Hindistan'da Üç Gazetenin Reklam Gelirleri Kesildi

Hindistan'da hükumet üç büyük gazetenin reklam gelirlerini kesti.


Haber Tarihi : 07 Tem 2019 18:17

Independent gazetesinin haberine göre Hindistan Hükümeti, aleyhinde yayınladıkları makaleler nedeniyle ülkenin üç önemli gazetesinin reklam gelirlerini kesti.

Independent’in, “Modi Hükümeti reklam harcamalarını Hint medyasını ‘ödüllendirmek veya cezalandırmak’ için nasıl kullanıyor” başlığıyla duyurduğu haber şöyle:

Hindistan Hükümeti’nin ülkedeki üç büyük gazete grubuna reklam vermeyi durdurma kararı eleştirmenler tarafından reklamların medya kontrolü için kullanıldığı şeklinde yorumlandı.

Geçtiğimiz hafta, Başbakan Narendra Modi yönetiminin yüksek tirajlı İngilizce gazeteler Times of India, The Hindu ve The Telegraph’a tüm reklam harcamalarını dondurduğu bildirildi.

HÜKÜMET REDDETTİ

Karar, üç gazetenin merkezi hükümeti rahatsız eden makale ve makale dizileri yayınlamasının ardından geldi.

Hükümet reklam harcamalarını içeriği etkilemek için kullandığı iddialarını, Hint basınında çıkan kritik önemdeki hikayeleri örnek göstererek reddetti.

Fakat Independent’a konuşan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Asya-Pasifik Bürosu Başkanı Daniel Bastard şunları söyledi: “Medya kuruluşlarını reklam vererek veya vermeyerek, ödüllendirmek veya cezalandırmak yaygın bir uygulamadır. Bu editörlerin satırlarına müdahale etmenin etkili bir yolu.”

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 140’INCI

Hindistan 2002 yılında Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre 139 ülke içerisinden 80’inci sırada yer alıyordu. Bu yıl 140’ıncı sırada yer lan Hindistan; Zimbabve, Afganistan, Myanmar ve Güney Sudan gibi ülkelerin gerisinde kaldı.

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi partisi Milletvekili Adhir Ranjan Chowdhury, söz konusu uygulama için “demokratik olmayan ve megalomanyak” tabirini kullandı.

Reuters, hükümetin reklam harcamalarının Times of India ve The Telegraph gazetelerinin tüm reklam gelirlerinin yüzde 15’ini oluşturduğunu bildirdi.

Bu reklamlardan bazılarını devletin ihale duyuruları oluştururken, birçoğunun genellikle Başbakan Modi'nin fotoğrafının eşlik ettiği, hükümet planlarının erdemlerini halka duyuran bildiriler olduğu görünüyor.

Yönetim, Mayıs ayındaki genel seçimler için bu üç önemli gazeteye 93'ü tam sayfa olmak üzere 160'tan fazla ilan verdi.times of india the hindu the telegraph
ÖZEL HABER
Şampiyon Dizisi Reytingleri

TRT 1'de yayınlanan Şampiyon dizisi reytingleri izlenme oranı kaçıncı oldu? Şampiyon reyting sonuçları kaçıncı sırada ne kadar izlendi?

ÖZEL HABER
Mucize Doktor Reytingleri

FOX TV dizisi Mucize Doktor reyting sonuçları izlenme oranı ne kadar izlendi kaçıncı oldu? Mucize Doktor reytingleri nasıl, kaçıncı sırada?

Jülide Yiğittürk Dünya Gazetesi'nden Ayrıldı

Ekonomi medyasının güçlü temsilcilerinden Dünya Gazetesi ile Jülide Yiğittürk'ün yolları ayrıldı.

Eylem Doğan NTV'den Ayrıldı

Doğuş Medya bünyesindeki NTV'de Eylem Doğan ile yollar ayrıldı.

Zeliha Saraç Bloomberg HT'ye Transfer Oldu

24 TV'den ayrılan Zeliha Saraç, Ciner Medya bünyesindeki ekonomi kanalı Bloomberg HT'ye transfer oldu.

ÖZEL HABER
Çocuk Dizisi Reytingleri

Star TV'de yayınlanan Çocuk dizisi reytingleri nasıl kaçıncı oldu ne kadar izlendi? Çocuk dizisi reyting sonuçları rating ve izlenme oranı.

Ali Babacan Konuştu

Yeni parti hazırlığında olan Ali Babacan Karar'a konuştu.

ÖZEL HABER
Aşk Ağlatır Reytingleri

Show TV dizisi Aşk Ağlatır reyting sonuçları ne kadar izlendi izlenme oranı iyi mi? Aşk Ağlatır reytingleri, kaçıncı sırada, rating durumu.

Serkan Reçber TRT Spor'dan Ayrıldı

Spor medyasının sevilen isimlerinden Serkan Reçber TRT Spor'dan ayrıldı. Seyirciler ayrılığın neden gerçekleştiğini merak etmeye başladılar.

CNN Türk Afiş Programının Yeni Sunucusu Kim Oldu?

Demirören Medya'nın haber kanalı CNN Türk'teki Afiş programının yeni sunucusu kim oldu? Nefise Karatay'ın yerine gelen spiker kimdir?

Caner Büyükuğurlu Ekotürk TV'den Ayrıldı

Medyada bir üst düzey ayrılık daha yaşandı. Caner Büyükuğurlu Ekotürk TV'den ayrıldığını duyurdu.

Netflix Türkiye'den Çekilmiyor

Konuyla ilgili açıklama geldi.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!