RTÜK, Halk TV ve Habertürk'e Ceza Kesti

RTÜK, iki önemli medya kuruluşuna ceza kesti. Radyo Televizyon Üst Kurulu, Halk TV ve Habertürk'e neden yaptırım uyguladı?


Haber Tarihi : 07 May 2020 23:10

RTÜK CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun "darbe" tartışması yaratan açıklamaları nedeniyle Halk TV'ye en üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezası verdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Teke Tek programındaki sözleri nedeniyle Habertürk'e de üst sınırdan idari para cezası verildi. 

halk tv

RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre Üst Kurul, haftalık olağan toplantısında, Halk TV'de canlı yayınlanan "Sözüm Var" programına konuk olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun açıklamalarına ilişkin uzman raporu görüşüldü.

Kaftancıoğlu Ne Dedi?

Kaftancıoğlu katıldığı Halk Tv yayınında "Şöyle bir gerçeklik var ki önümüzdeki seçimde, bir erken seçimle veya başka bir şekilde bu ülkenin, gerçekten halkın artık gözü açıldı... Şöyle söyleyeyim bir iktidar değişikliğine hatta ben size daha ileri bir şey söyleyeyim iktidar değişikliği değil bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacağını da düşünüyorum. İşimiz kolay değil ama ancak böylesi bir yönetim anlayışı, iktidar değişimi ve yeniden bir sistem değişikliği ile bu yaralarımızı, bu hasarlarımızı tedavi edebileceğimizi görüyorum" ifadelerini kullanmıştı.  Halk TV'ye 5 Kez Program Durdurma Cezası

Üst Kurul Kaftancıoğlu'nun raporda yer alan bu ifadelerini inceledi. "Ulusal yayın yapan bir televizyonda, darbeyi ima eden ifadelerin kamusal yayıncılık sorumluluğu ile bağdaşmadığı" kanaatine varan Üst Kurul, sözlere karşı program moderatörünün herhangi bir müdahalede bulunmamasının doğru olmadığı değerlendirmesinde bulundu.  

habertürk

RTÜK "Yayınlardaki demokrasi dışı ima ve çağrışımların kamu düzenini bozacak, sosyal ve siyasi bir krizin başlamasına neden olacak nitelikte olduğu, kamuoyu üzerinde korku ve endişe kaynağı olabileceği ve aynı zamanda toplumda kin, düşmanlık ve nefret duygularını artırabileceği" sonucuna vardı ve ilgili yasanın ihlal edildiği tespitini yaptı. 

İlgili kanunun "Irk dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz." hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle Halk TV hakkında en üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezasına karar verildi.

Bir Ceza da Habertürk'e

Üst Kurul, ayrıca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yayın konuğu olduğu “Teke Tek” programında kullanılan bazı ifadelerin ülkücü camiayı hedef aldığı değerlendirmesinde bulundu.

RTÜK, "prime time"da yayınlanan ve her yaştan insanın ekran başında olabileceği bir saatte “it ürür, kervan yürür”, “itlerle uğraşmıyoruz” ifadelerinin kullanmasını yanlış bularak söz konusu ifadelerin 6112 sayılı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle yayıncı Habertürk’e üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.meral akşener teke tek sözüm var canan kaftancıoğlu
Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!