Yahşi Batı Nerede Çekildi Hangi Şehirde İlçede?

Cem Yılmaz'ın beğenilen filmi Yahşi Batı nerede çekildi, filmin çekimleri hangi şehirde, ilçede, köyde, kasabada yapıldı?


Haber Tarihi : 23 Haz 2018 10:47 Son Düzenlenme Tarihi : 04 Nis 2019 19:19

Cem Yılmaz'ın Türk sinema tarihine geçen filmlerinden birisi olan Yahşi Batı, çekim yerleriyle dikkat çekmiş ve filmin nerede çekildi seyirciler tarafından merak edilen bir konu olmuştu. 2009 yılında çekilmesine rağmen hala televizyonda tekrarları yayınlandığı zaman büyük bir ilgiyle izlenen filmin başrolünü, senaristliğini Cem Yılmaz üstlenmişti. Filmde Yılmaz'ın yanı sıra Ozan Güven, Demet Evgar, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Cansu Dere, Bünyamin Köksal, Demet Tuncer, Mehmet Polat gibi isimler yer almıştı. Yapımın yönetmen koltuğunda ise Ömer Faruk Sorak oturuyordu.

yahşi batı nerede çekildi hangi şehirde ilçede çekim yeri

Teşkilat-ı Mahsusa üyesi olup bir seyahate çıkmak durumunda kalan Aziz Bey ile Lemi Bey'in Amerika topraklarında başlarına gelenleri seyirciye anlatan Yahşi Batı için Türkiye toprakları içerisinde bir kovboy kasabası kurulmuş ve ABD'yi aratmayan eşsiz bir set ortamı yaratılmıştı.

Filmin çekimleri için setin kurulduğu yer İstanbul'un Kemerburgaz ilçesiydi. Kliseden bara, kasaba meydanından şerif bürosuna kadar tüm ayrıntıların yer aldığı kasaba için o dönemin parasıyla yarım milyon lira harcanmıştı. 

Filmin Konusu:

19. Yüzyıl'da özel bir görev kapsamında padişah tarafından Amerika'ya gönderilen iki Osmanlı yetkilisi Aziz Bey ve Lemi Bey trenle yaptıkları yolculuk esnasında yanlarında taşıdıkları değerli elması, treni durduran haydutlara kaptırırlar. Sonrasında hem elması bulmak hem de çalınan paralarını toparlamak için para kazanmanın yollarını arayan ikili dönemin revaçta olan işlerinden birine atılırlar. Kasabalarda aranan azılı suçluluların peşine düşüp ödül avcısı olan ikilinin maceralı yolculuğu sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Yaşadıkları kasabada başlarına türlü dertler açan ikiliyi fazlasıyla eğlenceli maceralar beklemektedir.
Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!