Taşçı: RTÜK Yönetmeliği Muğlak ve Gri Alanlarla Dolu

CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşçı, yeni yönetmeliğin muğlak ve gri alanlarla dolu olduğunu, bipli Netflix dizilerinin kapıda olduğunu söyledi.


Haber Tarihi : 01 Ağu 2019 14:07

İnternet üzerinde yapılan yayınlara Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren yasanın yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

" Radyo,Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu" başlıklı yönetmelik lisans alımı/lisans iptali ve yayınların denetiminin nasıl uygulanacağını belirliyor. 

rtük

RTÜK'e yetkiler veren yönetmeliği RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşcı T24'e değerlendirdi.

"Yayıncılık faaliyetlerinin özgürlük alanı olarak görülen İnternet yayıncılığının da mevcut baskı sistemine bağlanacağını" ifade Taşçı, "Netflix'i bol 'bip'li izleyeceğimiz günler geliyor" dedi.  Milyarlarca videonun denetlemesinin mümkün olamayacağını bu nedenle 'şikayet' üzerine denetleme sisteminin işletileceğini belirten Taşcı "İktidarın belirlediği alan kadar yayın yapılacak" diye konuştu. Taşcı, şikayetlerin daha çok belirli yapılardan geleceğini söyledi. 

İlhan Taşcı'ya göre yönetmelik muğlak ve gri alanlarla dolu. Bu nedenle uygulamaya bakılmalı. 

Yönetmeliğe göre Periscope üzerinden kişisel yayın yapanlara da lisans zorunluluğu getiriliyor. 100 bin TL olarak belirlenen lisans ücreti yayıncılık özgürlüğü üzerinde de mali bir baskı oluşturacak. 

Medya ombusdmanı Faruk Bildirici de yönetmeliğe ilişkin yaptığı değerlendirmede "Benim göreve başlamamdan önce hazırlanmış yönetmelikte gri alanlar var. Örneğin; 'özgülenmemiş platformlar'ın tanımı açıkça yapılmamış. Bütün bu gri alanların, açıklık taşımayan konuların özgürlükler lehine değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Özellikle de çeşitli dijital ortamlarda bağımsız habercilik yapan siteler, gazeteciler, youtuberler, bireysel iletişimlerin, bu yasal düzenleme ve yönetmelik kapsamına girmediği kanısındayım" dedi. 

Yeni düzenlemeye dair tüm detaylar için TIKLAYINIZ!netflix blutv puhutv radyo ve televizyon üst kurulu periscope
beIN Sports Selçuk Dereli'nin Programını Neden İptal Etti?

Eski hakem Selçuk Dereli'nin beIN Sports ekranlarında yapacağı program neden iptal edildi?

Tuba Emlek Halk TV'den Neden Ayrıldı?

Halk TV'nin önemli isimlerinden Tuba Emlek kanaldan ayrıldığını duyurdu. Emlek, ayrılık nedenini de sosyal medyadan açıkladı.

Fenerbahçe Gazişehir Gaziantep Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

19.08.2019 Fenerbahçe Gazişehir Gaziantep maçı şifresiz hangi yabancı kanalda frekansta? FB Gazişehir maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Kasımpaşa Trabzonspor Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

18.08.2019 Kasımpaşa Trabzonspor maçı şifresiz hangi yabancı kanalda uyduda frekansta? Kasımpaşa TS maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Sivasspor Beşiktaş Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

17.08.2019 Sivasspor Beşiktaş maçı şifresiz hangi yabancı kanalda uyduda frekansta? Sivas BJK maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Denizlispor Galatasaray Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

16.08.2019 Denizlispor Galatasaray şifresiz hangi yabancı kanalda, uyduda, frekansta? Denizli GS maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Trabzonspor Sparta Prag Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda?

15.08.2019 rövanş maçı Trabzonspor Sparta Prag şifresiz hangi yabancı kanalda? TS Sparta Prag maçı nasıl izlenir maç linki canlı yayın.

Galatasaray Fiorentina Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

11.08.2019 Galatasaray Fiorentina şifresiz hangi yabancı kanalda, uyduda, frekansta? GS Fiorentina maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Beşiktaş Panathinaikos Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

10.08.2019 tarihli Beşiktaş Panathinaikos şifresiz hangi yabancı kanalda, uyduda, frekansta? BJK Panathinaikos maç linki nasıl izlenir?

Demirören Medya CEO'su Mehmet Soysal Görevden Alındı mı?

Hareketlilik sürüyor. Demirören Medya Grubu'nun CEO'su Mehmet Soysal'ın görevden alındığı belirtiliyor.

ÖZEL HABER
2019-2020 Hangi Kanalda Hangi Lig Yayınlanıyor Nasıl Şifresiz İzlenir?

2019-2020 sezonunda hangi kanalda hangi lig yayınlanıyor, lig maçlarını hangi kanal veriyor, maçlar nasıl şifresiz izlenir?

Elimi Bırakma'nın 2. Sezon Yeni Oyuncuları Belli Oldu

2019-2020 yayın döneminde iddialı hazırlanan TRT 1 dizisi Elimi Bırakma'nın 2. sezon yeni oyuncuları açıklandı.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!