Netflix, Fi'yi de Satın Aldı

Blutv yapımı Masum'un ardından puhu tv yapımı Fi dizisi de Netflix'te yayınlanmaya başladı.


Haber Tarihi : 02 May 2019 12:15

Bir süre önce BluTV'nin orijinal içeriği Masum'u satın alan Netflix, şimdi de Puhu TV'nin orijinal içeriği Fi'yi platforma dahil etti. Fi, yeni içerikler arasında yerini alırken, Netflix'in de Türkiye özelinde yaptığı içerik yatırımı artmaya devam ediyor. Diğer taraftan Netflix'in Fi'yi satın almak için ne kadar ödediği henüz bilinmiyor.

Ay Yapım imzası taşıyan dizi, bundan iki yıl önce izleyenlerin büyük beğenisini kazanmıştı. Öte yandan Doğuş Yayın Grubu'na ait olan Puhu TV, Şahsiyet ve Dip yapımlarının ardından henüz Fi'nin ününe kavuşacak bir orijinal bir içerik sunmadı. 

fi dizisi netflix

Abonelik odaklı olan BluTV'nin aksine ücretsiz içerik sunmayı tercih eden Puhu TV, şimdilik TV'de yayınlanan içeriklere, yeşilçam klasiklerine ve Yumurta gibi Türk sinemasının öne çıkan yapımlarına yer vermeyi tercih ediyor. 

Uzun süredir Türkiye odağında yerel içerikleri büyük bir hızla platformuna eklemeye devam eden Netflix, görünen o ki izleyici tarafında ilgi gören içerikleri üretici ve yayıncı farketmeksizin satın almaya devam edecek. Bu noktada yerel içerikler küresel izleyiciyle buluşma şansı elde ederken, yerel yayıncılar da rekabette zorlanabilir.

Dijital yayıncıların orjinal içeriklerini Netflix'e satması, bir süre sonra abonelik modeliyle ilerleyen dijital yayıncıları abonelik iptalleriyle karşı karşıya bırakabilir. Zira izleyiciler, genellikle başka bir yerde bulamayacakları "orijinal içerikler" için yeni platformlara abone olmayı tercih ediyor. Uzun vadede bu içeriklerin kendini Netflix'te de göstermeye başlaması, Netflix izleyicilerinin yeni dijital yayıncılarda ücretli üyelik almasının önüne geçecektir. 

Puhu TV özelinde ise Netflix'e içerik satmanın, daha karlı bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Orijinal içeriklerini dahi ücretsiz bir şekilde izleyicilerle paylaşan yayıncının abone ya da üye kaybetmek gibi bir kaygısı bulunmuyor. Yine de yayıncının uzun vadede bir trafik kaybıyla karşılaşması mümkün. 

Bu arada Netflix'in Türkiye pazarı için Hakan: Muhafız gibi orijinal içerikler üretmeye devam edeceğini de hatırlatalım. Geçtiğimiz aylarda Beren Saat'in de aralarında olduğu yeni bir ekip, Göbeklitepe'de geçen fantastik bir Netflix orijinal içeriği için çalışmalarına başladı bile. Ancak şirketin içerik üretiminin ötesinde dijital yayıncıların içeriklerini de satın alması, ülke kapsamındaki tekelleşmenin ilk adımlarını oluşturabilir.

Kaynak: Webrazzi / Tuğçe İçözüfi dizisi puhu tv
Kulak Üstü Kulaklık

Well Dermo Cilt Bakım Ürünleri

Tulum Modelleri Sizlerle

Fenerbahçe Beşiktaş Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

29.11.2020 Fenerbahçe Beşiktaş şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda maç linki canlı yayın nasıl izlenir? FB BJK frekans, kanal bilgi

Rizespor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

28.11.2020 Çaykur Rizespor Galatasaray şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? Rize GS uydu, frekans bilgileri.

Galatasaray Kayserispor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

23.11.2020 Galatasaray Kayserispor şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? GS Kayseri maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Beşiktaş Başakşehir Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Beşiktaş Başakşehir şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? BJK İBFK hangi uyduda frekansta?

Gençlerbirliği Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Gençlerbirliği Fenerbahçe şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? GB - FB hangi uyduda frekansta?

Sivasspor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

08.11.2020 Sivasspor Galatasaray şifresiz nasıl izlenir? Sivas GS yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? Maç linki canlı yayın nerede...

Fenerbahçe Konyaspor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

07.11.2020 Fenerbahçe Konyaspor şifresiz nasıl izlenir? FB Konya yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda? Maç linki canlı yayın nerede...

Başakşehir Manchester United Şifresiz Veren Yabancı Kanallar Nasıl İzlenir?

04.11.2020 Başakşehir Manchester United şifresiz veren yabancı kanallar nasıl izlenir? Maç linki canlı yayın hangi uyduda frekansta?

Antalyaspor Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

02.11.2020 Antalyaspor Fenerbahçe şifresiz nasıl izlenir? FB Antalya hangi yabancı kanalda, uyduda, maç linki canlı yayın nerede?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!