Rekabet Hukuku Nedir?


Haber Tarihi : 02 Eyl 2021 00:04

Rekabet hukuku genellikle serbest piyasa ekonomisini desteklemeyi ve sürdürmeye çalışan şirketler arası rekabet gibi durumlarda herhangi bir aykırı davranışları düzenlemeye yarayan bir hukuk dalı olarak bilinir. 

Rekabet hukukunun en önemli amacı ise mal ve hizmet piyasasındaki rekabeti engellemek, bozmak ya da kısıtlayıcı anlaşma, uygulama ve kararı piyasada hakim olan konuların bu durumlarını kötüye kullanmak için önlemektir. Bu gibi durumlarda rekabet hukuku butün gerekli olan düzenleme ve denetlemeleri yapıp rekabeti korunmasını sağlar. 

Rekabet Hukuku Tarihsel Durumu

Aynı zamanda rekabet hukuku tarihsel sebeplerden dolayı Amerika Birleşik Devletlerinde Antitröst hukuku, Rusya'da ve Çin'de anti- tekel hukuku diye bilinir. İlk olarak rekabet hukuku 1890 yılında Sperman Antitröst yasası adı ile yürürlüğe girmiş durumdadır. Piyasa sektöründe rekabetin düzenlenip korunması gerektiği icin zaman içerisinde başka ülkeler tarafından da fark edilmiş vaziyettedir. Günümüz koşullarında liberal ekonomik sistemi kabul edilmiş pek çok ülkede rekabet yasası ve otorites8 mevcuttur.  Sizde rekabet hukuku hakkında bilgi almak isterseniz https://beklerpartners.com/rekabet-hukuku/ sitesinden hizmet alabilirsiniz. 
Görüşleriniz bizim için önemli...


Bize Yazın!