Hindistan'da Üç Gazetenin Reklam Gelirleri Kesildi

Hindistan'da hükumet üç büyük gazetenin reklam gelirlerini kesti.


Haber Tarihi : 07 Tem 2019 18:17

Independent gazetesinin haberine göre Hindistan Hükümeti, aleyhinde yayınladıkları makaleler nedeniyle ülkenin üç önemli gazetesinin reklam gelirlerini kesti.

Independent’in, “Modi Hükümeti reklam harcamalarını Hint medyasını ‘ödüllendirmek veya cezalandırmak’ için nasıl kullanıyor” başlığıyla duyurduğu haber şöyle:

Hindistan Hükümeti’nin ülkedeki üç büyük gazete grubuna reklam vermeyi durdurma kararı eleştirmenler tarafından reklamların medya kontrolü için kullanıldığı şeklinde yorumlandı.

Geçtiğimiz hafta, Başbakan Narendra Modi yönetiminin yüksek tirajlı İngilizce gazeteler Times of India, The Hindu ve The Telegraph’a tüm reklam harcamalarını dondurduğu bildirildi.

HÜKÜMET REDDETTİ

Karar, üç gazetenin merkezi hükümeti rahatsız eden makale ve makale dizileri yayınlamasının ardından geldi.

Hükümet reklam harcamalarını içeriği etkilemek için kullandığı iddialarını, Hint basınında çıkan kritik önemdeki hikayeleri örnek göstererek reddetti.

Fakat Independent’a konuşan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Asya-Pasifik Bürosu Başkanı Daniel Bastard şunları söyledi: “Medya kuruluşlarını reklam vererek veya vermeyerek, ödüllendirmek veya cezalandırmak yaygın bir uygulamadır. Bu editörlerin satırlarına müdahale etmenin etkili bir yolu.”

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 140’INCI

Hindistan 2002 yılında Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre 139 ülke içerisinden 80’inci sırada yer alıyordu. Bu yıl 140’ıncı sırada yer lan Hindistan; Zimbabve, Afganistan, Myanmar ve Güney Sudan gibi ülkelerin gerisinde kaldı.

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi partisi Milletvekili Adhir Ranjan Chowdhury, söz konusu uygulama için “demokratik olmayan ve megalomanyak” tabirini kullandı.

Reuters, hükümetin reklam harcamalarının Times of India ve The Telegraph gazetelerinin tüm reklam gelirlerinin yüzde 15’ini oluşturduğunu bildirdi.

Bu reklamlardan bazılarını devletin ihale duyuruları oluştururken, birçoğunun genellikle Başbakan Modi'nin fotoğrafının eşlik ettiği, hükümet planlarının erdemlerini halka duyuran bildiriler olduğu görünüyor.

Yönetim, Mayıs ayındaki genel seçimler için bu üç önemli gazeteye 93'ü tam sayfa olmak üzere 160'tan fazla ilan verdi.times of india the hindu the telegraph
Galatasaray Trabzonspor Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

05.07.2020 Galatasaray Trabzonspor şifresiz hangi yabancı kanalda yayınlanıyor? GS TS maç linki canlı yayın nasıl izlenir, hangi uyduda?

Pırlanta Küpe

Sevginin Sembolü: Pırlanta Yüzük

Erkek Çocuk Eşofman Takımları

Mont Modelleri

Photoderm

Başakşehir Galatasaray Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

28.06.2020 Başakşehir Galatasaray şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda? Başakşehir GS maç linki ile canlı yayın nasıl izlenir?

Suna Tanımaer, Best FM Genel Müdürü Oldu

Best FM'in yeni genel müdürü Suna Tanımaer oldu.

Galatasaray Gaziantep Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

28. hafta maçı Galatasaray Gaziantep şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda? GS Gaziantep canlı yayın maç linki ile nasıl izlenir?

Kasımpaşa Fenerbahçe Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

20 Haziran 2020 Pazar Kasımpaşa Fenerbahçe şifresiz veren yabancı kanallar nasıl izlenir? Kasımpaşa FB maç linki canlı yayın hangi uyduda?

Denizlispor Beşiktaş Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

Yukatel Denizlispor Beşiktaş maçını şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda? Denizli BJK maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Süper Lig Maçları Nasıl İzlenir?

Spor Toto Süper Lig'de oynanan maçlar canlı yayın ile şifresiz nasıl izlenir? Maç linki ile internetten izlenir mi, yabancı kanallar var mı?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!