Medya Hangi Partiye - Lidere Kaç Dakika Ayırdı?

24 Haziran 2018'deki seçimler öncesinde medya hangi partiye ve lidere kaç saat - dakika ayırdı? İşte TRT, CNN Türk, NTV'de son durum...


Haber Tarihi : 28 May 2018 19:00

RTÜK istatistiklerine göre Erdoğan’a 14-24 Mayıs tarihleri arasında TRT1’de 2 saat 35 dakika 59 saniye, TRT Haber’de 15 saat 25 dakika 22 saniye, TRT 6’da 10 saat 27 dakika yer verildi. Yani toplam 28 saat, 28 dakika Erdoğan izlenirken, Muharrem İnce’ye üç TRT kanalının verdiği toplam süre 2 saat 51 dakika oldu. CNN Türk’te ise 30 Nisan-24 Mayıs tarihleri arasında AKP 30 saat 52 dakika, CHP 11 saat 33 dakika yer aldı. HDP ve Selahattin Demirtaş’a ise hiç yer verilmedi.

MEDYA AMBARGOSU

İktidarın diğer siyasi parti ve cumhurbaşkanı adaylarına yönelik medya ambargosu sürüyor. TRT başta olmak üzere belli başlı başlı televizyon kanallarının günboyu iktidar sözcülerine yer ayırması ve diğer partileri görmemesi istatistiklere de yansıdı. RTÜK’ün CHP üyeleri İsmet Demirdöğen ve İlhan Taşçı’nın hazırladığı istatistiklere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin televizyonlardaki yeri CHP’den ortalama 10, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden 30 kat fazla.

MHP’YE BİLE 40’TA BİRİ

TRT Haber kanalında 01-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında AKP’ye CHP’nin 10 katı, MHP’nin 40 katı yer verildi. İYİ Parti’ye 9 dakika yer veren TRT, diğer partileri hiç görmedi. TRT Haber’in 20 günde siyasi parti ve temsilcilerine ayırdığı süre şöyle; AKP: 41 saat 18 dakikFa 15 saniye, MHP: 52 dakika 27 saniye, CHP: 4 saat 39 dakika 1 saniye, İYİ Parti: 9 dakika 36 saniye, HDP ve Saadet Partisi ise hiç yok.

TRT’DE ERDOĞAN’A 28, İNCE’YE 2 SAAT

TRT’nin diğer kanallarında da benzer bir tablo söz konusu. TRT1 ve TRT 6 (Kurdî) kanalları da cumhurbaşkanı adayları ve partileri arasında yapılan ayrımcılığı sürdürdü. 14-24 Mayıs tarihleri arasında Cumhurbaşkanı adaylarına ayrılan süreler şöyle oldu:

Cumhur İttifakı ve Recep Tayyip Erdoğan’a TRT1’de 2 saat 35 dakika 59 saniye, TRT Haber’de 15 saat 25 dakika 22 saniye, TRT 6’da 10 saat 27 dakika yer verildi. Yani toplam 28 saat, 28 dakika, 21 saniye. CHP ve Muharrem İnce’ye TRT 1’de 23 dakika 47 saniye, TRT Haber’de 2 saat 24 dakika 4 saniye, TRT 6’da 4 dakika yer verildi. CHP ve İnce’ye üç TRT kanalının verdiği toplam süre 2 saat 51 dakika 51 saniye oldu. İYİ Parti ve Meral Akşener’e TRT1 ve TRT 6’da hiç yer verilmezken, TRT Haber 9 dakika 30 saniye yer verildi. Vatan Partisi ve Doğu Perinçek’e TRT1’de 1 dakika yer verilirken, TRT Haber ve TRT 6’da yer verilmedi. HDP ve adayı Selahattin Demirtaş ile Saadet Partisi ve adayı Temel Karamollaoğlu’na ise bir saniye bile yer verilmedi.

CNN TÜRK’TE 3 PARTİ VAR

Devlet kanalı olarak tüm siyasi parti ve adaylara eşit yaklaşması gereken TRT’de durum böyleyken özel kanallarda da durum farklı değil. 30 Nisan-24 Mayıs tarihleri arasında CNN Türk ve NTV’nin cumhurbaşkanı adayları ve siyasi partiler için yapılan canlı yayınlarında da iktidar kat be kat fazla yer aldı.

CNN Türk’de AKP 30 saat 52 dakika 35 saniye, CHP 11 saat 33 dakika 39 saniye, MHP 25 dakika 46 saniye canlı yayın ile verilirken HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Vatan Partisi’ne hiç yer verilmedi.

NTV’de de benzer bir tablo söz konusu. AKP 31 saat 31 dakika 27 saniye, CHP 10 saat 37 dakika 15 saniye, MHP 32 dakika 38 saniye, BBP 22 dakika 45 saniye, İYİ Parti 17 dakika 22 saniye NTV ekranlarında yer alırken, HDP, Vatan Partisi ve Saadet Partisi’ne hiç yer verilmedi.

SAATLERCE AKP SEÇİM BEYANNAMESİ GÖSTERİLDİ

CNN Türk ve NTV 24 Mayıs günü AKP Seçim Beyannamesi toplantısını gün boyu canlı verdi. NTV toplantının başından sonuna yaptığı canlı yayını yalnızca 2 dakika keserek Muharrem İnce’nin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ziyaretini de yayınladı. CNN Türk ise buna dahi gerek görmedi. CNN Türk gün boyu yaptığı AKP Seçim Beyannamesi canlı yayınladı.  İnce’nin ziyaretinde haber değeri görmedi. 13 kanalın canlı yayınladığı seçim beyannamesi Ülke Tv ve 24 tarafından tam 5 saat 30 dakika yayınlandı.24 haziran seçimleri muharrem ince recep tayyip erdoğan meral akşener hdp iyi parti ak parti akp chp mhp
ÖZEL HABER
Show Radyo ve Radyo Viva Satıldı Kim Satın Aldı?

Show Radyo ve Radyo Viva kanalları satıldı mı? Bu kanalları kim satın aldı? İşte iki kanalın yeni patronu.

My Fair Lady Uyarlaması Yerli Dizinin Kadrosu Belli Oldu

Kore yapımı My Fair Lady dizisinin yerli uyarlaması için çalışmalar devam ediyor. Türk yapımı dizinin oyuncu kadrosu belli oldu.

Sözcü'ye Zam Geldi

Sözcü gazetesinin satış fiyatına zam geldi.

ÖZEL HABER
İngiltere Premier Lig Maç Özetleri Hangi Kanalda 2018-2019

İngiltere Premier Lig maç özetleri hangi kanalda yayınlanıyor? 2018-2019 İngiltere Ligi özetleri şifresiz nasıl izlenir nerede yayınlanacak?

FOX TV'de 3 Ayrılık Daha Yaşandı

FOX TV'den kimler ayrıldı, hangi isimlerin işine son verildi?

Tunay Ergin'e Star TV'den Üst Düzey Görev

Doğuş Medya Grubu'nda yeniden yapılanma süreci devam ediyor. Star TV'den Tunay Ergin'e üst düzey bir görev verildi.

Hangi Türk Dizileri Pakistan'a Satıldı?

Pakistan'da yayınlanan Türk dizilerinin sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak hangi Türk dizileri Pakistan'a satıldı?

Ay ve Güneş Hangi Diziden Uyarlama? Orijinal Hint Versiyonu Nedir?

ES Film imzalı Ay ve Güneş hangi diziden uyarlama? Orijinal yabancı versiyonu nedir, hangi Hint dizisinden uyarlandı, kaç bölüm sürdü?

Bir Zamanlar Çukurova Hangi Dönemi Zamanı Anlatıyor? Geçtiği Sene Yıl

ATV'nin yeni dizisi Bir Zamanlar Çukurova hangi dönemi anlatıyor, hangi zamanda geçiyor? Dizinin geçtiği yıl sene tarih nedir?

ÖZEL HABER
Koca Koca Yalanlar Reytingleri Kaçıncı Oldu?

Kanal D'nin yen dizisi Koca Koca Yalanlar reytingleri, izlenme oranı, reyting sonuçları. Koca Koca Yalanlar kaçıncı oldu, ne kadar izlendi?

ÖZEL HABER
Fenerbahçe Benfica Maçını Şifresiz Yayınlayan Yabancı Kanallar

Fenerbahçe Benfica maçı şifresiz hangi yabancı kanalda? FB Benfika maçını şifresiz yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda, nasıl izlenir?

Koca Koca Yalanlar Osman Kimdir Gerçek Adı İsmi

Koca Koca Yalanlar dizisinde Canan'ın sevgilisi emlakçı Osman kimdir, hangi oyuncu oynuyor? Koca Koca Yalanlar Osman gerçek adı asıl ismi.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!