Taşçı: RTÜK Yönetmeliği Muğlak ve Gri Alanlarla Dolu

CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşçı, yeni yönetmeliğin muğlak ve gri alanlarla dolu olduğunu, bipli Netflix dizilerinin kapıda olduğunu söyledi.


Haber Tarihi : 01 Ağu 2019 14:07

İnternet üzerinde yapılan yayınlara Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren yasanın yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

" Radyo,Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu" başlıklı yönetmelik lisans alımı/lisans iptali ve yayınların denetiminin nasıl uygulanacağını belirliyor. 

rtük

RTÜK'e yetkiler veren yönetmeliği RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşcı T24'e değerlendirdi.

"Yayıncılık faaliyetlerinin özgürlük alanı olarak görülen İnternet yayıncılığının da mevcut baskı sistemine bağlanacağını" ifade Taşçı, "Netflix'i bol 'bip'li izleyeceğimiz günler geliyor" dedi.  Milyarlarca videonun denetlemesinin mümkün olamayacağını bu nedenle 'şikayet' üzerine denetleme sisteminin işletileceğini belirten Taşcı "İktidarın belirlediği alan kadar yayın yapılacak" diye konuştu. Taşcı, şikayetlerin daha çok belirli yapılardan geleceğini söyledi. 

İlhan Taşcı'ya göre yönetmelik muğlak ve gri alanlarla dolu. Bu nedenle uygulamaya bakılmalı. 

Yönetmeliğe göre Periscope üzerinden kişisel yayın yapanlara da lisans zorunluluğu getiriliyor. 100 bin TL olarak belirlenen lisans ücreti yayıncılık özgürlüğü üzerinde de mali bir baskı oluşturacak. 

Medya ombusdmanı Faruk Bildirici de yönetmeliğe ilişkin yaptığı değerlendirmede "Benim göreve başlamamdan önce hazırlanmış yönetmelikte gri alanlar var. Örneğin; 'özgülenmemiş platformlar'ın tanımı açıkça yapılmamış. Bütün bu gri alanların, açıklık taşımayan konuların özgürlükler lehine değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Özellikle de çeşitli dijital ortamlarda bağımsız habercilik yapan siteler, gazeteciler, youtuberler, bireysel iletişimlerin, bu yasal düzenleme ve yönetmelik kapsamına girmediği kanısındayım" dedi. 

Yeni düzenlemeye dair tüm detaylar için TIKLAYINIZ!netflix blutv puhutv radyo ve televizyon üst kurulu periscope
Ekrem İmamoğlu 2019'un En Etkili İsimleri Listesinde

Ekrem İmamoğlu, Bloomberg'in 2019 yılını tanımlayan kişiler listesinde yer aldı.

Halk TV Satıldı mı? Serhan Asker Açıkladı

Muhalif medya kuruluşları arasında yer alan Halk TV satıldı mı? Kanalın satışıyla ilgili iddialara Serhan Asker cevap verdi.

Kasımpaşa Beşiktaş Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

08.12.2019 Kasımpaşa Beşiktaş şifresiz hangi yabancı kanalda uyduda yayınlanıyor? Kasımpaşa BJK maç linki ile canlı yayın nasıl izlenir?

Şebnem Aksoy Açıkalın Star TV Drama Direktörü Oldu

Doğuş Medya Grubu çatısı altında yayın yapan Star TV'nin yeni drama direktörü Şebnem Aksoy Açıkalın oldu.

Türk Dizileri 700 Milyondan Fazla Seyirciye Ulaştı

ABD'den sonra en fazla dizi ihraç eden Türkiye, Türk dizileri ile dünya genelinde 700 milyondan fazla seyirciye ulaştı.

ATV Dizileri Yurt Dışında İlgi Görmeye Devam Ediyor

Turkuvaz Medya Grubu çatısı altında yayınlarını sürdüren ATV'nin sevilen dizileri yurt dışında ilgi görmeye devam ediyor.

Galatasaray Alanyaspor Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

07.12.2019 Galatasaray Alanyaspor şifresiz hangi yabancı kanalda uyduda yayınlanıyor? GS Alanya maç linki ile canlı yayın nasıl izlenir?

Fenerbahçe Gençlerbirliği Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

06.12.2019 Fenerbahçe Gençlerbirliği şifresiz hangi yabancı kanalda uyduda yayınlanıyor? FB GB maç linki ile canlı yayın nasıl izlenir?

Beşiktaş Kayserispor Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

02.12.2019 Beşiktaş Kayserispor şifresiz hangi yabancı kanalda frekansta yayınlanıyor? BJK Kayseri maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Trabzonspor Galatasaray Şifresiz Hangi Yabancı Kanalda Nasıl İzlenir?

01.12.2019 Trabzonspor Galatasaray şifresiz hangi yabancı kanalda, uyduda, frekansta? TS GS maç linki canlı yayın nasıl nereden izlenir?

Hakan Albayrak Karar Gazetesi'nden Ayrıldı

Medya dünyasında sürpriz ayrılık! Hakan Albayrak, Karar Gazetesi'nden ayrıldığını açıkladı.

Bora Bayraktar TRT World ile Anlaştı

Medya dünyasının deneyimli ismi Bora Bayraktar'ın yeni adresi TRT World oldu.Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!