Türk Dizilerinin Pakistan Seyircisi Üzerindeki Etkisi

TRT World önemli bir çalışmaya imza attı ve Türk dizilerinin Pakistan seyircisi üzerindeki etkisini inceledi.


Haber Tarihi : 27 May 2020 22:12

TRT World Araştırma Merkezi, Pakistan’da gerçekleştirdiği “Türk dizilerinin izleyici üzerinde oluşturduğu etki” çalışması ile dikkat çeken bir gerçeği ortaya çıkardı. Merkezin 2020 Mayıs ayında yayınladığı raporda Türk dizileri, izleyicinin Türkiye’ye olan desteğini arttırdığını gösteriyor.

Uluslararası yayın kuruluşları tarafından yoğun bir talep gören Türk dizileri, 2020 yılı itibarıyla 100’ü aşkın ülkede seyirci kitleleri oluşturmayı başardı. TRT World Araştırma Merkezi de bu kapsamda Türk dizilerinin izleyicide oluşturduğu etki ve Türk dizilerine yönelik küresel talebi inceleyen bir araştırma yaptı.

trt world

Türk dizileri, uluslararası bağları kuvvetlendiriyor

Pakistan’da yapılan yoğun saha çalışmalarında ülkenin hükümeti, askeri birlikleri ve eğlence sektöründen üst düzey yetkililerle görüşmeler ve dijital anketler yapıldı. Çalışmalarda Türk dizilerinin son zamanlardaki artan popülaritesi ile Türkiye’ye yönelik oluşturduğu algı arasındaki ilişki incelendi. Bire bir görüşmelerin haricinde gerçekleştirilen dijital anket çalışması sonucunda başlıca tespit edilen bulgular;

  • Türk dizileri her ne kadar Arap veya başka bir yabancı kitleye yönelik yapılmamış olsa da yapım ve senaryo kalitesi bakımından yurt dışında büyük bir başarı yakalamıştır. Bu başarı da izleyici kitlesinin Türkiye’ye yönelik algısına olumlu katkı sağlamış ve Türkiye’nin gücüne pozitif etkide bulunduğuna rastlanmıştır.
  • Türk dizilerini izleyenlerin, Türkiye'ye seyahat etme, çalışma ya da eğitim görme, haberlerini takip etme, dış politikasını destekleme ve Türk dilini öğrenme olasılıkları istatistiksel olarak izlemeyenlerden daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Türk dizilerinin izlenme oranı ile Türkiye’yi destekleme oranı doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir.
  • Katılımcıların yaklaşık %60’ı Türk dış politikasını desteklediğini belirtirken, %85’i de Türkiye’ye iş, eğitim veya turizm amaçlı seyahat etmek istediklerini söylemiştir.
  • Türk dizi karakterleriyle kurulan ilişki, din ve cinsiyet gibi bağların etkisi uyarlandıktan sonra bile Türkiye’ye olan desteği önemli ölçüde arttırmaktadır.
  • Türk dizileri, Türk kültür ve tarihinin yabancı kitleler tarafından tanınmasına ve ilgi görmesine yol açmıştır
  • Türk dizileri Müslüman ve diğer din mensubu olan kitlelerin Türkiye’ye karşı algılarını olumlu etkilemektedir
  • Türk dizilerini İslam coğrafyasında öne çıkaran bir diğer faktör de seyircilerin ortak kültür sayesinde hikâye ve karakterlerle kişisel bağ kurabilmesi olmuştur. Katılımcıların Türk dizilerini niçin seviyorsunuz sorusuna verdikleri ilk üç cevap; yapım kalitesi, Türk/Osmanlı kültürü ile İslam tarihinin anlatımı olmuştur. Katılımcıların %60’dan fazlası da dizi karakterleriyle bağ kurduğunu belirtmiştir.
  • TRT World Araştırma Merkezi tarafından yapılan bu önemli çalışma, Türk dizilerinin izlenme oranlarındaki artışın, Türkiye’ye yönelik bakışı olumlu etkilediğini ve Türk ürünlerini kullanmaya yönelik eğilimleri arttırdığını ortaya koymuştur.Kulak Üstü Kulaklık

Well Dermo Cilt Bakım Ürünleri

Tulum Modelleri Sizlerle

Fenerbahçe Beşiktaş Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

29.11.2020 Fenerbahçe Beşiktaş şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda maç linki canlı yayın nasıl izlenir? FB BJK frekans, kanal bilgi

Rizespor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

28.11.2020 Çaykur Rizespor Galatasaray şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? Rize GS uydu, frekans bilgileri.

Galatasaray Kayserispor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

23.11.2020 Galatasaray Kayserispor şifresiz veren yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? GS Kayseri maç linki canlı yayın nasıl izlenir?

Beşiktaş Başakşehir Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Beşiktaş Başakşehir şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? BJK İBFK hangi uyduda frekansta?

Gençlerbirliği Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

21.11.2020 Gençlerbirliği Fenerbahçe şifresiz hangi yabancı kanalda, maç linki canlı yayın nasıl izlenir? GB - FB hangi uyduda frekansta?

Sivasspor Galatasaray Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

08.11.2020 Sivasspor Galatasaray şifresiz nasıl izlenir? Sivas GS yabancı kanallar hangi uyduda frekansta? Maç linki canlı yayın nerede...

Fenerbahçe Konyaspor Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

07.11.2020 Fenerbahçe Konyaspor şifresiz nasıl izlenir? FB Konya yayınlayan yabancı kanallar hangi uyduda? Maç linki canlı yayın nerede...

Başakşehir Manchester United Şifresiz Veren Yabancı Kanallar Nasıl İzlenir?

04.11.2020 Başakşehir Manchester United şifresiz veren yabancı kanallar nasıl izlenir? Maç linki canlı yayın hangi uyduda frekansta?

Antalyaspor Fenerbahçe Şifresiz Nasıl İzlenir? Yabancı Kanallar ve Canlı Yayın

02.11.2020 Antalyaspor Fenerbahçe şifresiz nasıl izlenir? FB Antalya hangi yabancı kanalda, uyduda, maç linki canlı yayın nerede?Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!