Türk Dizilerinin Pakistan Seyircisi Üzerindeki Etkisi

TRT World önemli bir çalışmaya imza attı ve Türk dizilerinin Pakistan seyircisi üzerindeki etkisini inceledi.


Haber Tarihi : 27 May 2020 22:12

TRT World Araştırma Merkezi, Pakistan’da gerçekleştirdiği “Türk dizilerinin izleyici üzerinde oluşturduğu etki” çalışması ile dikkat çeken bir gerçeği ortaya çıkardı. Merkezin 2020 Mayıs ayında yayınladığı raporda Türk dizileri, izleyicinin Türkiye’ye olan desteğini arttırdığını gösteriyor.

Uluslararası yayın kuruluşları tarafından yoğun bir talep gören Türk dizileri, 2020 yılı itibarıyla 100’ü aşkın ülkede seyirci kitleleri oluşturmayı başardı. TRT World Araştırma Merkezi de bu kapsamda Türk dizilerinin izleyicide oluşturduğu etki ve Türk dizilerine yönelik küresel talebi inceleyen bir araştırma yaptı.

trt world

Türk dizileri, uluslararası bağları kuvvetlendiriyor

Pakistan’da yapılan yoğun saha çalışmalarında ülkenin hükümeti, askeri birlikleri ve eğlence sektöründen üst düzey yetkililerle görüşmeler ve dijital anketler yapıldı. Çalışmalarda Türk dizilerinin son zamanlardaki artan popülaritesi ile Türkiye’ye yönelik oluşturduğu algı arasındaki ilişki incelendi. Bire bir görüşmelerin haricinde gerçekleştirilen dijital anket çalışması sonucunda başlıca tespit edilen bulgular;

  • Türk dizileri her ne kadar Arap veya başka bir yabancı kitleye yönelik yapılmamış olsa da yapım ve senaryo kalitesi bakımından yurt dışında büyük bir başarı yakalamıştır. Bu başarı da izleyici kitlesinin Türkiye’ye yönelik algısına olumlu katkı sağlamış ve Türkiye’nin gücüne pozitif etkide bulunduğuna rastlanmıştır.
  • Türk dizilerini izleyenlerin, Türkiye'ye seyahat etme, çalışma ya da eğitim görme, haberlerini takip etme, dış politikasını destekleme ve Türk dilini öğrenme olasılıkları istatistiksel olarak izlemeyenlerden daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Türk dizilerinin izlenme oranı ile Türkiye’yi destekleme oranı doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir.
  • Katılımcıların yaklaşık %60’ı Türk dış politikasını desteklediğini belirtirken, %85’i de Türkiye’ye iş, eğitim veya turizm amaçlı seyahat etmek istediklerini söylemiştir.
  • Türk dizi karakterleriyle kurulan ilişki, din ve cinsiyet gibi bağların etkisi uyarlandıktan sonra bile Türkiye’ye olan desteği önemli ölçüde arttırmaktadır.
  • Türk dizileri, Türk kültür ve tarihinin yabancı kitleler tarafından tanınmasına ve ilgi görmesine yol açmıştır
  • Türk dizileri Müslüman ve diğer din mensubu olan kitlelerin Türkiye’ye karşı algılarını olumlu etkilemektedir
  • Türk dizilerini İslam coğrafyasında öne çıkaran bir diğer faktör de seyircilerin ortak kültür sayesinde hikâye ve karakterlerle kişisel bağ kurabilmesi olmuştur. Katılımcıların Türk dizilerini niçin seviyorsunuz sorusuna verdikleri ilk üç cevap; yapım kalitesi, Türk/Osmanlı kültürü ile İslam tarihinin anlatımı olmuştur. Katılımcıların %60’dan fazlası da dizi karakterleriyle bağ kurduğunu belirtmiştir.
  • TRT World Araştırma Merkezi tarafından yapılan bu önemli çalışma, Türk dizilerinin izlenme oranlarındaki artışın, Türkiye’ye yönelik bakışı olumlu etkilediğini ve Türk ürünlerini kullanmaya yönelik eğilimleri arttırdığını ortaya koymuştur.Galatasaray Trabzonspor Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

05.07.2020 Galatasaray Trabzonspor şifresiz hangi yabancı kanalda yayınlanıyor? GS TS maç linki canlı yayın nasıl izlenir, hangi uyduda?

Pırlanta Küpe

Sevginin Sembolü: Pırlanta Yüzük

Erkek Çocuk Eşofman Takımları

Mont Modelleri

Photoderm

Başakşehir Galatasaray Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

28.06.2020 Başakşehir Galatasaray şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda? Başakşehir GS maç linki ile canlı yayın nasıl izlenir?

Suna Tanımaer, Best FM Genel Müdürü Oldu

Best FM'in yeni genel müdürü Suna Tanımaer oldu.

Galatasaray Gaziantep Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

28. hafta maçı Galatasaray Gaziantep şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda? GS Gaziantep canlı yayın maç linki ile nasıl izlenir?

Kasımpaşa Fenerbahçe Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

20 Haziran 2020 Pazar Kasımpaşa Fenerbahçe şifresiz veren yabancı kanallar nasıl izlenir? Kasımpaşa FB maç linki canlı yayın hangi uyduda?

Denizlispor Beşiktaş Şifresiz Veren Yabancı Kanallar ve İzleme Yöntemleri

Yukatel Denizlispor Beşiktaş maçını şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda? Denizli BJK maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Süper Lig Maçları Nasıl İzlenir?

Spor Toto Süper Lig'de oynanan maçlar canlı yayın ile şifresiz nasıl izlenir? Maç linki ile internetten izlenir mi, yabancı kanallar var mı?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!