Hindistan'da Üç Gazetenin Reklam Gelirleri Kesildi

Hindistan'da hükumet üç büyük gazetenin reklam gelirlerini kesti.


Haber Tarihi : 07 Tem 2019 18:17

Independent gazetesinin haberine göre Hindistan Hükümeti, aleyhinde yayınladıkları makaleler nedeniyle ülkenin üç önemli gazetesinin reklam gelirlerini kesti.

Independent’in, “Modi Hükümeti reklam harcamalarını Hint medyasını ‘ödüllendirmek veya cezalandırmak’ için nasıl kullanıyor” başlığıyla duyurduğu haber şöyle:

Hindistan Hükümeti’nin ülkedeki üç büyük gazete grubuna reklam vermeyi durdurma kararı eleştirmenler tarafından reklamların medya kontrolü için kullanıldığı şeklinde yorumlandı.

Geçtiğimiz hafta, Başbakan Narendra Modi yönetiminin yüksek tirajlı İngilizce gazeteler Times of India, The Hindu ve The Telegraph’a tüm reklam harcamalarını dondurduğu bildirildi.

HÜKÜMET REDDETTİ

Karar, üç gazetenin merkezi hükümeti rahatsız eden makale ve makale dizileri yayınlamasının ardından geldi.

Hükümet reklam harcamalarını içeriği etkilemek için kullandığı iddialarını, Hint basınında çıkan kritik önemdeki hikayeleri örnek göstererek reddetti.

Fakat Independent’a konuşan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Asya-Pasifik Bürosu Başkanı Daniel Bastard şunları söyledi: “Medya kuruluşlarını reklam vererek veya vermeyerek, ödüllendirmek veya cezalandırmak yaygın bir uygulamadır. Bu editörlerin satırlarına müdahale etmenin etkili bir yolu.”

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 140’INCI

Hindistan 2002 yılında Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre 139 ülke içerisinden 80’inci sırada yer alıyordu. Bu yıl 140’ıncı sırada yer lan Hindistan; Zimbabve, Afganistan, Myanmar ve Güney Sudan gibi ülkelerin gerisinde kaldı.

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi partisi Milletvekili Adhir Ranjan Chowdhury, söz konusu uygulama için “demokratik olmayan ve megalomanyak” tabirini kullandı.

Reuters, hükümetin reklam harcamalarının Times of India ve The Telegraph gazetelerinin tüm reklam gelirlerinin yüzde 15’ini oluşturduğunu bildirdi.

Bu reklamlardan bazılarını devletin ihale duyuruları oluştururken, birçoğunun genellikle Başbakan Modi'nin fotoğrafının eşlik ettiği, hükümet planlarının erdemlerini halka duyuran bildiriler olduğu görünüyor.

Yönetim, Mayıs ayındaki genel seçimler için bu üç önemli gazeteye 93'ü tam sayfa olmak üzere 160'tan fazla ilan verdi.times of india the hindu the telegraph
Babacan ve Gül Kendi Medyasını Kuruyor

AK Parti'den istifa eden Ali Babacan'ın Abdullah Gül ile birlikte yeni bir medya kurma hazırlığında olduğu iddia edildi.

Facebook'a 5 Milyar Dolarlık Ceza

Sosyal medya devi Facebook'a kişisel bilgileri izinsiz ve usulsüz kullandığı sebebiyle 5 milyar dolar ceza kesildi.

Medya Kuruluşlarından Erdoğan'a Tepki

15 Temmuz öncesi Vahdettin Köşkü'nde medya temsilcileriyle buluşan gelen Erdoğan bazı yayın kuruluşlarını toplantıya davet etmemişti.

Baby TV ve Nat Geo Kanalları Digiturk Play'e Katıldı

National Geographic kanalları ve Baby TV Digiturk Play'e katıldı.

RTÜK'ün 3 Yeni Üyesi Belli Oldu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda oylama yapıldı. RTÜK'ün 3 yeni üyesi belli oldu.

Ezgi Cantekin Dream TV'den Ayrıldı

Dream TV Müzik Direktörü Ezgi Cantekin kanaldan ayrıldığını açıkladı.

Denizbank'ın Yeni Sahibi Kim Oldu?

Denizbank'ın satışına Rekabet Kurulu onay verdi. Denizbank'ın yeni sahibi kim oldu, banka hangi ülkenin şirketine satıldı?

Mehmet Şimşek, Ali Babacan'ın Partisinde Yer Alacak mı?

Mehmet Şimşek, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partide yer alacak mı?

VİDEO HABER
Acun Ilıcalı'nın Yeni Hedefi Almanya

Acun Medya ve TV8'in sahibi Acun Ilıcalı'nın yeni pazar hedefi Almanya...

ÖZEL HABER
Afili Aşk Reytingleri

Kanal D'nin sevilen dizisi Afili Aşk reyting sonuçları nasıl? Afili Aşk reytingleri iyi mi, ne kadar izlendi, kaçıncı sırada, izlenme oranı?

TRT Spor Merkezi Sunucuları Kimdir?

TRT Spor Merkezi sunucuları kimdir? Kanalda yayınlanan Spor Merkezi'nin kadın ve erkek spikerinin isimleri nedir?

RTÜK Çağrı Merkezi Numarası ALO 178 Devreye Girdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yeni numarasını duyurdu. RTÜK çağrı merkezi numarası ALO 178 devreye girdi.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!