Google, URL Kısaltma Servisini Kapatıyor

Google, goo.gl adresinden hizmet veren url kısaltma (url shortener) servisini neden kapatıyor?


Haber Tarihi : 31 Mar 2018 13:34

Google, 2009 yılında insanların daha kolay bir şekilde bağlantıları paylaşmalarını ve kullanıcıların çevrimiçi trafiğini daha kolay ölçmesi için ortaya çıkardığı Google URL servisini 13 Nisan'da Firebase Dynamic Links ile değiştirecek.

Webtekno'dan Can Kaloç'un haberine göre;

Google tarafından kullanıma sunulduktan sonra birçok benzeri ortaya çıkan URL kısaltma hizmeti, kullanıcılar tarafından, kolay kullanım ve paylaşımın en önemli araçlarından biri olarak görülüyordu. Hatta bu servis öyle popüler oldu ki ünlü oyuncu Keanu Reeves'in adına bile bir tane açıldı (kea.nu.). Google tarafından yayımlanan bir blog yazısında, URL kısaltmaları hakkında "İnsanların içerik bulma yollarını öncelikle masaüstü web sayfalarından uygulamalara, mobil cihazlardan, ev asistanlarına ve daha fazlasına önemli ölçüde değiştirmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Şirket tarafından yayımlanan blog yazısında, "Denemelerimize yeniden odaklanmak için, önümüzdeki haftalarda goog.gl desteğini aşağı çekiyoruz ve Firabase Dynamic Links (FDL) ile değiştiriyoruz" denildi.

DL'ler, mevcut ve potansiyel kullanıcıların iOS, Android veya web uygulamasındaki herhangi bir konuma yönlendirilmesine olanak tanıyan akıllı URL'lerdir. FDL'ler için "Ürünü büyütmek ve geliştirmek için heyecan duyuyoruz" ifadelerini kullanan Google, mevcut özelliğini bugün sonlandıracak ve mevcut bağlantıları yönlendirilmeye devam edecek.

Tüketicilere yönelik olarak açıklamalarını sürdüren Google yazıda, "13 Nisan 2018 yılından itibaren, daha önce hiç kısa bağlantı oluşturmamış olan anonim kullanıcılar ve kullanıcılar goo.gl konsolu üzerinden yeni kısa bağlantılar oluşturamayacaklar." ifadelerini kullanarak kullanıcılara FDL kullanmaya veya Bitly ve Ow.ly gibi alternatif servisleri kullanmayı önerdi.

Kullanıcılar, eğer kısaltılmış linkleri varsa 30 Mart 2019 yılına kadar goo.gl konsolunun tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilecek.  Bu tarihten itibaren de tüm bağlantılar hedeflendirilen yerlere yönlendirilmeye devam edecek. Google ayrıca, mevcut kısa bağlantıların FDL'ye taşınmayacağını ancak goog.gl'den dışa aktarılabileceğini söyledi.goo.gl google url shortener google url kısaltma servisi
ÖZEL HABER
Show Radyo ve Radyo Viva Satıldı Kim Satın Aldı?

Show Radyo ve Radyo Viva kanalları satıldı mı? Bu kanalları kim satın aldı? İşte iki kanalın yeni patronu.

My Fair Lady Uyarlaması Yerli Dizinin Kadrosu Belli Oldu

Kore yapımı My Fair Lady dizisinin yerli uyarlaması için çalışmalar devam ediyor. Türk yapımı dizinin oyuncu kadrosu belli oldu.

Sözcü'ye Zam Geldi

Sözcü gazetesinin satış fiyatına zam geldi.

ÖZEL HABER
İngiltere Premier Lig Maç Özetleri Hangi Kanalda 2018-2019

İngiltere Premier Lig maç özetleri hangi kanalda yayınlanıyor? 2018-2019 İngiltere Ligi özetleri şifresiz nasıl izlenir nerede yayınlanacak?

FOX TV'de 3 Ayrılık Daha Yaşandı

FOX TV'den kimler ayrıldı, hangi isimlerin işine son verildi?

Tunay Ergin'e Star TV'den Üst Düzey Görev

Doğuş Medya Grubu'nda yeniden yapılanma süreci devam ediyor. Star TV'den Tunay Ergin'e üst düzey bir görev verildi.

Hangi Türk Dizileri Pakistan'a Satıldı?

Pakistan'da yayınlanan Türk dizilerinin sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak hangi Türk dizileri Pakistan'a satıldı?

Ay ve Güneş Hangi Diziden Uyarlama? Orijinal Hint Versiyonu Nedir?

ES Film imzalı Ay ve Güneş hangi diziden uyarlama? Orijinal yabancı versiyonu nedir, hangi Hint dizisinden uyarlandı, kaç bölüm sürdü?

Bir Zamanlar Çukurova Hangi Dönemi Zamanı Anlatıyor? Geçtiği Sene Yıl

ATV'nin yeni dizisi Bir Zamanlar Çukurova hangi dönemi anlatıyor, hangi zamanda geçiyor? Dizinin geçtiği yıl sene tarih nedir?

ÖZEL HABER
Koca Koca Yalanlar Reytingleri Kaçıncı Oldu?

Kanal D'nin yen dizisi Koca Koca Yalanlar reytingleri, izlenme oranı, reyting sonuçları. Koca Koca Yalanlar kaçıncı oldu, ne kadar izlendi?

ÖZEL HABER
Fenerbahçe Benfica Maçını Şifresiz Yayınlayan Yabancı Kanallar

Fenerbahçe Benfica maçı şifresiz hangi yabancı kanalda? FB Benfika maçını şifresiz yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda, nasıl izlenir?

Koca Koca Yalanlar Osman Kimdir Gerçek Adı İsmi

Koca Koca Yalanlar dizisinde Canan'ın sevgilisi emlakçı Osman kimdir, hangi oyuncu oynuyor? Koca Koca Yalanlar Osman gerçek adı asıl ismi.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!