Dış Basın Yeni Kabineyi Nasıl Yorumladı?

Yurtdışındaki medya kuruluşları yeni kabineyi değerlendirdi.


Haber Tarihi : 11 Tem 2018 08:52

Dış basın, yeni Bakanlar Kurulu'nun belirlenmesini ve kabinede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'a Hazine ve Maliye Bakanlığı görevi verilmesini yorumladı. 

İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinede damadı Berat Albayrak’ı Hazine ve Maliye bakanı olarak atamasını “Yatırımcılar bu kararı iyi karşılamayacak” diye yorumladı.

ABD’nin köklü gazetelerinden New York Times da Albayrak ile ilgili şunu yazdı: “Mali piyasaları tedirgin ediyor.”

BBC Türkçe’nin aktardığına göre yeni kabine dış basında geniş yer buldu. Gazeteler özellikle damat Albayrak’ın yeni görevine dikkat çekti.

Financial Times, Albayrak’ın yeni görevi için şu yorumu yaptı: “2004’te Erdoğan’ın kızıyla evlenen Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye bakanı olması, Türkiye ekonomisinin sağlığı ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konularında endişeli olan yabancı yatırımcı ve uzmanları alarma geçirdi. Bu karar, yatırımcılar tarafından iyi karşılanmayacak.”

Seçim kampanyası süresince Albayrak’ın, dış güçlerin, hükümeti düşürmek için operasyon yaptığını öne sürdüğünü hatırlatan gazete, şöyle devam etti: “Dış güçlerin operasyonuyla Türk Lirası’nın değer kaybettiği uyarısını yapıyordu. Yatırımcılarsa liranın mevcut durumunun fazla ısınan ekonomi ve faiz oranlarının yeteri kadar yüksek olmaması sonucu olduğunu savunuyor.”

Financial Times’ın haberinde ayrıca, kabinenin açıklanmasının ardından Türk Lirası’nın hızlı bir şekilde düştüğü ve ABD Doları karşısında yüzde 3.8 değer kaybettiği de belirtildi.

Gazeteye konuşan Hollanda bankası ABN Amro’dan Nora Neuteboom, “Bu kesinlikle umduğumuz bir şey değildi. Piyasalar kabinenin açıklanmasını bekliyordu ve verilen mesaj açık: Bu kabine piyasa dostu değil, Erdoğan dostu” dedi.

Financial Times, geçmişte maliye bakanlığı da yapmış ve son olarak ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek ve eski maliye bakanı Naci Ağbal’a yeni kabinede yer verilmemiş olmasına da dikkat çekti.

Gelişmekte olan ekonomiler uzmanı İnan Demir gazeteye yaptığı yorumda, Şimşek ve Ağbal’ın stres dönemlerinde faiz artırma yönünde görüş belirten isimler olduğuna ve artık böyle zamanlarda orada olmayacaklarına işaret ederek, “Kabineye alınmaları, piyasanın endişelerinin Erdoğan tarafından dikkate alındığını gösteren bir işaret olurdu” dedi.

‘Tek bir siyasinin elinde çok fazla güç toplanıyor’

New York Times da Albayrak’ın Maliye bakanlığına atanmasının mali piyasaları tedirgin ettiğini ve tek bir siyasinin elinde çok fazla güç toplanmasına yönelik endişeleri artırdığını yazdı.

New York Times’ın haberine şöyle devam edildi: “Hükümet, büyük altyapı projeleri için alınmış borç yükü altında. Bu projelerin çoğu Erdoğan ve müttefikleriyle bağı olan firmalarca yapılıyor. Türkiye’nin ekonomisi geçen yılki yüzde 7,4 büyüme oranıyla hala en hızlı büyüyen ekonomilerden ancak Türk Lirası, yatırımcı ve kredi verenlerin endişelerinin bir yansıması olarak son zamanlarda değer kaybetti.”

Guardian: ABD ve AB ile çatışıyor

Guardian gazetesi ise Erdoğan’ın yemin töreninde Batılı hiçbir büyük ülkenin üst düzey yetkilisininin olmamasına dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’nin parlamentoda muhafazakar ve İslami çizgideki AKP ve milliyetçi MHP çoğunluğuyla dış politikada daha da artan milleyetçi bir yol izlemesi bekleniyor. Erdoğan son yıllarda Suriye’deki savaş, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, insan hakları ihlalleri ve darbe girişimi sonrası Avrupa’nın desteğinin yetersiz olması gibi konular nedeniyle ABD ve AB ile stratejik müttefikleriyle çatışıyor. Bu değişimin bir sinyali de bugünkü yemin törenine katılan 22 ülke lideri arasında ABD, Almanya, Fransa ya da İngiltere gibi Batılı ülkelerin olmayışı.”

Times’a göre Batı, Erdoğan’a kayıtsız davrandı

Times gazetesi de 24 Haziran seçimlerinin ardından Erdoğan’ın otoriter devlet liderlerinden tebrik telefonları aldığını ancak Batı’nın daha ilgisiz davrandığını yazdı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi otoriter liderlerin Erdoğan’ı aceleyle tebrik ettiğini hatırlatan gazete, “Ancak Batı daha kayıtsız davrandı. Bu, yemin töreninin davetli listesine de yansıdı. Bulgaristan’ın Cumhurbaşkanı Radev törene katılan tek Avrupa Birliği üyesi ülke lideriydi. İki yıl önceki darbe girişiminin ardından Türkiye’nin en güçlü Batılı müttefiki olan İngiltere de törene bakan göndermedi” diye yazdı.new york times berat albayrak financial times guardian times
Bizim Hikaye Fikri'nin Abisi Gerçek Adı Zihni Kimdir? Filiz'in Amcası

Bizim Hikaye dizisinde Zihni kimdir, Filiz'in amcası hangi oyuncu? Bizim Hikaye Fikri'nin abisi gerçek adı, erkek kardeşi asıl ismi nedir?

Çukur Mahsun'un Babası Gerçek Adı Kadir Kimdir?

Çukur dizisinde Kadir kimdir, bu rolü hangi oyuncu oynuyor, nereli, kaç yaşında? Çukur Mahsun'un babası gerçek adı asıl ismi nedir?

Sedat Yılmaz, Yeni Akit'ten Ayrıldı

Akit Medya bünyesindeki Yeni Akit gazetesinde bir ayrılık yaşandı. Sedat Yılmaz okurlarına veda etti.

Hilal Ergenekon Hangi Kanalda Program Yapacak?

3N Medya ile anlaşan Hilal Ergenekon kimdir, daha önce hangi kanallarda çalıştı?

Murat Emirdağ Hepsiburada CEO'su Oldu

Hepsiburada'nın yeni CEO'su Murat Emirdağ oldu. Murat Emirdağ kimdir, daha önce hangi görevlerde çalıştı?

Babamın Ceketi Nerede Çekildi Hangi Şehirde ve İlçede?

Babamın Ceketi filminin çekimleri hangi şehirde ilçede yapıldı, konum ve adres. Babamın Ceketi nerede çekildi, çekim yeri neresi?

2019 Formula 1 Hangi Kanalda Yayınlanıyor?

2019 Formula 1 yarışları hangi kanalda yayınlanıyor? Formula 1 yarışları şifreli mi şifresiz mi yayınlanacak, nasıl izlenir, nerede var?

2019 CBS Dizileri Sezon Finali ve Final Tarihleri

2019 CBS dizileri sezon finali ve final tarihleri açıklandı. Mom, Hawaii Five-0, Young Sheldon, The Big Bang Theory ne zaman final yapıyor?

Netflix Hangi Dizileri Yayından Kaldırdı?

İki dizi daha yayından kaldırıldı. Netflix hangi dizileri yayından kaldırdı, iptal etti?

Erkenci Kuş Polen'in Babası Gerçek Adı Kimdir

Erkenci Kuş dizisinde Polen'in babası kimdir, hangi oyuncu canlandırıyor? Erkenci Kuş Polenin babası gerçek adı asıl ismi nedir nereli yaşı?

RTÜK Yayın Yasakları ve Netflix İçin Düzenleme Hazırlığında

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yayın yasakları ve Netflix hakkında düzenleme hazırlığında.

Bursaspor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir Yabancı Kanal Bilgileri

17.03.2019 tarihli Bursaspor Galatasaray maçı şifresiz nasıl izlenir maç linki? Bursa GS maçı şifresiz hangi yabancı kanalda frekansta?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!