Tutunamayanlar Dizisi Uyarlama mı Oğuz Atay'dan mı Uyarlandı?

TRT dizisi Tutunamayanlar bir roman uyarlaması? Oğuz Atay'ın kitabından mı uyarlandı? Senaryo orijinal mi yoksa başka diziden mi çalıntı?


Haber Tarihi : 07 Oca 2020 19:03

TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşacak olan yeni komedi odaklı televizyon dizisi Tutunamayanlar'ın uyarlama olup olmadığı merak konusu oldu. Tutunamayanlar dizisi Oğuz Atay'ın aynı adlı romanından mı uyarlandı yoksa yerli ya da yabancı başka bir dizinin uyarlaması mı soruları seyircilerin kafasında soru işareti oluşturdu. Dizinin senaryosu orijinal mi yoksa başka diziden çalıntı mı? İşte bütün detaylar... tutunamayanlar hangi diziden uyarlama kitaptan uyarlandı mı

Murad Zaloğlu ile Osman Nail Doğan'ın birlikte yönetmenliğini üstlendiği ve senaryosunu Mustafa Karataş ile Osman Nail Doğan'ın kaleme aldığı dizi, oyuncu kadrosunda Zafer Algöz, Asuman Dabak, Şinasi Yurtsever, Ece Çeşmioğlu, Doğu Demirkol, Hande Katipoğlu, Barış Yıldız, Bülent Çolak, Yeliz Kuvancı, Dilek Çelebi, Uğur Serhan gibi isimleri bulunduruyor. Dizinin prodüksiyonunu Neden Film ve İstanbul Medya Akademisi adlı iki yapım şirketi üstleniyor.

İsmi sebebiyle uyarlama olup olmadığı merak edilen dizi ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmak gerekirse; Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar adlı kitabıyla bu dizinin doğrudan bir alakası olmadığını söylemek mümkündür. Dolayısıyla dizi, romandan uyarlandı demek yanlış olacaktır. Ortada sadece "tutunamama" meselesi sebebiyle meydana gelen bir isim benzerliği bulunuyor. Diğer taraftan seyirciler bu yapım Kore, Amerikan ya da Japon dizisinden uyarlandı mı diye de merak ediyorlar. Dizi, orijinal bir senaryoya sahip olduğu için herhangi bir yabancı diziden uyarlanmadı. Dolayısıyla özgün bir öykü ve ilk kez TRT ekranlarında seyirci ile buluşacak.

tutunamayanlar hangi diziden uyarlandı kitaptan mı uyarlama

Absürt komedi türünde olması sebebiyle Leyla ile Mecnun'a benzeyen Tutunamayanlar dizisinin konusu şu şekilde: Tüm yaşantısı boyunca hiçbir işte çalışmamış ve çalışmaya da isteği olmayan Tarık katıldığı bir iş görüşmesinde, çok varlıklı bir durumda iken, babasının işlerinin batması ve iflas durumunun ortaya çıkması nedeniyle her şeyini kaybeden İrem'den hoşlanmaya başlar. Gidecek yeri olmayan İrem, Tarık'ın davetiyle yaşadığı mahalleye gelir ve mahalledeki kitap kafede çalışmaya başlar. İrem'in hayali başarılı olmak, kendi işini kurmak ve bir gün tekrar eski günlerine dönebilmektir. İrem'i etkilemenin yolunun iş kurmaktan geçtiğini gören Tarık ise bir gün, tutucu ve vizyonu olmayan ilham perisi İlhan'la karşılaşır. Ve ilham perisinin verdiği fikirlerle hepsi başarısızlıkla sonuçlanacak olan birbirinden eğlenceli iş girişimlerine atılır.

Tutunamayanlar dizisinin uyarlaması olduğu iddia edilen (fakat uyarlama durumu söz konusu olmayan) Oğuz Atay'ın aynı adlı romanının konusu ise kısaca şu şekilde:

Selim Işık'ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, ihmal ettiğini düşündüğü arkadaşının geçmişinin izini sürmeye ve Selim'in tanıdığı insanlar aracılığıyla onu tanımaya çalışır. Her insana farklı bir yönünü gösteren Selim'in görüntüsü, Turgut'un bu insanlarla konuşması sonucu okuyucunun ve Turgut'un gözünde netlik kazanacaktır. Romanda bir çok kişi vardır ama her biri aslında Selim'in hayatındaki kişilerdir ve tüm anlatılanlar Selim Işık'ı aydınlatır. Selim Işık "düşünen ve sorgulayan insan"ın simgesidir ve bu yüzden "tutunamamış"tır.

Romandaki Kahramanlar: Selim Işık, Turgut Özben, Olric, Süleyman Kargı, Metin Kutbay, Nermin Özben, Günseli Ediz.tutunamayanlar hangi kitaptan uyarlandı tutunamayan hangi diziden uyarlama tutunamayanlar oğuz atayın kitabından mı uyarlandı tutunamayanlar dizisi uyarlama mı tutunamayanlar dizisi orijinal versiyonu tutunamayanlar yabancı diziden uyarlama mı
Galatasaray Yeni Malatya Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

16.02.2020 Galatasaray Yeni Malatya şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda? GS Malatya maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

NTV'de Levent Ertem'in Yerine Eren Güler Geçti

Doğuş Medya Grubu bünyesindeki NTV'de önemli bir gelişme yaşandı. Levent Ertem'in yerine Eren Güler'in geçtiği öğrenildi.

Ankaragücü Fenerbahçe Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

15.02.2020 Ankaragücü Fenerbahçe maçını şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda? Ankaragücü FB maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Başakşehir Beşiktaş Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

14.02.2020 Başakşehir Beşiktaş maçını şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda? Başakşehir BJK maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Ceyhun Yılmaz Kafa Radyo'da

Kafa Radyo kadrosunu Ceyhun Yılmaz ile güçlendirdi.

Didem Ural Gücüm, Turkuvaz Medya'da Hangi Göreve Getirildi?

Turkuvaz Medya Grubu'nda önemli atama! Didem Ural Gücüm hangi göreve getirildi?

Şebnem Hoşgör, Milliyet'in Ankara Haber Müdürü Oldu

Demirören Medya Grubu'nda Rıdvan Tezel'den boşalan Ankara Haber Müdürü koltuğuna Şebnem Hoşgör getirildi.

Ferda Öngün Sözcü'den Ayrıldı mı?

Medya dünyasının önde gelen gazetelerinden Sözcü'nün Yazı İşleri Müdürü Ferda Öngün ile yollar ayrıldı mı?

Ayşe Vecihe Sözeri Lezzet Dergisi'nden Ayrıldı

Lezzet Dergisi'nin genel yayın yönetmenliği görevini üstlenen Ayşe Vecihe Sözeri, dergi ile yollarını ayırdı.

2020 Oscar Ödülleri'nde Kazananlar Belli Oldu

2020 Oscar Ödülleri'nde kazananlar belli oldu. 92. Akademi Ödülleri'nde hangi film ve oyuncular ödül aldı?

Kasımpaşa Galatasaray Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

09.02.2020 Kasımpaşa Galatasaray maçı şifresiz yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda? Kasımpaşa GS maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Fenerbahçe Alanyaspor Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

08.02.2020 Fenerbahçe Alanyaspor maçı şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? FB Alanya maç linki canlı yayın nasıl izlenir?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!