Netflix, Fi'yi de Satın Aldı

Blutv yapımı Masum'un ardından puhu tv yapımı Fi dizisi de Netflix'te yayınlanmaya başladı.


Haber Tarihi : 02 May 2019 12:15

Bir süre önce BluTV'nin orijinal içeriği Masum'u satın alan Netflix, şimdi de Puhu TV'nin orijinal içeriği Fi'yi platforma dahil etti. Fi, yeni içerikler arasında yerini alırken, Netflix'in de Türkiye özelinde yaptığı içerik yatırımı artmaya devam ediyor. Diğer taraftan Netflix'in Fi'yi satın almak için ne kadar ödediği henüz bilinmiyor.

Ay Yapım imzası taşıyan dizi, bundan iki yıl önce izleyenlerin büyük beğenisini kazanmıştı. Öte yandan Doğuş Yayın Grubu'na ait olan Puhu TV, Şahsiyet ve Dip yapımlarının ardından henüz Fi'nin ününe kavuşacak bir orijinal bir içerik sunmadı. 

fi dizisi netflix

Abonelik odaklı olan BluTV'nin aksine ücretsiz içerik sunmayı tercih eden Puhu TV, şimdilik TV'de yayınlanan içeriklere, yeşilçam klasiklerine ve Yumurta gibi Türk sinemasının öne çıkan yapımlarına yer vermeyi tercih ediyor. 

Uzun süredir Türkiye odağında yerel içerikleri büyük bir hızla platformuna eklemeye devam eden Netflix, görünen o ki izleyici tarafında ilgi gören içerikleri üretici ve yayıncı farketmeksizin satın almaya devam edecek. Bu noktada yerel içerikler küresel izleyiciyle buluşma şansı elde ederken, yerel yayıncılar da rekabette zorlanabilir.

Dijital yayıncıların orjinal içeriklerini Netflix'e satması, bir süre sonra abonelik modeliyle ilerleyen dijital yayıncıları abonelik iptalleriyle karşı karşıya bırakabilir. Zira izleyiciler, genellikle başka bir yerde bulamayacakları "orijinal içerikler" için yeni platformlara abone olmayı tercih ediyor. Uzun vadede bu içeriklerin kendini Netflix'te de göstermeye başlaması, Netflix izleyicilerinin yeni dijital yayıncılarda ücretli üyelik almasının önüne geçecektir. 

Puhu TV özelinde ise Netflix'e içerik satmanın, daha karlı bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Orijinal içeriklerini dahi ücretsiz bir şekilde izleyicilerle paylaşan yayıncının abone ya da üye kaybetmek gibi bir kaygısı bulunmuyor. Yine de yayıncının uzun vadede bir trafik kaybıyla karşılaşması mümkün. 

Bu arada Netflix'in Türkiye pazarı için Hakan: Muhafız gibi orijinal içerikler üretmeye devam edeceğini de hatırlatalım. Geçtiğimiz aylarda Beren Saat'in de aralarında olduğu yeni bir ekip, Göbeklitepe'de geçen fantastik bir Netflix orijinal içeriği için çalışmalarına başladı bile. Ancak şirketin içerik üretiminin ötesinde dijital yayıncıların içeriklerini de satın alması, ülke kapsamındaki tekelleşmenin ilk adımlarını oluşturabilir.

Kaynak: Webrazzi / Tuğçe İçözüfi dizisi puhu tv
Babacan ve Gül Kendi Medyasını Kuruyor

AK Parti'den istifa eden Ali Babacan'ın Abdullah Gül ile birlikte yeni bir medya kurma hazırlığında olduğu iddia edildi.

Facebook'a 5 Milyar Dolarlık Ceza

Sosyal medya devi Facebook'a kişisel bilgileri izinsiz ve usulsüz kullandığı sebebiyle 5 milyar dolar ceza kesildi.

Medya Kuruluşlarından Erdoğan'a Tepki

15 Temmuz öncesi Vahdettin Köşkü'nde medya temsilcileriyle buluşan gelen Erdoğan bazı yayın kuruluşlarını toplantıya davet etmemişti.

Baby TV ve Nat Geo Kanalları Digiturk Play'e Katıldı

National Geographic kanalları ve Baby TV Digiturk Play'e katıldı.

RTÜK'ün 3 Yeni Üyesi Belli Oldu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda oylama yapıldı. RTÜK'ün 3 yeni üyesi belli oldu.

Ezgi Cantekin Dream TV'den Ayrıldı

Dream TV Müzik Direktörü Ezgi Cantekin kanaldan ayrıldığını açıkladı.

Denizbank'ın Yeni Sahibi Kim Oldu?

Denizbank'ın satışına Rekabet Kurulu onay verdi. Denizbank'ın yeni sahibi kim oldu, banka hangi ülkenin şirketine satıldı?

Mehmet Şimşek, Ali Babacan'ın Partisinde Yer Alacak mı?

Mehmet Şimşek, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partide yer alacak mı?

VİDEO HABER
Acun Ilıcalı'nın Yeni Hedefi Almanya

Acun Medya ve TV8'in sahibi Acun Ilıcalı'nın yeni pazar hedefi Almanya...

ÖZEL HABER
Afili Aşk Reytingleri

Kanal D'nin sevilen dizisi Afili Aşk reyting sonuçları nasıl? Afili Aşk reytingleri iyi mi, ne kadar izlendi, kaçıncı sırada, izlenme oranı?

TRT Spor Merkezi Sunucuları Kimdir?

TRT Spor Merkezi sunucuları kimdir? Kanalda yayınlanan Spor Merkezi'nin kadın ve erkek spikerinin isimleri nedir?

RTÜK Çağrı Merkezi Numarası ALO 178 Devreye Girdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yeni numarasını duyurdu. RTÜK çağrı merkezi numarası ALO 178 devreye girdi.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!