlıyor

BluTV'nin yeni dizisi Bartu Ben'in detayları belli oldu. Dizinin başrol oyuncusu ve yönetmeni kim olacak?

Hindistan'da Yayınlanan Türk Dizileri Artmaya Devam Ediyor

Üç yapım daha Hindistan'da yayınlanan Türk dizileri arasına girdi. Hangi diziler Hindistan'a satıldı ve burada yayınlanacak?

Ufak Tefek Cinayetler Hangi Ülkelerde Yayınlanıyor Kaç Ülkeye Satıldı?

Star TV'nin sevilen dizisi Ufak Tefek Cinayetler hangi ülkelerde yayınlanıyor, kaç ülkeye satıldı, yurtdışında nerelerde izleniyor?

Kurtlar Vadisi Vatan Nerede Çekildi Çekimler Hangi Şehirde Yapıldı?

Kurtlar Vadisi Vatan filminin çekimleri hangi şehirde, ülkede, ilçede, köyde yapıldı? Kurtlar Vadisi Vatan nerede çekildi?

Oğuzhan Uğur Hangi Kanalda Program Yapacak?

Babala TV ve Onedio'nun YouTube kanallarında yaptığı programlarla ses getiren Oğuzhan Uğur hangi televizyon kanalında program yapacak?

Boomerang TV Digiturk'te Yayına Başladı-Kaçıncı Kanalda?

Tivibu ve D-Smart'ın ardından çocuk kanalı Boomerang TV Digiturk'te de yayına başladı. Boomerang kaçıncı kanalda, hangi frekansta?

2018 Emmy Adayları Açıklandı-Hangi Diziler ve Oyuncular Aday Oldu?

2018 Emmy Ödülleri'nde adaylar belli oldu. 70. Emmy Ödülleri'nde hangi diziler ve oyuncular adaylıklarıyla ön plana çıktı?

Çok Tatlı Sunucusu Kimdir Hangi Kadın Spiker Sunuyor (Kanal D)

Kanal D'nin yeni programı Çok Tatlı'yı kim sunuyor, kadın spikerin adı ismi nedir? Çok Tatlı sunucusu kimdir?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!