Ya İstiklal Ya Ölüm Hangi Dönemi Zamanı Anlatıyor Sene Kaç?

Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi hangi dönemi zamanı anlatıyor hangi yılda geçiyor? Tarihi dizi Ya İstiklal Ya Ölüm'de sene kaç anlatılan dönem?


Haber Tarihi : 16 Mar 2020 19:42 Son Düzenlenme Tarihi : 16 Mar 2020 19:43

Oyuncu kadrosunda İlker Kızmaz, Dolunay Soysert, Birkan Sokullu, Rıza Kocaoğlu, Osman Sonant, Hilmi Cem İntepe, Mehmet Özgür, Ushan Çakır, Melis Sezen ve Altan Erkekli gibi isimlerin rol aldığı TRT 1'in yeni tarihi dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm hangi dönemde geçiyor, hangi seneyi zamanı anlatıyor, yıl kaç? Funda Çetin tarafından senaryosu kaleme alınan Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinin geçtiği dönem hakkında bütün detaylar... ya istiklal ya ölüm hangi dönemi anlatıyor sene kaç zaman tarih

Kirli Kedi ve Atlantis Yapım tarafından hazırlanan ve yönetmen koltuğunda Yasin Uslu'nun oturduğu TRT 1 televizyonunun yeni dönem dizisi ilk bölümüyle 16 Mart 2020 Pazartesi akşamı saat 20'de seyirciye merhaba diyecek. Bundan tam yüz sene öncesini anlatacak olan mini dizide Türk halkının işgal karşısında nasıl tek yürek olduğu ve düşmana karşı nasıl mücadele verdiği anlatılacak. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emrinde ordumuzun nasıl bir zafer elde ettiği gözler önüne serilecek.

Ya İstiklal Ya Ölüm Hangi Dönemi Anlatıyor?

Güçlü oyuncu kadrosu ile dikkat çeken dizi, günümüzden tam 100 sene öncesine gidiyor. 16 Mart 1920'den 23 Nisan 2020'ye kadar geçen dönemi anlatacak olan dizide tarihi bir mücadele ekrana gelecek. 16 Mart'ta bomboş sokakların sessizliği işgalci askerlerin postal sesleri tarafından bozulur. Kamyonlardan inen Hint ve İngiliz askerler, Türk karakolunu basar ve acı kayıplar yaşanır.  İstanbul’un İtilaf devletlerince işgalinin yaşandığı 16 Mart 1920 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihi arasındaki altı haftalık tarihsel süreci anlatacak olan dizi, Milli Mücadele ruhunu ekrana taşıyacak. İstanbul Telgraf Merkezi’ne işgalin haberi ulaştığında moraller bozulmuştur. Fakat böylesine zorlu bir günde dimdik ayakta durmak gerekmektedir. Ankara ile irtibat kurmayı başaran İstanbul Telgraf Merkezi, kendi üzerine düşen vazifeyi öğrenecektir. Ancak işgal kuvvetlerinin oraya da baskın yapması, durumu vahim bir hale getirecektir.

İstanbul’da tüm bunlar yaşanırken, Ankara’da teyakkuz halindedir. İşgal güçlerinin İstanbul’da yaptıkları, Ankara’da bulunan Mustafa Kemal ve yanındakileri de birçok tedbir almaya itmektedir. İstanbul’daki Mebussan Meclisi’nin işgal güçlerince zorla kapatılması, Ankara’da meclis kurma fikrine daha da yardımcı olmuştur ve İstanbul’daki mebuslar zor koşullar altında Ankara’ya gitmeye çalışmaktadırlar. İstanbul’un işgali halk arasında da huzursuzluğa neden olmuştur ve vatanseverler vatanı kurtarmak için çareler aramaya başlamıştır. Topkapılı Mehmet, Hüsamettin Bey, Ethem Pehlivan, Galip, Halide Edip başta olmak üzere, daha nice isimsiz kahramanın bu işgal karşısında tek bir düşüncesi vardır: “Ya İstiklal Ya Ölüm.”

ya istiklal ya ölüm hangi dönemde geçiyor sene kaç zaman tarih

Oyuncular Hakkında:

Birkan Sokullu, 6 Ekim 1985 tarihinde İstanbul'da doğmuştur.2003 yılında, 'Best Model Of Turkey' yarışmasında üçüncü oldu.Maltepe Üniversitesi Radyo TV Programcılığı Bölümü'nü bitirdi. 10 yıllık profesyonel basketbol oynadı. Maltepe Üniversitesinde okurken manken ve modellik yaptı.Oyuncu Dolunay Soysert'ten oyunculuk dersler aldı. "Küçük Kadınlar" dizisinde Ayaz karakteri ile dikkms production ile anlaştı. "Küçük Sırlar" dizisinde "Demir" rolü büyük beğeni kazandı ve bu dizi kariyeri için dönüm noktası oldu.2012 yılında "Uçurum" dizisinde hırslı bir gazeteciyi canlandırdı. 2013 sezonunda ise Fatih dizisinde Şehzade Mustafa'yı canlandırdı, ancak dizi uzun ömürlü olamadı.2014 yılının Şubat ayında ekranlarda olacak olan "Kurt Seyt & Shura" adlı dizide Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte rol aldı.Birkan Sokullu, 13 Temmuz 2012 tarihinde oyuncu Aslı Enver ile evlendi. Ya İstiklal Ya Ölüm hangi dönemi seneyi tarihi anlatıyor, ne zamanda geçiyor?

25 Mart 1973 tarihinde Adana’da dünyaya gelen Dolunay Soysert, aslen Çerkez kökenlidir. Orta ve lise eğitimini İstanbul Özel Moda Kolejinde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Kameralarla ilk tanışması Cumhuriyet filminde Latife Hanımı canlandırmasıyla başlamıştır. Daha sonra Nebraska Üniversitesi Drama ve Tiyatro Bölümünü bitirmiştir. Amerikadan döndükten sonra Sultan Makamı, Bana Sevmeyi Anlat, Çifte Saadet, Urfalıyam Ezelden, Yol Ayrımı, Hacı, Benim Annem Bir Melek, Omuz Omuza, Bir İstanbul Masalı gibi önemli projeler de rol almıştır. Özellikle Bir İstanbul Masalı isimli dizide canlandırmış olduğu Derya karakteri ile hafızalara kazınan Dolunay Soysert, 2006 senesinde kendisi gibi oyuncu olan Sinan Tuzcu ile evlenmiş 2016 yılında boşanmışlardır. TRT 1 televizyonunda yayınlanan Elimi Bırakma adlı dizide Sumru karakterine haya veren Dolunay Soysert 1.63 metre boyunda, 55 kilo ve Koç Burcudur.ya istiklal ya ölüm hangi dönemde geçiyor ya istiklal ya ölüm hangi yılı anlatıyor ya istiklal ya ölüm dizisinin geçtiği yıl kaç ya istiklal ya ölüm hangi zamanı anlatıyor
2 Haziran 2020 Reyting Sonuçları

02.06.2020 Salı reytingleri açıklandı. 2 Haziran 2020 reyting sonuçlarında Survivor, Çarkıfelek, Doktor Strange, Kral Şakir kaçıncı oldu?

1 Haziran 2020 Reyting Sonuçları

1 Haziran 2020 reyting sonuçları açıklandı.

Farklı Pikap Seçenekleri

31 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

31 Mayıs 2020 reyting sonuçları: John Wick, Survivor, ÇGH 2, Kayıp Balık Dori, Özgür Dünya kaçıncı oldu? İşte pazarın reytingleri.

30 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

30 Mayıs 2020 reyting sonuçlarına göre birinci hangi kanal oldu? Cumartesi akşamı en çok izlenen diziler ve programlar açıklandı.

29 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

29 Mayıs 2020 reyting sonuçları açıklandı. Cuma akşamının en çok izlenen yapımları ve kanalları belli oldu. Arka Sokaklar kaçıncı oldu?

28 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

28 Mayıs 2020 reyting sonuçları belli oldu. 28.05.2020 Perşembe günü Survivor, Gora, Çakallarla Dans 4, Ev Yapımı ne kadar izlendi?

18-23 Mayıs 2020 Tiraj Sonuçları

Tiraj sonuçları belli oldu. 18-23 Mayıs 2020 haftasında en çok hangi gazeteler okundu?

Türk Dizilerinin Pakistan Seyircisi Üzerindeki Etkisi

TRT World önemli bir çalışmaya imza attı ve Türk dizilerinin Pakistan seyircisi üzerindeki etkisini inceledi.

Gün On4: Yeni Puhutv Dizisi

puhutv'nin yeni dizisi Gün On4'ün ilk detayları belli oldu. Dizinin oyuncu kadrosu, yönetmeni ve konusu açıklandı.

27 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

27.05.2020 Çarşamba reytingleri belli oldu. 27 Mayıs 2020 reyting sonuçlarında Survivor mı yoksa Kuruluş Osman mı birinci oldu? Sıralama...

26 Mayıs 2020 Reyting Sonuçları

26.05.2020 Salı reytingleri belli oldu mu? 26 Mayıs 2020 reyting sonuçlarında hangi yapım kaçıncı oldu? İşte günün birincisi...Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!