Cumhuriyet'e Yeni Yazarlar Katılmaya Devam Ediyor

Cumhuriyet Gazetesi kadrosunu hangi yeni yazarlarla güçlendirdi?


Haber Tarihi : 01 Eki 2018 10:46

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, gazeteye 5 yeni ismin katıldığını duyurdu.

Buna göre Enver Aysever, Barış Doster, Miyase İlknur, Öner Yağcı ve Mustafa Kemal Erdemol artık Cumhuriyet’te yazacak.

Küçükkaya’nın bugün "Gazeteciliğin zirve noktası: Muhabirlik…”başlığıyla yayımlanan ve gazeteye yeni katılan isimlerin de duyurulduğu yazısı şöyle:

"Cumhuriyet’in simge ismi Uğur Mumcu 2 Nisan1985’te köşesinde tarihe şöyle not düşmüş:
“Sizlere her gün daha iyi bir Cumhuriyet verme çabasındayız. ‘Bir ekmek, bir Cumhuriyet...’ Babıâli basınının gözleri boyayan, kulakları tıkayan, holding kasalarına bağlı aldatıcı görüntülerine karşı, yalın gerçekleri yalnızca bu gazetede izleyebilirsiniz. Bunun için ‘bir ekmek, bir Cumhuriyet’ diyoruz.”

Evet... Benim için gazetecilikteki zirve noktası, muhabirliktir. Muhabirlerimiz, foto muhabirlerimiz yalın gerçekleri Cumhuriyet’te yazmaya devam ediyor. Bir hafta boyunca çarpıcı haberleri, fotoğrafları gazetemizin manşetinden kamuoyuna duyurduk. Ankara’dan Sinan Tartanoğlu’nun gündeme getirdiği ve ısrarla 3 gün manşetten yayımladığımız haberlerimiz üzerine “RTÜK ve BTK, internete karartma ve fişleme düzenlemesinde” geri adım attı. Tüm kişisel bilgilerin istenmesinden vazgeçildi. Tartanoğlu’nun fikri takibi kısmen de olsa sonuç verdi.

Eğitim editörümüz Figen Atalay’ın kaleminden okuduğumuz “Bir kuşak kayboldu” haberi, ilkokula 69 ayını doldurmadan önce başlayan öğrencilerin tüm dönemlerde geri kaldığını ortaya koydu. Ankara’daki eğitim muhabirimiz Ozan Çepni’nin “Sarıklı cüppeli ders” haberi büyük yankı yarattı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarikat liderinin verdiği dersi “öğrencileri ziyaret” olarak savunması dikkat çekiciydi. Sağlık editörümüz Sibel Bahçetepe’nin “Sağlık acillik” başlıklı haberinden ekonomik krizle birlikte bazı ilaçların bulunamadığını, aciller dışında ameliyatların ertelendiğini öğrendik. Enerjisiyle gazetemizin ele avuca sığmayan muhabiri Hazal Ocak’ın iki günlük Yeşil Yol dizisi Karadeniz’deki çevre kıyımını bir kez daha gözler önüne serdi. Bu haftadan itibaren eğitim, çevre ve sağlık alanları sayfalarımızda daha da geniş yer bulacak.

Cumhuriyet her zaman “emekten” yana gazete oldu. İstanbul’daki 3. havalimanı inşaatında çalışan işçilerin ağır çalışma koşullarını gündemde tutmaya çalıştık. Zehra Özdilek’in haberi ve foto muhabirimiz Kurtuluş Arı’nın fotoğraflarıyla iş cinayetlerini protesto eden 27 işçinin tutuklanmasının ardından ailelerin yaşadığı büyük dramı gözler önüne serdik.

Ankara’da Mustafa Çakır, İstanbul’da Gamze Bal çarşı pazarı gezdi. Foto muhabirimiz Necati Savaş’ın deklanşörüyle anlam kazanan haberimiz yüzde 50’ye varan zamlarla yurttaşın nasıl nefessiz kaldığını ortaya koyuyordu. Özelleştirilen şeker fabrikalarının beşin-de usulsüz devir yapıldığını Olcay Büyüktaş’ın haberiyle kamuoyuna duyurduk.

Pensilvanya’da FETÖ lideriyle omuz omuza duran Afif Demirkıran’ın AKP’de sessiz sedasız Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevine getirilmesini kamuoyu Cumhuriyet ailesine katılan Barış Terkoğlu’nun kaleminden öğrendi.

Hiçbir yerde yayımlanmayan, yazılamayan haberleri yine Cumhuriyet’te okuyacaksınız.

Yazar ailemiz büyüyor

Bu hafta beş yazarımız Cumhuriyet ailesine “merhaba” diyor.Kendisine has üslubuyla yarattığı “Aykırı Sorular”la gündem yaratan Enver Aysever haftanın iki günü Cumhuriyet okurlarıyla buluşacak.

Son dönemin en iyi tartışmacılarından Doç. Dr. Barış Doster yine iki gün sayfalarımızda olacak. Türkiye ve dünya gündeminin nabzını tutan kalemlerden Mustafa Kemal Erdemol haftanın bir günü yazısıyla; sahadan yapacağı sıcak dosya haberleriyle okurumuza seslenecek. Kültür dünyamızın sevilen ismi Öner Yağcı haftanın bir günü kültür sayfalarımızda olacak.
Ve Miyase İlknur... Cumhuriyet okurları onu yakından tanıyor. Haberleriyle, yazılarıyla gazetemizin vazgeçilmezlerinden olan Miyase İlknur’la okurumuzun “köşede buluşması” çok daha önce gerçekleşmeliydi. Artık Miyase İlknur haftanın bir günü kalemiyle bizleri selamlayacak..."
28 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

28 Mayıs 2020 reyting sonuçları belli oldu. 28.05.2020 Perşembe günü Survivor, Gora, Çakallarla Dans 4, Ev Yapımı ne kadar izlendi?

18-23 Mayıs 2020 Tiraj Sonuçları

Tiraj sonuçları belli oldu. 18-23 Mayıs 2020 haftasında en çok hangi gazeteler okundu?

Türk Dizilerinin Pakistan Seyircisi Üzerindeki Etkisi

TRT World önemli bir çalışmaya imza attı ve Türk dizilerinin Pakistan seyircisi üzerindeki etkisini inceledi.

Gün On4: Yeni Puhutv Dizisi

puhutv'nin yeni dizisi Gün On4'ün ilk detayları belli oldu. Dizinin oyuncu kadrosu, yönetmeni ve konusu açıklandı.

27 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

27.05.2020 Çarşamba reytingleri belli oldu. 27 Mayıs 2020 reyting sonuçlarında Survivor mı yoksa Kuruluş Osman mı birinci oldu? Sıralama...

26 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

26.05.2020 Salı reytingleri belli oldu mu? 26 Mayıs 2020 reyting sonuçlarında hangi yapım kaçıncı oldu? İşte günün birincisi...

Cem Gürdeniz Aydınlık Gazetesinden Neden Ayrıldı?

Aydınlık gazetesinde sürpriz bir ayrılık yaşandı. Cem Gürdeniz Aydınlık gazetesinden neden ayrıldı?

25 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

25 Mayıs 2020 reyting sonuçları belli oldu. 25.05.2020 Pazartesi günü reytinglerde hangi kanal birinci oldu? İşte sıralama...

TRT Rusça Yayına Başladı

TRT Rusça yayına başladı. Rus medyasında önemli bir alternatif oluşturmak isteyen TRT, uluslararası hamlelerini yapmaya devam ediyor.

Lezzet Düşkünleri Sunucusu Kimdir? Şef Nereli, Aşçının Adı Nedir?

TV8'in yeni programı Lezzet Düşkünleri'nin sunucusu kimdir, hangi aşçı sunuyor? Şef nereli, adı nedir?

24 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

24.05.2020 reyting sonuçları belli oldu. 24 Mayıs 2020 Pazar Survivor, Çarkıfelek ne kadar izlendi? Birinci hangi kanal oldu?

ÖZEL HABER
Çılgın Kamp Nerede Çekildi Hangi Şehirde Ormanda Geçiyor?

FOX TV'de yayınlanan sinema filmi Çılgın Kamp nerede çekildi, çekim yeri neresi? Çılgın Kamp hangi şehirde, ormanda, ilçede geçiyor?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!