Dış Basın Yeni Kabineyi Nasıl Yorumladı?

Yurtdışındaki medya kuruluşları yeni kabineyi değerlendirdi.


Haber Tarihi : 11 Tem 2018 08:52

Dış basın, yeni Bakanlar Kurulu'nun belirlenmesini ve kabinede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'a Hazine ve Maliye Bakanlığı görevi verilmesini yorumladı. 

İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinede damadı Berat Albayrak’ı Hazine ve Maliye bakanı olarak atamasını “Yatırımcılar bu kararı iyi karşılamayacak” diye yorumladı.

ABD’nin köklü gazetelerinden New York Times da Albayrak ile ilgili şunu yazdı: “Mali piyasaları tedirgin ediyor.”

BBC Türkçe’nin aktardığına göre yeni kabine dış basında geniş yer buldu. Gazeteler özellikle damat Albayrak’ın yeni görevine dikkat çekti.

Financial Times, Albayrak’ın yeni görevi için şu yorumu yaptı: “2004’te Erdoğan’ın kızıyla evlenen Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye bakanı olması, Türkiye ekonomisinin sağlığı ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konularında endişeli olan yabancı yatırımcı ve uzmanları alarma geçirdi. Bu karar, yatırımcılar tarafından iyi karşılanmayacak.”

Seçim kampanyası süresince Albayrak’ın, dış güçlerin, hükümeti düşürmek için operasyon yaptığını öne sürdüğünü hatırlatan gazete, şöyle devam etti: “Dış güçlerin operasyonuyla Türk Lirası’nın değer kaybettiği uyarısını yapıyordu. Yatırımcılarsa liranın mevcut durumunun fazla ısınan ekonomi ve faiz oranlarının yeteri kadar yüksek olmaması sonucu olduğunu savunuyor.”

Financial Times’ın haberinde ayrıca, kabinenin açıklanmasının ardından Türk Lirası’nın hızlı bir şekilde düştüğü ve ABD Doları karşısında yüzde 3.8 değer kaybettiği de belirtildi.

Gazeteye konuşan Hollanda bankası ABN Amro’dan Nora Neuteboom, “Bu kesinlikle umduğumuz bir şey değildi. Piyasalar kabinenin açıklanmasını bekliyordu ve verilen mesaj açık: Bu kabine piyasa dostu değil, Erdoğan dostu” dedi.

Financial Times, geçmişte maliye bakanlığı da yapmış ve son olarak ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek ve eski maliye bakanı Naci Ağbal’a yeni kabinede yer verilmemiş olmasına da dikkat çekti.

Gelişmekte olan ekonomiler uzmanı İnan Demir gazeteye yaptığı yorumda, Şimşek ve Ağbal’ın stres dönemlerinde faiz artırma yönünde görüş belirten isimler olduğuna ve artık böyle zamanlarda orada olmayacaklarına işaret ederek, “Kabineye alınmaları, piyasanın endişelerinin Erdoğan tarafından dikkate alındığını gösteren bir işaret olurdu” dedi.

‘Tek bir siyasinin elinde çok fazla güç toplanıyor’

New York Times da Albayrak’ın Maliye bakanlığına atanmasının mali piyasaları tedirgin ettiğini ve tek bir siyasinin elinde çok fazla güç toplanmasına yönelik endişeleri artırdığını yazdı.

New York Times’ın haberine şöyle devam edildi: “Hükümet, büyük altyapı projeleri için alınmış borç yükü altında. Bu projelerin çoğu Erdoğan ve müttefikleriyle bağı olan firmalarca yapılıyor. Türkiye’nin ekonomisi geçen yılki yüzde 7,4 büyüme oranıyla hala en hızlı büyüyen ekonomilerden ancak Türk Lirası, yatırımcı ve kredi verenlerin endişelerinin bir yansıması olarak son zamanlarda değer kaybetti.”

Guardian: ABD ve AB ile çatışıyor

Guardian gazetesi ise Erdoğan’ın yemin töreninde Batılı hiçbir büyük ülkenin üst düzey yetkilisininin olmamasına dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’nin parlamentoda muhafazakar ve İslami çizgideki AKP ve milliyetçi MHP çoğunluğuyla dış politikada daha da artan milleyetçi bir yol izlemesi bekleniyor. Erdoğan son yıllarda Suriye’deki savaş, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, insan hakları ihlalleri ve darbe girişimi sonrası Avrupa’nın desteğinin yetersiz olması gibi konular nedeniyle ABD ve AB ile stratejik müttefikleriyle çatışıyor. Bu değişimin bir sinyali de bugünkü yemin törenine katılan 22 ülke lideri arasında ABD, Almanya, Fransa ya da İngiltere gibi Batılı ülkelerin olmayışı.”

Times’a göre Batı, Erdoğan’a kayıtsız davrandı

Times gazetesi de 24 Haziran seçimlerinin ardından Erdoğan’ın otoriter devlet liderlerinden tebrik telefonları aldığını ancak Batı’nın daha ilgisiz davrandığını yazdı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi otoriter liderlerin Erdoğan’ı aceleyle tebrik ettiğini hatırlatan gazete, “Ancak Batı daha kayıtsız davrandı. Bu, yemin töreninin davetli listesine de yansıdı. Bulgaristan’ın Cumhurbaşkanı Radev törene katılan tek Avrupa Birliği üyesi ülke lideriydi. İki yıl önceki darbe girişiminin ardından Türkiye’nin en güçlü Batılı müttefiki olan İngiltere de törene bakan göndermedi” diye yazdı.new york times berat albayrak financial times guardian times
Verda Dizisi Hangi Kanalda Yayınlanacak?

Güçlü oyuncu kadrosu ile dikkat çeken Verda dizisi hangi kanalda yayınlanacak?

Basın Kartı Yönetmeliği Değişti

Medya dünyasını yakından ilgilendiren Basın Kartı yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı.

Arka Sokaklar Meryem Gerçek Adı Hüsnü'nün Komşusu Kimdir?

Arka Sokaklar dizisinde Hüsnü'nün yeni komşusu Meryem kimdir, hangi oyuncu canlandırıyor? Arka Sokaklar Meryem gerçek adı asıl ismi nedir?

Mehmet Koyuncuoğlu Star TV'den Ayrıldı

Doğuş Medya Grubu'nda bir ayrılık daha yaşandı. Mehmet Koyuncuoğlu Star TV'den ayrıldı.

Çocuk Eşofman Takımı Modelleri

Galatasaray Porto Maçı Nasıl İzlenir?

11.12.2018 tarihli Galatasaray Porto maçı şifresiz hangi yabancı kanalda? GS Porto maçı nasıl izlenir, hangi frekansta uyduda yayınlanıyor?

Ufak Tefek Cinayetler Yayından Kaldırıldı mı Neden Bitti Niye Final Yaptı?

Ufak Tefek Cinayetler neden final yaptı, niye sona erdi, kaç bölüm sürdü? Ufak Tefek Cinayetler bitti mi yayından kaldırıldı mı?

Mehmet Soysal'dan Medyada Telif Yasası Talebi

Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, medyada telif yasalarının önemini bir kez daha yineledi.

Pınar Çıtak Koygun CNN Türk'ten Ayrıldı

Demirören Medya'da yeni bir ayrılık yaşandı. Pınar Çıtak Koygun CNN Türk'ten ayrıldığını duyurdu.

Modern Yapıda Etamin Örnekleri

Gülperi Ajda Gerçek Adı Kimdir Hangi Oyuncu?

Gülperi dizisinde Ajda'yı kim oynuyor, hangi oyuncu canlandırıyor? Gülperi Ajda gerçek adı asıl ismi nedir kimdir?

Prangalı Yarim Nerede Çekildi Hangi Şehirde Kasabada?

FOX TV'de yayınlanan Prangalı Yarim nerede çekildi? Prangalı Yarim'in çekimleri hangi şehirde kasabada köyde ilçede sahilde yapıldı?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!