Tutunamayanlar Dizisi Uyarlama mı Oğuz Atay'dan mı Uyarlandı?

TRT dizisi Tutunamayanlar bir roman uyarlaması? Oğuz Atay'ın kitabından mı uyarlandı? Senaryo orijinal mi yoksa başka diziden mi çalıntı?


Haber Tarihi : 07 Oca 2020 19:03

TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşacak olan yeni komedi odaklı televizyon dizisi Tutunamayanlar'ın uyarlama olup olmadığı merak konusu oldu. Tutunamayanlar dizisi Oğuz Atay'ın aynı adlı romanından mı uyarlandı yoksa yerli ya da yabancı başka bir dizinin uyarlaması mı soruları seyircilerin kafasında soru işareti oluşturdu. Dizinin senaryosu orijinal mi yoksa başka diziden çalıntı mı? İşte bütün detaylar... tutunamayanlar hangi diziden uyarlama kitaptan uyarlandı mı

Murad Zaloğlu ile Osman Nail Doğan'ın birlikte yönetmenliğini üstlendiği ve senaryosunu Mustafa Karataş ile Osman Nail Doğan'ın kaleme aldığı dizi, oyuncu kadrosunda Zafer Algöz, Asuman Dabak, Şinasi Yurtsever, Ece Çeşmioğlu, Doğu Demirkol, Hande Katipoğlu, Barış Yıldız, Bülent Çolak, Yeliz Kuvancı, Dilek Çelebi, Uğur Serhan gibi isimleri bulunduruyor. Dizinin prodüksiyonunu Neden Film ve İstanbul Medya Akademisi adlı iki yapım şirketi üstleniyor.

İsmi sebebiyle uyarlama olup olmadığı merak edilen dizi ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmak gerekirse; Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar adlı kitabıyla bu dizinin doğrudan bir alakası olmadığını söylemek mümkündür. Dolayısıyla dizi, romandan uyarlandı demek yanlış olacaktır. Ortada sadece "tutunamama" meselesi sebebiyle meydana gelen bir isim benzerliği bulunuyor. Diğer taraftan seyirciler bu yapım Kore, Amerikan ya da Japon dizisinden uyarlandı mı diye de merak ediyorlar. Dizi, orijinal bir senaryoya sahip olduğu için herhangi bir yabancı diziden uyarlanmadı. Dolayısıyla özgün bir öykü ve ilk kez TRT ekranlarında seyirci ile buluşacak.

tutunamayanlar hangi diziden uyarlandı kitaptan mı uyarlama

Absürt komedi türünde olması sebebiyle Leyla ile Mecnun'a benzeyen Tutunamayanlar dizisinin konusu şu şekilde: Tüm yaşantısı boyunca hiçbir işte çalışmamış ve çalışmaya da isteği olmayan Tarık katıldığı bir iş görüşmesinde, çok varlıklı bir durumda iken, babasının işlerinin batması ve iflas durumunun ortaya çıkması nedeniyle her şeyini kaybeden İrem'den hoşlanmaya başlar. Gidecek yeri olmayan İrem, Tarık'ın davetiyle yaşadığı mahalleye gelir ve mahalledeki kitap kafede çalışmaya başlar. İrem'in hayali başarılı olmak, kendi işini kurmak ve bir gün tekrar eski günlerine dönebilmektir. İrem'i etkilemenin yolunun iş kurmaktan geçtiğini gören Tarık ise bir gün, tutucu ve vizyonu olmayan ilham perisi İlhan'la karşılaşır. Ve ilham perisinin verdiği fikirlerle hepsi başarısızlıkla sonuçlanacak olan birbirinden eğlenceli iş girişimlerine atılır.

Tutunamayanlar dizisinin uyarlaması olduğu iddia edilen (fakat uyarlama durumu söz konusu olmayan) Oğuz Atay'ın aynı adlı romanının konusu ise kısaca şu şekilde:

Selim Işık'ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, ihmal ettiğini düşündüğü arkadaşının geçmişinin izini sürmeye ve Selim'in tanıdığı insanlar aracılığıyla onu tanımaya çalışır. Her insana farklı bir yönünü gösteren Selim'in görüntüsü, Turgut'un bu insanlarla konuşması sonucu okuyucunun ve Turgut'un gözünde netlik kazanacaktır. Romanda bir çok kişi vardır ama her biri aslında Selim'in hayatındaki kişilerdir ve tüm anlatılanlar Selim Işık'ı aydınlatır. Selim Işık "düşünen ve sorgulayan insan"ın simgesidir ve bu yüzden "tutunamamış"tır.

Romandaki Kahramanlar: Selim Işık, Turgut Özben, Olric, Süleyman Kargı, Metin Kutbay, Nermin Özben, Günseli Ediz.tutunamayanlar hangi kitaptan uyarlandı tutunamayan hangi diziden uyarlama tutunamayanlar oğuz atayın kitabından mı uyarlandı tutunamayanlar dizisi uyarlama mı tutunamayanlar dizisi orijinal versiyonu tutunamayanlar yabancı diziden uyarlama mı
Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!