Netflix, Fi'yi de Satın Aldı

Blutv yapımı Masum'un ardından puhu tv yapımı Fi dizisi de Netflix'te yayınlanmaya başladı.


Haber Tarihi : 02 May 2019 12:15

Bir süre önce BluTV'nin orijinal içeriği Masum'u satın alan Netflix, şimdi de Puhu TV'nin orijinal içeriği Fi'yi platforma dahil etti. Fi, yeni içerikler arasında yerini alırken, Netflix'in de Türkiye özelinde yaptığı içerik yatırımı artmaya devam ediyor. Diğer taraftan Netflix'in Fi'yi satın almak için ne kadar ödediği henüz bilinmiyor.

Ay Yapım imzası taşıyan dizi, bundan iki yıl önce izleyenlerin büyük beğenisini kazanmıştı. Öte yandan Doğuş Yayın Grubu'na ait olan Puhu TV, Şahsiyet ve Dip yapımlarının ardından henüz Fi'nin ününe kavuşacak bir orijinal bir içerik sunmadı. 

fi dizisi netflix

Abonelik odaklı olan BluTV'nin aksine ücretsiz içerik sunmayı tercih eden Puhu TV, şimdilik TV'de yayınlanan içeriklere, yeşilçam klasiklerine ve Yumurta gibi Türk sinemasının öne çıkan yapımlarına yer vermeyi tercih ediyor. 

Uzun süredir Türkiye odağında yerel içerikleri büyük bir hızla platformuna eklemeye devam eden Netflix, görünen o ki izleyici tarafında ilgi gören içerikleri üretici ve yayıncı farketmeksizin satın almaya devam edecek. Bu noktada yerel içerikler küresel izleyiciyle buluşma şansı elde ederken, yerel yayıncılar da rekabette zorlanabilir.

Dijital yayıncıların orjinal içeriklerini Netflix'e satması, bir süre sonra abonelik modeliyle ilerleyen dijital yayıncıları abonelik iptalleriyle karşı karşıya bırakabilir. Zira izleyiciler, genellikle başka bir yerde bulamayacakları "orijinal içerikler" için yeni platformlara abone olmayı tercih ediyor. Uzun vadede bu içeriklerin kendini Netflix'te de göstermeye başlaması, Netflix izleyicilerinin yeni dijital yayıncılarda ücretli üyelik almasının önüne geçecektir. 

Puhu TV özelinde ise Netflix'e içerik satmanın, daha karlı bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Orijinal içeriklerini dahi ücretsiz bir şekilde izleyicilerle paylaşan yayıncının abone ya da üye kaybetmek gibi bir kaygısı bulunmuyor. Yine de yayıncının uzun vadede bir trafik kaybıyla karşılaşması mümkün. 

Bu arada Netflix'in Türkiye pazarı için Hakan: Muhafız gibi orijinal içerikler üretmeye devam edeceğini de hatırlatalım. Geçtiğimiz aylarda Beren Saat'in de aralarında olduğu yeni bir ekip, Göbeklitepe'de geçen fantastik bir Netflix orijinal içeriği için çalışmalarına başladı bile. Ancak şirketin içerik üretiminin ötesinde dijital yayıncıların içeriklerini de satın alması, ülke kapsamındaki tekelleşmenin ilk adımlarını oluşturabilir.

Kaynak: Webrazzi / Tuğçe İçözüfi dizisi puhu tv
Kadın Dizisi Ulviye Gerçek Adı Bakıcı Kimdir?

FOX TV'de yayınlanan Kadın dizisinde bakıcı Ulviye kimdir, hangi oyuncu oynuyor? Kadın dizisi Ulviye gerçek adı asıl ismi, nereli yaşı kaç?

TRT'den İstihdam Fazlası Personel İddiaları Hakkında Açıklama

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları üzerine TRT'den cevap geldi.

BluTV ve Wirecard Önemli Bir Ortaklığa İmza Attı

Yeni nesil medyanın önemli temsilcilerinden olan Blutv, Wirecard ile önemli bir anlaşmaya imza attı.

Huawei Krizi Büyüyor

ABD ile Huawei arasındaki kriz büyüyor. Google'dan çok sert bir hamle geldi.

Erkenci Kuş Bulut Cevher Gerçek Adı Kimdir? Çiftlik Ortağı

Star TV'de yayınlanan dizide Erkenci Kuş Bulut Cevher kimdir, hangi oyuncu kaç yaşında? Erkenci Kuş Bulut Cevher gerçek adı asıl ismi nedir?

Bir Aile Hikayesi Nil Gerçek Adı Berk'in Eski Sevgilisi Kimdir?

FOX TV dizisi Bir Aile Hikayesi Nil gerçek adı asıl ismi kaç yaşında nereli? Bir Aile Hikayesi Berk'in eski sevgilisi kimdir hangi oyuncu?

Hakan: Muhafız'a 3. Sezonda Hangi Oyuncular Katılıyor?

Hakan Muhafız (The Protector) dizisine 3. sezonda hangi oyuncular katılıyor?

Ali Değirmenci EKOTÜRK'e Transfer Oldu

Medya sektörünün deneyimli isimlerinden Ali Değirmenci EKOTÜRK kanalına transfer oldu.

Karnaval Radyolarında Kimlerle Yollar Ayrıldı?

Karnaval Medya bünyesindeki radyolarda önemli ayrılıklar yaşandı.

MİT Tırları Davasında Karar

MİT tırları davasında mahkeme kararını verdi.

Disney, Hulu'yu Satın Aldı

Medya sektöründe önemli bir satın alma işlemi daha gerçekleşti. Disney, Hulu'yu tamamen satın aldığını açıkladı.

Ece Eliboloğlu Çalık Haber Global'e Transfer Oldu

Türk medyasının tecrübeli isimlerinden Ece Eliboloğlu Çalık Haber Global'e transfer oldu.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!