ÖZEL HABER

İşkur Profil Oluşturma Nasıl Yapılır Özgeçmiş Hazırlama Yolları

İŞKUR profil oluşturma işlemi nasıl yapılır? İşkur özgeçmiş hazırlamak, CV oluşturmak için ne yapmak gerekir?


Haber Tarihi : 13 Kas 2018 19:49

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ya da bilinen kısa adıyla İŞKUR, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların herhangi bir sektör kapsamında istihdam edilmesini, iş bulmasını desteklemek amacıyla ve istihdam durumuna pozitif etki sağlamak, işsizlik sorununu olabildiğince ortadan kaldırmak gibi alanlarda faaliyet gösteren bir kurumdur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çatısı altında işlevlerini sürdüren İŞKUR'un faaliyetleri sayesinde iş bulmak isteyen vatandaşlar ve işçi ihtiyacı olan işletmeler arasında bir köprü kurulur ve bu köprü sayesinde işe alım süreci daha rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Bu noktada gerek işletme gerekse vatandaş daha kolay bir süreçten geçerler.

Günümüzde bu kurumun hizmetlerinden yararlanmak için İşkur profil oluşturma işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun için yapılacak olanlar ise oldukça basittir. Kurumun resmi internet sitesini açtıktan sonra İŞKUR profil oluşturma adımlarını takip ederek güzel bir CV hazırlayabilir ve bu sayede daha rahat iş bulabilirsiniz. 

Ayrıca iş ile alakalı bazı işlemlerde "İşkur profil oluşturmadan bu sayfada işlem yapamazsınız" şeklinde uyarı ile karşılaşabileceğiniz için bu bölümde verdiğimiz İşkur profil oluşturma linki ile sayfaya giderek adımları tamamlayıp CV'nizi hazırlamanız önemli olacaktır.  İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Olur?

 • Profil oluşturma işlemlerine başlamak için ilk olaraş İşkur kayıt adımının gerçekleştirilmesi gerekir. Bunu yapmak için öncelikle sayfanın en alt kısmında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.

işkur profil oluşturma

 • Bağlantıya tıklayıp sayfayı açtıktan sonra önünüze "üyelik sözleşmesi"nin yazılı olduğu bir sayfa gelecek. Bu sayfadaki sözleşmeyi okuduğunuzu ve size sunulan şartları kabul ettiğinizi belirten "onaylıyorum" seçeneğini işaretleyip bir sonraki sayfaya ilerleyebilirsiniz. 

işkur özgeçmiş hazırlama

 • İşkur'a giriş için kayıt işlemlerine devam edebilmek için karşınıza çıkan ekrandaki boşluklara T.C. kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, babanızın ismini ve doğum tarihinizi doğru bir şekilde girin. Alt tarafta yer alan güvenlik kontrolü bölümündeki resimde yer alan kodu uygun boşluğa yazın ve altta yazılı bulunan maddeyi okuyup kabul ettiğinizi belirtip "ileri" yazısına tıklatın.
 • Eğer daha önce İşkur üyelik başvurusu gerçekleştirip kayıt işlemlerinizi tamamladıysanız "sisteme daha önce üye oldunuz" yazısının yer aldığı bir uyarı karşınıza gelir. Dolayısıyla bu bir çeşit İşkur profil oluşturma sorunu olarak algılanmamalıdır. "İşkur şifremi unuttum" seçeneğini kullanarak önceden oluşturduğunuz kayda ilişkin verilere ulaşabilirsiniz. 
 • Ama ilk defa üye olacaksanız bu aşamadan sonra diğer adımları takip etmeniz gerekir.

işkur kayıt nasıl yapılır

 • Karşınıza çıkan sayfadaki uygun boşluklara adres bilgilerinizi girin. Ülke, şehir, ilçe, açık adres ve posta kodu şeklinde bilgilerinizi yazın.

işkur cv hazırlama

 • Adres alanının alt tarafında yer alan iletişim bilgileri kısmına ise cep telefonu, ev telefonu, e-mail adresi gibi bilgilerinizi girin. Tercih ettiğiniz iletişim adresini işaretlemeyi unutmayın.
 • Aşağı tarafta yer alan bir diğer boşlukta ise İş Kur'a giriş esnasında kullanmak istediğiniz parolayı belirleyin. Şifreniz minimum 6 karakterden oluşacaktır. Buna uygun şekilde şifrenizi belirledikten sonra "şifrenizi yeniden yazın" bölümüne de aynı şifreyi yazmayı unutmayın.
 • Ayrıca bir güvenlik sorusu belirlemeyi de ihmal etmeyin.
 • Bu işlemlerin ardından "üyeliği oluştur ve devam et" yazısına tıklatın.

işkur üyelik açma

 • Karşınıza çıkan ekranda ilk adım olarak yaşadığınız ülkeyi ve cinsiyetiniz erkek ise askerlik durumunuzu belirten duruma dair bilgileri girin ve "ileri" yazısına tıklayın.
 • Sisteme kayıt olduğunuzda verdiğiniz iletişim bilgileri bu noktada yeniden karşınıza çıkar. Eğer bilgilerde herhangi bir hata yoksa "ileri" yazısına basabilirsiniz. Fakat hata varsa ya da bazı bilgiler güncellenmeli ise önce onları düzeltin, sonra ileri aşamaya geçin.

işkur üyelik açma

 • Bu etapta ise eğitim bilgilerinizi gireceksiniz. İlk olarak "kişinin öğrenim seviyesi" başlıklı bölümü doldurun. Sonrasında "YÖK Öğrenim Bilgilerimi Göster" yazılı butona tıklayıp YÖK kayıtlarındaki bilgilerinizin otomatik bir şekilde sisteme gelmesini mümkün kılabilirsiniz.
 • Eğer bu işlemden verim alamadıysanız manuel olarak da bilgileri girebilirsiniz. Bilgileri yazdıktan sonra "ekle" butonuna tıklamayı unutmayın.

işkur nasıl hesap açılır

 • Mesleki bilgileri doldururken mesleklerinizi ve çalıştığınız işlerdeki deneyim sürelerinizi yazıp "ekle" yazısına basın. Sonra ise "ileri" butonuna tıklayın.

işkur profil nasıl oluşturulur

 • İş tecrübelerinizi doldururken çalıştığınız işletmenin ismini, bu işletmeye hangi tarihte girdiğinizi ve ne zaman ayrıldığınızı, işletmenin sektörü, sizin bu işteki pozisyonunuz, mesleğiniz ve kısaca iş tanımınızı da girin. 
 • "Ekle" butonuna tıklayın ve "ileri" yazısına tıklayarak işlemlere devam edin.

işkur profil oluşturma linki nedir

 • Karşınıza çıkan iş tercihleri başlıklı bölümde ise hangi ülkeleri, şehirleri tercih ettiğinizi belirleyip "kaydet"e basın ve ilerleyin.

iş kur profil

 • Şimdiki aşamada sürücü belgesi ve pasaport bilgilerinizi yazın. 

 • Bu bölümde hangi eğitimleri aldığınızı ve katıldığınız kursları yazmanız gerekecektir. Sırası ile dahil olduğunuz eğitimlerin ismi, bu eğitimlere ilişkin belgeleri aldığınız tarihler, hangi kurumların eğitimi verdiği bilgisi ve açıklama bölümlerini doldurun.
 • Eğer İşkur bünyesindeki kurslara katıldıysanız bunlara ilişkin bilgileri de eklemeyi unutmayın.
 • Alt bölümde bulunan nitelik ekleme ya da çıkarma seçeneğini tamamlayıp "ileri" yazısına tıklayın.

işkur nasıl özgeçmiş hazırlanır

 • Hangi yabancı dilleri bildiğinizi girdikten sonra bu yabancı dillerde anlatım, yazma, konuşma, okuma seviyelerinizi işaretleyin. Her dil için "ekle" butonuna tıklayıp işlemi tamamladıktan sonra "ileri" yazısına tıklayıp sonraki aşamaya geçin.

işkur iş başvurusu yapma

 • Sınav bilgilerinizi güncel bir şekilde sisteme kaydedin. ÖSYM sistemindeki sınav verilerini çekmek için "sınav bilgilerini getir" yazısının yer aldığı butona tıklayın.

işkur kayıt ve üyelik işlemleri

 • Son aşamada ise referans bilgilerini girmeniz gerekecektir. Burada referansın türünü, ad ve soyad verilerini, e-mail ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerini, firma ve ünvan bilgilerini girip "ekle" ve "ileri" butonlarına tıklayın.
 • Son olarak eklemek istediğiniz herhangi bir dosya varsa bunu ekleyin. Bu işlemle beraber İŞKUR profiliniz tamamlanmış olacaktır.
 • "Özgeçmiş görüntüle" yazısına tıklamanız halinde hazırladığınız profil ve CV özetinizi görüntüleyebilirsiniz.

İŞKUR profil oluşturma için TIKLAYINIZ!
Verda Dizisi Hangi Kanalda Yayınlanacak?

Güçlü oyuncu kadrosu ile dikkat çeken Verda dizisi hangi kanalda yayınlanacak?

Basın Kartı Yönetmeliği Değişti

Medya dünyasını yakından ilgilendiren Basın Kartı yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı.

Arka Sokaklar Meryem Gerçek Adı Hüsnü'nün Komşusu Kimdir?

Arka Sokaklar dizisinde Hüsnü'nün yeni komşusu Meryem kimdir, hangi oyuncu canlandırıyor? Arka Sokaklar Meryem gerçek adı asıl ismi nedir?

Mehmet Koyuncuoğlu Star TV'den Ayrıldı

Doğuş Medya Grubu'nda bir ayrılık daha yaşandı. Mehmet Koyuncuoğlu Star TV'den ayrıldı.

Çocuk Eşofman Takımı Modelleri

Galatasaray Porto Maçı Nasıl İzlenir?

11.12.2018 tarihli Galatasaray Porto maçı şifresiz hangi yabancı kanalda? GS Porto maçı nasıl izlenir, hangi frekansta uyduda yayınlanıyor?

Ufak Tefek Cinayetler Yayından Kaldırıldı mı Neden Bitti Niye Final Yaptı?

Ufak Tefek Cinayetler neden final yaptı, niye sona erdi, kaç bölüm sürdü? Ufak Tefek Cinayetler bitti mi yayından kaldırıldı mı?

Mehmet Soysal'dan Medyada Telif Yasası Talebi

Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, medyada telif yasalarının önemini bir kez daha yineledi.

Pınar Çıtak Koygun CNN Türk'ten Ayrıldı

Demirören Medya'da yeni bir ayrılık yaşandı. Pınar Çıtak Koygun CNN Türk'ten ayrıldığını duyurdu.

Modern Yapıda Etamin Örnekleri

Gülperi Ajda Gerçek Adı Kimdir Hangi Oyuncu?

Gülperi dizisinde Ajda'yı kim oynuyor, hangi oyuncu canlandırıyor? Gülperi Ajda gerçek adı asıl ismi nedir kimdir?

Prangalı Yarim Nerede Çekildi Hangi Şehirde Kasabada?

FOX TV'de yayınlanan Prangalı Yarim nerede çekildi? Prangalı Yarim'in çekimleri hangi şehirde kasabada köyde ilçede sahilde yapıldı?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!